Dünya

Bunun adı siyaset: Bakanların gemileri yakması liderleri memnun etti

Çavuşoğlu ve Dendias’ın gergin basın toplantısı Yunan medyasında ‘canlı yayında gemileri yaktılar’ şeklinde yer aldı. Erdoğan basın toplantısı için ‘Dışişleri Bakanımız Dendias’a haddini bildirdi’ dedi. Yunan tarafında ise Başbakan Miçotakis’in Dışişleri Bakanı Dendias’ın tavrından memnun olduğu bildirildi.

BOLD –  Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri düzeltmek amacıyla dün Ankara’da bir araya gelen Mevlüt Çavuşoğlu ve Nikos Dendias’ın kameraların önünde tartışmaları ve birbirlerine yönelttikleri karşılıklı suçlamalar, Yunan medyasında geniş yer aldı.

Yunan medyası, Çavuşoğlu’nun Yunanistan’a yönelik suçlamalarına karşı, Dendias’ın da aynı tonda Türkiye’ye yönelik suçlamalarını ön plana çıkardı.

ANLAŞTIKLARI TEK ŞEY HİÇBİR ŞEYDE ANLAŞAMAMALARI

Haber sitesi Zougla, “Canlı yayında gemileri yaktılar. Basın toplantısını kavgaya dönüştürdüler. Anlaştıkları tek konu, hiçbir şeyde anlaşamadıkları oldu” yorumunu yaptı.

Kathimerini gazetesi, “Basın toplantısında sıcak temas” başlığı altındaki manşetinde, “Söz düellosunda Ege, adalar, azınlıklar ve mülteciler konularını kameralar önünde tartıştılar” ifadesine yer verdi.

Ta Nea gazetesi “Görülmemiş olay, Çavuşoğlu basın toplantısını havaya uçuracak sözler sarf etti” ifadesini manşet üzerinden yayımladı ve “Dendias: Ankara’ya, Doğu Akdeniz’de hiçbir şey olmamış gibi geleceğimi beklemiyordunuz herhalde” alt başlığına yer verdi.

To Vima internet sayfasının manşetinde, “Türk tahriklerine karşı Dendias’tan sert sözler. Dendias Yunanistan’ın bütün şikayetlerini doğrudan dile getirdi” dedi ve “Etrafta her şey değişiyor ama buralarda her şey aynı yerde kalıyor” şarkısından bir bölüme yer verdi. Gazete, “Yunanistan’ın bundan böyle Ankara ile kanallarını açık tutması; kırmızı çizgilerini anımsatması ve caydırıcı gücünü kullanmaya devam etmesi gerektiği” görüşüne yer verdi.

Eleftheros Typos “Buraya Kadar” ifadesini büyük puntolarla manşetine taşırken, Dendias’ın “Türkiye’nin de imzaladığı Lozan Anlaşması’na göre Batı Trakya’da Müslüman azınlık yaşadığını; Türkiye’nin yalan haberlere son vermesi gerektiğini ve Meriç’teki saldırılardan sonra Türkiye’nin Yunanistan’a mültecilerle ilgili ders veremeyeceğini anımsattığını” yazdı.

Muhalif Aygi gazetesi, “Kameraların önünde sert çarpışma” başlıklı haberine ön sayfanın en altında yer verdi ve hükümetin “Ankara ziyaretine hazırlıksız gittiğini” belirten ana muhalefet partisi SYRIZA’nın görüşlerine yer verirken “Bakanlar, birbirlerine verdikleri sert cevaplarla bütün sorunları tartıştılar” yorumunu getirdi.

“BAŞBAKANLIĞIN ONAYIYLA SERT BİR DİL KULLANILDI”

Muhalif Efimerida Syntakton, manşetinde “Şimdi ne olacak?” diye sorarken, Dendias’ın sözlerinin “Yunanistan’da Başbakanlığın onayıyla söylendiğini” yazdı. Gazete, basın toplantısındaki tartışmadan hemen sonra Yunan hükümet kaynaklarına dayandırılan “Dendias’ın Ankara’da karşılaşacağı olası tahrikler karşısında sert bir dil kullanma izninin Başbakanlık tarafından verildiği” haberine yer verdi.

Yunan radyo ve TV bültenlerinde ilk sırada yer alan Dışişleri Bakanlarının tartışmalarında Dendias’ın, Başbakan’ın bilgisi ve onayı dahilinde Çavuşoğlu’nun Yunanistan’a yönelik suçlamalarına “gerekli cevabı verdiği” şeklinde yorumlara yer verildi.

MİÇOTAKİS, DENDİAS’IN TUTUMUNDAN MEMNUN OLMUŞ

Kathimeri’nin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine göre ziyaret sonrası Miçotakis ve Dendias biraraya geldi. Dendias’ın tutumundan memnun olan Başbakanın dışişleri bakanını zor bir durumla iyi başa çıktığı için tebrik ettiği aktarıldı.

Haberde ayrıca Dendias’ın provoke edici bir müdahalenin gelebileceğinin ve Ankara’nın bunu bir halkla ilişkiler operasyonuna dönüştürebileceğinin bilincinde gittiği belirtildi. Diplomatik kaynaklar dışişleri bakanının provoke edilmesi halinde geri adım atmaması yönünde talimatla gittiğini aktardı.

OLUMLU GÜNDEME DEVAM

Görüşme sonrası Yunanistan’da iktidardaki merkez sağ hükümetten yapılan açıklamada, iki bakan arasındaki görüş farklılıklarına rağmen Ankara ile ‘olumlu bir gündem’ istenildiği yönünde ortamı yumuşatıcı bir adım geldi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Başbakan Kyriakos Miçotakis hükümetinin olumlu gündemi teşvik etme yönünde açık bir iradesi var. Yunanistan özellikle de ekonomik alanlarda olmak üzere (Türkiye ile) bir dizi işbirliğiyle ilgileniyor. ifadelerine yer verildi.

“Farklılıklar vardı ve hala var.” denilen açıklamada, Yunanistan’ın uluslararası hukuku korumaya kararlı olduğu kaydedildi.

ERDOĞAN: DIŞİŞLERİ BAKANIMIZ DENDİAS’A HADDİNİ BİLDİRDİ

Görüşmede ortaya çıkan tablodan AKP hükumeti de memnun oldu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak basın toplantısı konusunda “Dışişleri Bakanımız Dendias’a haddini bildirdi” dedi.

Erdoğan, “Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Dışişleri Bakanımızın yaptıkları görüşmede maalesef iş çok farklı bir zemine kaydı. Dışişleri Bakanımız Dendias’ın bu davranışları karşısında ona haddini bildirdi. Daha yumuşak da olamazdı. Zaten millet olarak ülke olarak bize yakışmazdı” diye konuştu.

BASIN TOPLANTISINDA SÖZ DÜELLOSU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın dün düzenlediği basın toplantısında tartışma çıkmıştı.

Yunan Bakan Türkiye’yi uluslararası hak ihlali ile suçlayarak, “Türkiye eğer bizim egemenlik haklarımızı ihlal etmeye devam ederse o zaman yaptırımlar gündeme gelecektir” ifadesini kullanmıştı.

Bunun ardından Bakan Çavuşoğlu, “Dendias kabul edilemez ithamlarda bulundu” diyerek, “Türkiye olarak 3. taraflar olmadan iki ülke arasında bu konularda görüş ayrılıklarımızı azaltmaya hazırız. Ama basının önünde ülkemi ağır bir şekilde itham edersiniz bunun da cevabını vermek durumundayım” ifadelerini kullanmıştı.

Çavuşoğlu ayrıca, “Biz buradaki Rum Ortodoks azınlığı, Rum Ortodoks olarak kabul ediyoruz ama siz orada kendisine Türküm diyenleri kabul etmiyorsunuz, Bunlara “Sen sadece Müslümansın” demek ne insanidir ne de uluslararası hukuka uygundur. Sizinle ilgili üç tane AİHM kararı var, siz Türk isimlerini kullanmalarına izin vermiyorsunuz. Sonuçta bunlar kendisi ben Türk’üm diyorsa Türk’tür.” diye konuştu.

Yunan Bakan ise tekrar sözü alarak “Doğu Akdeniz’de hiçbir şey olmuyormuş gibi davranamam, bizim Yunanistan’ın görüşleri bunlar” şeklinde cevap vermişti.

Dendias ayrıca, “Aynı şekilde Yunanistan toprakları üzerinde 400’den fazla uçuş gerçekleştirerek bizim toprak bütünlüğümüzü ihlal etmekte. Ben deniz kısmından bahsetmiyorum. Yunanistan kara parçasından bahsediyorum. Azınlıklarla ilgili olarak Müslüman azınlık ifadesi, Lozan Antlaşması’nda yazıyor. Bunu Lozan anlaşması söylüyor. Biz söylemiyoruz. Bildiğim kadarıyla bu anlaşmaya Türkiye’de imza koydu. Bu Türkiye’nin hoşuna gidebilir veya gitmeyebilir ama Lozan anlaşması yürürlükte” şeklinde konuşmuştu.

Yunan mevkidaşından Çavuşoğlu’na canlı yayında yaptırım tehdidi

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version