Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Trollerin ‘şanlı’ pasaport isyanı

AKP’nin 250 bin dolara satışa çıkardığı Türk pasaportu ile ilgili 2 gencin hazırladığı TikTok videosu sosyal medyada tartışma konusu oldu. Gençlere tepki gösteren AKP’li trollerin ‘şanlı pasaport’ ifadeleriyle alay edildi.

BOLD – AKP’nin 15 Temmuz sonrası yürüttüğü dış politika sonunda en büyük meyvelerinden birini dün verdi. ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan konuşmasında 1915 Ermeni olaylarını ‘Soykırım’ olarak niteledi.

Yanlış politika sadece ABD ile değil bölge ülkelerinin tamamıyla köprülerin atılmasına neden oldu. En çok siyasi ve ticari işbirliğinde bulunulan Avrupa Birliği ile de ilişkiler, son yıllardaki insan hakları ihlalleri, mülteci ve Doğu Akdeniz krizleri yüzünden kopma noktasına geldi.

TÜRK PASAPORTUNUN BÜYÜK DÜŞÜŞÜ

Yaşanan gelişmeler Türk pasaportunun değerini de düşürdü. Henley Pasaport Endeksi’nin Şubat ayında açıkladığı, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğinin (IATA) özel verilerine dayanan dünyanın en güçlü pasaportları listesine göre Türkiye 53. sırada yer bulabildi. 199 pasaportun değerlendirildiği araştırmada, aralarında Yunanistan ve Macaristan gibi ülkelerinde bulunduğu ilk 10’daki ülkeler 191 ile 181 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor. 2019 yılında 39. olan Türkiye, geçen yıla göre de 2 basamak gerileyerek 110 destinasyon ile 53. sırada kendine yer bulabildi.

ŞANLI PASAPORT

Türkiye’nin bu hızlı gerilemesi sosyal medyanın da konusu oldu. Türk pasaportunun işe yaradığı yerler konulu, esprili bir TikTok paylaşımı yapan 2 gencin videosu tartışma yarattı.

AKP’li sosyal medya kullanıcılarının hedefi olan paylaşımıma ‘Son Laik Bükücü’ adlı hesaptan şu yorum geldi: “Devletime açık açık sesleniyorum. Şanlı Türk Pasaportunu bu izansızların elinden kurtarın.”

ALGI OLUŞTURMAYIN

‘Şanlı Türk pasaportu’ ifadesi dalga konusu olurken, bir vatandaşı iktidarı eleştiren şu cevabı dikkat çekti: “Dalga geçilen pasaport değil, alçak algılar oluşturmayın. Eleştirilen şey o pasaportun batık ekonomi yüzünden kullanışsız olması. Eleştirilen şey o pasaportu alıp gidebileceğimiz ülke sayısının minimum olması. Bedel ödetecekseniz, önce o pasaportu 200.000TL’ye satanlara ödetin.”

NYT: Biden, Erdoğan’la arasına mesafe koydu

Gündem

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan AKP’li meclis üyelerine çay fırlattı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Meclis toplantısındaki oylama sırasında ısrarla söz isteyen AKP’li üyelere, “İlla Cumhurbaşkanı gibi mi yapayım sizi sakinleştirmek için?” diyerek masasının altında bulunan poşet çayları fırlattı.

BOLD – Bolu Belediyesi Olağan Meclis Toplantısı sırasında Belediye Başkanı alınan kararları oylamaya sundu. Oylama sonrası Özcan, söz isteyen AKP sıralarına ise sakin olmaları konusunda uyarıda bulundu.

AKP sıralarından yükselen seslere karşı Özcan, “Cumhurbaşkanı gibi mi yapayım? alın size çay” diyerek masasının altındaki poşet çayları AKP sıralarına fırlattı.

Son günlerde adından çokça söz ettiren Tanju Özcan, geçen haftaya damga vuran Afgan göç dalgası sonrası sıradışı açıklamalara imza atmıştı. Bolu da barınan mültecilerin su ve vergi giderlerine 10 kat zam yaptığını açıklayan Özcan, aldığı desteğin yanı sıra büyük tepki de çekti.

Erdoğan’ın fırlattığı çayın dönüşü sert oldu

Okumaya devam et

Gündem

El bombası silah ve uyuşturucuyla yakalandı dediği saatte çıktı: Soylu ile fotoğrafları gündem oldu

Suç örgütü lideri olduğu ileri sürülen Sadık Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 18 kişi İzmir’de gözaltına alındı. Üzerlerinde 2’si uzun namlulu 8 silah, 1 el bombası ve bir miktar uyuşturucu bulunan Yıldırım ve arkadaşları 2 saat sonra serbest bırakıldı. Instagram hesabından serbest kalacağı saati açıklayan ve kendisini gözaltına alan memuru tehdit eden Yıldırım’ın Süleyman Soylu ve Binali Yıldırım ile fotoğrafları olduğu ortaya çıktı.

BOLD – Çete lideri olduğu iddia edilen Sadık Yıldırım ve 17 kişi, 1 el bombası, 3’ü ruhsatsız 6 tabanca, 2 uzun namlulu ve bir miktar uyuşturucu ile İzmir’de gözaltına alındı.

Bornova Merkez karakoluna götürülen Yıldırım iddiaya göre, burada polis memuru Tolga Akpınar ile tartıştı.

GÖZALTINDA STORY

Gözaltındayken Instagram hesabından story paylaşan Sadık Yıldırım, üzerlerinde yakalanan bomba, uyuşturucu ve ruhsatsız silaha rağmen 2 saat sonra serbest kalacağını duyurdu.

Alaycı ifadeler kullanan ve kısa süre sonra serbest bırakılan Sadık Yıldırım bir story daha paylaşarak kendisini gözaltına alan polis Tolga Akpınar’ı tehdit etti.


Akpınar’ın ismini yazdığı elini fotoğraflayan Sadık Yıldırım, “Kalabalıkta yapılan artistliğin tenhada özrü olmaz” notuyla paylaştı.

AKP’LİLERLE YANYANA

Sadık Yıldırım’ın daha sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere AKP’li siyasilerle fotoğrafları olduğu ortaya çıktı.

Olayı sosyal medyada paylaşan TBMM Adalet komisyonu üyesi ve CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, “Adı Sadık Yıldırım. 3 tabanca, 3 tüfek ve uyuşturucuyla yakalandığını söylüyor. 18 kişilik çetesiyle gezerken gözaltına alınıyor. ‘2 saate çıkarım’ dedikten sonra hemen çıkıyor. Onu gözaltına alan polisi açık şekilde tehdit ediyor. Süleyman Soylu polisin yanında olacak mısın?” dedi.

“Dünya bizi konuşuyor” haberleri pahalıya patladı: A Haber ve TRT ekibine dayak

 

Okumaya devam et

Gündem

Üç maaşlı RTÜK Başkanı’ndan medyaya yangın sansürü

Birden fazla yerden maaş alan Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, medya kuruluşlarına sansür yazısı gönderdi. Sadece yanan alanları gösteren medya kuruluşlarına ağır cezalar verileceğini açıkladı.

BOLD – RTÜK Başkanlığının yanı sıra Halkbank ve Basın İlan Kurumu yönetim kurulu üyeliklerinden maaş alan Şahin, gazete, televizyon ve internet sitelerine orman yangınlarının haberleştirilmesi hakkında bir yazı gönderdi.

VATANDAŞIN MORALİNİ BOZMAYIN

Yazıda “Medyamızın sorumluluk bilinci içinde duyarlılıkla hareket etmesi, vatandaşlarımızın ve yangın söndürme ekiplerinin moral ve motivasyonu açısından çok önemlidir” denildi.

YANAN ALANLARI ISRARLA EKRANA TAŞIMAYIN

RTÜK, “130 farklı noktada çıkan yangınlar acil müdahale ekipleri tarafından başarıyla söndürülmüşken buraları hiç görmeksizin sadece yanan alanların ısrarla ekranlara taşınması, kaos havası beklentisinde olan çevrelerin istediği yönde bir yayıncılıktır” ifadelerini kullandı.

AĞIR CEZA VERECEĞİZ

RTÜK’ün yazısı “Söz konusu yayın ilkelerini hiçe sayan medya hizmet sağlayıcılara en ağır müeyyidelerin uygulanması kaçınılmaz hale gelecektir” ifadeleriyle sona erdi.

RTÜK’ün rahatsız olduğu görüntülerde vatandaş kendi imkanlarıyla yangın söndürmeye çalışıyor.

Okumaya devam et

Popular

Shares