Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Adalet Bakanlığının ‘cezaevinde Ramazan coşkusu’ yalan çıktı

Adalet Bakanlığının, emzikli bebeklerin annelerinin tutulduğu cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin Ramazan coşkusunu yaşadığı haberine sosyal medyadan tepki yağdı. Bir tutuklu yakını, “Masum olan eşim cezası bittiği halde tutuklu. Bırakın manevi iklimi, evinde çoluk çocuğuyla yaşasın” dedi.

BOLD – Adalet Bakanlığı, sosyal medya hesabında cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin Ramazan coşkusunu yaşadığı haberi paylaştı. İnfaz korumu memurlarının yaptığı iftar görüntülerinin paylaşıldığı habere tutuklu yakınlarından tepki yağdı.

Bakanlığın “Ramazan ayının manevi coşkusu ceza infaz kurumlarında da yaşanıyor” başlıklı haberde, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne bağlı cezaevlerinde tutuklu ve hükümlüler için Ramazan ayına özel düzenlemeler yapıldığı belirtildi. İnfaz koruma memurlarının yaptıkları iftar fotoğraflarını paylaşan Bakanlık, cezaevlerinde Ramazan’da farklı bir heyecanın yaşandığını savunarak, şunları kaydetti: “Mübarek Ramazan ayı, ceza infaz kurumlarında farklı bir heyecanla sürüyor. Kurum mutfaklarında başlayan sahur hazırlıkları, gerekli hijyen önlemleri altında tamamlanıyor. Ramazan’da gündüz saatleri dinginlik ve sakinlikle sürerken, kurum vaizleri tarafından manevi rehberlik etkinlikleri de yapılıyor. Gün ortasından itibaren başlayan iftar hazırlıkları ise kurum mutfaklarında görevli hükümlüler ve personel ile birlikte görev bilinciyle yapılıyor.”

TUTUKLULARIN GÖRMEDİĞİ MENÜLER

Bakanlık haberinde, Sincan Açık Cezaevindeki yemek hazırlıklarının görüntülerine yer verilirken, günlük yaklaşık 10 bin kişi için yemek üretildiği, yemek üretiminde diyabet, hipertansiyon, çölyak, mide ya da karaciğer rahatsızlığı bulunan kişiler için diyet yemekler verildiği ifade edildi. Haberde, “Yemek menüleri, beslenme ilkeleri çerçevesinde minimum alınması gereken miktar olan 2 bin 300 kalori gözetilerek hazırlanmaktadır. Ramazanda yemek menülerinde prebiyotik ve probiyotik gıdalar, yani pırasa, bamya, baklagiller, yoğurt, kefir, şalgam gibi gıda, meyve ve sebzeler daha yoğun hazırlanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumunda ise Ramazan’da tutuklu ve hükümlülere pide yapıldığı vurgulandı.

GERÇEKLER: YEMEKLERİN BESİN DEĞERİ DÜŞÜK

Adalet Bakanlığının “Cezaevlerinde Ramazan coşkusu” haberi gerçeklerle örtüşmüyor. Cezaevlerinde kapasitenin üzerinde kalabalık koğuşlarda tutuklu ve hükümlülerin beslenme problemleri çoğu kez gündeme geldi. Bebeğiyle cezaevine giren annelerin mamaya ulaşamadığı, tutuklu ve hükümlülere verilen yemeklerin besin değerinin düşük ve az verildiği, saatler öncesinden dağıtılan yemeklerin soğuk yendiği, makarna, pilav gibi yemeklerin çoğu kez döküldüğü, kahvaltılık peynir zeytinin dahi 2-3 günde bir verildiği daha önce gündeme geldi. Tutuklu ve hükümlüler genellikle kantinden satın aldıkları gıdalarla iftar ve sahurlarını yapıyor.

BETON ZEMİNDE NAMAZ KILINIYOR

Bakanlığın yemek menüleri ve Ramazan coşkusu maalesef bir yalandan ibaret. Ramazan ayı tutuklu ve hükümlüler için tutsaklık ve imkansızlığın gölgesinde geçiyor. Cezaevlerinde koğuşlara battaniye sermesine dahi izin verilmezken, battaniyeler toplanıyor. Namazlar beton zemin üzerinde kılınıyor. Çoğu cezaevinde Kur’an’ı Kerim dışında örneğin Risale-i Nur’lar, Cevşen gibi dini kitaplara izin verilmiyor. Tek kişilik hücrelerdeki mahkumlara diğer tutuklularla sohbet imkanı da verilmiyor. Pandemiden bu yana cezaevlerinde açık görüş yasağı nedeniyle tutuklu ve hükümlüler ailelerini kapalı görüşlerde camın arkasından görebiliyor. Binlerce kişi ise ailesinden yüzlerce kilometre uzaklıktaki cezaevlerinde tutulduğundan çoğu kez görüş dahi yapamıyor.

KİBRİT KUTUSU KADAR PEYNİR KÜÇÜK BOY REÇELLE SAHUR YAPILIYOR

Bakanlığın Twitter hesabından paylaştığı bu habere tutuklu ve hükümlü yakınları tepki gösterdi. Bir tutuklu yakını Adalet Bakanlığına “14 aydır maskeyle, camın arkasından, yüzünü görmeden görüş yapıyoruz. Oruç ağzımızla, yarım saat görüş yapabilmek için 1 saat yol gidip ,1 saat dışarıda bekliyoruz. O manevi iklim azıcık size de etki etse de içeride tuttuğunuz garibanlara özgürlüğünü geri verseniz” tepkisi gösterdi. Derya Murat isimli bir kişi ise, “Pide bile yok yalancılar” mesajını paylaştı. Bir başka tutuklu yakını ise, “Pandemi başladığından beri yumurta verilmiyor” dedi. Fazıl Bilgen isimli bir kişi ise bakanlığa, “Haftalık kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, haftalık 15 adet zeytin günlük bir paket küçük boy reçel ve 1 adet sallama çay ile sahur yapılıyor. Yani anlayacağınız cezaevinde beleş yaşıyorlar diyenler için durum bu. Allah’ın adaletinin tecellisini sabırsızlıkla bekliyoruz” tepkisi verdi.

Bakanlığın sosyal medya hesabına tutuklu yakınlarının yaptıkları yorumlar şöyle:

NE KADAR MÜBAREK İNSAN VARSA İÇERİ ALMIŞSINIZ
  • Bulmuşsunuz ne kadar mübarek insan varsa içeri almışsınız manevi iklim ceza infaz kurumlarında da yaşanıyor diyorsunuz. Dua edin oralarda manevi hava var yoksa ülke olarak halimiz perişan olurdu daha farkında değilsiniz. Sanki çok güzel iş yapıyor gibi bir de övünüyorsunuz.
  • Ben şuan cezaevinde ne verildiğini yemek olarak çok iyi biliyorum oruç tutanların yemeği ta 15:00’da verilir adamlar akşam 19:30’da buz gibi yemekle iftar açar.
EŞİMİ BIRAKIN MANEVİ İKLİMİ ÇOCUĞUYLA YAŞASIN
  • Masum olan eşim cezası bittiği halde Yargıtay görevini zamanında bitiremediği  için şu anda tutuklu bırakın manevi iklimi evinde çoluk çocuğuyla yaşasın. Dinin gösterişini değil hukuk boyutunu uygulayın.
GERÇEK İKLİM BAMBAŞKAYDI
  • Meydana getirdiğiniz bu güzide iklimden, Allah sizi de mahrum bırakmasın! Gönlünüze göre, başkaları için istediğinizin 2 katını versin! Evet pidemizi paramızla alırdık. Hurmamızı paramızla alırdık. Yemeklerde gram değişiklik olmaz. Sahur vaktinde suları keserdiniz. Gerçekten iklim bambaşkaydı… Utanmazlar!
  • Maşallah ne büyük bir lütuf….Onlara her gün baklavada versen özgürlüklerinin yerini hiç bir tutmaz. Birde bir nimetmiş gibi reklamını yapmazlar mı?
ÇİN’İN UYGUR REKLAMLARINA BENZİYOR
  • Utanmıyorsunuz, arlanmıyorsunuz, pişman olmuyorsunuz, görmüyorsunuz, duymuyorsunuz. Sizin için ben utanıyorum…Çinlilerin Uygur reklamlarına benziyor…

Skandallardan bunalan AKP’nin gündem değiştirme operasyonu: 532 gözaltı

Gündem

Diyanet’ten kayıp 978 at ile ilgili fetva: Yenebilir!

İstanbul Adalar’da faytonculuğun kaldırılmasının ardından Büyükşehir Belediyesi buradaki atları satın alıp sahiplendirdi. Kamu kurumlarına da verilen atların kaybolması kamuoyunda tedirginliğe yol açtı. At eti yediğinden endişelenen halkı Diyanet’in “yenebilir” fetvası rahatlattı!

BOLD – İstanbul Adalar’da faytonculuğun kaldırılmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından satın alınan atların birçoğu kamu kurumlarına gönderildi, bazıları ise sahiplendirildi. Hatay Dörtyol’a gönderilen atların kaybolduğunun ortaya çıkmasıyla kamuoyunda tedirginlik oluştu. Atların kesilip piyasaya sürüldüğü iddiası sonrası kamuoyunda oluşan tedirginliği Diyanet’in “yenebilir” fetvası giderdi.

AT ETİ YENİLMESİ MUBAHTIR

Güncel fetvalar bölümünde yer alan “At eti helal midir?” sorusuna Diyanet şu şekilde cevap verdi: “Kur’an ve sünnette at eti yemenin hükmü hakkında açık bir delil bulunmamaktadır. Hanefî mezhebinde Ebû Hanife’den rivayet edilip tercih edilen görüş ile Malikîlerden gelen bir görüşe göre, at etinin yenilmesi tenzihen (helale yakın) mekruhtur. İmam Ebû Yusuf ile İmam Muhammed’e, Şâfiî ve Hanbelî mezhepleriyle Malikîlerden gelen diğer bir rivayete göre ise at etinin yenilmesi mubahtır.”

HARAM SAYILMASININ GEREKÇESİ SAVAŞTA KULLANILMASIYDI

At eti yemenin mekruh, hatta haram olduğunu söyleyen âlimlerin de bulunduğunu belirten Diyanet, fetvasını şöyle sürdürdü: “Şüphesiz mekruh ya da haram olduğu görüşünde, o dönemlerde atın gerek askeri gerekse sivil hizmetlerde yoğun bir şekilde kullanılan bir hayvan olması etkili olmuştur. Günümüzde atın etkinlik alanı eski dönemlere göre çok daralmış olsa da at etinin yenilmesi konusundaki mesafeli tutum özellikle Anadolu coğrafyasında devam etmektedir.”

978 AT KAYIP İDDİASI

İstanbul Adalar’da faytonculuğun kaldırılmasının ardından İBB tarafından satın alınan 978 atın kaybolduğu öne sürüldü. Bu iddia sonrası açıklama yapan İBB, bin 179 atın İBB tarafından satın alındığı ve bugüne dek toplam 860 atın sahiplendirildiğini duyurdu. İBB’den yapılan açıklamada “Bakım altındayken satın alınan gebe atlardan doğan 20 adet tayın kayda alınması ile toplam bin 199 at İBB uhdesinde yer almıştır. Toplam 860 at sahiplendirilmiştir. Atların 665’i kamu kurum ve kuruluşlarına, 42’si sivil toplum örgütlerine, 148’ü şahıslara, 5’i de muhtarlara sahiplendirilmiştir. Atların Adalar’daki bakımı sürecinde çeşitli sebeplerle toplam 224 at ölmüştür. İBB bünyesinde 115 adet atın bakımı sürdürülmektedir” denildi. Açıklamada, İBB’nin kamu kurum ve kuruluşlarına bedelsiz devir ile verdiği atların ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının sorumluluğunda yer aldığına dikkat çekildi.

AKP’lilerin suçları ortaya saçıldı gözaltına masum insanlar alındı

Okumaya devam et

Gündem

AKP’lilerin suçları ortaya saçıldı gözaltına masum insanlar alındı

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşaları sonrasında suçları ortaya saçılan AKP’lilerle ilgili iddiaları görmezden gelen savcılar, Gülen Hareketi mensuplarına yönelik yeni bir soruşturmaya imza attı. 33’ü muvazzaf, 132 kişi hakkında verilen gözaltı kararı sonrasında güvenlik güçleri sabah saatlerinde 40 ilde cadı avına çıktı. 

BOLD – Gülen Hareketi’ne yönelik soruşturmalar kapsamında İzmir merkezli 40 ilde operasyon düzenlendi. Soruşturmada 33’ü muvazzaf, 132 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

SUÇLARI ANKESÖRLÜ TELEFONLA ARANMAK

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, ankesörlü ya da kontörlü sabit hat ile görüşmeleri olduğu gerekçesiyle 132 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ve İzmir İl Jandarma Komutanlığı hakkında gözaltı kararı verilen isimlere yönelik çalışma başlattı.

34’Ü İLİŞİĞİ KESİLEN ASKERİ OKUL ÖĞRENCİSİ

Gözaltı kararı verilenlerin 19’u Deniz Kuvvetleri, 13’ü Kara Kuvvetleri, 46’sı Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına, 15’i Jandarma Genel Komutanlığı, 2’si Sahil Güvenlik Komutanlığına mensup 33’ü muvazzaf 95 asker ile 34’ü askeri okullarla ilişikleri kesilen öğrenci ve 2 sivil olduğu öğrenildi. Gözaltı kararı olanlardan 3’ünün albay, 2’sinin yarbay, 3’ünün binbaşı, 6’sının yüzbaşı, 15’inin üsteğmen, 3’ünün teğmen, 57’sinin astsubay ve 6’sının uzman çavuş rütbesinde olduğu belirtildi.

Neslihan ve Hande de annesiz babasız kaldı

Okumaya devam et

Gündem

Süleyman Özışık’ın açıklaması itiraf mı tehdit mi?

süleyman özışık

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’le olan ilişkileri ortaya çıkan gazetecilerden Süleyman Özışık skandal bir açıklamaya imza attı. “Soylu’ya binlerce dosya götürdüm, görevlerine iade edildiler” diyen Özışık’ın bu açıklaması, üstü kapalı olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu tehdit ettiği yorumlarına yol açtı. Sosyal medya kullanıcıları ise Özışık’a dosyaların kaç para karşılında aklandığını sordu. 

BOLD – Süleyman Özışık, KHK ile kamu görevinden ihraç edilen binlerce kişinin dosyasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiğini belirterek, “Araştırmalar yaptı ve hepsi görevlerine iade edildi” dedi. Sosyal medyada büyük tepki çeken Özışık’ın açıklaması Soylu’yu üstü kapalı olarak tehdit olarak yorumlandı.

KURDUKLARI BORSAYI İTİRAF ETTİ

Sedat Peker’in açıklamalarıyla gündeme gelen Özışık kardeşlerden Süleyman Özışık, tepki çeken bir itirafta bulundu. Açıklamaları “borsa itirafı” olarak değerlendirilen Özışık “Soylu’ya binlerce insanın dosyasını götürdüm, görevlerine iade edildiler” dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile organize suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker arasında aracılık yaptığı ifade edilen Özışık, İnternethaber sitesinin Youtube kanalındaki yayında “Süleyman Soylu’ya masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm; görevlerine iade edildiler” ifadelerini kullanıyor. Özışık ayrıca “Dedim ki; bu insanlar eğer masum çıkmazsa hesabını benden sorun. Araştırmalar yapıldı. Hepsinin bir iftiraya kurban gittiği ortaya çıktı. Hepsi görevlerine iade edildi” diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ ÇEKTİ: KAÇ LİRA ALDINIZ?

Özışık’ın açıklamaları sosyal medyada tepki çekti. Yapılanın borsa itirafı olduğunu belirten sosyal medya kullanıcıları Özışık’a o dosyaların aklanması için kaç lira alındığını sordu. İşte sosyal medyada Özışık’a yöneltilen eleştirilerden bazıları şöyle:

– Kaç paraya inandınız acaba suçsuz olduklarına
– Para alıp dosyayı halletmiştir.
– Dosyalarda meblağ ne kadar yazıyordu acaba…
– Karşılığında ne götürdün onu da anlat bakem.
– Yani diyor ki parayı veren döner. Vermeyen dönemez.
– 100 bin TL ye beraat eden var..
– Nakit karşılığında mı inanmış çek karşılığında mı?
– Kim bilir ne kadar komisyon aldılar.
– Vay be hepsi temiz çıkmış. Hiç fire yok. Ne tesadüf

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0