Dünya

Cenevre’deki Kıbrıs görüşmelerinde ortak zemin bulunamadı

Kıbrıs sorunu konusunda taraflar ve garantör devletler Cenevre’de 4 yıl sonra tekrar bir araya geldi. İki devletli ve federal çözüm tartışmaları üzerinde düğümlenen görüşmeler uzlaşmaya varılamadan sona erdi. Resmi bir müzakereye dönüşmeden biten görüşmeler konusunda BM, amacın tarafların bir çözüm için ortak zeminde buluşmasının mümkün olup olmadığını görmek olduğunu açıkladı

BOLD – Kıbrıs sorunu üzerine 2017’de Crans Montana’da iki toplumlu, iki bölgeli ve eşit siyasal temsile dayalı federasyon üzerine yapılan görüşmelerde daha önce fikir birliğine varılan konuların üzerine yeni uzlaşılar sağlandı.

MASA SON ANDA DAĞILDI

İlerleyen görüşmelerde garantör devletlerin askerlerinin Ada’daki mevcudiyetinde uzlaşma sağlanamadı. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın İsviçre’ye gitme hazırlıkları yaptığı sırada Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras gitmeme kararı Yıldırım’ı gitmekten vazgeçirmiş, böylece Kıbrıs’ta federasyon hedefiyle kurulan son masa da dağılmış oldu.

Türkiye’yi suçlayan Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, görüşmelerdeki tıkanmanın Türkiye’nin garantiler ve müdahale haklarının devam etmesi, adada askeri bir üs kurulması ve Türk ordusun varlığı konusunda ısrar etmesinden dolayı yaşandığını söyledi.

ERSİN TATAR 2 DEVLETLİ ÇÖZÜM İSTİYOR

Federal çözümden yana olan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2020’deki seçimlerde 2 devletli çözümden yana olan Ersin Tatar’ı geçemedi. Tatar, Türkiye’deki hükümetin de desteğini alarak “iki devletli çözümde” ısrarcı olduğunu vurguluyor. Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan ve Avrupa Birliği (AB) ise bu çözümü reddediyor.

CENEVRE GÖRÜŞMELERİ

Cenevre’de 4 yıl sonra gayriresmi Kıbrıs görüşmeleri yeniden başladı. Kıbrıs’ta Türk ve Rum toplumlarının temsilcileri Salı günü İsviçre’nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki gayriresmi toplantıda bir araya geldi.

BBC Türkçe servisinde yer alan habere göre, üç gün süren toplantılara garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere de dışişleri bakanları düzeyinde katıldı.

Görüşmelerde uzlaşma sağlanamadı. Birlemiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres “Kıbrıs sorunun çözümü için resmi görüşmelerin başlaması için yeterli ortak zemin bulamadık” dedi.

Çözüm bulunması için girişimlerde bulunmaktan vazgeçmeyeceğini söyleyen Guterres, “BM muhtemelen iki üç ay içinde yeni bir girişimde bulunacak” dedi.

Garantör devletlerden İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Dominic Raab da sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Tarafların yakın gelecekte tekrar görüşme konusunda anlaşmasını mutlulukla karşıladığını söyleyen Raab, “Kalıcı ve adil bir çözüm için tüm taraflarla birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

GÖRÜŞMELER ERDOĞAN’IN DA GÜNDEMİNDE

Pazartesi günü Ankara’da Kuzey Kıbrıs lideri Ersin Tatar’ı ağırlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Kıbrıs’ı çözümsüzlüğe mahkum etmek isteyen, Kıbrıs Türk’ü kardeşlerimizi ambargolarla yıldırmaya çalışan zihniyete müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.

ORTAK ZEMİN MÜMKÜN MÜ?

BM Genel Sekreterliği Sözcüsü Stephane Dujarric, Cenevre’deki toplantıların amacını tarafların bir çözüm için ortak zeminde buluşmasının mümkün olup olmadığını görmek olarak açıkladı.

Ancak Türk tarafının “iki devletli çözüm”, Rum tarafının ise “federasyona dayalı çözüm” önerileriyle gittiği görüşmeler öncesi taraflar ortak zemine pek de yakın görünmüyordu.

Türkiye’de 1 Mayıs: George Floyd gibi

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya