Analiz

AKP Türkiye’yi yapboza çevirdi

AKP Hükumeti, Türkiye’yi yapboz tahtasına çevirdi. BionTech aşısının ikinci doz randevularını önce 8 haftaya çıkardı. Sonra yeniden 4 haftaya indirdi. Bu sabah Resmi Gazetede yayınlanan yasayla çek kullanımını yasakladı. Öğleden sonra Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında bu adımdan vazgeçti.

BOLD ANALİZ – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yönetimindeki Türkiye savrulmaya devam ediyor. AKP kongreleri döneminde çağrılara rağmen kısıtlamaya gitmeyen Erdoğan Hükumeti, koronavirüs hasta sayısının 62 bin kişiye fırlattı. Erdoğan, kongreler bitince hastalığı yavaşlatmak için 83 milyon vatandaşı bayram dahil eve kapattı. 19 Mart 2021 gecesi, Türkiye Erdoğan’ın imzasıyla İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi. Erdoğan da tartışmalara ‘Artık o iş bitti’ diyerek nokta koydu. Ancak bugün yayımlanan Resmi Gazete kararıyla İstanbul Sözleşmesi’nin 1 Temmuz’a kadar geçerli olduğu ortaya çıktı.

BAKAN AŞI YOK DEDİ, ERDOĞAN VAR DEDİ

Kovid-19 pandemisi ve aşılamasında da aynı skandallar aralıksız devam ediyor. 29 Nisan-17 Mayıs arasında tam kapanma ilan eden Erdoğan, sokağa çıkma yasağının herkese katı şekilde uygulanacağını duyurdu. Ancak AKP’li belediyelerin dağıttığı muafiyet belgeleriyle binlerce AKP’li sokaklara çıktı. Son olarak aynı gün içinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’nin aşı tedarikinde sıkıntı yaşadığını söyledi. Aşı stokunun bittiği Türkiye’de Erdoğan Cuma namazı çıkışında “Aşı tedarikinde sıkıntı olduğunu kabul etmiyorum. Aşımız var” dedi.

ÇEKİ YASAKLADI AYNI GÜN SERBEST BIRAKTI

Parası olmayan esnafın sarıldığı çeki yasaklayan AKP Hükumeti tepkiler üzerine geri adım attı. Esnafların ödeme yapamadıklarını açıklamasının ardından öğleden sonra Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında bir tebliğ yayınlanarak AKP’li vekillerin hazırladığı çek ibrazlarını durduran yasa askıya alındı.

ALKOL YASAĞINI BİR GÜN UYGULAYABİLDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Tam kapanma boyunca kesinlikle alkol satışı yasak” ifadeleriyle savunduğu düzenleme de bir gün yürürlükte kaldı. Yasak gelecek korkusuyla vatandaşlar tekel bayilerine akın edince yılbaşı gecesi kadar alkol satışı yapıldı. Tekel bayileri ve alkol satan iş yerleri yasağın kanuni olmadığını belirterek yasağa uymayacaklarını ilan etti. Bugün itibariyle alkol satışının serbest olduğu duyuruldu.

KISA ÇALIŞMAYI MAAŞINI KALDIRDI SONRA GERİ GETİRDİ

Tepkilere rağmen mart sonu itibariyle kaldırılan kısa çalışma maaşı çalışanların bir aylık mağduriyetinin ardından haziran sonuna kadar uzatıldı. Çalışanlara İşsizlik Sigortası Fonu’ndan maaş ödenmeye devam edecek.

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya