Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Yunanistan 7 ülkeden turist bekliyor

Pandemi nedeniyle turizm gelirleri düşen Yunanistan’da resmi olarak turizm sezonunun açılmasına iki hafta kaldı. Otellerin ellerinde finansman kalmadığını söyleyen Yunanistan Otelciler Federasyonu Başkanı Grigoris Tasios, Avrupa ve ABD’den turist beklediklerini ifade etti.

BOLD – 2019 yılında 18,17 milyar Euro turizm geliri elde eden Yunanistan geçen sene 4,28 milyar Euro turizm gelirine ulaşabilmişti. Kovid-19 sebebiyle turizm gelirleri yüzde 80 oranında düşen Yunanistan, 2021 yılında daha fazla turist ağırlamayı hedefliyor.

Koronavirüs tedbirlerine sıkı uygulanan ülkede, yabancı turistlerin yoğun olarak tercih ettiği Yunan adalarındaki aşılamalara hız verildi.

Turizm sezonunu 14 Mayıs 2021 tarihinde resmi olarak açmaya hazırlanan Yunanistan’da Otelciler Federasyonu Başkanı Grigoris Tasios, otellerin bir yıldır kapalı olduğuna ve bu süre içinde gelir elde edemediğine dikkat çekti. Bir önceki sezonda faaliyet gösteren otellerin zarar ettiğini kaydeden Tasios, yıl boyu açık kalan otellerdeki kayıpların da giderek büyüdüğünü vurguladı.

Turizm Gündemi sitesinde yer alan habere göre Tasios, “Eğer ülkedeki salgın durumu düzelirse, operasyonlara temmuz ayında başlayabiliriz. Kaynak pazarlarımızdaki Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda, Polonya ve ABD’de salgın verileri düzelirse, ağustos ayından itibaren de doluluk görmeye başlarız” diye konuştu.

Rus turistler Türkiye yerine Mısır’a gidecek

Ekonomi

Kavcıoğlu faizi yine indirmedi, dolar 8,70 yolunda

Faizi indirmek için göreve getirilen Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu politika faizini sabit tuttu. Kavcıoğlu’nun temmuz ve ağustosta 100 baz puan faiz indireceği beklentisi arttı.

BOLD – TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu piyasaların merakla beklediği kararını açıkladı.  Kurul politika faizini yüzde 19’da sabit tuttu. “Yüksek faiz emperyalizme hizmettir.” diyen Kavcıoğlu’nun 3 aydır faiz indirimi yapmaması dikkati çekti.

DOLAR 8,68’E YÜKSELDİ

Kararın hemen akabinde dolar 8,68 liraya, Euro ise 10,37 liraya çıktı. Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi ise 1.423 puanda.

ERDOĞAN TEMMUZ VE AĞUSTOS’U İŞARET ETTİ

AKP lideri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 1 Haziran’da TRT Haber’de, “Merkez Bankası başkanımızla görüştüm, faizlerin inecek. Bunu temmuz-ağustosa kadar başarmamız lazım.” ifadelerini kullanmıştı. Erodoğan’ın çıkışı “Kavcıoğlu’na faiz indir talimatı” diye yorumlanmıştı.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Altın dünyada 100 dolar Türkiye’de 32 kuruş düştü

Uluslar arası piyasalarda altının ons fiyatında düşüş sürüyor. Mayıs ayında 1.910 dolara kadar çıkan ons fiyatı, 1.807 dolara geriledi. Türkiye’de gram altın ise 534 liradan 502 liraya indi.

BOLD – Bu yılın nisan ayından itibaren yükselişe geçen altın ABD Merkez Bankası (FED) kararı sonrası inişe geçti. Altın 8 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesine çekildi.

DOLARDAKİ ARTIŞ DÜŞÜŞÜ YAVAŞLATTI

Ons fiyatında yüksek düşüşe rağmen Türkiye’de gram altındaki düşüş sınırlı kaldı. Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesi sebebiyle düşüş 32 kuruş oldu. Haziran başında tüm zamanların zirvesi 534 TL’ye yakın bir seviyede bulunan gram altın, küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen ancak 502 TL’ye kadar gerileyebildi.

ÇEYREK ALTIN 820 LİRA

Mayıs ayında 850 lira sınırına dayanan çeyrek altın fiyatı da 820 liraya geriledi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Süte yüzde 14 zam geldi

Yem fiyatlarına gelen zamların ardından, çiğ sütün taban fiyatı da arttı. 2,80 lira olan fiyat 3,20’ye yükseldi. En ucuz paket süt 5 lira olacak.

BOLD – Ahırdaki ineklere bakma maliyetlerinin artması sebebiyle süt fiyatlarına zam yapıldı. Ulusal Süt Konseyi 1 Temmuz-31 Aralık dönemindeki çiğ süt tavsiye satış fiyatını 40 kuruş arttırdı. İnekten sağılıp daha şişelenmemiş sütün fiyatı 2,80 liradan 3,20 liraya çıktı.

EN UCUZ SÜT 5 LİRA OLACAK

Çiğ süt taban fiyatında yapılan artışın marketlerdeki süte yüzde 20 zam olarak yansıyacak. Geçen yıl 3,95 liraya satılan 1 litrelik en ucuz sütün fiyatı gelen zamlarla 4,75 liraya çıkmıştı. Yeni gelen zamla en ucuz sütün 5 liraya çıkacağı belirtildi.

YİNE ZAM YAPILACAK

Ulusal Süt Konseyi, “Maliyet ve satışlarda öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir.” diyerek yeni zamların sinyalini de verdi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0