Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Abdulmecit Baskın cinayetinde Mehmet Ağar nasıl aklandı?

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in videolu itirafları sonrası eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’la ilgili fail-i meçhul iddiaları yeniden gündeme geliyor. Eren Baskın, babası Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın’ın öldürülmesi olayında azmettiricilik iddiasıyla yargılanan Ağar’ın tüm delillere rağmen beraat kararıyla ödüllendirildiğini söyledi.

BOLD – Eren Baskın, sosyal medya hesabından babası Abdulmecit Baskın’ın 4 Ekim 1993’te öldürülmesi olayıyla ilgili yargılanan Mehmet Ağar’ın özel harekatçı Ayhan Çarkın’ın itirafları ve tüm delillere rağmen beraat ettirildiğini belirtti.

Eren Baskın, Sedat Peker’in Mehmet Ağar’la ilgili gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesiyle ilgili ifşaatlarının ardından babası Abdulmecit Baskın’ın öldürülmesi olayıyla ilgili sosyal medyadan açıklamalarda bulundu. Baskın, “Babamın öldürülmesi olayında azmettirici Mehmet Ağar Tüm delillere rağmen beraat kararı ile ödüllendirildi. Bir yargılama tiyatrosu düzenlendi. Ağar onca delil ve tanıklığa rağmen bir kere olsun adliyeye getirilemedi. Babamın katilleri gerçek anlamda bir yargılama ile cezalandırılana kadar savaşmaya devam edeceğim!” dedi. Baskın, paylaşımında şunları kaydetti:

SÜLEYMAN SOYLU ATTIĞIM TWEETE SORUŞTURMA AÇTIRDI
  • Babam Abdulmecit Baskın’ın öldürülmesi olayının azmettiricisi Mehmet Ağar, suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgütün faaliyetleri çerçevesinde taammüden adam öldürme suçlaması ile yargılandı ve akabinde tüm delillere rağmen beraat kararı ile ödüllendirildi!
  • Bir yargılama tiyatrosu düzenlendi. Onlarca insanın öldürülmesinden sorumlu Mehmet Ağar onca delil ve tanıklığa rağmen bir kere olsun adliyeye getirilemedi. İnanılmaz bir biçimde ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan Ağar duruşmalardan vareste tutuldu.
  • Ayhan Çarkın’ın tüm ölüm talimatlarını Mehmet Ağar’dan aldık açıklamalarına rağmen mahkeme heyeti Çarkın’ın deli olduğunun saptanması için hastaneye sevk etti. Akli dengesi yerindedir raporu gelmesine rağmen söylediklerine itibar edilmedi.
  • MİT Türkiye’deki ilgili ilk telefon dinleme tapelerini mahkemeye kanıt niteliğinde göndermişti. Kayıtlarda Özel harekatçı Tarık Ümit ve Korkut Eken arasında geçen konuşma içerikleri öldürdükleri insanların üzerinden çıkan saat, para ve değerli eşyalar üzerineydi!
  • Öldürülen insanların vücudundan çıkan mermiler Özel Harekat envanterinde bulunan UZİ marka silahlardı. Bu silahlar istenildiğinde ise kayıp olduklarına dair bir cevap verildi.
  • Mehmet Eymür yapmış olduğu tanıklıkta tüm cinayetlerin azmettiricisi Mehmet Ağar’dır demesine rağmen, Susurluk komisyonu başkanlarından Fikri Sağlar’ın bu cinayetler gerçektir ve bu konu hakkındaki tüm gerçekler raporumuzda vardır demesine rağmen Yüce mahkeme ilgili raporların istenmesinde yarar yoktur kararı verdi.
  • Nihayetinde acılarımızla dalga geçer gibi tüm sanıklar hakkında beraat kararı verildi ve şimdi görüyorum ki bu olayları onlarca kez anlatmamıza rağmen bu gün Mehmet Ağar hakkında yazılanlar insanları şaşırtıyor.
  • Yahu ben babamın katilini ararken ülkenin iç işleri bakanı Ankara’da öldürülen babam için dağda öldürüldü dediği için attığım tweete soruşturma açtırdı. Bu insanların bu ülkeye bakış açısını mı sorguluyorsunuz!
  • Hiç unutmayın! Bizler kayıplarımızın akıbetini aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Babamın katilleri gerçek anlamda bir yargılama ile cezalandırılana kadar savaşmaya devam edeceğim!
MÜEBBETLE YARGILANAN AĞAR DURUŞMAYA DAHİ GELMEDİ

Ankara Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın, 2 Ekim 1993 tarihinde iş yerindeki makamından çıktıktan sonra özel harekat polisleri tarafından gözaltına alındı. Baskın’ın cesedi, 4 Ekim 1993 tarihinde elleri arkadan bağlı şekilde öldürülmüş halde Gölbaşı’nda bulundu. Olaydan 18 yıl sonra, 26 Mart 2011 tarihinde özel harekât polisi Ayhan Çarkın, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği ifadede 1993 yılında Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin’in emriyle, Abdülmecit Baskın’ı gözaltına aldıklarını ve Baskın’ın özel harekat polisleri Ziya Bandırmalıoğlu ile Ayhan Akça tarafından öldürüldüğünü detaylarıyla anlattı. Mehmet Ağar’ın yanı sıra dönemin Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin, eski MİT yöneticisi, emekli Yarbay Korkut Eken ile Ayhan Çarkın’ın olduğu 12 kişi hakkında, “Suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgütün faaliyetleri çerçevesinde adam öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle dava açıldı. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara JİTEM davası olarak bilinen davada 13 Aralık 2019 tarihinde Ağar’la birlikte tüm sanıkların beraatine karar verdi.

Sedat Peker gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Mehmet Ağar’ı işaret etti: Ödeşmek adettendir

Gündem

Ülke yangın yeri! Kim takar Yalova Kaymakamını

Türkiye’nin 4. büyük partisi HDP’nin İzmir İl binasının basılarak bir çalışanın öldürülmesi sonrası tek kelime açıklama yapmayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bütün günü kursiyer kaymakamların kura töreninde geçirdi. Töreni sosyal medya hesabından da paylaşan Soylu’ya tepkiler çığ gibi.

BOLD – Onur Gencer adlı bir saldırgan, bugün sabah saatlerinde İzmir Konak’taki HDP İl binasını ateşe vererek Deniz Poyraz adlı bir hizmetliyi de öldürdü. Saldırgan Gencer binanın çatısında yakaladı. Saldırganın sosyal medya profilinde ‘bozkurt’ işareti yaparken, silah kullanmış halde ve poligonda atış taliminde çekilmiş fotoğraflar ve Suriye’de ‘görev’e gittiğine dair ifadeler bulunuyor.

AKP’DEN SALDIRIYA TEPKİ

AKP kanadından ilk açıklama parti sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Çelik paylaşımında: “Saldırıyı ve cinayeti lanetliyoruz. Türkiye, huzur ve güvenliğini bozmaya çalışan provokasyonlara asla fırsat vermeyecektir” dedi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de “Saldırıyı ve cinayeti lanetliyorum. Provokasyonların hedefi karanlıktır, huzursuzluk ve güvensizliktir. Hukuk bu karanlığa asla geçit vermeyecek, olay tüm yönleriyle aydınlatılacaktır” sözleriyle saldırıyı lanetledi.

SOYLU KAYMAKAMLARI PAYLAŞTI

Saldırı haberinin ardından ‘107’nci Dönem Kaymakamlık Kursu Kura Töreni’ne katılan İçişleri Bakanı Soylu burada yaptığı konuşmada konuya değinmedi. Sosyal medyayı aktif kullanan Soylu’nun hesabından da kaymakamların kura töreni de paylaştı. Ülkenin 4. büyük partisinin il binası silahla basılarak cinayet işlenmesine rağmen Soylu’nun bütün günü kaymakamlarla geçirerek açıklama yapmaması tepki çekti.

SEDAT PEKER UYARMIŞTI

Öte yandan, daha önceki videolarında Mehmet Ağar ve ekibinin Gazi Mahallesi olaylarına benzer kanlı olaylar planladığını söyleyen Sedat Peker, takipçilerine dikkat olmaları ve sokaktan uzak durmaları konusunda uyarıda bulunmuştu.

Uyarılarını tekrar hatırlatan Peker, “Kıymetli dostlarım, İzmir HDP il başkanlığına yapılan provokasyon amaçlı saldırının çok daha büyüklerini ne yazık ki önümüzdeki zamanlarda yaşayacağız. Eğer benim tecrübeme ve samimiyetime inanıyorsanız hiçbir şartla sokağa çıkmayın” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu’nun sessizliğinin yanı sıra bir mafya babası olan Sedat Peker’in halka itidal çağrısı yapması sosyal medya kullanıcılarının dikkatinden kaçmadı.

Okumaya devam et

Gündem

Kırgız siyasetçiden Orhan İnandı açıklaması

Hakan Fidan’ın başında olduğu MİT tarafından kaçırılan eğitimci Orhan İnandı’nın Kırgız dostları ona sahip çıkıyor. Eski milletvekili Tursunbay Bakir Uulu, İnandı’nın hala daha bulunamamış olmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

BOLD – Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 31 Mayıs akşamı kaçırılan Sapat Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Orhan İnandı’nın eski dostlarından, Erkin Kırgızistan Partisi Genel Başkanı, Eski Milletvekili Tursunbay Bakir Uulu da bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un İnandı’nın bulunması için talimat vermesinin çok doğru bir karar olduğunu söyleyen Uulu, ancak, şu ana kadar bulunamamış olmasından ciddi şekilde endişe duyduğunu ifade etti.

“GÜVENLİK BİRİMLERİNİN ÇALIŞTIĞINI SÖYLEYEMEM”

Orhan İnandı hakkında Kırgız Meclisi Genel Kurulu’ndaki oturumu izlediğini belirten Uulu, “İçişleri Bakanlığı, Milli Güvenlik Devlet Komitesi ve Millî Eğitim Bakanlığı yetkilileri milletvekillerinin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanımızın bizatihi kendi himayesinde yürüttüğü soruşturmanın, ilgili makamlarca çok daha fazla çaba sarf ederek sonuçlandırılmasını istiyoruz. Şu ana kadar güvenlik birimlerinin bu şekilde çalıştığını söyleyemem.” dedi.

“DAHA ÖNCE DE ADAM KAÇIRMA OLAYLARI YAŞANDI”

Kırgızistan’ın eski cumhurbaşkanlarından Askar Akayev döneminde yaşanan insan kaçırma olaylarını hatırlatan Uulu şöyle devam etti:

“Akayev döneminde Özbek siyasetçi Abdumanab Pulatov’un komşu ülkenin özel istihbarat servisleri tarafından Bişkek’ten kaçırıldığını unutmuyoruz. Daha sonra Kırgız vatandaşımız olan Özbeklerin ülkemizden kaçırılma vakaları artmaya başladı. Bu gelişmelerin akabinde 1997’de Kırgız Meclisi’nde olayın araştırılması için benim de bulunduğum bir komisyon kuruldu. Özbekistan’a kaçırılarak hapsedilen vatandaşlarımızın ismini tespit ederek Meclis Genel Kurulu’nda açıkladık.

Ombudsman olduğum 2005 yılında Andican olayları yaşanmış ve Özbekistan’dan ülkemize sığınanlar olmuştu. Özbekistan ülkemize sığınan 22 Özbekistan vatandaşının iadesini istemişti. Ombudsman olarak iade kararına karşı çıkmama rağmen dönemin cumhurbaşkanı ve başsavcısı bu kişileri Özbekistan’a iade etti.

Kısaca özetlemem gerekirse, geçmişte de ülkemizde kaybolma veya gizli istihbarat servisleri tarafından adam kaçırma olayları yaşandı. İçişleri Eski Bakan Yardımcısı Kursan Asanov’un soruşturmasında İçişleri Bakanlığı’nın oğlunun gittiği bütün yerleri kameralardan tespit ederek göstermesini unutmuş değiliz.

Kaçırıldığı gün İçişleri Eski Bakanı Melis Turgunbaev ile buluşmasından sonra kimler ile bir araya geldiği ve yol güzergahını üzerindeki kameralardan kendisini takip eden araç ya da araçları tespit etmem mümkün.”

Facebook sayfasından bir açıklama yapan ve Orhan İnandı ile fotoğrafını da paylaşan Uulu, Kırgızistan’ın daha fazla utanç durumuna düşmemesi için kaybolan Kırgız vatandaşlarının sağ-salim bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kırgız Meclisi Orhan İnandı’yı bulmaya kararlı: Kendimizi rezil etmemeliyiz

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li başkanın yanında el pençe duran savcı Ceza Tevkif Evleri Genel Müdür Yardımcısı oldu

Bir et lokantasının açılışında eski AKPli Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün yanında el pençe divan şekilde fotoğraflanan eski Kazan Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Çıtlak’ın terfi ederek Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdür Yardımcısı olduğu ortaya çıktı.

BOLD – Kazan Başsavcılığının ardından Ankara Batı Adliyesi Savcılığına atanan Çıtlak, Aralık 2018’de Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdür yardımcılığı görevine atandı.

Çıtlak, 3 yıla yakın bir süredir genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyor. Çıtlak’ın Kazan Başsavcılığı görevi sırasında Mayıs 2016’da bir et lokantasının açılışı sırasında verdiği fotoğraf tartışmaya neden olmuştu.

AKP’li Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve AKP’lilerle lokanta açılışına Kazan Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Çıtlak da katılmıştı. Çıtlak’ın Lokman Ertürk’ün yanında el pençe divan şekilde duruşu tepki toplamıştı.

Abdullah Çıtlak.

Düşünce suçlusuna insafsız infaz: Bu nasıl adalet?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0