Gündem

KHK’lılardan ‘yeni meslek’ akımı: Siz hiç inşaatta çalışan savaş pilotu gördünüz mü?

Eskiden öğretmen, hakim, savcı, pilot, akademisyen, yazılımcı olan binlerce KHK’lı sosyal medyada bir akım başlattı. Yeni mesleklerini fotoğraflarıyla birlikte paylaşan KHK’lıların vurgu yaptığı ortak nokta helal lokma.

BOLD – Hakim Mehmet Köroğlu karpuz satıyor, savaş pilotu Ahmet Arıcı inşaat ustası, askeri savcı Metin Keskin zeytinci, yazılımcı Yasin Kaya balıkçı, savcı Saih Doğan ise artık kasap…

Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) mesleklerinden ihraç edilen ve başka işler yapmaya mecbur bırakılan KHK’lılar Twitter’da ‘Siz hiç gördünüz mü?’ sorusuna cevap veren bir akım başlattı. Eski ve yeni mesleklerini yazıp şu anda yaptıkları işlerden fotoğraf paylaşan KHK’lılar artık geçimlerini farklı işlerle sağlıyor.

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) 150 bine yakın kişi kamudan atıldı, binlerce işyeri kapatıldı. Hem kamudan hem de özel sektörden işlerinden olan yüz binlerce eğitimli KHK’lı geçinebilmek için yeni meslekler edindi.

Okulları kapatıldıktan sonra ortada kalan Harbiyelilerin de kimi otelde, kimi markette, kimi de danışmanlık şirketlerinde güvenlik görevlisi olarak çalışıyor.

İşte yeni mesleklerini paylaşan KHK’lılar…

 

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya