Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Sedat Peker dünya gündeminde: Televizyon dizisinden eğlenceli

‘Organize suç örgütü yöneticiliği ve üyeliği’ suçlarından hakkında soruşturma açılan Sedat Peker’in sosyal medya hesaplarından yayınladığı videolar ve açıklamalarının Türkiye’de yarattığı tepkiler dünya basınında da konuşuluyor.

BOLD – Organize suç örgütü soruşturması kapsamında aranan Sedat Peker’in Youtube’da paylaştığı videolar ve iddiaları, dünya basınında da yer buldu.

New York Times gazetesi, Peker’in videolarını “Organize suç örgütü liderinin iddiaları Türkiye’de hükumeti sarstı” başlığıyla duyururken Fransa’da Le Monde gazetesi de Peker’in ‘televizyon dizisinden daha eğlenceli olan haftalık videolarının’ Türkiye’de uygulanan 17 günlük tam kapanma boyunca ilgi çektiğini vurguladı.

NEW YORK TİMES: HÜKUMETİ SARSTI

New York Times gazetesinde yer alan “Organize suç örgütü liderinin iddiaları Türkiye’de hükumeti sarstı” başlıklı haberde videolarla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Ağır ekonomik kriz ve Kovid-19 vakalarında artışla anketlerde düşen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünlerde alışılmadık biçimde zor durumda görünüyor. Şimdi de yönetim, bazılarının ‘bir dönemin sonu havası’ dediği, büyüyen bir yolsuzluk skandalıyla çarpıldı.”

Erdoğan’ın bu zayıflığını sezen siyasi muhaliflerin Peker’in iddiaları hakkında soruşturma talep etmekte gecikmediği belirtilen makalede Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun “her gün Pandora’nın başka bir kutusu açılıyor” diyerek uzun süre iktidarda kalan hükümetlerin sona yaklaştığı dönemlerde kendi içinde çatışmaların ortaya çıktığı ve tünelin sonunun görüldüğü şeklindeki değerlendirmelerine yer verildi.

Haberde, Türkiye’de televizyonların İsrail’in Gazze’yi bombalamasına ilişkin haberlerle dolu olmasına rağmen milyonlarca Türk’ün YouTube’da organize suç lideri Peker’in ‘sıra dışı iddialarını’ izlediği belirtildi. Peker’in videolarında Erdoğan’ın çevresinden yetkililerle ilgili tecavüz, uyuşturucu ticareti, şüpheli ölüm iddialarında bulunduğu vurgulandı.

‘SUSURLUK SKANDALI’ BENZETMESİ

Peker’in ilk olarak Pelikan grubunu ve eski İçişleri Bakanı ve Emniyet Bakanı Mehmet Ağar’ı hedef aldığı belirtilen haberde son videolarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya odaklandığı belirtildi. Haber şöyle devam etti: “Peker, Erdoğan’la ilgili doğrudan iddia yöneltmemek konusunda dikkatli oldu. Ancak Cumhurbaşkanı etrafındaki rakip grupların iç kavgalarına dair ve üst düzey yetkililerle mafya arasındaki bağlantılarla ilgili anlattıkları, fazlasıyla hasar verici oldu.”

Haberde, “Dümende zayıflığı hisseden muhalefet, Peker’in suçlamaları hakkında soruşturma açılmasını talep etti. Muhalefet, yaşananları 1990’ların sonunda Türkiye’de hükumetle organize suç arasında derin bağın ortaya çıktığı hasar veren siyasi skandal, Susurluk skandalına benzetme yaptı” ifadeleri yer aldı.

LE MONDE: AÇIĞA ÇIKARDIKLARI TÜRKİYE’DE SORUN YARATTI

Fransız Le Monde gazetesi de, Peker’in Youtube videoları ve iddialarını haberleştirdi. “Mafya liderinin açığa çıkardıkları Türkiye’de sorun yarattı” başlıklı haberde “Her hafta Youtube’da mafya Sedat Peker, Türkiye hükumetinin üst düzey yetkilileriyle geçmiş ilişkilerini açığa çıkarıyor. Yakından takip edilen bu ifşalar AKP sıralarında, partinin liderinde rahatsızlık yarattı” ifadeleri yer aldı.

Le Monde’un haberinde Peker’in videoları şu ifadelerle özetlendi: “Bir televizyon dizisinden daha eğlenceli, sosyal medyada bir tartışmadan daha az öngörülebilir olan mafya lideri Sedat Peker’in videoları, Türkiye’de 17 günlük tam kapanmanın olduğu süreçte ilgi çekti.”

“Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hakkındaki açıklamalarının AKP’yi tedirgin ettiğini belirtilen Marie Jègo imzalı makalede “Daha önce birkaç kez dolandırıcılık, cinayet ve organize suçlardan hapse giren 50 yaşındaki gangsterin yayınladığı pembe dizi ile, Türk devletinin en yüksek temsilcileriyle suç dünyasıyla bağlantılı diye tanımladığı ilişkisinin kirli çamaşırlarını açığa vurarak monotonluğu kırdı” ifadeleri kullanıldı.

“PEKER’İN YOUTUBE KANALININ KAPATILMAMIŞ OLMASI DİKKAT ÇEKİCİ”

ABD merkezli Al Monitor ise “Sürgündeki bir mafya babası nasıl Türk siyasetinin merkezi oldu” başlıklı makalede on yıllarca ülkenin üst düzey yetkililieri ile olan bağlantıları olan aşırı milliyetçi mafya babası Sedat Peker’in şimdi yurtdışından kamerası ve tripoduyla yetkililere savaş açtığı kaydedildi.

Erdoğan’ın “derin devlet” bağlantılı yolsuzlukların önüne geçme vaadiyle iktidara geldiği, Peker’in ise 2016’da “Barış İçin Akademisyenler” listesindeki isimleri “Oluk oluk kan akıtacağız. Kanlarınızda duş alacağız” sözleriyle tehdit ederek yeniden ülke gündemine oturduğu hatırlatılan makalede 2017’de yılın en yardımsever iş insanı ödülünü alan Peker’in videolarını yayımladığı YouTube kanalının kapatılmamış olmasına dikkat çekildi.

“HÜKUMET ÜYELERİ MAFYA BABASI İLE AĞIZ DALAŞINDA”

Sedat Peker’in iddiaları Arap medyasında da yankı buldu. Suudi Arabistan’da İngilizce yayımlanan Arap News gazetesi “Türkiye’nin ünlü mafya lideri devletle sıkı bağı oluğunu iddia ediyor” başlıklı haberinde Türk hükümet yetkililerinin tanınmış mafya lideri ile ağız dalaşına girdiği belirtildi ve Peker’in toplamda 12 video yayınlamasının beklendiği kaydedildi.

Sedat Peker’den ilk ifşa videosu: Süleyman Soylu istifa edecek mi?

Dünya

Profesör Lanotte, Turkey Tribunal’de işkencenin fotoğrafını gösterdi

Belçika eski Başbakan Yardımcısı ve İnsan Hakları Hukukçusu Prof. Dr. Lanotte, Turkey Tribunal’de Kırgızistan’dan kaçırılan Orhan İnandı’nın işkenceye uğrayan fotoğrafını gösterdi. Lanotte, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, İnandı’yı elçiliğimiz sayesinde yakaladık ve hepsini yakalayacağız demiştir. Daha önemlisi resimdeki insan elini tutuyor. Bir adli doktor, İnandı’nın işkence gördüğünü söyledi. Kolu kırılmış üç yerden” dedi.

BOLD -Erdoğan Rejimi’nin insan hakları ihlallerinin yargılandığı Turkey Tribunal Halk Mahkemesi’nde Prof. Dr. Em. Johan Vande Lanotte, İnsanlığa Karşı Suçlar başlıklı raporunu sundu.

Lanotte, raporunu sunarken, “Türkiye’de 3000 farklı işkence olayının ve 95 kaçırma olayının varlığını makul şüphenin ötesinde kanıtlayan raporlar var. Bundan sonraki aşama, bu ihlalleri evrensel yargıya taşımak olmalı” dedi. Orhan İnandı’nın işkence gördüğünü gösteren fotoğraflarını paylaşan Lanotte, şunları söyledi: “Burada gördüğünüz bu insan elini kolunu tutuyor. Bu insan işkence görmüş, kolunu tutamıyor. Cumhurbaşkanı, ‘Evet biz bunları yakalayabiliriz, işkence edebiliriz ve siz buna karşı hiçbir şey yapamazsınız’ diyordu. Kaçırmalar ve işkenceler konusunda bir güç gösterisiydi.  Bu işkenceler, kaçırmalar ve cezasızlık mevcut sistemin bunu durdurma konusunda imkansızlığı ve uluslararası yargı sisteminin de bu konuda yapamadıkları… Artık bu sistemin değişmesi gerekiyor. Türkiye’de sözde terörizmden bahsediyoruz. Bu sistem altında herşeye izin veriliyor ve hatta bu işkence olaylarını yapabildiğini gösterebiliyorsunuz ve kimse bana karşı bir şey yapamaz diyorsunuz. 1. ve 2. dünya savaşlarındaki savaş suçlarında da aynı şeyi görüyorduk. Kazananlar, galipler hiçbir zaman suçlanamıyordu. Ama ondan sonra Nürnberg Mahkemeleri yapıldı. Artık bu kişiler suçlanabiliyor. Ama terörle mücadele yaptığı söyleyen devletler her istediklerini cezasız şekilde kimseye hesap vermeksizin yapabiliyorlar. İnsanlığa karşı suçlar işlenmekte.”

Lanotte’nin söylediklerinden satır başları şöyle:

“Türkiye’de işkence ve insan hakları ihlali yaygın ve etkisi çok büyük. Çünkü mağdur yakınları psikolojik, hatta bazen fiziksel olarak etkilenmektedir.

Ayrıca Türk hükümetinin başka ülkelerdeki insanları kaçırıp işkence ederek bu konuyu uluslararası boyuta taşıması, Orhan İnandı davasında açıkça görülmektedir.

Yılda 3000 işkence şikayeti ve 95 kaçırma hadisesi yaşanması, Uluslararası Ceza mahkemesi teamüllerine göre bu ihlallerin “yaygın” olarak gerçekleştiğini gösterir.

Uluslararası kaçırılmalarda hükümet ‘bu bizim politikamız. Nereye giderseniz sizi buluruz’ dediler.

Kaçırılma birden bire olan bir olay değildir. Burada bir kaç polis memuru organize bir şekilde hareket etmiştir. Ve kaçırılanlar aynı şekilde yüzeye çıkıyorlar. Bu 95 vakada görülüyorsa sistematik bir kaçırılma vardır.

2013’ten bu yana Gülen Hareketinden hiç kimse dünyanın hiçbir yerinde kendini güvende hissetmediğinden, hedef almanın sistematik ve yaygın olduğu görülmektedir.

Bu davalar sadece politika ve anlatıları değil, aynı zamanda mevcut Türk hükümetinin muhaliflerine karşı sistematik bir yaklaşımı da temsil ediyor.

Türk devleti, işkence ve insan kaçırma politikasını aktif olarak desteklemiş ve teşvik etmiştir.

Bundan sonraki aşama, bu ihlalleri evrensel yargıya taşımak olabilir. Ayrıca, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) yetkisini tanıyan ülkelerden gerçekleşen kaçırmalar UCM’ye taşınabilir

Türkiye, insan hakları ihlallerinin ilk ve tek örneği değil maalesef. Dünyanın başka yerlerinde de birçok vaka var. Bu nedenle tüm sistematik baskılar küresel bir farkındalık, küresel bir tepki ile durdurulabilir.”

Turkey Tribunal’de 4’ncü gün: Erdoğan rejiminin düşmanlaştırdığı biri Anayasal hakkını kullanamaz

Okumaya devam et

Dünya

Lahey’den hak ihlaline uğrayanlar adına pedal çevirdiler

‘‘Umut İçin Pedal Çevir’’ sloganıyla 850 kilometre sürecek ’’Koşulsuz Adalet Maratonu’’ bugün Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi önünden başladı. Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde açıklama yapan Avukat Bilal Durmuş, Lahey’den tüm mazlum ve mağdur insanların sesi olmak için Lahey’de bisiklet ile olduklarını belirtti.

BOLD – Türkiye’deki insan hakkı ihlallerine dikkat çekmek isteyen bir grup hukukçu, Koşulsuz Adalet Maratonu’na Lahey’den başladı.

Lahey’de grup adına basın açıklaması yapan Avukat Bilal Durmuş, “Bugün Lahey’de Uluslararası Ceza Mahkemesi önündeyiz. Yaklaşık bir yıl önce herkes için koşulsuz adalet mottosu ve “Harekete Geç” çağrısıyla başlamıştık ve 42 haftadır Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde adalet nöbetindeydik. Bu kez “Umut İçin Pedal Çevir” diyerek Uluslararası Ceza Mahkemesi önünden başlayarak adına umut tohumları ekeceğimiz 10 sembol ismi anarak, yaşanan hak ihlallerini hatırlatmak, gündeme getirmek ve ihlallerin engellenmesi adına bir şeyler yapabilecek her kurumu ve temelde herkesi harekete geçmeye çağırarak 4 ülke 15 şehir aşarak İnsan Hakları Avrupa Mahkemesine pedallayacağız.” dedi.

İnsan hakları mücadelesinin yalnızca mahkeme salonlarında yapılmadığına dikkat çeken Durmuş, ‘’Bir hukukçu, bir avukat savunmayı sadece mahkeme salonlarında yapmaz, bir insan hakları savunucusu da mücadelesini sadece adliye koridorlarında vermez her durum ve koşulda mücadele eder’’ dedi.

Resim

Avukat Durmuş, şunları söyledi: “Bugün Lahey’de avukatlara ve savunmaya yapılan baskılara son verilmesi ve adil yargılanma talebiyle tutukluyken başlattığı açlık ve ölüm orucunda canı pahasına mücadelesini devam ettirip geçen sene 27 Ağustos’ta aramızdan ayrılan Av.Ebru Timtik anısına tohum ekeceğiz. Yine Tahir Elçi, Selçuk Kozağaçlı, Fevzi Kayacan ve Turan Canpolat gibi yaşam, özgürlük ve güvenlik hakkı gibi en temel hakları ihlal edilen hukukçuların sesine ses katmaya çalışacağız. İnsan, haklarıyla insandır. İnsan hakları, özgürlük, barış ve demokrasi için mücadeleye ve pedallamaya devam edeceğiz. Herkesi harekete geçmeye ve umut için pedal çevirmeye davet ediyoruz.”

Basın açıklamasının ardından insan hakları savunucusu hukukçular, sembolik olarak Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi girişi önündeki tabelanın altına tohum ekti. Program Koşulsuz Adalet, Baskılara Son Bulsun, Hukukçular Yalnız Değildir ve İşkence ve baskılara hayır sloganı ile devam etti. Akabinde aktivistler bisiklet ile Lahey’den ayrıldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (Strazburg) önünde sona erecek maraton kapsamında 15 farklı şehirden geçilerek Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için simgeleşmiş isimler anısına 10 farklı şehirde tohumlar ekilecek.

Erdoğan’ı peygambere benzeten AKP’li vekil: 2023 seçimindeki oy ibadetten de önemli

Okumaya devam et

Dünya

Turkey Tribunal’de 4’ncü gün: Erdoğan rejiminin düşmanlaştırdığı biri Anayasal hakkını kullanamaz

Turkey Tribunali Halk Mahkemesi dördüncü gününde Cenevre’de devam ediyor. Yargı bağımsızlığı ve adalete erişimle ilgili tanık olarak dinlenen eski Cumhuriyet Savcısı Hasan Dursun, “Erdoğan iktidarının düşmanlaştırdığı birinin Anayasal hakkını kullanma hakkı yoktur” dedi.

BOLD – Turkey Tribunali’nde 4’ncü gününde yargı bağımsızlığı ve adalete erişimle ilgili HDP eski Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile eski Cumhuriyet Savcısı Hasan Dursun tanık olarak dinlendi.

Faysal Sarıyıldız, 2015’te Güneydoğu’da yaşanan hendek olaylarıyla sırasında yaşanan hak ihlallerini anlattı. Sarıyıldız, şunları söyledi: “Cizre’de çoğu kadın ve çocuk 288 kişi öldürüldü. 15 kişi intihar etti. 120 bin insan travma yaşadı. Pek çok kişi halen psikolojik tedavi görüyor. 2015 yılında savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar olarak nitelendirilebilecek olaylar yaşandı. Dünyada savaş suçlarına müdahale etme iradesi yok. Bu çok korkunç. 16 Aralık 2015’te Cizre’deki kamu görevlileri, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere ve memurlara gönderdiği bir mesaj aldı, Cizre’de 1000’lerce kamu görevlisi vardı ve hükümet onlardan bu şehri terk etmelerini istedi. 120.000 kişilik bir yerde kamu görevlilerinin ilçeyi terk etmesinin istendiğini ve bunun bir katliam girişimi olduğunu hayal edebiliyor musunuz?”

DÜŞMAN HUKUKU UYGULANDI, BİNDEN FAZLA HAKİM-SAVCI CEZAEVİNDE

Eski Cumhuriyet Savcısı Hasan Dursun ise, 15 Temmuz sonrası bir gecede binlerce hakim ve savcının görevden alındığını ve mesleklerinden ihraç edildiğini anlattı. Dursun, şunları söyledi: “1000’den fazla hakim-savcı halen cezaevinde. Daha fazlası cezaları kesinleştiği için cezaevine girmekle karşı karşıya. Cezaevinde 30 ay kadar tutuklu kaldım. Erdoğan iktidarının düşmanlaştırdığı bir kişinin anayasa tarafından tanımlanan uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan bir hakkı kullanması mümkün değildir. Çünkü onlar insan yerine konulmuyorlar. 5 bin hakim savcı haklarındaki iddianamelerde görevlerini ihmal ettikleriyle ilgili hiçbir delil yok. 15 Temmuz’a geldiğimizde muhalif görülen, ihraç edilecek hakim ve savcılar tespit edilmişti. Tüm adliyelerde Yargıda Birlik Platformuna üye olanlar vatansever diğerlerinin terörist ve vatan haini olduğu algısıyla listeler hazırlandı. 15 Temmuz gecesi hazır olan listelerle gözaltı ve tutuklamalar yapıldı.

Hakim ve savcıların siyasi davalarda iradelerinin olmadığını gördüm. 1000 hakim ve savcıyı ilgilendiren karar sadece 1 satırdan oluşuyordu. Gerisi 1000 kişilik bir isim listesiydi. Türkiye’de düşman hukuku uygulaması vardır.”

Turkey Tribunal’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin eski başkanı başkanlığında 6 hakimden oluşan mahkeme heyeti yargılamayı gerçekleştiriyor. Duruşma öncesinde işkence, adam kaçırma, basın özgürlüğü, adalete erişim, suç işleyen kamu görevlilerinin ceza almaması ve insanlığa karşı suç başlığı altında toplam 6 raporu hazırlayan raportörler ile toplam 15 tanık mahkeme tarafından dinleniyor.

Okumaya devam et

Popular

Shares