Bizimle iletişime geçiniz

Videohaber

Kenya’da kaçırılan Selahattin Gülen’in abisi Kemal Gülen anlatıyor

Videohaber

Erdoğan köprüleri attı, dolar 29 Eylül’e kilitlendi

Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 19’dan yüzde 18’e indirmesi ile yeniden tırmanışa geçen dolar 8,87 TL ile rekorunu yeniledi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinde başkan Joe Biden ile görüşemediği için köprüleri atarken, şimdi piyasaların gözü 29 Eylül’de gerçekleşecek Erdoğan ile Putin görüşmesinde.  

BOLD – Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 19’dan yüzde 18’e indirmesi ile yeniden tırmanışa geçen dolar 24 Eylül’de 8,80 TL rekorunu geride bırakmıştı. Dolar bugün yeni rekoru 8,8783 TL seviyesine çıkardı. Euro 10,40 TL’ye yükseldi. Borsa İstanbul’da (BİST) bankaların işlem gördüğü endeks yüzde 3 değer kaybetti. BİST 100 haftayı yüzde 1,20 düşüşle kapattı.

DOLAR KURU İÇİN 8.45’İN ALTI TARİH OLDU

Youtube kanalında piyasaları yorumlayan Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt, faizin 100 baz puan indirildiği 23 Eylül’de kapanışta doların 8,77 TL’de kaldığına dikkat çekerek, “Destek aralığı 8,52-8,65 TL arasında şekillenecek. 8 TL’nin altındaki seviyeler nasıl tarih olduysa 8,45 TL’nin altı da tarih oldu. Yeni seviyeler özellikle ihracatçı sektörler için daha makul bir yükselişe işaret ediyor. 10 yıllık Amerikan Hazine tahvilinde mevcut politikaları değiştirecek eşik % 1,75’tir. Altın ons için 1.750 dolar altında 1.732 ve 1.720 destekleri kritik. Dipte 1.670 dolar desteği değerli metal yatırımcıları için dönüm noktası. Gümüş için 22 dolar altında dip nokta 19 dolara kadar çekilebilir. Ons fiyatı düşmesine rağmen 24 ayar altının gramı doların TL’ye mukabil değer kazanmasının etkisiyle 500 TL’nin eşiğinde” dedi.

FED’İN AÇIKLAMASI PASTIRMA YAZI HAVASINDA

Uluslar arası piyasalar hakkında da analiz yapan Bozkurt, “Amerikan Merkez Bankası (Fed) kasımda teşvikleri azaltmaya başlayacak. Fed’in kısmen şahin bir patikayı işaret etmesine rağmen pastırma yazı havasında. Geniş çaplı yükselişler kalıcı olmayacak. Borsa İstanbul hem faiz indiriminin hem de dışarıda sıkılaştırıcı adımların etkisiyle en kırılgan borsalardan biri” dedi.

GÖZLER ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİNDE

Dış politikada yaşananların da ekonomiye etkisi olacağına vurgu yapan Turhan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim için S-400 işi bitmiştir. Buradan geri adım atmamız mümkün değil. F-35’i vermezsen alamayız, başka kapılara da müracaat ederiz. Gerekirse başka yerden alırız.” dedi. “İki NATO ülkesi olarak şu andaki gidiş pek hayra alamet değil” diyen Erdoğan, “Önceki Amerikan başkanlarıyla iyi çalıştım, ancak Biden ile “iyi başladık” diyemem. Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 29 Eylül’de görüşeceğim. Bu görüşme gerçekten çok önemli. Putin ile heyetler arası görüşme yok, sadece ikili görüşme yapacağız” ifadelerini kullandı.”

 

 

Turkey Tribunal Mahkemesi kararını verdi: Türkiye insanlığa karşı suç işledi, sorumlular ağır cezalar alabilir

Okumaya devam et

Videohaber

Turkey Tribunal’de Erdoğan rejiminin işkenceleri anlatıldı Saray’ı Lahey korkusu sardı

Ekrem Dumanlı ve Levent Kenez, Erdoğan rejimine işkenceyi devlet politikası haline getirmelerinden dolayı Lahey yolunun açıldığına işaret eden Lanotte’nin tespitlerini TR724’de değerlendirdi.

BOLD – Belçika eski Başbakan Yardımcısı ve İnsan Hakları Hukukçusu Prof. Dr. Lanotte, Turkey Tribunal’de Kırgızistan’dan kaçırılan Orhan İnandı’nın işkenceye uğrayan fotoğrafını gösterdi. Lanotte, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, İnandı’yı elçiliğimiz sayesinde yakaladık ve hepsini yakalayacağız demiştir. Daha önemlisi resimdeki insan elini tutuyor. Bir adli doktor, İnandı’nın işkence gördüğünü söyledi. Kolu kırılmış üç yerden” dedi.

Türkiye’de işkence ve insan kaçırma vakalarının sistematik ve yoğun bir şekilde devam ettiğini anlatan Lanotte, işkencenin bir devlet politikası haline dönüştüğünü delilleriyle birlikte ortaya koydu. Erdoğan rejimine Lahey yolunun açıldığına işaret eden Lanotte, “Uluslararası yasal topluluk eğer tepki göstermezse bu son vaka olmayacaktır. İşkence ve insan kaçırma vakaları devam edecektir. Bir insan hakları ihlali varsa bu çözümlenmelidir” dedi.

Lahey korkusu saran yandaş gazete ve televizyonlar tüm dünyanın izlediği Turkey Tribunal’ine yönelik karalama çalışması başlattı. TR724 TV’de gazeteciler Levent Kenez ve Ekrem Dumanlı, Lanotte’nin tespitlerini masaya yatırdı.

Profesör Lanotte, Turkey Tribunal’de işkencenin fotoğrafını gösterdi

Okumaya devam et

Videohaber

Merkez Bankası başkanı zoraki faiz düşürdü yamyam diktatör gündem oldu

Kavcıoğlu’nun iktidar baskısıyla faiz indirmesi sosyal medyada günün konusu oldu. Kullanıcılar, Erdoğan-Kavcıoğlu ilişkisini Uganda’nın yamyam diktatörü Idi Amin Dada dönemini anlatan film repliğiyle anlattı.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini 100 baz puan düşürdü. Böylece Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlık döneminde ilk kez faiz indirimine gidildi. Yüzde 19’den yüzde 18’e düşürülen faiz kararı sonrası dolar kuru 8,80’i aşarak rekor kırdı.

Bu kararla Merkez Bankası, 14 ay sonra ilk kez faiz indirmiş oldu. Genel beklenti eylül toplantısında faizin sabit tutulması yönündeydi. Bundan önceki son faiz indirimi 22 Mayıs 2020’deki Murat Uysal’ın başkanlık ettiği Para Politikası Kurulu’nda alınmış, politika faizi yüzde 8.75’ten 8.25’e indirilmişti. Sonraki süreçte ilk faiz artırım hamlesi ise 25 Eylül 2020’de gelmiş politika faizi yüzde 10.25’e yükseltilmişti. Merkez Bankası, politika faizini Kasım 2020’de yüzde 15’e, Aralık 2020’de yüzde 17’ye ve Mart 2021’de yüzde 19’a çıkarmıştı.

ERDOĞAN’DAN TALİMAT

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Haziran’da TRT Haber’de, “Merkez Bankası başkanımızla görüştüm, faizler inecek. Bunu temmuz-ağustosa kadar başarmamız lazım” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, son olarak geçen ay başında A Haber’de faiz oranlarıyla ilgili olarak, “Faiz oranlarında da bir defa düşüşe geçiyoruz ve yüksek faiz yok. Çünkü yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir ama düşük faiz de düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır ve ağustos ayı ile beraber de artık düşük enflasyona inşallah geçeceğiz. Bunun sinyalini ben de belli yerlere herhalde vermiş oluyorum ” ifadelerini kullanmıştı.

TALİMAT SONRASI HAMLESİ MERAK KONUSU OLDU

Erdoğan’ın bu sözleri sonrası Şahap Kavcıoğlu’nun hamlesi merak konusu oldu. Erdoğan’ın talimat gibi sözlerinin ardından faiz indirimin geleceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Döviz kurunun yükselişe geçeceğini bile bile faizde indirime gidilmesi muhalefetin ve vatandaşların tepkisini çekti.

Sosyal medyada ‘dolar’ etiketi günün en çok konuşulan gündemi oldu. Dolaşıma giren bir film repliği ise Erdoğan ile TCMB başkanları arasındaki ilişkiye yorumlandı.

Filmde Uganda’nın ‘Yamyam diktatör’ lakaplı devlet başkanı Idi Amin Aka, istihbarat çalışmaları için ödenek göndermeyen Merkez Bankası Başkanını azarlıyor. Döviz basmasını istediği başkandan olumsuz yanıt alan Amin, başkanı askerlerine tutuklattırarak işkence emri veriyor. Merkez Bankasında bulunan bir çocuğu ise başkan ilan ederek döviz basması emri veriyor.

IDI AMİN DADA KİMDİR

İdi Amin Dada, Afrika’nın gördüğü en zalim devlet başkanıydı. 1971-1979 arasında Uganda’daki iktidarı vahşi yönetimi, soykırım ve insanlığa karşı suçlarla nam saldı. ‘Sürgündeyken’ lüks bir hayat yaşadığı Suudi Arabistan’da 2003 yılında öldü.

Ardında kan ve gözyaşı bırakan Dada, 400 bin kişinin katledilmesinden sorumlu tutuluyordu. Dada’nın bazı mahkumları timsahlara yem yaptı bazılarını da yediği iddia ediliyor.

Merkez Bankası, Erdoğan’ı dinleyip faizi indirdi: Dolar rekor kırdı

Okumaya devam et

Popular

Shares