Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Mavi Marmara’nın yıldönümü: Gazze’ye yardımla başladı Kudüs’ü başkent tanımakla bitti

Bugün Mavi Marmara olayının 11. yıl dönümü. AKP’ye yakın İnsani Yardım Vakfı’nın öncülüğünde Gazze’ye yardım götürme iddiasıyla başlayan, 10 kişinin öldüğü, 60 kişinin yaralandığı olay, AKP hükumetinin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasıyla son buldu.

BOLD ANALİZ – İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) organizasyonu ile Türkiye’den Gazze’ye insani yardım malzemesi götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisi olayının üzerinden tam 11 yıl geçti. 10 Türk vatandaşının öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı olayda İsrail’in verdiği tazminat ise ölenlerin yakınlarına verilmedi. Gelinen süreçte Türkiye, Kudüs’ü İsrail’nin başkenti olarak tanıdı.

İHH İKİ GEMİ SATIN ALDI

İHH, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu delmek ve Gazze halkının temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2010 Mart ayında biri 3 bin tonluk yük gemisi, diğeri de 1000 kişilik yolcu gemisi satın aldı. İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Mayıs ayında Gazze’ye doğru yola çıkacaklarını açıkladı. Filoda; gıda maddeleri, giyecekler ve diğer tekstil ürünlerinin yanı sıra ilaçları ultrason, sedyeler, hemodiyaliz, tomografi makineleri gibi pek çok tıbbi gereç yer aldı. Filoda ayrıca çimento, demir gibi ev yapımında kullanılacak inşaat malzemeleri ve bir takım teknik malzeme de bulunuyordu. Gemiler 30 Mayıs’ta Gazze’ye doğru yola çıktı.

AKP’Lİ VEKİLLER GEMİYE BİNMEDİ

Mavi Marmara’nın Gazze için yola çıkmasının hemen öncesinde bir gelişme oldu. 15 AKP milletvekili parti yönetimi aracılığıyla dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’dan, Mavi Marmara ile Gazze’ye gitmek için izin istedi. Erdoğan’ın “güvenlik” gerekçesiyle izin vermemesi üzerine AKP milletvekilleri gemiye binemedi. Parti yöneticilerinin milletvekillerine, “İsrail gemiye saldırabilir. Seyahat tehlikeli. Ölen, yaralanan olabilir” dedikleri öne sürüldü.

10 TÜRK VATANDAŞI ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail donanması gece yarısı Gazze’nin 130 km açıklarında yardım konvoyunu çevreledi. Geri dönmeleri için gemidekilere uyarılar yapıldı. Gemilerin yola devam etmesi nedeniyle başlatılan operasyonlarda 10 Türk vatandaşı hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. Olay sonrası Türkiye-İsrail ilişkileri bitme noktasına geldi.

AKP İSRAİL’E TAZMİNAT KONUSUNDA ANLAŞTI

Yardımı organize eden İnsani Yardım Vakfı’nı destekleyen AKP hükumeti, Mavi Marmara’da hayatını kaybedenlere İsrail’in tazminat ödemesini talep etti. Ayrıca Türkiye’den özür dilenmesini şart koştu. Mavi Marmara’da yaşananlar nedeniyle İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde İsrail askerleri ve yetkilileri için açılan dava AKP’nin İsrail’le imzaladığı anlaşma sonrasında 2016 yılında düşürüldü. İsrail’in ölenler için ödediği tazminat da yakınlarına verilmedi.

ERDOĞAN: BANA MI SORDUNUZ?

Mavi Marmara olayını ilk yıllarda sahiplenen AKP’li Erdoğan, daha sonra bu yardım için kendisinden izin alınmadığını öne sürdü. 17 Temmuz 2014 tarihinde yaptığı konuşmada “İsrail’in Mavi Marmara’dan dolayı bu yardım teşkilatına kini var. Pensilvanya’nın da aynı sebeple bu kuruluşa kini var. Ne diyordu, ‘Otoriteden izin almalılardı.’ Otorite kim, güneydeki sevdikleri mi, yoksa biz mi? Eğer otorite Türkiye’de bizsek biz zaten izni verdik” diyen Erdoğan, 29 Haziran 2016 tarihinde ise “Siz kalkıp da Türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz” diyerek kendini yalanlaması dikkat çekti.

KUDÜS BAŞKENT OLARAK TANINDI

TBMM’de kabul edilen bir anlaşma ile de Mavi Marmara olayı kapatılırken Kudüs ise İsrail’in başkenti olarak tanıdı. Mavi Marmara olayında İsrail ile varılan tazminat anlaşmasında AKP hükûmetinin imzaladığı belgede “Bu Anlaşma, Ankara ve Kudüs’te 28 Haziran 2016 tarihinde her biri eşit derecede geçerli Türkçe, İbranice ve İngilizce dillerinde ikişer nüsha halinde akdedilmiştir. Yorum farklılığı halinde İngilizce metin esas alınacaktır” maddesi yer aldı.

DIŞİŞLERİ DE İSRAİL’İN BAŞKENTİNİ DEĞİŞTİRDİ

Dışişleri Bakanlığı da sitesinde İsrail’le ilgili ülke tanıtımında daha önce Tel Aviv olarak yer alan başkent ibaresi Kudüs olarak düzenlendi. Bunun ortaya çıkmasının ardından gelen tepkiler sonrası İsrail’in başkenti olarak yer alan Kudüs ifadesi silindi. Bakanlığın sitesinde şu an İsrail’in başkenti kısmı boş olarak duruyor.

İSRAİL’LE TİCARET REKOR KIRIYOR

Mavi Marmara davasından vazgeçen AKP hükumeti, İsrail’in Filistin’e yönelik her saldırısında aynı yolu izliyor. İsrail’i kınayan açıklamalar yapan AKP’liler, Filistinli mağdurların yanında olduklarını iddia ediyor. Ancak AKP hükumetine yakın isimler İsrail ile milyar dolarlık ticarete devam ediyor. Türkiye ile İsrail arasında ticaret hacmi 2002 yılına göre 3.5 kat artarak 6,2 milyar dolara ulaştı.

 

 

 

Sedat Peker’in anlattıklarına şaşıranlar o davanın savcılarının başına gelenleri biliyor mu?

Analiz

Çin ve Rus aşısı olanlara umre yok

Çin’den 100 milyon Sinovac, Rusya’dan da 50 milyon doz Sputnik aşısı alan Türkiye’ye Suudi Arabistan’dan kötü haber geldi. Umre sezonunun başladığını duyuran Suudi Arabistan, Sinovac ve Sputnik aşılarını liste dışı bıraktı.

BOLD ANALİZ – Hac ibadetinin ardından Suudi Arabistan umre sezonunun başladığını duyurdu. Riyad yönetimi ülke dışından ziyaretler için aşı şartı getirdi. Listede Türkiye’nin 150 milyon doz aldığı Sinovac ve Sputnik aşıları yok.

İKİ YILDIR HAC VE UMRE YAPILAMIYOR

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, hac ibadetinin sona ermesiyle umre sezonunun açıldığını duyurdu. Bu yıl da hac ibadeti için Suudi Arabistan dışından hacı adaylarının kabul edilmezken, umre için 9 Ağustos’tan itibaren ülke dışından ziyaretçi kabul edileceğini açıkladı. Salgın dönemindeki iki yıl boyunca ne hac ne de umre yapamayan Müslümanların Kabe hasreti sona erecekken, Riyad yönetimi bu kez aşı şartı koştu. Tam aşılanmış yabancı ziyaretçilerin ülkeye giriş yapabileceğini belirten Suud yönetimi, kabul edilecek aşıları da açıkladı.

LİSTEDE SİNOVAC VE SPUTNİK YOK

Hac ve Umre Bakanlığı Sözcüsü Hisham Saeed yaptığı açıklamada, umre vizesi, konaklama ve barınma gibi işlemlerin başladığını belirtti. Saeed, yurt dışından gelenlerin umre yapabilmeleri için en önemli şartların en az 18 yaşında olmaları ve Gıda ve İlaç Kurumu tarafından onaylanmış 4 Kovid-19 aşısından birini yaptırması olduğunu açıkladı. Suudi Arabistan’ın salgınla mücadele kapsamında onay verrdiği aşılar arasında Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Moderna aşıları bulunuyor. Türkiye’de uygulanan Çin aşısı Sinovac ve 50 milyon doz alınacak Sputnik aşıları liste dışı kaldı.

EN BÜYÜK ALICI TÜRKİYE

Çin Ticaret Bakanlığı, 200’den fazla ülke ve bölgeye 600 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı satıldığını açıkladı. Çin’den 100 milyon doz aşı alan Türkiye ise listenin başında yer alıyor. Koronavirüs salgını için geliştirilen ve yüzde 50 etkinlik oranı olduğu ortaya çıkan Sinovac’ın en büyük alıcıları arasında Endonezya, Brezilya, Malezya, Kolombiya ve Uruguay geliyor. Türkiye 100 milyon doz Sinovac’ın yanı sıra 90 milyon doz BioNTech ve 50 milyon doz da Sputnik aşısı almak için anlaşma imzalamış durumda.

“Susma anlat KHK’lı”

Okumaya devam et

Analiz

CHP kendine çevrilecek namluyu görüp kayıp silahların peşine düştü

15 Temmuz sonrası sivillere dağıtılan ve bir iç karışıklıkta kullanılacağı öne sürülen 100 binin üzerindeki silahla ilgili CHP harekete geçti. Ayhan Barut, kayıp silahların bulunmasını istedi.

BOLD – CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, 2014 yılında Türkiye’de 14 bin silahın kayıp olarak açıklandığını hatırlatarak, 15 Temmuz sonrası bu sayının 100 bini aştığının altını çizdi. CHP’li Barut, sivillere dağıtılan bu silahların bulunmasını istedi.

“BU NAMLULARIN KİME DÖNECEĞİ MEÇHUL”

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’a konuşan Barut, geçmişinde faili meçhul cinayetlerin, suikastların ve katliamların bulunduğu Türkiye’de tüyler ürpertici iddiaların kamuoyunda yüksek sesle dile getirildiğini vurguladı. Devletin ilgili birimleri tarafından hazırlanan raporların korkunç gerçeği gösterdiğini belirten Barut, “Geçmişte yaşanan acıların tekrarlanmaması, ülkemizde kaosun egemen olmaması için bu iddiaları araştırıp soruşturup gereğini yapmayan iktidar, başını kuma gömmüş durumda. Kılını kıpırdatmadığı gibi herhangi bir açıklama yapmıyor, sadece susuyorlar” diye konuştu. Sayısı 100 bini aşan kayıp silahla ilgili iktidarı göreve çağıran Barut, “Bu korkunç ve vahim konuyla ilgili derhal adım atın, kamuoyuna açıklama yapın. Bu namluların yarın kime döneceği meçhuldür” dedi.

SEDAT PEKER DEŞİFRE ETTİ

Kayıp silahlar, organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in açıklamalarının ardından Türkiye’nin gündemine oturdu. Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun koordinasyonunda 15 Temmuz ve sonrasında devlet envanterine kayıtlı olmayan silahların dağıtıldığını iddia etti. Soylu’ya hitaben,’ ’15 Temmuz’da kahramanlık rolleri oynarken TRT binası baskınına gittiğinde hepsinin elinde kalaşnikof marka silahlar olan birçok sivil şahıs vardı. Bu silahlar da devlet envanterine kayıtlı değil. Dağılımı senin tarafından koordine edilen hiçbir silah da devlet envanterine kayıtlı değil” ifadesini kullandı. Peker, 15 Temmuz’un ardından demokrasi nöbetlerinin tutulduğu ağustos ayında AKP İstanbul Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Osman Tomakin’e bir kasa kalaşnikof silahların teslim edildiğini, silahları getiren araçta Esenyurt AKP Gençlik kolları Başkanı Abdülsebur Soğanlı ve İçişleri Bakanlığı personeli Ahmet Onay’ın olduğunu aktardı.

Peker’in gündeme getirdiği ‘kayıp silahlar’ iddiasına ilişkin TBMM’de verilen önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Cumhur İttifakı, silahların araştırılmasına onay vermedi.

“SON BİN YILIN HESAPLAŞMASI OLACAK”

CHP kayıp silahların bulunmasını isterken AKP’liler ise yaptıkları açıklama ve paylaşımlarla “bin yılın hesaplaşması”na hazırlandıklarını deklare ediyor. Emekli amirallerin gece yarısı bildiri sonrası sosyal medya hesabından hesaplaşma ile ilgili paylaşımda bulunan Yenişafak eski genel yayın yönetmeni ve yazarı İbrahim Karagül, 2023 yılı öncesi yaşanacak hesaplaşmayı köşesine taşıdı. “Safları sıklaştırın, güçleri genişletin” diyen Karagül, “Anadolu’nun her şehrini, kasabasını, köyünü, sokağını, dağını, ovasını direnç adalarına dönüştürün. 2023 öncesi son bin yılın hesaplaşması olacak” dedi.

“GEREKTİĞİNDE KULLANACAĞIMIZ SİLAHLARIMIZ VAR”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dünürü Orhan Uzuner’in de kurduğu silahlı grup 2017 yılında basına yansımıştı. “Kardeş Kal Türkiye” adlı kurduğu grubun ilk toplantısında “Liderimiz Cumhurbaşkanı Erdoğan etrafında kenetlendik. Gerektiği zaman kullanacağımız silah var” dediği ortaya çıkmıştı. Gruptakilere insansız hava aracı-drone eğitimi verildiği belirtiliyor.

DONANIMLIYIZ, BİZİM AİLE 50 KİŞİYİ GÖTÜRÜR

AKP’ye yakın Sevda Noyan da katıldığı bir televizyon programında silahlandığı ve komşularından ölüm listesi hazırladığı açıklamıştı. Açılan soruşturma sonrası hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilen Noyan bir TV programında “15 Temmuz kursağımızda kaldı. Vallahi yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür, onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda, maddi manevi olarak. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hala sitede var 3-5. Benim listem hazır açıkçası” demişti.

“15 TEMMUZ’DA YAPACAKLARIMIZI YAPAMADIK”

Emekli amirallerin bildirisi sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun daha önce yaptığı bir açıklama yeniden gündem yapıldı. Bakan Soylu açıklamasında “Biz 15 Temmuz’da esas yapacaklarımızı yapamadık. Bu çok net. Bize o fırsatı verirler mi bilmiyorum yani şu bir daha böyle bir şeye kalkışırlarsa biz o fırsatı almış oluruz bu net” demişti.

 

“Susma anlat KHK’lı”

Okumaya devam et

Analiz

Tayyip Erdoğan ve Hulusi Akar’a YAŞ öncesi havada mesaj

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2013’ten bu yana birlikte yürüdüğü Ulusalcılar ile yol ayrımına geldi. Erdoğan’ın Yüksek Askeri Şura’da 2 bine yakın Ulusalcı askeri ordudan atması bekleniyor. Bu kararın alınacağı YAŞ’a günler kala Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a havada mesaj veriliyor.

BOLD ANALİZ – Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları gelecek hafta başında açıklanacak. Geçen yıl 45 dakika süren ve en hızlı YAŞ olarak tarihe geçen toplantı gibi bu yıl da kararların kısa süren bir toplantının ardından açıklanacağı bekleniyor. YAŞ’ta Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar’ın emekli edilmesi, ayrıca 2 bine yakın ulusalcı rütbeli askerin de ordudan ihraç edilmesi planlanıyor.

ACİL İNİŞ YAPTILAR

Ulusalcı ekibin tasfiye edileceği YAŞ’a günler kala önce AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sonra da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bindikleri hava taşıtları acil iniş yapmak zorunda kaldı. Bu durum akıllara “bir mesaj mı verilmek istendi” sorularını getirdi. Geçen hafta Erdoğan’ın helikopteri hava muhalefeti nedeniyle Rize’ye zorunlu iniş yaptı. Dün de Antep’ten havalanan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bulunduğu uçak Adana 10. Tanker Üs Komutanlığına inmek zorunda kaldı.

4 YILDA İKİ GENERAL KAZADA ŞEHİT OLDU

Geçen Mart ayında Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere havalandıktan sonra kaza kırıma uğrayıp Bitlis’te düşen helikopterde bulunan 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş şehit oldu. Yine 31 Mayıs 2017 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan, içinde Tümgeneral Aydoğan Aydın ve 2 albayın da bulunduğu helikopter kalkıştan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak kaza kırıma uğradı. Kazada Aydın’la birlikte 13 asker şehit oldu.

“Susma anlat KHK’lı”

Okumaya devam et

Popular

Shares