Connect with us

Dünya

Kırgız halkı Orhan İnandı için ayakta: Cumhurbaşkanlığı sarayına yürüdüler

Eğitimci Orhan İnandı’nın Bişkek’te kaçırılmasına tepkiler devam ediyor. Kırgız halkı bu sabah Bişkek’teki Türk elçiliğinin önünde toplandı, daha sonra “Orhan İnandı Bulunsun” sloganı atarak Cumhurbaşkanlığı sarayına yürüdü.

BOLD – Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te önceki gece kaçırılan Sapat Eğitim Kurumları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Orhan İnandı için Bişkek’teki Türk Elçiliği önünde protestolar devam ediyor. Okulun velileri ve Kırgızistanlılar bu sabah da elçilik önünde toplandı.

Kırgızca ve Rusça, “Orhan Bey Nerede?” pankartları taşıyan öğretmen, öğrenci ve veliler seslerini duyurmak için Cumhurbaşkanlığı yerleşkesine doğru yürüyüşe geçti. Halk “Bulunsun” sloganları attı ve hükümete seslendi.

Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı, koronavirüsü yeni atlatan eşiyle ilgili Twitter hesabından “İki haftaya yakın kaldığı yoğun bakımda, solunum cihazı yardımıyla yeni yeni kendine geldiğinde ilk sözü ” çay koy keçeli, yeniden başlıyoruz,” olmuştu. İnşaallah yeniden başlatacak Rabbim!” açıklamasında bulundu.

Dün sabahtan akşama kadar elçilik önünde protesto yapan ve Orhan İnandı’nın serbest bırakılmasını isteyen Kırgızlılar, elçilikten çıkan siyah bir Mercedes’in önünü kesti. Otomobilin bagajının açılması istendi ancak yetkililer talebe olumsuz cevap verdi. Vatandaşların da geçişe izin vermemesi üzerine araç elçilik binasına döndü. Büyükelçilik önünde yapılan açıklamada, “Yetkililerin çıkıp açıklama yapmasını bekliyoruz. Orhan İnandı nerede, bilgi verilmesini istiyoruz” denildi.

NE OLMUŞTU?

Orhan İnandı’dan 31 Mayıs 2021 akşamı saat 21.00’den itibaren kendisinden haber alınmadı. Arabası 1 Haziran sabahı saat 04.20 sularında evinden 7-8 km uzaklıkta Maldibayeva Caddesi’nde kapısı açık halde bulundu. Arabanın içinde ceketi ve iki telefonu vardı.

Yakınlarının başvurusunu değerlendiren Oktyabrsky bölgesi polisinden yapılan açıklamada, “Deneyimli müfettişler ve görevliler arasından bir soruşturma-operasyon grubu oluşturuldu. Orhan İnandı’nın nerede olduğunu belirlemek için gerekli tüm soruşturma eylemleri ve arama önlemleri alındı.” denildi.

Orhan İnandı’nın kaçırıldıktan sonra Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı da resmi bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kırgızistan Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi’ne ve Kırgızistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na, Kırgızistan Cumhuriyeti vatandaşı Orhan İnandı’yı aramak için soruşturma ve operasyonel önlemleri güçlendirme ve ek kuvvetler dahil etme talimatı verdi.” ifadeleri kullanıldı.

ORHAN İNANDI KİMDİR?

1995’ten bu yana Kırgızistan’da eğitimcilik yapan Orhan İnandı, 2001 yılından veri Uluslararası Sapat Eğitim Kurumları Genel Müdürü çalışıyor. Pedagoji üzerine doktora yapan Orhan İnandı aynı zamanda Kırgız Cumhuriyeti vatandaşı.

Bünyesinde 16 lise, 1 üniversite, 1 uluslararası okul, 9 ilkokul bulunan Uluslararası Sapat Eğitim Kurumları, Kırgız Cumhuriyeti eğitim sistemine yaptığı katkılardan dolayı 2002 yılında “Kırgız Cumhuriyeti Eğitiminde Mükemmeliyet” ünvanlı Şeref Madalyası ve beraberinde Kırgız Cumhuriyeti Takdir Belgesi verildi. 2003 yılında ise Onur Madalyası ile ödüllendirildi.

ORHAN İNANDI’NIN EŞİ REYHAN İNANDI: HAYATINDAN ENDİŞE EDİYORUM

Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı dün yayınladığı videoda yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Ben Reyhan İnandı. Orhan İnandı’nın eşiyim. Eşimden dün akşam saat 9 sularından itibaren haber alamamaktayız. Aracı evimizden 7-8 kilometre uzaklıkta bir mahallede metruk olarak bulundu. Benim endişem, eşimin Türk makamları tarafından artık nasıl olduysa yani burada benim hiçbir şekilde hayal edemeyeceğim aklıma gelemeyecek bir şekilde rehin tutulması veya tutsak alınması artık ne dersek…

2010 yılında alınmış bir Kırgız vatandaşlığı olmasına rağmen eşimin Türkiye’ye deport edilmesinden endişe duymaktayım. Biz 1995 yılının Eylül ayından itibaren Kırgızistan Bişkek’te Sapat Eğitim Kurumları’nda vazife yapmaktaydık. Ben dönem dönem vazifeme devam ettim. Ama eşim bilfiil aralıksız 1995 yılından şu güne kadar çalıştı.

Benim Kırgız makamlarından Kırgız halkından Kırgız gençlerinden tek talebim bu süreçte bize destek olmaları. Eşimin bu süreçte kendisini hiçbir şekilde Kırgızistan halkından ayrı görmeyerek onlarla gönül bağı kurarak Kırgız kardeşliği inşa ettiğine eminim. Ve ben bunu yaşadım.

26-27 yıllık bir evlilik hayatımızda bile ben ona çok nadir ismiyle hitap etmişimdir. Onun buradan kalan bir yadigarı Baki’dir bende adı. Buraya gelişimiz, bunları yaşadığımız, burada bulunduğumuz süre için ben asla pişman değilim. Her zaman güzel hatıralarla Kırgızistan’ı hatırlayacağız. İstiyorum ki bu hatıralara, kötü bir hatıra, kötü bir final eklenmesin. O yüzden eşimin burada çok sevdiği, çok kıymet verdiği bakileri oldu, eceleri oldu. Ben o bakilerimizden, ecelerimizden daha geniş anlamda Kırgız devletinden eşime sahip çıkmalarını istiyorum.

Devletler arasındaki ilişkiler nasıl olur ben bilemem ama Kırgız halkından gerçekten şu kadar yaşanmışlığın şu kadar burada durmuşluğumuzun, hizmetlerimizin, hayatımızın güzel bir semeresini almak isterim. Bu benim için sadece eşimin sağ salim aramıza katılmasıdır. Onun dışında hiçbir talebim olamaz. İnşallah Kırgızistan bizim için kötü hatıralarla süslenen, kötü hatıraların yaşandığı bir yer olmayacaktır. O konuda öncelikle Allah’a dua ediyorum ve Kırgız halkından, Kırgız büyüklerinden, Kırgız yetkililerden, bu konuda bize destek olmalarını bekliyorum.

Hayatından endişe ediyorum evet, çünkü deport edildiğinde veya Türkiye’ye verildiğinde onun başına ne geleceğini bilmiyorum. Türkiye basınını, haberleri takip eden insanlar az çok bilecektir. Ben öyle olmayacağını düşünüyorum. Bu konuda Kırgız halkının vefasına, Kırgız halkının gerçekten dostluğuna ve misafirperverliğine inancım sonsuz. Bu konudaki desteklerinizi bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Dünden itibaren, sabahtan itibaren biz gece boyunca hep ayaktaydık. Sağ olsun, Kırgız dostlarımız da, buradaki arkadaşlarımız da. Ama ben bu süreçte duyup bize ulaşan velilerimize teşekkür ediyorum. Bakilerimize, ecelerimize, büyüklerimize çok teşekkür ediyorum. Mezunlarıma gerçekten çok çok teşekkür ediyorum. Her biri Orhan beyin gerçekten yüzünü ağarttı. Yine söylemek istiyorum. İnşallah Kırgızistan bizim için kötü hatıralarla kapanmayacak, güzel bir sayfa olarak kalacaktır diye ümit ediyorum.”

Reyhan İnandı

Kaçırılan eğitimci Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı: Eşimin hayatından endişe ediyorum

Dünya

Yunanistan’daki kaderdaşlarını unutmadılar

Time To Help derneği, Almanya’nın Köln ve çevre illerinde Yunanistan’daki mülteciler için yardım kampanyası düzenledi. Dernek gönüllülerinin topladığı yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Atina’ya ulaştırmak üzere yola çıktı.

BOLD – Türkiye’de Erdoğan rejimini baskı ve zulümleri aralıksız devam ediyor. 15 Temmuz sonrası akademisyen, öğretmen, işçi, memur, ev hanımı, çocuk ve yaşlı yüzbinlerce insan yargı eliyle cezaevlerine atılırken, bir o kadar insan da çareyi ölümü göze alarak yurtdışına çıkmakta buldu.

Time to Help ve Almanya’nın Köln kentinde faaliyet gösteren Forum Colonia für kulturelle Vielfalt derneğinin ortaklaşa düzenlediği kampanya ile Yunanistan’daki Türk mültecilere yardım malzemeleri toplandı.

Atina’da yaşayan aileler için hazırlanan yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Köln‘den yola çıktı.

Yetkililer, Yunanistan‘da zor şartlar altında yaşayan aileler için kampanyaya destek veren katılımcılara teşekkür etti.

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Okumaya Devam Et

Dünya

İsveç, NATO’ya üyelik için imzayı attı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu için gerekli belgeleri imzaladı. İsveç’in ardından Finlandiya’nın da NATO’ya üyelik sürecini başlatması bekleniyor.

BOLD – İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu belgesini imzaladı. Rusya’nın karşı çıktığı üyeliğe NATO üyesi Türkiye de olumsuz bakıyor.

İKİ ÜLKE AYNI ANDA BAŞVURU YAPACAK

Askeri tarafsızlık politikası yürüten İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sonrası NATO’ya üye olmak istediklerini açıkladı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO üyelik başvurusu için gerekli belgeleri kamera karşısında imzaladı. Finlandiya’nın da imza atmasıyla birlikte, iki ülkenin aynı anda NATO’ya başvuracağı bildirildi.

PUTİN: BÜYÜK BİR HATA OLUR

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına karşı çıkan Rusya ise, NATO’ya üye olma teşebbüsünün dahi cevapsız bırakılmayacağını ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Finlandiya NATO’ya üye olursa, nükleer füzeleri Finlandiya sınırına götürmek zorunda kalırız” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, “Büyük bir hata olur” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN: OLUMLU BAKMIYORUZ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “İskandinav ülkeleri, terör örgütlerinin yuvası olmuş durumda. PKK’lılar parlamentolara bile girmiş, milletvekili olmuş. İsveç’in ve Finlandiya’nın üyeliğine olumlu bakmıyoruz. Biz bunların üyeliğine evet diyemeyiz” demişti.

 

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

Okumaya Devam Et

Dünya

Almanya’da artan siparişler tedarik sıkıntısı nedeniyle birikti

Almanya Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) yaptırdığı ankete göre, Alman firmaları büyük bir sipariş talebi ile karşı karşıya. Ancak talebin yanı sıra, tedarik zincirindeki sıkıntıların da siparişlerin birikmesinde etkili olduğu belirtiliyor.

BOLD – Ifo, Nisan ayında yaptırdığı bir ankete göre, Alman sanayisi büyük bir sipariş talebi ile karşı karşıya. Ankete göre, yeni bir sipariş gelmemesi halinde dahi işletmeler önümüzdeki 4,5 ay boyunca üretime devam edebilecek kadar sipariş almış durumda. Ifo’nun açıklamasında, Ocak ayında yapılan ankette bu sürenin 4,4 ay olduğu belirtildi.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ İLK SIRADA

Halihazırdaki siparişlerle en uzun dönemli üretimin güvence altına alındığı sektör ise 7,4 ay ile otomotiv oldu. Otomotivi 6,5 ay ile makine imalatı ve 6,3 ay ile veri işlem ürünleri üreten işletmeler izliyor. Bu sürenin en kısa olduğu sektör ise 1,7 ay ile tekstil.

Uzun dönemli sipariş ortalamasının geçen yıllar göz önünde bulundurulduğunda 2,9 ay olduğuna dikkat çeken Ifo Konjonktür Öngörüleri Bölümü Başkanı Timo Wollmershäuser, “Uzun dönemli siparişlerdeki artış çok az miktarda; bu esasında yeni siparişlerin azaldığına işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

UKRAYNA SAVAŞININ ETKİLERİ

Federal İstatistik Dairesi’nden yapılan açıklamada da, “Siparişlerdeki birikme sadece Alman sanayi ürünlerine olan talep artışını değil, işletmelerin mevcut siparişleri ön ürün ve hammadde eksikliği nedeniyle zamanında tamamlamakta zorlandığının da göstergesi” ifadeleri kullanıldı.

“ÇİN’DEKİ KARANTİNA SEBEBİYLE TEDARİK SIKINTISI VAR”

Ukrayna Savaşı nedeniyle özellikle otomotiv sektörü kablo demeti talebini karşılayamamaktan şikayetçi. Tedarik zincirindeki kırılmaların gelecek aylarda giderilmesi halinde Alman sanayisindeki üretimin de yeniden hız kazanması ve bunun ekonomiyi canlandırması bekleniyor. Ifo Konjonktür Öngörüleri Bölümü Başkanı Timo Wollmershäuser, “Aslında şu anda birçok unsur tedarik sıkıntısına işaret ediyor; özellikle de hammaddelerin yüzde 15’ine yakınını Çin’den temin eden Almanya gibi bir ülke için Çin’deki sıkı karantinanın bir sonucu olarak bunu gözlemliyoruz” diye konuştu.

Çin’in Şanghay kentinde koronovirüs pandemisi nedeniyle uygulanan karantina sebebiyle konteyner gemileri haftalarca limanda bekletilmişti.

https://boldmedya.com/2022/05/16/umit-ozdag-soyluya-sordu-15-temmuzda-yarim-kalan-neydi/

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar