Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Cezaevinde kanser olan Ahmet Kaptan hayatını kaybetti

Cezaevinde pankreas kanserine yakalanan ve 4. evre olana kadar tahliye edilmeyen emekli imam Ahmet Kaptan dün akşam yaşamını yitirdi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Üç yıl kaldığı Balıkesir Kepsut L Tipi Cezaevinde pankreas kanserine yakalanan, yanlış teşhis ve tedavi sonucu 4. evre olana kadar tahliye edilmeyen emekli imam Ahmet Kaptan hayatını kaybetti. 65 yaşındaki Kaptan’ın cenazesi, yıllarca görev yaptığı ve emekliye ayrıldığı Balıkesir Edremit’teki Hacı Bekir Efendi Camii’nden yarın kaldırılacak.

“11 AY O HALDE CEZAEVİNDE KALDI”

Bold Medya’ya konuşan eşi Hatice Kaptan, “Çok ilerlediği için bıraktılar. Yoksa bırakmazlardı. 11 ay orada o halde kaldı. 4. evreye gelmişti hastalığı. Kanser teşhisi konulduğunda doktor her yere yayıldığını söylemişti. Sancısı ağrısı olmadı. Ölürsem evimde öleyim derdi. 4 gündür hastanede yoğun bakımdaydı. Sebep olanların yanına kalmasın.” dedi.

Gülen Cemaati soruşturmaları kapsamında Mart 2018 tutuklanıp Balıkesir Kepsut L Tipi Cezaevine gönderilen Ahmet Kaptan, tanık ifadelerine dayanılarak 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Kendisi ifade vermeye gittiği halde tutuklanan Kaptan’ın dosyası Yargıtay’daydı.

ÖNCE GASTRİT TEŞHİSİ KONULDU, ÜÇ AY YANLIŞ TEDAVİ YAPILDI

Ahmet Kaptan, geçen yıl bu zamanlarda sağlık sorunları yaşamaya başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sağlık hizmetleri aksadığı için ancak Kasım 2020’de hastaneye götürüldü.

Önce kronik gastrit teşhisi konulan Kaptan’ın iki abisi de mide kanseri tedavisi gördüğü için kanser olmasından şüphelenildi ama mide biyopsisi ise temiz çıktı. Tekrar cezaevine gönderilen Kaptan bu süre içinde çok zayıfladı. Üç ayda 22 kilo kaybetti. 75 kilodan 48 kiloya kadar düştü. Cezaevinde ayakta duramayacak, kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale geldi. 43 kişilik koğuşta yaşıyor, yemek yiyemiyor, sürekli istifra ediyor, koğuş sayımlarına görevlilerin yardımıyla inebiliyordu.

9 Mart 2021’de tekrar fenalaşınca Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı. Bu kez pankreasından parça alınan Kaptan’a 4. evre pankreas kanseri teşhisi konuldu. Tümör ciğerlerine kadar yayılmıştı. Doktor, eşi Hatice Kaptan’a “Maalesef çok geç.” dedi.

Mide biyopsisi yapıldığı dönemde eşine doğru dürüst bakılmadığını söyleyen Hatice Kaptan, geç teşhis konulduğu için eşinin tedavisinin de zorlaştığını söyledi. 20-25 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilen Kaptan iki aydır evindeydi.

Eşinin tahliyesi için Mart 2021’de savcılığa dilekçe veren Hatice Kaptan, son kapalı görüşte eşini görünce şok olduğunu Bold Medya’ya anlatmıştı:

“Görüşe gittim, şok oldum, kızım ağlamaktan perişan oldu, ben yanında ağlayamadım, dışarıda ağladım, kemikleri çıkmış, gözleri çukurlaşmış. Sesi çıkmıyor. Konuşacak takati yoktu. Bir şey yapamıyoruz. Oğlum savcılığa dilekçe verdi. Ben hastaneye gider- gelirsem yolda ölürüm, dedi. Durumu o derece kötü. Cezaevinde doğru dürüst yemek gelmiyormuş zaten. Bakılacak ki düzelsin… Evde bakılır hiç değilse, ev hapsi verseler. Orada kim bakacak. Geçen gün sayıma gelmişler, yataktan kalkamamış, görevliler kaldırmış. Namazı hiç bırakmayan adam namaz kılamıyorum, banyoya giremiyorum, ayakta duramıyorum, diyor.”

Ahmet Kaptan, gastrit teşhisi konulduktan sonra mide koruyucu, vitamin ve depresyon hapı kullanmaya başladı. Bir de şekeri çıktığı için şeker ilacı verildi. 26 Mart 2021’de tahliye edilene kadar hastalığının teşhisi ve tedavisi için bir şey yapılmadı.

11 Mart 2021’de Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nde rapor için çekilen fotoğrafı, cezaevinde onun ne hale geldiğini kanıtlıyor. Ahmet Kaptan, sağlık hizmetlerine ulaşamama, geç teşhis ve tedavi, cezaevi koşullarının hastalara uygun olmaması gibi nedenlerle birçok hak ihlaline uğradıktan sonra hayata veda etti.

Ahmet Kaptan, 26 Mart 2021’de tahliye edildikten sonra Balıkesir’de hastanede.

Ölümünden iki hafta önce evinde.

6 Haziran 2021’de vefat eden Ahmet Kaptan’ın ölümünden iki gün önce hastanede çekilen son fotoğrafı.

Eşi Hatice Kaptan ile bir görüş gününde.

Tutuklu imam Ahmet Kaptan’a kanser teşhisi konuldu

Tutuklu imam Ahmet Kaptan 3 ayda 22 kilo verdi: Ayakta duramıyor!

BOLD ÖZEL

63 yaşındaki kronik hasta Özcan Öztürk’e Denizli Cezaevinde koronavirüs tehdidi

Vertigo, romatizma, bel fıtığı ve katarakt hastası Üneys Özcan Öztürk, koronavirüs hastalarıyla temaslı olduğu için karantinaya alındı. Cezaevinin tüm görüşleri de iptal edildi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Bir yıl önce tutuklanıp Denizli T Tipi Cezaevine gönderilen 63 yaşındaki Üneys Özcan Öztürk, geçen hafta pazartesi günü Kovid-19’a yakalanma riski nedeniyle karantinaya alındı.

Koronavirüs en çok yaşlıları ve kronik hastaları etkiliyor. Cezaevi gibi sürekli kapalı bir ortamda bulunan hasta ve yaşlı mahpuslar, ya hastaneye gidiş gelişlerde ya da gardiyanların koğuş aramalarında koronavirüse yakalandı, bazıları bu nedenle hayatını kaybetti.

KİŞİSEL İHTİYAÇLARINI GİDEREMİYOR

Cezaevine girdikten sonra sol gözü tamamen görmeyen 63 yaşındaki Üneys Özcan Öztürk, romatizma ve bel fıtığının yanı sıra 2016’dan bu yana vertigo ile mücadele ediyor. Cezaevine girdiği ilk zamanlarda hastalıkları nedeniyle doktora götürülen Özcan, 28 gün karantina hücresinin zorlu şartlarında kaldığı için birçok mahpus gibi o da artık hastaneye gitmek istemiyor.

Hastalıkları ilerleyen Öztürk, 6-7 kişinin yerde uyumak zorunda kaldığı 26 kişilik koğuşta yaşıyor. Ranzadan ve merdiven inip çıkarken zorlandığı için kişisel ihtiyaçlarını koğuş arkadaşlarının yardımıyla giderebiliyor. Şimdi de koronavirüs tehdidiyle karşı karşıya kalan Öztürk’ün ailesi, kendisinden haber alamayacağı için çok endişeli. Denizli T Tipi CİK’te kalan diğer hastaların aileleri de endişeli. Mayıs 2017’de Malezya’dan kaçırılıp Türkiye’ye getirilen ağır kalp ve şeker hastası İsmet Özçelik de karantinaya alınan hastalar arasında.

“BİZE DİNİ SOHBET VERDİ”

2009’da bir yemek şirketinden emekli olan Öztürk, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 1 Temmuz 2020’de gözaltına alındı. Aynı gün tutuklanan Öztürk hakkında şirkette çalışan bir şoför “Bize dini sohbet veriyordu” dediği için 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası Yargıtay’da bulunuyor.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Babaları 28 aydır tutuklu olan Murat ve Bahadır’ın anneleri de tutuklandı

Anne-baba tutukluluklar devam ediyor. Babaları Erdoğan Birinci’den 28 aydır ayrı olan Murat ve Bahadır’ın annesi Hatice Bahadır da hapse gönderildi.

BOLD ÖZEL – Babaları Giresun Cezaevinde tutuklu bulunan 7 yaşındaki Murat ve 10 yaşındaki Bahadır’ın Birinci’nin anneleri Hatice Birinci de tutuklanıp Trabzon Bahçeçik Cezaevine konuldu. Kronik rahatsızlıkları olan babaanneleri ve teyzeleriyle birlikte Trabzon’da yaşayan Birinci kardeşler, annelerini sorup duruyor.

“İKİ YAVRU HEM ÖKSÜZ HEM YETİM KALDI”

Bold Medya’ya konuşan Murat ve Bahadır’ın teyzesi, “Bu iki yavru hem öksüz hem yetim kaldı. Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ama bir anne bir baba olamıyoruz. Çocuklar annelerini sorup duruyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Biri 7 yaşında biri 10 yaşında. Ablamı bıraksınlar. Çocuklar bari annesiz kalmasın. Annem babam çok kötü durumdalar. Ayrıca babaanneleri kronik rahatsızlıkları var. Bu yavrular ne olacak? Lütfen sesimiz olun.” dedi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanan Hatice Birinci, kapatılan dershanelerde coğrafya öğretmeni, Erdoğan Birinci ise kapatılan kolejlerde sınıfı olarak çalışıyordu.

Müebbet verilen Harbiyeli’nin annesi ve babası trafik kazasında öldü

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

7.7 milyon kişi yeşil karta muhtaç yaşıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Aç olanları buyrun siz doyuruverin” sözleriyle halkın fakirliğini yeniden gündeme getirdi. Türkiye’de yoksulluğun sembolü olan yeşil kartlı sayısı 7 milyon 769 bin 346 kişiye ulaştı. Yeşil kartlıların hastane ve eczane masraflarını devlet karşılıyor.

BOLD ÖZEL – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhalefet partilerine yönelik “Aç olanları buyrun siz doyuruverin” sözleri Türkiye’deki yoksulluğu gündeme taşıdı. AKP iktidarının vatandaşın fakir olmadığı savunmasını resmi kurumların kayıtları yalanlıyor.

İŞÇİ, MEMUR VE ESNAF SAYISI

SGK’nın aylık istatistik bültenlerinde yer alan sigortalı kayıtlarına göre, Mart 2021 itibariyle 21 milyon 464 bin 579 kişi zorunlu sigortalı. Bu kişiler SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı çatısı altında bulunuyor. Sigortalıların 15 milyon 381 bin 821’i işçi olarak SSK’da, 2 milyon 938 bin 150’si esnaf olarak Bağ-Kur’da, 3 milyon 144 bin 608 kişi ise memur olarak Emekli Sandığı’nda bulunuyor.

7.7 MİLYON KİŞİ YEŞİL KARTLI

Herhangi bir sigortası bulunmayan kişi sayısı ise 7 milyon 769 bin 346 kişi olarak kayıtlarda bulunuyor. Geliri asgari ücretin üçte birinden az olan bu vatandaşlar ‘resmi yoksul’ olarak kabul ediliyor. Yeşil kart uygulaması kapsamında bu kişilerin genel sağlık sigortası primlerini devlet ödüyor.

AKP’li belediye 2.5 milyon liralık ihaleyi partinin eski İBB meclis üyesine verdi

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0