Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın geleceği Libya’dan neden saklandı?

23 Haziran’da Almanya’da gerçekleştirilecek İkinci Libya Konferansı öncesi Cumartesi günü Türkiye’den geniş bir heyet Libya’yı ziyaret etti. Ancak ziyaret öncesi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Sicilya’dan Trablus’a geçişi ve ziyareti hakkında Libya tarafına bilgi verilmediği ve bu durumun Libya tarafında rahatsızlık oluşturduğu ortaya çıktı.

 BOLD – İlki geçen yılın Ocak ayında yapılan Libya Konferansı, 23 Haziran’da Berlin’in ev sahipliğinde bir kez daha düzenlenecek. Görüşmelerde ana gündem Aralık ayında yapılacak genel seçimler, yabancı güçlerin ve paralı askerlerin ülkeden çekilmesi olacak.

İkinci Libya Konferansı öncesi Türkiye’den geniş bir heyet Libya’yı ziyaret etti. Dışişleri Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki heyet, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi, Libya Milli Birlik Hükümeti (MBH) Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve Libya Başkanlık Konseyi üyeleri Abdullah El-Lafi ve Musa El-Koni ile yaptığı görüşmelerin ardından dün ülkeden ayrılmıştı.

Yapılan görüşmelere Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katılmıştı.

“AKAR’I KARŞILAMADA LİBYALI HİÇBİR YETKİLİ YOKTU”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalya’nın Sicilya Adası’nda İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile İngiliz Kraliyet Donanması’na ait HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde üçlü bir görüşme gerçekleştirdi.

Heyette yer alan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dışındaki isimlerin hepsi Ankara’dan Trablus’a geçti. Hulusi Akar ise Cuma günü İtalya’nın Sicilya Adası’nda İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile üçlü bir görüşme gerçekleştirdi. Akar, Sicilya’daki görüşmenin ardından Trablus’a Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçakla geçti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalya’nın Sicilya adasından Libya’ya Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçakla geçti.

Ancak Arap dünyasının önde gelen televizyon kanallarından Suudi Arabistan merkezli Al-Arabiya’ya göre Hulusi Akar’ın Libya’ya gelişi ve Akar’ın programı konusunda hakkında Trablus hükumetine bilgi verilmedi.

Habere göre, Trablus Mitiga Havalimanı’ndaki Libyalı yetkililer Akar’ın ziyareti hakkında bilgilendirilmedi ve Akar Libyalı yetkililer tarafından bilinmeyen bir uçuşla Sicilya’dan Mitiga Havalimanı’na geldi.

Trablus Mitiga Havalimanı’nda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı Türk yetkililer karşıladı.

İran merkezli Mehr Haber Ajansı da Al-Arabiya’yı kaynak göstererek verdiği haberde, Milli Savunma Bakanı Akar’ın ‘sürpriz’ ziyaretinden ne Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin ne de Ulusal Birlik Hükumeti’nin haberdar olduğunu Trablus’taki Türk Büyükelçiliği’nin Libyalı yetkilileri bu konuda bilgilendirmediğini ifade etti.

Bu sebeple Akar’ı karşılamaya hiçbir Libyalı yetkilinin gelmediği kaydedildi.

“KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ, UTANÇ VERİCİ”

Ziyaretten sadece Mitiga Havalimanı’nda bulunan Türk askeri yetkililerin haberdar olduğu ve Türk askerlerin Libyalı güvenlik güçlerini Milli Savunma Bakanı Akar’ın uçaktan ineceği bölgeye yaklaşmamaları konusunda uyardığı belirtildi.

Akar’ın uçaktan indikten sonra Mitiga Askeri Üssü’nün batısındaki Türk askerlerinin konuşlandığı bölgeye geçtiği belirtildi.

Al Arabiya haber kanalı, Libyalı kaynakların yaşananları “küçük düşürücü, utanç verici, diplomatik normların ve ülkeler arası dostluğun dışında” şeklinde değerlendirdiği bildirildi.

LİBYA’DAKİ TÜRK ASKERLERİ VE SURİYELİ SAVAŞÇILAR

Türkiye, Fayiz es Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ile 2019’da imzaladığı güvenlik ve askeri işbirliği anlaşması kapsamında Libya’ya yaklaşık 20 bir Suriyeli paralı asker gönderdi.

Ülkede ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Libya Görev Grup Komutanlığı bulunuyor. Geçtiğimiz Ekim ayında yapılan ateşkes anlaşmasının ardından Türkiye Suriyeli paralı askerlerin  bir kısmını geri çekti, ancak Trablus’taki ortak askeri komuta merkezinin yanı sıra El Watiye hava üssü ve Misrata üssündeki askeri varlığını sürdürüyor. Ayrıca Libya’da Deniz Kuvvetleri’ne bağlı gemiler de görev yapıyor. 

Libya’da şu anda Türkiye’ye bağlı Suriyeli silahlı gruplardan yaklaşık 7 bin paralı asker var ve Türk askerlerin bulunduğu üsleri koruyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türk hükumetinin 8 Mart’ta Libya’ya 380 paralı asker daha gönderdiğini duyurmuştu.

Libya Dışişleri Bakanı Necla el Menguş, Mayıs ayı başında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Trablus ziyareti sırasında, Türkiye’ye ülkedeki tüm yabancı güçlerin çıkartılması için işbirliği çağrısı yaptıklarını ifade etmişti. Menguş, bu çağrısını geçtiğimiz günlerde bir kez daha yineledi.

İKİNCİ LİBYA KONFERANSI

Birleşmiş Milletler’in (BM) desteğiyle ve Almanya’nın ev sahipliğinde 23 Haziran Berlin’de düzenlenecek 2. Libya Konferansı’nda Libya’yı ilk kez geçiş hükümeti temsil edecek.

İlki Ocak 2020’de yapılan konferansın ana gündem maddelerinin 24 Aralık’ta ayında yapılması planlanan genel seçimler ile yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi olacak. Ülkenin birleşik bir güvenlik kuvvetlerine kavuşturulması konusunun da gündemde olması bekleniyor.

LİBYA’DAKİ YABANCI GÜÇLER

Geçen yıl 23 Ekim’de varılan ateşkes anlaşmasına göre Libya’daki bütün yabancı savaşçıların 3 ay içinde ülkeyi terk etmesi gerekiyordu. BM Güvenlik Konseyi de ateşkes anlaşması çerçevesinde ülkedeki bütün yabancı güçlerin çekilmesi için birkaç kez çağrıda bulunmuştu. Ancak savaşçıların büyük kısmı ülkeyi terk etmedi.

BM Güvenlik Konseyi diplomatlarına göre Libya’da halen 20 binden fazla yabancı güç ve paralı asker bulunuyor. Bunların 13 bin kadarı Suriyeli, 11 bin kadarı ise Sudanlı, Rus ve Çadlı.

Libya’da geçen yıl ateşkesle birlikte oluşturulan geçici hükumet ülkeyi 24 Aralık’ta seçime götürecek. Ancak ülkede bulunan yabancı güçler seçim öncesi önemli bir istikrarsızlık unsuru olarak görülüyor.

Libya’da asker ve paralı savaşçı bulunduran ülkelerin, 24 Aralık’taki seçim sonrası süreçte elini güçlü tutmak için askerlerini çekmek istemediği belirtiliyor.

Türkiye, Suriyeli paralı askerleri Libya’ya yeniden göndermeye başladı

Dünya

Diktatörlükten kaçış: Belarus’lu atlet Polonya Büyükelçiliği’ne sığındı

Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılan ancak ülkesine geri dönmek istemeyen Belaruslu kadın atlet Krystsina Tsimanouskaya’ya Polonya tarafından insani durum vizesi verildi. Belaruslu atletin eşinin de ülkesini terk ederek Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gittiği ortaya çıktı.

BOLD – Polonya, antrenörlerini eleştirdiği için zorla ülkesine gönderilmek istendiğini söyleyen 24 yaşındaki Belaruslu atlet Krystina Tsimanouskaya’ya ‘insani durum’ vizesi verdi.

Ülkesinin kararını açıklayan Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Marcin Przydacz, Tsimanouskaya’nın olimpiyatların sürdüğü Tokyo’daki Polonyalı diplomatlarla temas halinde olduğunu söyledi.

Marcin Przydacz, “Polonya, Tsimanouskaya’nın sportif kariyerini sürdürmesine yardımcı olmak için gereken her şeyi yapacaktır” dedi.

Belaruslu atletin eşi de Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitti ve yakın zamanda Polonya’da Tsimanouskaya’yla buluşmayı arzuladığını söyledi.

SOSYAL MEDYADAN YARDIM ÇAĞRISI

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Sözcüsü Mark Adams, erken saatlerde yaptığı açıklamada Tsimanouskaya’nın Japon makamların koruması altında olduğunu açıklamıştı.

Ülkesine zorla geri gönderilmek istendiğini belirterek sosyal medya üzerinden yardım çağrısı yapan Tsimanouskaya’nın geceyi Tokyo’daki Haneda Havalimanı’ndaki otelde geçirdiği belirtildi.

Tsimanouskaya, bugün Polonya’nın Tokyo Büyükelçiliği’ne girerken görülmüştü.

Siyasi görüşleri nedeniyle tutuklu bulunan ya da müsabakalardan yasaklanan sporculara destek amacıyla kurulan Belarus Spor Dayanışma Derneği (BSSF), Timanovskaya’nın Polonya’dan iltica talebinde bulunduğunu duyurmuştu. BBSF, kadın atlet aleyhine ülkesinde ciddi bir kampanya başlatıldığını, eğer ülkeye geri dönerse, hayatının tehlikede olabileceğini belirtti. BBSF, dernek olarak kadın atlete 4 Ağustos’ta Polonya’ya gidebilmesi için uçak bileti aldıklarını bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin de aralarında olduğu bazı uluslararası kuruluşların Belaruslu atletle temas kurduğu da ifade edildi.

TEKNİK EKİBİ ELEŞTİRMİŞTİ

Bugün kadınlar 200 metre yarışında koşması beklenen Tsimanouskaya, diğer takım arkadaşlarının yarışamayacağının ortaya çıkmasının ardından istemediği bir yarışa katılmak zorunda bırakıldığı gerekçesiyle sosyal medya üzerinden teknik ekibi eleştirmişti.

Belaruslu sporcu, “Antrenörlerimizin ihmalkarlığı hakkında Instagram’da konuştuğum için takımdan çıkarıldım.” dedi.

Tsimanouskaya, bu eleştirilerinin ardından zorla havaalanına götürülerek, Belarus’a dönmeye zorlandığını söylemiş ve sosyal medya üzerinden ‘can güvenliğinin olmadığı’ gerekçesiyle yardım talep etmişti.

Belarus Milli Olimpiyat Komitesi ise Tsimanouskaya’nın ‘duygusal ve psikolojik durumu’ nedeniyle olimpiyat takımından çıkarıldığını açıklamıştı.

IOC, geçen yıl Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’nun kazandığı seçimlere hile karıştırıldığı iddiasıyla başlayan protestolarda yer alan sporcuları korumadığı gerekçesiyle Belarus Milli Olimpiyat Komitesi’ne bazı yaptırımlar uygulamıştı.

BELARUS CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ VE SONRASI

Belarus’ta 9 Ağustos 2020’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun yüzde 80’den fazla oy alarak 6. kez kazandığı ilan edildi. Muhalefet, 1994’ten beri iktidarda olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’yu seçimlere hile karıştırmakla suçladı.

Seçim sonuçlarının ardından kitlesel protestolar yaşanan ülkede muhalefet, sürgündeki Svetlana Tichanovskaya’yı seçimlerin galibi olarak ilan etti.

Ülkedeki protestolar sırasında 32 binden fazla kişi gözaltına alındı, aralarında çocukların da bulunduğu 1400’e yakın kişi yaralandı, 4 kişi hayatını kaybetti ve halen 50 kişi kayıp durumda.

AB ve ABD, seçimler ve yaşanan olaylar sonrası Belaruslu yetkililere karşı yaptırım kararları aldı.

Belarus’taki Lukaşenko yönetiminin Mayıs ayında muhalif bir gazeteciyi gözaltına almak için ‘hava korsanlığına’ benzer bir taktik uygulaması da büyük tepki çekmişti. Yunanistan’dan Litvanya’ya giden Ryanair yolcu uçağını hava sahası üzerindeyken aldatmaca bir gerekçeyle zorla Minsk’e indiren Belarus güvenlik güçleri, muhalif gazeteci Roman Pratasevich’i gözaltına almış, ardından tutuklamıştı.

Bu korsanlık olayı sonrası da AB ve ABD yönetimi, Belarus’a yeni yaptırım kararları

AB 3 uçak gönderiyor: Atina’nın yardım teklifi havada kaldı

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye, İtalya ve Yunanistan’ı daha zor günler bekliyor

Orman yangınlarının sürdüğü Akdeniz ülkelerinde aşırı sıcaklara karşı yeni uyarılar yapıldı. Yunanistan’da sıcaklığın rekor kırması beklenirken aşırı sıcaklardan Türkiye ve İtalya’nın da etkileneceği tahmin ediliyor.

BOLD – Aşırı sıcakların etkisinde olan Türkiye ve Yunanistan’da önümüzdeki günlerde havanın 40 derecenin üzerinde seyredeceği bildiriliyor. İtalya’nın Sicilya adası aşırı sıcaklık ve kuraklığa teslim.

YANGIN BÖLGELERİNDE SICAKLIK VE RÜZGAR ETKİLİ OLACAK

Türkiye’de orman yangınlarının sürdüğü Antalya ve Muğla’da hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerinde kalmaya devam edeceği, tatil beldesi Bodrum’da da rüzgarın saatte 30 km. hızla eseceği tahmin ediliyor.

Bölgede etkili olan rüzgar günlerdir süren yangınların söndürülmesi çalışmalarını da zorlaştırıyor.

YUNANİSTAN’DA AŞIRI SICAKLAR 1 HAFTA DAHA DEVAM EDECEK

Aşırı sıcakların etkisini sürdürdüğü Yunanistan’da hava durumunda gelecek haftaya kadar değişiklik beklenmiyor. Yunanistan Meteoroloji Kurumundan yapılan açıklamada, sıcaklığın gelecek haftaya kadar 44 derece dolayında seyretmesinin beklendiği açıklandı.

Aşırı sıcakların insanlar kadar enerji sistemlerini de olumsuz etkilemesi beklendiğinden farklı alanlarda görevli teknik ekiplerin alarma geçirildiği bildirildi.

Devam eden aşırı sıcaklar ve kuraklık nedeniyle sivil savunma da yeni yangınlar çıkması tehlikesine dikkat çekti. Dün Mora Yarımadası’nda çıkan büyük yangının, yangın söndürme uçakları ve helikopterlerin yoğun müdahaleleri üzerine güçlükle kontrol altına alındığı bildirildi.

YENİ BİR SICAKLIK REKORU KIRILMASINDAN KORKULUYOR

Yunanistan’da meteorologlar, yaşanan aşırı sıcakların 1987’de görülene benzediğini, o zaman da günlerce 40 derecenin üzerinde seyreden sıcaklar yüzünden ülkede yaklaşık 4 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Meteorologlar önümüzdeki günlerde yaşanması beklenen aşırı sıcakların 1977’deki rekora yaklaşmasından endişeli. 1977’de Atina’nın batısında bulunan Elefsina’da 48 derece sıcaklık ölçülmüş, bu da şimdiye kadar Avrupa’da kayıt altına alınan en yüksek sıcaklık olarak tarihe geçmişti.

İTALYA DA SICAKLIK VE KURAKLIĞA TESLİM

İtalya’da ise yangınların en etkili olduğu tatil bölgesi Sicilya’nın doğusundaki Katanya’da yangının yoğun hasara neden olduğu, Başbakan Mario Draghi’nin bölgeye başka yerlerden yeni itfaiye ekiplerinin gönderilmesine ilişkin bir kararnameyi dün imzaladığı bildirildi.

Yangınların devam ettiği Sicilya için ise orta seviyede alarm derecesinin geçerli olacağı haber verildi. Bölgede hava sıcaklığı son günlerde 40 derecenin üzerinde seyrediyordu. Aşırı sıcaklar, kuraklık ve rüzgar nedeniyle bölgede çok sayıda noktada yangın çıkmış ve hızla yayılmış, özellikle turizm bölgesi olan Sardunya Adası’daki yangınların büyük hasara neden olduğu bildirilmişti.

AB 3 uçak gönderiyor: Atina’nın yardım teklifi havada kaldı

Okumaya devam et

Analiz

AB 3 uçak gönderiyor: Atina’nın yardım teklifi havada kaldı

Avrupa Birliği, Türkiye’deki yangınlara müdahale için üç uçak göndereceğini açıkladı. Daha önce yardım teklifinde bulunan ve Türkiye’den bu konuda bir cevap verilmeyen Yunanistan da “Ülkemizdeki yangınlara rağmen Türkiye’ye yardım teklifimiz halen geçerli” dedi. AKP yönetiminden bu konuda bir ses çıkmadı.

BOLD ANALİZ – Avrupa Komisyonu, Türkiye’de devam eden yangınlara müdahale etmesi için İspanya’dan iki adet, Hırvatistan’dan bir adet Canadair tipi uçak gönderileceğini açıkladı. Türkiye’deki yangın felaketini yakından izleyen ülkelerin arasında bulunan Yunanistan ise Türkiye’ye itfaiye uçağı göndermeye hazır olduklarını, ancak buna olumlu bir yanıt alamadıklarını belirtti.

8 Temmuz – 1 Ağustos arasında 32 ilde çıkan 119 yangın kontrol altına alınırken, 3 ilde yedi yangın devam ediyor. Yangınlarda can kaybı 8’e yükseldi.

2 UÇAK İSPANYA’DA 1 UÇAK HIRVATİSTAN’DAN

Türkiye’nin AB (Avrupa Birliği) Sivil Koruma Mekanizması’nı devreye soktuğu belirtilen açıklamada, gönderilen uçakların 2019 yılında kurulan ve Avrupa’nın sivil değerlerini korumak amacında olan ‘rescEU’ programında yer aldıkları aktarıldı.

Avrupa Kriz Yönetim Komiseri Janez Lenarčič, “AB, bu zor zamanlarda Türkiye ile sonuna kadar dayanışma içindedir. Yardım teklif eden bütün ülkelere çok teşekkür ediyorum. Aklımız sevdiklerini kaybeden Türkler ve öldürücü yangınlarla mücadele için elinden geleni yapan cesur insanlar ile beraber. Daha fazla yardım sağlamaya hazırız” dedi.

AB’nin 7/24 devrede olan Acil Durum Müdahale Koordinasyon Merkezi’nin Türk yetkililerle sürekli iletişim halinde olduğu vurgulandı.

Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman ise attığı tweetinde mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi yaptıklarını, bu görüşmede yangın uçağı gönderme kararlarını ilettiklerini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu tweete teşekkür ederek yanıt verdi.

29 TEMMUZ’DA YARDIM TEKLİFİNDE BULUNMUŞTU

Daha önce yardım teklifinde bulunan ve AKP yönetiminden bu konuda bir cevap verilmeyen Yunanistan ise Türkiye’ye itfaiye uçağı göndermeye hazır olduklarını, ancak buna olumlu bir yanıt alamadıklarını belirtti.

Başka bir yardım talebi gelirse de göndermeye hazır olduklarını belirten Yunanistan, Türkiye’den teşekkür dışında olumlu bir yanıt gelmediğini aktardı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’deki yangınların yayıldığı 29 Temmuz’da “Türk dostum Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu telefonla aradım, kendi seçim bölgesi olan Antalya’da çıkan yangınlardan dolayı duyduğum samimi üzüntülerimi dile getirdim ve kendisine Yunanistan’ın yangın söndürme faaliyetleri için her türlü yardımı vermeye hazır olduğunu söyledim” açıklamasını yapmıştı.

ATİNA’NIN YARDIM TEKLİFİ HALA GEÇERLİ

Yunan hükumeti, ülkede çıkan yangınlara rağmen Türkiye’den talep geldiği anda Yunan itfaiye ve kurtarma birimlerinin yardıma gönderilmesi teklifinin halen geçerli olduğunu açıkladı.

Türkiye’deki yangınlarla ilgili haberler Yunan basınında hemen her gün takip ediliyor.

Yunan basınında yer alan haberlerde havadan söndürme araçlarının yetersiz kalması üzerine Türkiye’nin Rusya, Azerbaycan, Ukrayna ve İran gibi ülkelerden yardım talebinde bulunduğu, ancak Yunanistan’dan gelen teklifleri yanıtsız bıraktığına dikkat çekildi.

YUNANİSTAN’DA ORMAN YANGINLARI SÜRÜYOR

Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki Ahaia bölgesinde hafta sonu çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

Söndürme çalışmalarına 294 itfaiye personeli, 7 piyade ekibi, 77 itfaiye aracı, 7 helikopter ve 5 uçak ile müdahale ediliyor.

Yunan İtfaiye Teşkilatından yapılan açıklamada, yangını kontrol altına alma çalışmalarının aralıksız sürdüğü, Ziria, Kranidi ve Almiro bölgelerinde bazı köylerin tedbir amaçlı boşaltıldığı bildirildi.

Yunan basınındaki haberlerde, sahil şeridindeki Panagopulos bölgesinde, yoğun dumandan etkilenen yaklaşık 110 çocuğun bulunduğu bir tatil kampının tahliye edildiği, yangın nedeniyle Rio – Antirio köprüsünün bir süre trafiğe kapatıldığı kaydedildi.

Ülkede geçen hafta, başta Atina yakınlarındaki Dionisos bölgesi olmak üzere Magnisia ve Preveza bölgelerinde yüzlerce hektarlık ormanlık arazi kül olmuş, çok sayıda ev ve araç kullanılamaz hale gelmişti.

Yangınlarda yetersiz kalan iktidardan ‘aciz’ tepkisi

Okumaya devam et

Popular

Shares