Connect with us

Analiz

OHAL Komisyonu güvenilirliğini yitirdi kararları yok sayılmalı

Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile aracılık yaptığını söylediği Özışık kardeşlerden Süleyman Özışık’ın “Süleyman Soylu’ya binlerce insanın dosyasını götürdüm görevlerine iade edildiler” sözleri OHAL Komisyonunu yeniden tartışmaya açtı. KHK’lılar, “OHAL Komisyonunun güvenilir olmadığı Özışık’ın açıklamasıyla ispatlandı. Lağvedilmeli. Kararları yok sayılmalı” dedi.

BOLD ANALİZ – Gazeteci Süleyman Özışık, OHAL Komisyonuyla ilgili açıklama yaparak, “Süleyman Soylu’ya masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm; görevlerine iade edildiler” dedi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile aralarında aracılık yaptığını öne sürdüğü Özışık kardeşlerden Süleyman Özışık’ın 18 Hazıran’daki Youtube yayınındaki sözleri, kuruluşundan itibaren hukuksuzluğu gündeme gelen OHAL Komisyonunu ve ihraç kararlarını tartışmaya açtı.

15 Temmuz’un ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle 125 bin 678 bin kamu çalışanı mesleklerinden ihraç edildi. KHK ile mesleklerinden ihraç edilen binlerce mağdur iç hukuktan sonuç elde edemeyince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yolunu tuttu. AİHM’nin önüne 12 bin 600’e yakın başvuru gidince AKP hükumeti, AİHM’deki dosyaları düşürmek için 23 Ocak 2017 tarihli 685 sayılı KHK ile OHAL İnceleme Komisyonunu kurdu.  Komisyon 22 Mayıs 2017’de faaliyetlerin başladı. Komisyona başvurmayanların iç hukuk yolunu tüketmedikleri ve ihraçlarına karşı idari yargıya ya da AİHM’e gidemeyecekleri hüküm altına alındı. OHAL Komisyonu ilk kararlarını Aralık 2017’de vermeye başladı.

OHAL Komisyonu.

101 BİN BAŞVURUYU REDDETTİ

2017’den bu güne kamu görevinden ihraç edilen 126 bin 674 kişi başvurdu. Komisyon, bu başvurulardan 14 bin 72’sini kabul ederken, 101 bin 58 başvuru reddedildi.  Halen incelemesi devam eden başvuru sayısı 11 bin 544.

ÖZIŞIK’IN İTİRAFI BORSA İDDİASINI SOMUTLAŞTIRDI

OHAL Komisyonunun bugüne dek verdiği kararların adil olmadığı, yargıdaki ‘borsa’ iddialarının burada da döndüğü, binlerce liralık rüşvetlerle göreve iadelerin gerçekleştiğini pek çok gündeme geldi. Komisyon, takipsizlik ya da kovuşturmaya yer yok kararı olan KHK’lıların bir kısmını görevine iade ederken, aynı kriterlere sahip binlerce KHK’lıyı memuriyete iade etmedi. Süleyman Özışık’ın, memuriyetlerinden ihraç edilen binlerce kişiyi Süleyman Soylu’ya götürdüğünü ve bu kişilerin görevlerine iade edildiği itiraf etmesi OHAL Komisyonuyla ilgili iddiaları somutlaştırmış oldu.

KARARLARI HUKUKSUZ

Özışık’ın itirafıyla Soylu’nun OHAL Komisyonunu etkilediği, kararları yargı makamı hükmünde sayılan OHAL Komisyonunun talimatla hukuksuz şekilde karar verdiğini ortaya koydu.

ADALET KİMLERİN ELİNDE KALMIŞ

Özışık’ın itirafları sonrası KHK’larla ihraç edilenler OHAL Komisyonunun güvenilirliğini yitirdiği, lağvedilmesi gerektiğini söyledi. KHK’lılar sosyal medyada dün “OhalKomisyonu Hükümsüzdür” hashtagi açarak Süleyman Özışık’ın açıklamalarını paylaştı. İstanbul KHK’lılar Platformu, Twitter hesabından, “Memlekette adaletin tecelli şekline bakar mısınız. “Süleyman Özışık: Soylu’ya masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm; görevlerine iade edildiler.” Adalet kimlerin elinde kalmış!” mesajını paylaştı. 

ÖZIŞIK REFERANS OLUYOR KOMİSYON KABUL EDİYOR

Münir Korkmaz isimli sosyal medya kullanıcısı, “Ne günlere kaldık. Savcı takipsizlik kararı veriyor. Ohal komisyonu red veriyor. Mahkeme beraat kararı veriyor. Ohal komisyonu red veriyor. Ama Süleyman Özışık referans oluyor Ohal komisyonu kabul kararı veriyor” dedi. Nazan Çağıl isimli bir KHK’lı ise, “Ohal Komisyonu aynı kriterlerden kimine red, kimine iade veriyor, kimini de halen inceliyor. Sebebini dün anlamış olduk. Aynı kriterlerden red alanlar demek ki Süleyman Özışık’ı masum olduklarına inandıramamışlar! Ne günlere kaldık” dedi. Komisyonun güvenilirliğini yitirdiğini, lağvedilmesi gerektiğini söyleyen Çağıl, hakkında adli işlem olmayanların bir an önce göreve iade edilmesi gerektiğini belirtti.

TAKİPSİZLİK KARARINI TANIMADILAR 4,5 YIL SONRA RET VERDİ

Mehmet Yıldırım isimli KHK’lı ise, “4,5 yıl beklettikten sonra Cumhuriyet savcılığının takipsizlik kararını tanımayan OHAL komisyonundan RET geldi Hukuk devletinde bu olur mu? Bu hukuksuzluğa OHAL komisyonunun Kanun tanımazlığına kim dur diyecek Haklarımız teslim edilsin” ifadesini kullandı. KHK’yla ihraç edilen aktivist Veli Saçılık ise, “OHAL Komisyonu denen yapı, ekmeğimize, aşımıza göz koyanların, insan hakları ve Anayasayı ilga edenlerin suç aletidir. Elbette ki HepimizGeriDöneceğiz” dedi.

 

Orhan İnandı’nın avukatından fotoğraflardaki gizemli kişiye çağrı

Analiz

Domatesi sayarak alan vatandaşa Erdoğan’dan uzay müjdesi

Vatandaş, 3600 ek gösterge, asgari ücrete ara zam, son günlerde çokça zikredilen enflasyona endeksli bono konularında açıklama beklerken Erdoğan yine uzay kartını oynadı.

BOLD – Yüksek enflasyon yüzünden peş peşe gelen zamlar, pazara dahi çıkamayan halkın belini büktü. Karpuzu, lahanayı, karnabaharı dilimle alabilen halk, domatesi, biberi de sayarak satın alıyor.

Tayyip Erdoğan da yıllar sonra hayat pahalılığını kabul etti. Küresel bir ekonomik çöküşün Türkiye’yi de etkilediğini savunan Erdoğan, çözümün yine kendisinde olduğunu söylüyor.

Kabine toplantısı sonrası bugün kameralar karşısına geçen Erdoğan’ın Türkiye’nin en büyük sorunu olan ekonomiye dair konuşacağı düşünülüyordu.

3600 ek gösterge, asgari ücrete ara zam, son günlerde çokça zikredilen enflasyona endeksli bono konularında açıklama bekleniyordu.

Dış politika ağırlıklı konuşan Erdoğan, ekonomi meselelerine çok girmemeyi tercih etti.

UZAY PROGRAMI

Konuşmasının önemli bir bölümünü Uzay Programı’na ayıran Erdoğan, “Artık dünyada siyasi bağımsızlığın teknolojik bağımsızlıktan geçtiğini biliyoruz. Teknolij bağımsızlık için çalışıyoruz. Dünya düzenini belirleyicisi konumundaki teknolojinin her alanında proaktif bir Türkiye inşa ediyoruz. Bu nedenle uzay yarışında yer almak bir mecburiyettir” dedi.

Erdoğan konuşmasının devamında: “Türkiye’de bir nesil ülkelerin uzay yarışını televizyonda izlediler. Gençler, bu yarışın parçası olsun istiyoruz. Milli Uzay Programı çerçevesinde bir Türk vatandaşının uzaya gönderilmesi sürecini resmen başlatıyoruz. İki aday gerekli tüm eğitimleri alacaklar. Eğitimlerin ardından iki kişiden biri 2023’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek” dedi.

BAŞVURUCU ÖZELLİKLERİ

Bu arada Türkiye Uzay Ajansı, başvuru şartlarını da açıkladı. Buna göre, Türk uzay yolcusu için 45 yaşından küçük, mühendislik, fen bilimleri, temel bilimler, fen bilimleri ve temel bilimler alanlarında eğitim ve tıp fakültelerinden lisans derecesine sahip ve çok iyi derecede İngilizce bilenler başvuru yapabilecek.

Adayların 149.5-190.5 santimetre boya ve 43-110 kilogram ağırlığa sahip olması gerekecek. Her iki gözde de doğal olarak veya gözlük, kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 (Snellen20/20) görme keskinliği aranacak adaylara yapılacak muayenelerde tansiyon problemi olup olmadığına bakılacak.

İşkenceciler için hesap vakti: Erdoğan Rejimine Lahey yolu göründü

Okumaya Devam Et

Analiz

S 400’ün artçıları Erdoğan’ın sinirlerini bozdu: “Artık benim için Miçotakis diye biri yok”

Erdoğan kabine toplantısı sonrası, geçen hafta ABD Kongresinde yaptığı konuşmada Türkiye’ye F 16 satılmamasını isteyen Yunan Başbakan Miçotakis’e sert sözlerle yüklendi. Türkiye’ye S 400 alımı sonrası CATSAA yaptırımı uygulayan ABD’de, son günlerde Türkiye’ye potansiyel F 16 satışının ABD ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı konuşuluyordu.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti.

Dış politika ağırlıklı konuşan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ABD Senatosu’nda yaptığı açıklamaları hatırlattı.

Miçotakis, ABD Kongresinden Türkiye’ye F 16 satılmamasını istemişti.

Bu sözlere atıfta bulunan Erdoğan, “Artık benim için Miçotakis diye biri yok. Bundan sonrasını kendisi düşünsün. Biz birbirimize yeteriz. ABD, Miçotakis’e bakarak kararını vermeyecektir” dedi.

NATO üyesi bir ülke olan Türkiye, ABD ve NATO Genel Sekreterliğinin tüm uyarılarına rağmen Rusya’dan S 400 hava savunma füzeleri satın aldı.

S 400 alımının ardından ABD’den önemli bir adım geldi. ABD’nin düşmanlarına uyguladığı CATSAA yaptırımlarına Türkiye’de maruz kaldı.

CATSAA yüzünden Türkiye’nin hava kuvvetleri ağır darbe aldı.

Ortağı olduğu F 35 projesinden çıkarılan Türkiye, parasını ödediği uçakları da alamadı.

Türkiye’ye F 16 satışları da durdurulurken mevcut uçakların modernizasyonu da askıya alındı.

Nisan ayında ABD Dışişleri Bakanlığınca Kongre’ye gönderilen mektupta Türkiye’ye potansiyel F-16 satışının ABD ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı vurgulandı.

ABD’den yumuşama sinyalleri gelse de son 2 yılda Doğu Akdeniz’de Türkiye ile gerilim yaşayan komşuları ambargonun devam etmesini istiyor.

İşkenceciler için hesap vakti: Erdoğan Rejimine Lahey yolu göründü

 

Okumaya Devam Et

Analiz

Koray Aydın ve Ağıralioğlu gitti Ahmet Zeki Üçok geldi: İYİ Parti’de merkez derinlere mi kayacak?

Merkez parti hedefindeki İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sahte çürük raporu ve hipnozla işkence suçlarından ceza alan eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok’a törenle rozet taktı. Üçok’un İYİ Parti’ye katılması “AKP ile yol ayrımındaki derin yapıların yoluna İYİ Parti ile devam edeceği” iddialarını güçlendirdi.

BOLD ANALİZ – AKP, 17 – 25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları sonrasında ortaklık kurduğu Ergenekon ile yolları ayırmaya hazırlanıyor. AKP ile Ergenekon arasındaki çatışma artık görünür hale gelirken, eski Ergenekon sanığının İYİ Parti’ye katılması AKP ile yollarını ayırmaya hazırlanan Ergenekon’un yeni partisinin İYİ Parti olacağı yorumlarına neden oldu.

KORAY AYDIN VE AĞIRALİOĞLU GİTTİ, ÜÇOK GELDİ

Kamuoyu yoklamalarında oyunu en çok arttıran parti, Meral Akşener’in başında bulunduğu İYİ Parti. Araştırmalarda yüzde 20’lerde takılı kalan oyunu daha yukarı çıkarmak isteyen Akşener, “merkez partisi” algısını güçlendirmek için iki ay önce Teşkilat Başkanlığı görevini yürüten MHP kökenli Koray Aydın, Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanı BBP kökenli Yavuz Ağıralioğlu görevlerinden alındı. Koray Aydın ve Yavuz Ağıralioğlu görevden alınırken, parti vitrinine hiç beklenmedik bir isim girdi.

Eski askeri savı Ahmet Zeki Üçok.

ERGENEKON SANIĞI PARTİYE ALINDI

Son dönemde parti yönetiminde yaptığı değişikler ve hükumete yönelik eleştirileriyle anketlerde oylarını artıran İYİ Parti, bu yolda eski merkez sağ partilerde görev yapan isimleri yönetime almıştı. Ancak Akşener’in liderliği yaptığı İYİ Parti, hipnozla işkence, sahtecilik, yağma davalarından toplam 43,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Ergenekon davalarının sanığı eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok’u bünyesine katarak herkesi şaşırttı.

ÜÇOK’A ÖNEMLİ GÖREVLER VERİLMESİ BEKLENİYOR

Derin yapılarla arasına mesafe koyan ve partisini merkeze çekmeye çalışan Akşener’in, hafta sonu partisine aldığı hipnozla işkence, sahtecilik, yağma davalarından toplam 43,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Ergenekon davalarının sanığı eski askeri hakim Ahmet Zeki Üçok’u partide önemli bir göreve getireceği iddia ediliyor.

İŞKENCECİ İYİ PARTİ YÖNETİCİSİ İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

İYİ Parti’nin kuruluşunda yer alan 15 Temmuz’da yaptığı işkence ile hatırlanan Ergenekon sanığı Ali Türkşen, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Milli Güvenlik Danışmanı ve İYİ Parti Genel İdari Kurul Üyesi iken 2018 sonunda aniden istifa etti.

Kayyumlara dokunulmazlık zırhı: Zararı Hazine ödeyecek

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar