Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

OHAL Komisyonu güvenilirliğini yitirdi kararları yok sayılmalı

Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile aracılık yaptığını söylediği Özışık kardeşlerden Süleyman Özışık’ın “Süleyman Soylu’ya binlerce insanın dosyasını götürdüm görevlerine iade edildiler” sözleri OHAL Komisyonunu yeniden tartışmaya açtı. KHK’lılar, “OHAL Komisyonunun güvenilir olmadığı Özışık’ın açıklamasıyla ispatlandı. Lağvedilmeli. Kararları yok sayılmalı” dedi.

BOLD ANALİZ – Gazeteci Süleyman Özışık, OHAL Komisyonuyla ilgili açıklama yaparak, “Süleyman Soylu’ya masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm; görevlerine iade edildiler” dedi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile aralarında aracılık yaptığını öne sürdüğü Özışık kardeşlerden Süleyman Özışık’ın 18 Hazıran’daki Youtube yayınındaki sözleri, kuruluşundan itibaren hukuksuzluğu gündeme gelen OHAL Komisyonunu ve ihraç kararlarını tartışmaya açtı.

15 Temmuz’un ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle 125 bin 678 bin kamu çalışanı mesleklerinden ihraç edildi. KHK ile mesleklerinden ihraç edilen binlerce mağdur iç hukuktan sonuç elde edemeyince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin yolunu tuttu. AİHM’nin önüne 12 bin 600’e yakın başvuru gidince AKP hükumeti, AİHM’deki dosyaları düşürmek için 23 Ocak 2017 tarihli 685 sayılı KHK ile OHAL İnceleme Komisyonunu kurdu.  Komisyon 22 Mayıs 2017’de faaliyetlerin başladı. Komisyona başvurmayanların iç hukuk yolunu tüketmedikleri ve ihraçlarına karşı idari yargıya ya da AİHM’e gidemeyecekleri hüküm altına alındı. OHAL Komisyonu ilk kararlarını Aralık 2017’de vermeye başladı.

OHAL Komisyonu.

101 BİN BAŞVURUYU REDDETTİ

2017’den bu güne kamu görevinden ihraç edilen 126 bin 674 kişi başvurdu. Komisyon, bu başvurulardan 14 bin 72’sini kabul ederken, 101 bin 58 başvuru reddedildi.  Halen incelemesi devam eden başvuru sayısı 11 bin 544.

ÖZIŞIK’IN İTİRAFI BORSA İDDİASINI SOMUTLAŞTIRDI

OHAL Komisyonunun bugüne dek verdiği kararların adil olmadığı, yargıdaki ‘borsa’ iddialarının burada da döndüğü, binlerce liralık rüşvetlerle göreve iadelerin gerçekleştiğini pek çok gündeme geldi. Komisyon, takipsizlik ya da kovuşturmaya yer yok kararı olan KHK’lıların bir kısmını görevine iade ederken, aynı kriterlere sahip binlerce KHK’lıyı memuriyete iade etmedi. Süleyman Özışık’ın, memuriyetlerinden ihraç edilen binlerce kişiyi Süleyman Soylu’ya götürdüğünü ve bu kişilerin görevlerine iade edildiği itiraf etmesi OHAL Komisyonuyla ilgili iddiaları somutlaştırmış oldu.

KARARLARI HUKUKSUZ

Özışık’ın itirafıyla Soylu’nun OHAL Komisyonunu etkilediği, kararları yargı makamı hükmünde sayılan OHAL Komisyonunun talimatla hukuksuz şekilde karar verdiğini ortaya koydu.

ADALET KİMLERİN ELİNDE KALMIŞ

Özışık’ın itirafları sonrası KHK’larla ihraç edilenler OHAL Komisyonunun güvenilirliğini yitirdiği, lağvedilmesi gerektiğini söyledi. KHK’lılar sosyal medyada dün “OhalKomisyonu Hükümsüzdür” hashtagi açarak Süleyman Özışık’ın açıklamalarını paylaştı. İstanbul KHK’lılar Platformu, Twitter hesabından, “Memlekette adaletin tecelli şekline bakar mısınız. “Süleyman Özışık: Soylu’ya masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm; görevlerine iade edildiler.” Adalet kimlerin elinde kalmış!” mesajını paylaştı. 

ÖZIŞIK REFERANS OLUYOR KOMİSYON KABUL EDİYOR

Münir Korkmaz isimli sosyal medya kullanıcısı, “Ne günlere kaldık. Savcı takipsizlik kararı veriyor. Ohal komisyonu red veriyor. Mahkeme beraat kararı veriyor. Ohal komisyonu red veriyor. Ama Süleyman Özışık referans oluyor Ohal komisyonu kabul kararı veriyor” dedi. Nazan Çağıl isimli bir KHK’lı ise, “Ohal Komisyonu aynı kriterlerden kimine red, kimine iade veriyor, kimini de halen inceliyor. Sebebini dün anlamış olduk. Aynı kriterlerden red alanlar demek ki Süleyman Özışık’ı masum olduklarına inandıramamışlar! Ne günlere kaldık” dedi. Komisyonun güvenilirliğini yitirdiğini, lağvedilmesi gerektiğini söyleyen Çağıl, hakkında adli işlem olmayanların bir an önce göreve iade edilmesi gerektiğini belirtti.

TAKİPSİZLİK KARARINI TANIMADILAR 4,5 YIL SONRA RET VERDİ

Mehmet Yıldırım isimli KHK’lı ise, “4,5 yıl beklettikten sonra Cumhuriyet savcılığının takipsizlik kararını tanımayan OHAL komisyonundan RET geldi Hukuk devletinde bu olur mu? Bu hukuksuzluğa OHAL komisyonunun Kanun tanımazlığına kim dur diyecek Haklarımız teslim edilsin” ifadesini kullandı. KHK’yla ihraç edilen aktivist Veli Saçılık ise, “OHAL Komisyonu denen yapı, ekmeğimize, aşımıza göz koyanların, insan hakları ve Anayasayı ilga edenlerin suç aletidir. Elbette ki HepimizGeriDöneceğiz” dedi.

 

Orhan İnandı’nın avukatından fotoğraflardaki gizemli kişiye çağrı

Analiz

Türkiye’de kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı Ermenistan nüfusunu geçti

AKP Türkiye’sinde 3 milyon 644 bin kişi kredi borcunu ödeyemediği için yasal takibe düştü. Türkiye’de borcunu ödeyemediği için mahkemelik olan borçlu vatandaş sayısı Kuveyt, Ermenistan, Arnavutluk, Katar, Uruguay gibi ülkelerin nüfusunu geçti.

BOLD ANALİZ – Türkiye’de yaşayan vatandaşlar, yüksek döviz kuru, yüksek enflasyon ve yüksek faizle boğuşuyor. Türkiye’de kredi borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşenlerin sayısı geçen yıla göre yüzde 82 arttı. Bankalar, avukatlar aracılığıyla vatandaşlardan kredi tahsilatı yapıyor.  Temmuz sonu itibariyle 3 milyon 644 bin vatandaştan kredi tahsilatı yapmak için  borcunu ödeyemediği için mahkemelik oldu.

VATANDAŞ BORÇ ALTINDA İNİM İNİM İNLİYOR

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, verilerine göre vatandaş kredi borcu altında inim inim inliyor. Kovid-19 salgını sebebiyle kredilerin yasal takibe düşme sürelerinin uzatıldı. Ayrıca salgın döneminde yapılandırma getirildi. Kredi ödemelerinin ötelenmesine rağmen borcunu ödeyemediği için takibe düşen kişi sayısındaki artış dikkat çekti.

7 AYDA 741 BİN KİŞİ BORCUNU ÖDEYEMEDİ

Kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşen kişi sayısı 2021 yılının Ocak-Temmuz döneminde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 82 artarak 741 bin kişiye yükseldi. Temmuz sonu itibarıyla toplamda 3 milyon 644 bin vatandaş yasal takipte bulunuyor.

KREDİ KARTLARI PATLIYOR

Market ve pazardaki zamlara yetişemeyen halkın kredi kartlarına yüklenmesi borçları da katladı. Kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 2021 yılı Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında artarak 267 bin kişi oldu. Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı ise aynı dönemde yüzde 143 artışla 597 bin kişiye yükseldi.

SADECE TEMMUZDA 180 BİN KİŞİ TAKİBE DÜŞTÜ

Sadece temmuz ayındaki veriler bile vatandaşların geçinmekte zorlandığını ortaya koydu. Kredi borcunu ödemediği için 2020 yılı Temmuz ayında 51 bin 172 kişi yasal takibe düşerken, bu sayısı 2021 yılı Temmuz ayında neredeyse üçe katlanarak 141 bin 999 oldu. Bireysel kredi kartı borcunu ödemediği için yasak takibe düşen kişi sayısı ise bu dönemde yüzde 18 artışla 50 bin 615’e yükseldi.

KREDİ KULLANAN 5 MİLYON KİŞİNİN GELİRİ BİN TL’NİN ALTINDA

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, krediyi de düşük gelirliler kullanıyor. Geçen yıl ocak ile bu yıl haziran arasında geliri bin TL’nin altında 4 milyon 998 bin 185 milyon kişi 142.1 milyar TL tutarında tüketici kredilerine borçlandı. 1,4 yılda çekilen 620 milyar liralık tüketici kredisinin yüzde 32’si geliri 3 bin TL’nin altında olan 7 milyon 714 bin 541 kişi tarafından kullanıldı.

Can Ataklı: Turkey Tribunal olayını hafife almayın, işkenceler kayda geçiyor

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan’ın garip ABD ziyareti

Online olmasına ve katılmaması istenmesine rağmen kalabalık bir heyetle milyonlar harcayarak ABD’ye giden Erdoğan’ı Çavuşoğlu’ndan başka kimse karşılamaya gelmedi. Joe Biden ile görüşebileceği söylenen Erdoğan, New York’ta Mustafa Destici ile bir araya geldi.  Erdoğan’ın Genel Kurul’daki toplantısını dinlemeye de çok az kişi geldi.

BOLD – Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu New York’ta gerçekleştiriliyor. Genel Kurul, koronavirüs salgını nedeniyle geçen sene olduğu gibi bu sene de online.

ABD GELMEYİN DEDİ ERDOĞAN DAHA KALABALIK GİTTİ

ABD, Genel Kurul öncesi dünya liderlerinden toplantılara mümkünse gelmemelerini, mesajlarını Kovid-19 pandemisi nedeniyle olabildiğince video yoluyla iletmelerini istedi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ise oldukça kalabalık bir heyet ile ABD’ye gitti.

Erdoğan’ın yanında eşi Emine Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, iş insanları ve gazetecilerden oluşan bir heyet bulunuyor.

DOLARI HAREKETLENDİRDİ

Online zirveye Erdoğan’ın kalabalık heyetle gitmesi, “Erdoğan Amerika’ya var olan bir problemi çözmeye mi gidiyor?” algısına yol açtı. Bu nedenle yabancı yatırımcıların Türkiye’den çıkması nedeniyle dolar 6.40 lira seviyelerinden birden 6.70 seviyelerinin üzerine çıktı.

DİPLOMASI TARİHİNDE BİR İLK

Yabancı bir ülkeye giden Cumhurbaşkanını hiçbir devlet görevlisi karşılamaya gelmeyince iş başa düştü. Erdoğan’ı, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda (JFK) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile diğer yetkililer karşıladı.

KALABALIK KONVOY

Erdoğan’ın New York sokaklarındaki kalabalık konvoyu da olay oldu. Türkevi’nin açılışına giden Erdoğan ve beraberindekileri taşıyan yüzlerce araçlık konvoy ‘Yurt israf cihanda israf’ yorumlarına neden oldu.

BİDEN OLMADI DESTİCİ İLE GÖRÜŞTÜ

ABD’de ilk iş Türkevi’nin açılışını gerçekleştiren Erdoğan, burada kendisine eşlik eden BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de bir araya geldi.

BOŞ SALONA KONUŞTU

Genel Kurulu toplantısında konuşan Erdoğan, iklim değişikliğine karşı mücadelenin önemine değinerek “Paris İklim Anlaşması’nı önümüzdeki ay Meclis onayına sunmayı planlıyoruz” dedi. Erdoğan konuşurken salonun boş olması dikkat çekti.

DAVETSİZ ZİYARETİN MİLLETE MALİYETİ AĞIR

Erdoğan’ın davet edilmemesine karşın kalabalık bir heyetle ABD’ye yaptığı ziyaretin faturası ağır olacak. Sadece uçağın benzin ve iniş, kalkış, uçağın gecelemesi, bakımı, temizliği, merdiveni, kılavuzluk hizmeti gibi masraflarına yaklaşık 500 bin dolar ödenecek. Konaklayacakları süit oda, yeme içme, kiralık araç ve diğer harcamaları da millet karşılayacak. Bunların hepsinin maliyetinin 10 milyon lirayı geçmesi bekleniyor.

Gülen Hareketinin dünyada eğitime olumlu katkısı ve insani yardımları BM’de anlatılıyor

Okumaya devam et

Analiz

Russel Mahkemesi’ne eşdeğer: Turkey Tribunal, Erdoğan Rejimi’ne ‘kral çıplak’ diyor

Cenevre’de kurulan özel Turkey Tribunal Mahkemesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan rejiminin insan hakları ihlallerini yargılıyor. Türkiye’deki zorla kaybedilme, işkence ve cezasızlıkları tanıklar, savunma ve raporlar üzerinden müzakere eden mahkeme, Irak ve Vietnam yargılamalarını hatırlattı.

BOLD ANALİZ – İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan Turkey Tribunal Mahkemesi yargılamalar sonucunda hüküm açıklayacak. Hüküm bağlayıcı olmasa da, uluslararası farkındalık için örnek teşkil edecek.

DÜNYADA GENİŞ YANKI BULDU

Türkiye’de yandaş medya tarafından görülmese de dünyada yankı bulan çalışma hukuk çevrelerince çok önemli bir gelişme olarak yorumlandı. Türkiye’de insan hakları ihlallerini sergilemek için Cenevre’deki Turkey Tribunal, Russell Mahkemesi ve Irak Dünya Mahkemesi benzeri yargılamaların yapılmasıyla eşdeğer görüldü.

RUSSELL MAHKEMESİ VİETNAM SAVAŞ SUÇLARINI ORTAYA KOYDU

İngiliz filozof Bertrand Russell önderliğinde kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi Vietnam’da ABD tarafından işlenen savaş suçlarını araştırdı. Russell Mahkemesi olarak da bilinen mahkeme 1966’da kurularak, oturumlarını 1967 yılında Stokholm ve Kopenhang’da yaptı. 18 ülkeden temsilcilerden oluşan Russell Mahkemesi uluslararası alanda büyük ilgi gördü. Amerika Birleşik Devletleri’nde görmezden gelinen mahkeme Vietnamlıların yanı sıra Amerikalı askerlerin de ifadelerinden yararlandı. Tanıkların beyanlarıyla ortaya konulan savaş suçları oldu.

İSTANBUL’DAKİ IRAK DÜNYA MAHKEMESİ

Russel Mahkemesi, son oturumu İstanbul’da yapılan Irak Dünya Mahkemesi’ne de esin kaynağı oldu. ABD’nin 2003 yılında Irak’ı işgal etmesinin ardından, savaş karşıtı hareketin tüm dünyada organize ettiği bir girişim oldu.

İŞKENCELER VİCDAN JÜRİSİNE SUNULDU

Irak Mahkemesi savaş ve işgale ilişkin gerçekleri ortaya koydu. İşgalin sessizce unutulmasını engelledi. Iraklılara karşı işlenen hak ihlalleri işkenceler, çekilen acılar somut kanıtlara dayalı bir dinleme, düşünme, değerlendirme ve yargı sürecine sahne oldu. 20 bin Iraklının haksız ve hukuksuz yere hapishanelere atılması mahkemenin raporlarına girdi. Yine seyreltilmiş uranyum kullanıldığı Irak Dünya Mahkemesi’nin raporlarıyla dünyaya duyuruldu.

TURKEY TRİBUNAL ERDOĞAN REJİMİNE ‘KRAL ÇIPLAK’ DİYOR

Russell ve Irak Dünya Mahkemelerinin ardından dünyada üçüncü kez hak ihlallerini araştıran bir mahkeme kuruldu. Cenevre’deki Turkey Tribunal Erdoğan rejiminin vatandaşlarına karşı işlediği suçları ortaya koyuyor. Türkiye’den gelen tanıklar, mahkeme raporları ve iddianameler üzerinden yapılan araştırmalarda insanların kaçırılması, kaybedilmesi, işkence altında ifade alınması dünya kamuoyuna duyuruluyor.

15 Temmuz sonrası demokrasiden uzaklaşan Erdoğan rejiminin devlet güçlerini kullanarak işlediği tüm suçlar raporlaştırılıyor.

Türk Büyükelçiliği, Turkey Tribunal’i susturmaya çalıştığını itiraf etti

Okumaya devam et

Popular

Shares