Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Gizli belgeler sokakta bulundu: İngiltere, Rusya ile krize neden olan geçişi kasıtlı şekilde gerçekleştirmiş

İngiltere ile Rusya arasında Karadeniz’de yaşanan gergin anların planlı olduğu ortaya çıktı. İngiliz Savunma Bakanlığı’nın bir otobüs durağında bulunan gizli belgeleri olay öncesi, İngiltere’nin birçok ihtimali ve riskleri göz önüne alarak planlama yaptığını gösterdi.

BOLD – İngiltere, bir hafta içerisinde Karadeniz’de Rusya ile ciddi bir gerginlik yaşadı. Rusya, Kırım açıklarında karasularına girdiğini iddia ettiği İngiltere’ye ait HMS Defender adlı destroyere uyarı ateşi açtı ve güzergahına uçaklardan bombalar bıraktı.

İngiltere ise geminin geçtiği karasularının Kırım’a, dolayısıyla Ukrayna’ya ait olduğunu iddia etti ve güzergah üzerine bombalar bırakıldığı haberini yalanladı.

İngiltere’de bir otobüs durağında bulunan İngiliz Savunma Bakanlığı’na ait gizli belgeler ise İngiltere’nin olayı planlı olarak gerçekleştirdiğini, risklerini göze alarak planladığını ve gemiye BBC ve Daily Mail gibi basın kuruluşlarını alarak bağımsız kaynaklarca doğrulanmasını sağlamaya çalıştığı ortaya çıktı.

KARADENİZ’DE TANSİYONU YÜKSELTEN GEÇİŞ

Rusya, çarşamba günü Kırım yakınlarında karasularını ihlal etmekle suçladığı bir İngiliz savaş gemisine yönelik uyarı atışı yaptığını ve ‘HMS Defender’ adlı bu geminin güzergâhını bombaladığını açıklamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Sivastopol açıklarındaki geminin bunun üzerine rotasını değiştirerek Rus karasularından ayrıldığını ifade etmişti. İngiltere ise gemisine Rus donanmasınca uyarı ateşi açıldığına ya da güzergâhının bir Su-24 savaş uçağı tarafından bombalandığına dair iddiaları yalanlamış ve ‘Defender’ın Ukrayna sularında seyrettiğini bildirmişti.

İngiltere dâhil uluslararası kamuoyunun büyük bölümü, Rusya tarafından 2014 yılında ilhak edilen Kırım’ı hâlen Ukrayna’nın bir parçası olarak tanıyor. Kırım açıklarındaki karasularının da halen Ukrayna’ya ait olduğu kabul ediliyor.

OTOBÜS DURAĞINDA ISLANMIŞ HALDE BULUNAN ‘GİZLİ’ BELGELER

İngiltere Savunma Bakanlığı’na ait gizli belgeler (Kaynak: BBC)

İngiliz Savunma Bakanlığı’na ait gizli belgeler, Kent şehrindeki bir otobüs durağında Salı sabahı yani HMS Defender’in geçişi daha gerçekleşmeden bulundu. Ancak BBC olayı Pazar günü duyurdu.

Belgelerde İngiliz Kraliyet Donanması’na ait Type 45 sınıfı HMS Defender ve İngiliz Ordusu’na ait dokümanlar bulunuyor.

Bulunan belgelerin bir kısmında HMS Defender’in Kırım yakınlarından geçmesi durumunda Rusya’nın muhtemel tepkileri irdeleniyor.

Diğer belgeler ise ABD ve NATO askerlerinin çekilmesinin ardından Afganistan’da İngiltere’nin bir miktar asker bulundurması ihtimali değerlendiriliyor.

SORUŞTURMA AÇILDI

Otobüs durağında bulunan belgelere ilişkin soruşturma açıldığını duyuran İngiltere Savunma Bakanlığı, bir çalışanın belgelerin kaybolduğuna dair bakanlığı bilgilendirdiğini belirterek, “Daha fazla yorum yapmak uygun olmaz” ifadeleri kullanıldı.

BBC, otobüs durağının hemen arkasında ıslanmış haldeki belgeleri bir vatandaşın bulduğunu ve e-mail’ler ve Power Point sunumlarında oluşan belgelerin gizli olduğunu anlamasından sonra yayın kuruluşuna bilgi verdiğini bildirdi.

GEMİNİN SİLAHLARI GİZLENDİ, HELİKOPTER HANGARA İNDİRİLDİ

Belgelerde HMS Defender’ın görevi ‘Ukrayna karasularından masum bir geçiş’ olarak adlandırılıyor. Geçiş sırasında Rusya’nın agresif karşılık verme ihtimaline karşı geminin silahlarının gizlendiği ve helikopterinin hangara çekildiği kaydediliyor.

HMS Defender’ın ‘Op Ditroite’ adı verilen ve Çarşamba günü gerçekleştirilen görevi ile ilgili son üst düzey görüşmelerin Pazartesi günü yapıldığı ifade ediliyor.

Belgelerde İngiliz Ordusu’nun Daimi Ortak Karargahı’ndan bir yetkilinin, “Olası hoşgeldin partisinden ne anlıyoruz” ifadeleri kullanılıyor.

“OPERASYONEL FAALİYETE GEÇİŞİN ARDINDAN…”

Yine belgelerde İngiliz Donanması’na ait Queen Elizabeth uçak gemisi komutasındaki Görev Grubu’nun Rus savaş gemileri ile Doğu Akdeniz’deki ‘son karşılaşmalarının (etkileşim)’ da beklentilerle uyumlu olduğu ifade ediliyor. Anak İngiliz yetkililer Karadeniz’deki son olay sonrası bu durumun değişeceğini ifade ediyor.

Belgelerde, “Savunma angajman faaliyetinden operasyonel faaliyete geçişin ardından, RFN (Rus donanması) ve VKS (Rus hava kuvvetleri) etkileşimlerinin daha sık ve iddialı hale gelmesi kuvvetle muhtemeldir” deniliyor. 

GÜZERGAH İHTİMALLERİ VE OLASI TEPKİLER DEĞERLENDİRİLDİ

İngiltere Savunma Bakanlığı’na ait gizli belgeler (Kaynak: BBC)

HMS Defender’ın Ukrayna’daki Odesa Limanı’ndan Gürcistan’daki Batum Limanı’na seyri için 2 güzergah ihtimalinden bahsediliyor.

Güzergahlardan birisi Rusya ile Ukrayna arasındaki tartışmalı sulardan ve Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın güneybatı ucuna yakın bir noktadan geçiyor.

Bu güzergahın kullanılması durumunda Rusya’nın vereceği tepki konusunda 3 ihtimal sıralanıyor. Rusya’nın agresif şekilde karşılık vermesi durumunda telsizden uyarı, Rusya sahil güvenlik gemilerinin 100 metreye kadar yaklaşması ve uçaklar tarafından taciz gibi ihtimallerin bulunduğu kaydediliyor.

RUSYA’DAN KORKTU VE KAÇTI DEDİRTMEMEK İÇİN BU ROTA SEÇİLDİ

Tartışmalı sulardan uzak geçen diğer alternatif rotanın seçilmesi durumunda ise Rusya ile karşı karşıya gelinmeyeceği ifade ediliyor. Ancak bu durumda Rusya’nın İngiltere’yi ‘korkmak ve kaçmakla’ suçlayacağı belirtiliyor. Ayrıca Rusya’nın bu durumu İngiltere’nin Kırım karasularının Moskova’ya ait olduğunu geç de olsa kabul ettiği şeklinde yorumlayacağı kaydediliyor.

BASIN KURULUŞLARI BİLİNÇLİ OLARAK DAVET EDİLMİŞ

Belgelerden İngiliz Savunma Bakanlığı’nın geçiş için basın kuruluşlarını bilinçli olarak davet ettiği anlaşılıyor.

Gemideki BBC ve Daily Mail gibi basın kuruluşlarından ‘iliştirilmiş muhabirlerin’ bulunmasının HMS Defender’ın eyleminin bağımsız olarak doğrulanması için bir seçenek sunduğu ifade ediliyor.

RİSKLER GÖZE ALINMIŞ ‘HESAPLI BİR ADIM’

Belgelerdeki tartışmalardan HMS Defender’ın görevinin İngiliz hükumetinin Ukrayna’ya desteğini göstermek için riskleri göze alınmış ‘hesaplı bir adım’ olduğu anlaşılıyor.

Bulunan belgeler arasında Brexit sonrası Avrupa ülkeleri ile savunma işbirliği ve ABD-İngiltere Savunma Diyaloğu’na ililişkin belgeler ve dokümanlar da bulunuyor.

Belgelerin genelde düşük seviyede gizlilik derecesine sahip olduğu ancak Afganistan’da ABD ve NATO’nun çekilmesinden sonra küçük bir özel birlik bırakılmasına dair görüşlerin gizlilik derecesinin oldukça yüksek olduğu belirtildi.

BBC, bu konuya ilişkin ele geçen belgelerin Afganistan’daki İngiliz askerlerinin ve diğer personelin güvenliğini tehlikeye düşüreceğini belirterek dokümanın ayrıntılarına ilişkin haber yayınlamama kararı aldı.

“BU KEZ DOĞRUDAN HEDEFİ VURURUZ”

İngiltere ile Karadeniz’de askeri gerginlik yaşayan Rusya, karasularına yönelik ihlallerin tekrarlanması halinde, uyarılarını dikkate almayan savaş gemilerini vuracağını açıklamıştı.

Olay sonrası gazetecilere konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, gelecekte ‘benzer ihlaller’ gerçekleşmesi hâlinde ne yapacaklarına dair bir soru üzerine, uyarılarının sonuç vermemesi durumunda yine ateş etmeye hazır olduklarını belirtti.

‘Uluslararası hukuka saygı göstermeleri’ için çağrıda bulunabileceklerini söyleyen Ryabkov, “İşe yaramaması hâlinde, bombalayabiliriz. Ama bu kez yoluna değil, doğrudan hedefin üzerine” diye ekledi.

İNGİLİZ BÜYÜKELÇİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Yaşanan gerginlik nedeniyle Rusya, İngiltere’nin Moskova Büyükelçisi Deborah Bronnert’i de Dışişleri Bakanlığına çağırdı. İngiliz büyükelçiye Moskova’nın tepkisinin ‘sert’ şekilde iletildiği açıklanırken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da Londra’yı ‘utanmazca’ yalan söylemekle suçladı.

Gazetecilere açıklamada bulunan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da İngiltere’nin ‘kasıtlı ve önceden tasarlanmış bir provokasyon’ gerçekleştirdiğini iddia ederken benzer eylemlerin tekrarlanması ve ‘daha ileri gitmesi’ hâlinde Rusya’nın sınırlarının yasal olarak savunulması açısından ‘tüm seçeneklerin’ değerlendirilebileceğini ifade etti.

“RUSYA’NIN KARARLILIĞINI TEST ETTİ”

Rus donanması kumandanı Amiral Nikolay Yevmenov da İngiliz destroyerinin hamlesinin açıkça kışkırtıcı olduğunu ve Rusya’nın kararlılığını test etmek amacıyla uyarıları göz ardı ettiğini kaydetti.

St. Petersburg’da gazetecilere verdiği demeçte Yevmenov, “Nasıl tepki vereceğimizi görmeye geldiler ve sadece silahlı güce tepki gösterdiler. Donanmamız provokasyonu durdurmak için yetkin ve güvenli bir şekilde hareket etti” diye konuştu.

Deniz güvenliği uzmanı ve İngiltere Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nden emekli albay Mark Gray, Reuters’e verdiği demeçte, “Bu, Rusya’nın Kırım konusundaki kararlılığını test etmek için yapıldı” iddiasında bulunmuştu.

Kırım açıklarında Çarşamba günü yaşanan vaka, Moskova’nın Soğuk Savaş’tan beri bir NATO savaş gemisini engellemek için gerçek mühimmat kullandığını ikrar ettiği ilk olay oldu.

BBC VE RUSYA GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI

Moskova, İngiliz gemisinin Rus Donanması’nın Karadeniz filosunun karargahı olan Sivastopol limanı yakınlarındaki Fiolent Burnu civarında Rus sularına 3 kilometre kadar girdiğini savunuyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, bir Rus sahil güvenlik gemisinden İngiliz gemisine, rotasını değiştirmemesi halinde ateş edeceği uyarısı yaptığını gösteren görüntüleri yayınladı.

Videoda ağır aksanlı bir Rus sesi, İngilizce olarak “Eğer rotayı değiştirmezsen ateş edeceğim” diyor. BBC, ateş edildiğini ve 20 kadar Rus uçağının İngiliz gemisini üzerinde uçtuğunu bildirdi; ancak bombaların düştüğünü göstermedi.

Rusya ise İngiliz gemisine yakın uçan bir Rus SU-24 bombardıman uçağı ve insansız hava aracından çekilmiş görüntülerini yayınladı. Rusya Savunma Bakanlığı’nın paylaştığı görüntüler Rus jetlerinin destroyere yakın uçtuğunu, ancak herhangi bir bomba düşmesi veya uyarı atışı yapılmadığını gösteriyor.

14 Haziran’da İstanbul Boğazı’nı geçerek Karadeniz’e hareket eden HMS Defender, İngiltere Kraliyet Donanması’na ait Type 45 türü bir destroyer.

İNGİLTERE BÖLGEDE GERGİNLİĞİ ARTTIRMAK MI İSTİYOR?

Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere geçtiğimiz aylarda yenilediği küresel askeri ve güvenlik politikasında Rusya’yı tehdit sıralamasında ilk sıraya koymuştu.

Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığdığı geçtiğimiz aylarda Rus basınında çıkan haberlerde, ABD’den daha çok İngiltere hedef alınmıştı.

İngiltere’nin ABD’yi Rusya’ya karşı kışkırttığı ve Ukrayna konusunda daha şahin politikalar uygulamaya teşvik ettiği ifade edilmişti. Buna karşın Biden yönetiminin daha itidalli olduğu ve frene bastığı kaydedilmişti.

Ukrayna krizinin zirve yaptığı dönemde Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı dahil çok sayıda üst düzey İngiliz yönetici Ukraynalı yetkililerle bir araya gelmiş ve Ukrayna’ya desteklerini ifade etmişlerdi.

Rusya’nın Ukrayna sınırına yığdığı askerlerin bir kısmını geri çektiği, Ukrayna krizinin soğumaya yüz tuttuğu ve Biden-Putin görüşmesi ile ABD ve Rusya arasındaki buzların bir nebze olsun erimeye başladığı günlerde meydana gelen gerginlik bir kez daha dikkatlerin İngiltere’ye odaklanmasına sebep oldu.

Rusya Karadeniz’deki gerginlik sonrası İngiltere’yi uyardı: Tekrarı halinde vururuz

Dünya

Lavrov, savaş iddialarını reddetti; Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı Şubat’ta işgal edebileceğini söyledi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Biz bir savaş istemiyoruz. Ancak çıkarlarımızın kabaca çiğnenmesi ve görmezden gelinmesine izin vermeyeceğiz” dedi. ABD Başkanı Joe Biden ise Rusya’nın Ukrayna’yı Şubat ayında işgal edebileceğini söyledi.

BOLD – Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, “İş, Rusya Federasyonu’na kalırsa bir savaş olmayacak, biz bir savaş istemiyoruz. Ancak çıkarlarımızın kabaca çiğnenmesi ve görmezden gelinmesine izin vermeyeceğiz” dedi. ABD Başkanı Joe Biden bir gün önce yaptığı açıklamada Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’ye uyarıda bulunarak Rusya’nın askeri müdahalede bulunmasının “belirgin bir ihtimal” olduğunu söylemişti.

Rusya’nın son haftalarda Ukrayna sınırına on binlerce asker yığması işgal kaygılarını artırmıştı. Kremlin ise bir saldırı planlamadığını söylüyor.

Lavrov konuşmasında ABD’nin orta menzilli füzelerin konuşlandırılması, askeri tatbikatlar ve savaş gemileri ile uçakların çarpışmasını önlemek için kurallar gibi konuları müzakere etme önerisinde bulunduğunu söyledi. Rusya’nın bu konuların müzakeresini yıllar önce önerdiğini belirten Lavrov, Washington ve müttefiklerinin şimdiye kadar buna yanaşmadığını söyledi.

ABD’nin diyalog için güven oluşturucu tedbirler önerisinin makul olduğunu söyleyen Lavrov temel meselelerinin NATO’nun genişlemesini durdurmak ve ittifak silahlarının Rusya sınırları yakınlarına konuşlandırılmasını engellemek olduğunu belirtti.

Lavrov, Batı’nın Rusya’ya yaptırım tehdidine ilişkin de bunların devreye sokulmasının ilişkin bütünüyle kötüleşmesiyle sonuçlanabileceğini belirtti.

Rusya, Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı çıkıyor. NATO ise Rusya’nın bu konuda söz sahibi olamayacağını vurguluyor.

ABD’NİN MOSKOVA BÜYÜKELÇİSİ: RUSYA, MASAYA SİLAHINI KOYUYOR

Ukrayna sınırındaki Rus askeri güçlerine ait uydu fotoğrafı

ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan bu ifadeler sonrasında basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Sullivan Rusya’nın, savaş istemediğini söylese de ABD ile müzakerelerde “masaya silahını koyduğunu” söyledi. On binlerce Rus askerinin sınırlara konuşlandırılmasının “olağandışı” olduğunu belirten Sullivan bunun sıradan bir askeri tatbikat ya da tatbikatlar olarak açıklanamayacağını ifade etti.

Sullivan basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Bu, sizinle benim bir tartışma ya da müzakere yapmamızdan farksız. Ben masaya bir silah koysam ve ondan sonra da barış için geldim desem bu tehdit edici olur. Şimdi gördüğümüz de bu” diye konuştu.

“Rus hükümetinin sözüne sadık olacağını ve Ukrayna’yı daha fazla işgal etmeyi planlamadığını, işgal etmeyeceğini ümit ediyoruz” diyen Sullivan “Ancak olgular (Rusya’nın) mevcut kabiliyetinin bunu yapacak durumda olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

BİDEN: RUSYA, UKRAYNA’YI ŞUBAT’TA İŞGAL EDEBİLİR

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı Şubat ayında işgal edebileceğini söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, Biden’ın dün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile telefonda görüştüğünü açıkladı.

Horne, “Başkan Biden, Rusların Şubat’ta Ukrayna’yı işgal edebileceğine dair açık bir ihtimal bulunduğunu söyledi. Başkan bunu açıktan söyledi. Biz de aylardır bu konuda uyarıda bulunuyoruz” dedi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD’nin müttefik ve ortaklarıyla birlikte kararlı bir şekilde karşılık vermeye hazır olduğunu teyit etti.

Bazı askeri uzmanlar Rusya’nın ağır teçhizatı taşıyabilmek için Ukrayna’da toprağın donmasını bekliyor olabileceğini belirtiyor.

AP Türkiye Raportörü’nden Erdoğan’a: Aşk mektubu değil, pratikte uygulama bekliyoruz

Okumaya devam et

Dünya

Yıldız oyuncu Enes Kanter, Yunanistan’a çağrıda bulundu: Geri itme!

NBA’de Boston Celtics’de oynayan yıldız oyuncu Enes Kanter Freedom, Yunanistan Open TV’de Yunan hükumetine geri itmeleri durdurması çağrısında bulundu. Kanter, “Maalesef son zamanlarda çok fazla mülteci geri itildi. Yunanistan, diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlar ellerinden ne geliyorsa yapmalılar.” dedi.

MUHAMMET ALİ TOKSOY | BOLD ÖZEL

Yunanistan’da yayın yapan Open Televizyonu’nun canlı yayınına katılan Enes Kanter, Yunanistan’a geçen Türk mültecilerin durumunu gündeme getirdi.

Kanter, çok sayıda mülteciyi Meriç’in kenarından Türkiye’ye deport eden Yunan hükumetine geri itmeleri durdurması çağrısında bulundu. Kanter, “Çok fazla mülteci sınırda geri itildi. Yunanistan, diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlar güvenli bölgeler oluşturmak için ellerinden ne geliyorsa yapmalılar. Yunanistan’a kaçmaya çalışan Türkler, Erdoğan’ı açık bir şekilde eleştiren insanlar ve onlar Türkiye’ye geri itildiklerinde çok kötü bir zulümle karşılaşıyorlar.” ifadelerini kullandı.

GERİ İTİLDİKLERİNDE ZULÜMLE KARŞILAŞIYORLAR

Kanter, Open TV’deki yayında şunları söyledi: “Yunanistan’a kaçmaya çalışan insanlar Erdoğan’ı açık bir şekilde eleştiren insanlar ve onlar geri itmeyle karşılaştıklarında Türkiye’de çok kötü eziyet görüyorlar. Yunan halkı son yıllarda Diktatör Erdoğan’ın gazabından kaçan Türk mültecileri ağırlayarak pek çok masum insanın hayatını kurtardı. Bunun için ne kadar teşekkür etsem azdır.

Yunanistan’a kaçmaya çalışan insanlar Erdoğan’ı açık bir şekilde eleştiren insanlar ve onlar geri itmeyle karşılaştıklarında Türkiye’de çok kötü eziyet görüyorlar.  Maalesef son zamanlarda, çok büyük bir ihtimalle Türk istihbaratının provokasyonları yüzünden çok fazla zorluğa şahit oluyoruz. Çok fazla mülteci sınırda geri itildi. Yunanistan, diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlar güvenli bölgeler oluşturmak için ellerinden ne geliyorsa yapmalılar. Bir daha belirtmek istiyorum ki Yunanistan’a kaçmaya çalışan Türkler, Erdoğan’ı açık bir şekilde eleştiren insanlar ve onlar Türkiye’ye geri itildiklerinde çok kötü bir zulümle karşılaşıyorlar.

Türk mülteciler ve Yunanlar arasında çok güzel arkadaşlık hikayeleri olduğunu düşünüyorum ve bunun artarak devam etmesini umut ediyorum.”

MASUM İNSANLARI CEZAEVLERİNE İTMEK BÜYÜK BİR HATA

Enes Kanter, sunucunun ‘Boston Celtics’in galibiyetlerini Türkiye’den Yunanistan’a iltica eden insanlara adıyorsunuz, onların durumundan haberdar mısınız?’ sorusuna ise şu cevabı verdi: “Sadece rakamların yerine hikayeler de paylaşmaya karar verdim. Kişisel hikayeler, mesela iki bebeğiyle Yunanistan’a kaçmaya çalışan bir anne, nehiri geçip Yunanistan’da huzur bulmak için iki bebeğinin canını riski atması ve  bunun gibi daha birçok hikaye. Ben platformumu orada tam olarak ne olduğunu tüm dünyaya göstermek için kullanmak istiyorum. Enes Kanter röportajın bir bölümünü resmi Twitter hesabından paylaşarak “Yunanistan sınırında yaşanan talihsiz geri itmelerle ilgili sayısız hikâye duyuyoruz. Masum insanları Diktatör Erdoğan’ın cezaevlerine itmek, öldürülmese, işkence edilmese bile demirparmakların arkasına itmek, bir an önce düzeltilmesi gereken büyük bir hatadır.”

Boston farklı kazandı, Enes Kanter Sezen Aksu’yu unutmadı

Okumaya devam et

Dünya

Korkutan Kovid açıklaması: Önümüzdeki 100 yıl hayatımızda olacak

Omicron varyantı ve aşılarla biteceği ümit edilen Kovid-19 ile ilgili can sıkan bir açıklama geldi. Dr. Gregory Poland, koronavirüsün önümüzdeki yüzyılda hayatımızda olacağını söyledi. Poland, “O zamana kadar hepimiz ölmüş olacağız ama torunlarınızın torunu bile hâlâ koronavirüse karşı aşılanıyor olacak” dedi.

BOLD – ABD’de salgın yönetiminden sorumlu en yetkili isimlerden Dr. Anthony Fauci ve Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus gibi diğer sağlık yetkilileri de Omicron’un Kovid-19’un son varyantı olmayacağı konusunda uyarıyorlar.

İngiliz Daily Mail gazetesine konuşan Epidemiyolog Dr. Gregory Poland, virüsün gelecek yüzyılda dahi insanları etkileyebileceğini söyledi.

NESİLLER BOYU KOVİD AŞISI OLUNACAK

Dr. Poland, virüsün hayvanları enfekte etme kabiliyeti gösterdiği yani türler arasında bulaştığı ve mutasyona uğramaya devam ettiği için potansiyel olarak süresiz olarak ortalıkta dolaşabileceğini kaydetti. Virüse karşı nesiller boyunca Kovid aşısı olunacağını bildirdi. Poland, “O zamana kadar hepimiz ölmüş olacağız ama torunlarınızın torunu bile hala koronavirüse karşı aşılanıyor olacak” ifadelerini kullandı.

OMİCRON SONRASI YENİ VARYANT GELEBİLİR

Dr. Anthony Fauci ise Delta’dan sonra Omicron varyantının yaptığı gibi pandeminin durumunu önemli ölçüde değiştirecek yeni bir Kovid türünün oluşabileceği konusunda uyardı. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus da Omicron’un son Kovid varyantı olduğunu varsaymanın tehlikeli olacağı konusunda uyardı.

Nuri Gökhan Bozkır’ın son görüntülerindeki işkence izleri

Okumaya devam et

Popular

Shares