Bizimle iletişime geçiniz

Politika

İzmir’den AKP’ye karşı çağrı: Demokrasiye bir nefes de siz olun!

HDP’li Deniz Poyraz’ın katledildiği İzmir, AKP’ye karşı dev bir buluşmaya hazırlanıyor. Gündoğdu Meydanı’nda 8 Temmuz günü yapılacak miting öncesi kentteki siyasi parti ve sendika temsilcileri, halka “AKP’ye karşı demokrasiye bir nefes de siz olun” çağrısı yaptı.

BOLD – HDP çalışanı Deniz Poyraz’ın parti binalarına yönelik silahlı saldırı ile hayatını kaybettiği İzmir, muhaliflere yönelik artan baskılar, parti kapatmalar ve işlenen siyasi cinayetlere karşı 8 Temmuz günü düzenlenecek “Demokrasi için bir nefes” mitingine sahne olacak. Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından organize edilen mitingin adresi Gündoğdu Meydanı.

Mitinge iki gün kala hazırlıklarını sürdüren demokrasi güçlerinin bileşeni olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) de kentte 11 milletvekili, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve Parti Meclisi (PM) üyeleri ile yoğun bir çalışma içerisinde.

Emek ve Demokrasi Güçleri bileşenleri, düzenleyecekleri miting öncesi İzmir halkını itirazlarını yükseltmek üzere Gündoğdu Meydanı’na davet etti. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, iktidarın 15 Temmuz 2015 darbe girişiminin ardından ülkeyi Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamalarıyla yönetmeye devam ettiğini dile getirdi.

BİNLERCE EMEKÇİ İŞTEN ATILDI

Kamuda ve özel özel sektörde çalışan binlerce işçi, emekçi, akademisyenin ‘Fetö’ soruşturmaları bahanesiyle işlerinden atıldığına işaret eden Sarı, “İktidar OHAL sürecini kendi menfaatine göre kullanarak asıl darbeyi bu şekilde gerçekleştirdi. Pandemi dönemi boyunca işçi ve emekçileri korumayan, bir nevi ‘çarklar dönsün, işçiler ölürse ölsün’ diyen hükümet, bunun faturasını da bizlere kesmeye çalıştı” dedi.

MAFYA-DEVLET İLİŞKİSİ AYYUKA ÇIKTI

Sarı, mafya-devlet ilişkilerinin ayyuka çıktığı bu dönemde toplumun artık yönetenlerin adalet sağlayacağına, demokratik bir yönetim sürdüreceğine inancının kalmadığını da ifade etti. HDP İzmir İl Örgütüne yapılan silahlı saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesinin insanlara artık bu ülkede demokrasiyi hissetmediğini, nefes alamadığını gösterdiğinin altını çizen Sarı, “Amerika’da George Floyd’un öldürüldüğü esnada söylediği ‘Nefes alamıyorum’ yakarışını, geçtiğimiz günlerde Onur Yürüyüşü’nü takip ettiği esnada polis şiddetine maruz kalan gazeteci Bülent Kılıç’tan duyduk. Onunla birlikte biz de nefes alamadık. Biz de artık baskıya, sömürüye, tutuklama ve katliamlara karşı durabilmek, demokrasiye bir nefes olmak için miting düzenlemeye karar verdik” diye konuştu. Sarı, kent halkına “8 Temmuz’da Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak mitingimize katılarak, demokrasiye bir nefes de sizin olun” diye seslendi.

KATLİAM DÜZENİNE KARŞI DURUN

KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Güven de mafya, soygun ve katliam düzenine karşı ülkenin gerçek sahipleri olarak İzmir halkını, tüm işçi ve emekçileri “AKP’ye karşı demokrasiye bir nefes de sizin olun” diyerek mitinge davet etti.

Emek Partisi (EMEP) İzmir İl Başkanı Emine Uyar ise, hak ve özgürlüklerin her geçen gün daha da kısıtlandığına belirterek, HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz’a anımsattı.

Yaşam hakkı ve kazanımlarını korumak isteyen kadınların, nitelikli, özerk, demokratik eğitim isteyen üniversite öğrencilerinin polis şiddetiyle karşılaştığını söyleyen Uyar, eylemleri izlemekle görevli gazetecilerin polisin şiddetine uğradığını, boyunlarına basılarak nefesleri kesilmeye çalışıldığını dile getirdi. Hak arayan işçi ve emekçilerin isen grev yapmalarının yasaklandığını sendikal haklarının engellendiğini vurgulayan Uyar, “Ormanlarımız, denizlerimiz, tarihsel zenginliklerimiz ranta, sermayeye kurban ediliyor. Halkın ekmeği küçülürken sermaye sınıfının kasası şişiyor. Resme, sanata, müziğe, yaşam biçimimize saldırılıyor. Değiştirecek olan birlikteliğimizdir, örgütlü gücümüzdür. Gündoğdu’da bir araya gelelim, birlikteliğimizi gösterelim” diyerek çağrıda bulundu.

İNSANLAR TALEPLERİNİ SÖYLEYEMİYOR

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İzmir Sözcüsü Fevziye İnal da, HDP’ye yapılan saldırının devletin kolluk görevlilerinin gözleri önünde planlanarak yapıldığı ve büyük bir katliam planlandığı üzerinde durdu. İnsanlar yoksulluklarını, taleplerini söyleyemeyecek duruma getirildiğini, bu durumun ise toplumu rahatsız ettiğini söyleyen İnal, bu duruma karşı ses çıkararak demokrasiye nefes aldırmak istediklerini vurguladı. İnal, “Ülkede tek adam rejiminin ciddi sorunlara yol açtığı bir dönemdeyiz. Ülke ekonomisi çökmüş durumda ancak Saray hala lüks içerisinde yaşamakta, yandaşlarını beslemekte, ayrımcılık yapmada çekinmiyor. Birçok yerde doğal kaynaklarımız yok edilmek üzerine şirketlere peşkeş çekiliyor. Tüm bunlara topluca bir ses çıkaralım” diye konuştu.

KADININ ÖZGÜRLÜĞÜ HEDEF ALINIYOR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Kadın Meclisi Üyesi Hande Özkan ise, erkek-devlet şiddetinin her geçen gün arttığını, erkek iktidarının kadın özgürlüğünü hedef alan pratikleriyle karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Bunun en güncel örneğinin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması olduğunun altını çizen Özkan, “OHAL yasaklarından referandum süreçlerine kadar kadınlar iradelerini, isyanlarını sokakta beyan ettiler. Burada meydandayız. Hedefe koyduğunuz kadın mücadelesi sokakta, meydan da demek için alanda olacağız. Bugün partimize yönelik baskı bir yerde de kadın mücadelesini hedefe koymaya yöneliktir. İzmir’de gerçekleştirecek mitingi aynı zamanda kadınlar için buradayız, ne yaparsanız yapın erkek tahakkümü değil, kadınların, Denizlerin kazanacağı bir mesajı vermek için alanda olacağız” dedi.

Özkan, bu yüzden de öncelikle kadınları sokakta demokrasi için bir nefeste en güçlü ses, en güçlü nefes olmaya, birlikte olmaya davet ettiklerini söyledi.

Politika

108 Kürt siyasetçinin yargılandığı gün Erdoğan’dan ‘Kürt Sorunu’ yorumu: Çözdük, aştık, bitirdik

Kılıçdaroğlu’nun ‘Kürt Sorunu’nun çözümü için HDP’yi işaret etmesinin ardından büyüyen tartışmaya ABD’den Erdoğan da katıldı. Erdoğan, “Bu işi çoktan çözdük, aştık, bitirdik” dedi. Erdoğan’ın konuştuğu sırada 108 Kürt siyasetçi Kobani davasında hakim karşısına çıktı.

BOLD – ABD’de konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP, MHP ve HDP arasında süren ‘Kürt Sorunu’ hakkında konuştu. HDP’li Sezai Temelli’nin ‘İmralı’ açıklamalarını anımsatan Erdoğan, “Hayırlı olsun. Bu konuyla eğer biz meşgul olursak yazık olur. Yani İmralı mıdır, değil midir, onların sorunu. Varsın onlar bu şekilde yola devam etsinler; yani HDP midir, şu mudur, bu mudur… Biz diyoruz ki bu ülkede şu anda Cumhur İttifakı bu işin tek çözüm noktasıdır ve Cumhur İttifakı olarak da biz bu çözümün mücadelesini sürdürüyoruz” dedi.

 

BÖYLE BİR SORUN YOK

“Kitabımızda birlik ve beraberlik var” diye Erdoğan “Yok Kürt sorununu çözmektir, yok şudur, yok budur… Türkiye’de böyle bir sorun yok. Biz bu işi çoktan çözdük, aştık, bitirdik. Eğer birliğe, beraberliğe, kardeşliğe inananlar varsa buyursunlar hep beraber yola devam edelim” ifadelerini kullandı.

AKP KÜRT SORUNUNU MAHKEME SALONLARINA TAŞIDI

Kürt siyasetiçilerin yargılandığı Kobani davasının 4. duruşması bugün Ankara’da görüldü. Aralarında eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 20’si tutuklu 108 siyasetçi Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşmada son günlerde yaşanan Kürt sorunu tartışmalarına değinen Sebahat Tuncel, “Kürt sorunu bu salondadır. Bir de Kürt sorunu var mı yok mu tartışması yapılıyor… AKP, Kürt sorununu mahkeme salonlarına taşıdı!” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun çözüm süreci için HDP’nin muhatap alınması gerektiğine dair sözleriyle başlayan tartışmaya İYİ Parti, MHP, DEVA Partisi ve HDP de katıldı. Tartışma, HDP içinden de farklı görüşlerin gelmesine yol açtı.

Hukukun Kerbalasını yaşıyoruz: Osman Kavala hangi takımda oynuyor?

Okumaya devam et

Politika

Sedat Peker’in açıklaması yaklaştı, Soylu yeni vaatte bulundu: Milletimiz zenginleşecek

Kamuoyu Sedat Peker’in 1 Ekim’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili yapacağı açıklamaya odaklanırken Soylu’dan ekonomiyle ilgili yeni bir vaat geldi. Soylu, “Milletimiz zenginleşiyor, daha da zenginleşecek” dedi. Soylu, Peker’in kendisi hakkında videolar yayınlaması sonrası “Temmuz’da Türkiye uçacak” demişti.

BOLD – Türkiye ekonomisinde temmuz ayından itibaren ABD, Almanya gibi gelişmiş ülkeleri “çatlatacak” gelişmelerin yaşanacağını vaat eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, halkın zenginleştiğini öne sürdü.

ZENGİNLEŞİYORUZ DAHA DA ZENGİNLEŞECEĞİZ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) düzenlenen Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni’nde konuşan Soylu, Türkiye’nin büyüdüğünü söyleyerek, “Devletimiz ve milletimiz zenginleşiyor, daha da zenginleşecek. Daha güçlü bir noktaya ulaşacağız. İnşallah 2023, 2053 ve 2071’de gerek kendi coğrafyasında gerek dünyada parlayan yıldız Türkiye olarak hep birlikte yarınlara taşıyacağız” dedi. Soylu, emekten yana olduklarını savunarak, İl Özel İdaresi çalışanlarına yüzde 26 zam yaptıklarını vurguladı.

“EKONOMİ ÖYLE BİR SIÇRAYACAK Kİ…”

Haziran ayında Afyonkarahisar’da yaptığı bir konuşmada Soylu, Türkiye’nin güçlenmesini, ayakta durmasını istemeyenler bulunduğunu ileri sürerek, Türkiye’nin büyümesini istemeyenlere fırsat vermemek için savunma sanayisinde yerliliğin yüzde 80’e kadar geldiğini öne sürdü. Türkiye’nin bugün ayakta kalabilmesinin en önemli sebeplerinden birinin Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi olduğunu savunan Soylu, temmuz ayından itibaren Türkiye ekonomisinin atağa kalkacağını belirterek, “Öyle bir sıçrayacak ve büyüyecek ki etrafımızdaki Almanya’sı, Fransa’sı, İngiltere’si, İtalya’sı ve hele o her şeye burnunu sokan ABD’si de çatlayacak, patlayacak” dedi.

HALK GİDEREK FAKİRLEŞİYOR

Soylu’nun milletin zenginleştiğini öne sürse de veriler aksini ortaya koyuyor. 2013 yılında kişi başına düşen milli gelir 12 bin 480 dolar seviyesinde iken bu rakam 8 bin 599 dolara geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre de Türkiye’de aylık 1.166 Türk Lirası bile bulamayan 17 milyon 921 bin yoksul bulunuyor. Bu kişilerin sayısı 2017 yılında 15 milyon 864 bin kişiydi. Tüketici Hakları Derneği, Türk-İş birçok kurumun yaptığı yoksulluk ve açlık araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin yoksul sayılmaması için 10 bin, aç sayılmaması için de 3 bin liradan fazla gelirinin olması gerekiyor.

Porsiyonları küçültmek yine vatandaşa kaldı: Erdoğan’ın kitabına ABD’de pahalı tanıtım

 

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’ı peygambere benzeten AKP’li vekil: 2023 seçimindeki oy ibadetten de önemli

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı “peygamber”e benzettiği sözleri nedeniyle tepki çeken AKP’li Şenel Yediyıldız, skandal bir açıklamaya daha imza attı. Yediyıldız, 2023 seçimlerinde kullanılacak her oyun, kılınmayan namazdan, tutulmayan oruçtan, gidilmeyen hacdan daha önemli olduğunu öne sürdü.

BOLD – AKP’lilerin dinle ilgili skandal açıklamalarının ardı arkası kesilmiyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı “ilah”, “peygamber” gören açıklamalardan sonra yeni bir açıklama daha yapıldı. AKP Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız’a göre AKP’ye atılan her oy, “kılınmayan namazdan, tutulmayan oruçtan, gidilmeyen hacdan” daha önemli.

AKP’YE ATILAN OY İBADETLERDEN DAHA ÖNEMLİ

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre AKP Ordu Milletvekili Yediyıldız, Erdoğan’ı peygamber yerine koyan açıklamalarının ardından yaptığı yeni açıklamada, bu kez de 2023 seçimlerinde verilecek oyun hesabının namaz kılmamaktan, oruç tutmamaktan daha fazla olduğunu söyledi. Yediyıldız, önceki gün katıldığı bir etkinlikte 2023 seçimleri ile ilgili yaptığı açıklamada, “Biz elhamdülillah Müslümanız. Bugün geldik, yarın gideceğiz. Gittiğimizde de yaptıklarımızın hesabını vereceğiz. Zannetmeyin ki ben verdiğim oyun hesabını vermeyeceğim. Samimiyetle söylüyorum daha fazla vereceksiniz. Kılmadığınız namazdan, tutmadığınız oruçtan, gitmediğimiz hacdan daha fazla vereceksiniz” dedi.

ERDOĞAN’I PEYGAMBER YERİNE KOYDU

Şenyıldız, geçen ay katıldığı bir nikâhta yaptığı konuşmada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sünnetini yerine getirmeden de defteri vermek istemiyorum” ifadelerini kullanmış, Peygamberimiz için kullanılan “sünnet” ifadesinin Erdoğan için kullanılması tepki çekmişti. Nikahta bulunan AKP’li Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Yediyıldız’ın bu konuşmasına kahkaha atarak karşılık verdi. Giresun İl Müftü Yardımcısı Yusuf Genç ise dini değerlerle alay edilmesine ses çıkarmadı. Yediyıldız, tepkiler üzerine özür dilemek zorunda kalmıştı.

“ALLAH’IN BÜTÜN VASIFLARINI TOPLAMIŞ BİR LİDER”

AKP’lilerin Erdoğan’ı ve partilerini yüceltmek adına yaptıkları şirk kokan açıklamalardan bazıları şöyle:

Tayyip Erdoğan: Bizim rahmetimiz gazabımızı aşacaktır inşaallah.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Tayyip Erdoğan Türkiye’nin ezeli ve ebedi başkanıdır.
Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala: Peygamberimiz Mekke’ye girerken muhtemelen kendine pay çıkardı orada. Biz başörtüsü yasağını kaldırırken kendimize pay çıkarmadık.
Eski Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek: Başbakanımız geliyor diye tarih de coğrafya da kıyama kalkıyor.
Tarihçi Yazar Kadir Mısırlıoğlu: Tayyip Beye oy vermeyen imansız.
AKP Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin: Başbakanımıza dokunmak bile ibadettir.
AKP Düzce Milletvekili Fevai Arslan: Allahu Tealanın bütün vasıflarını toplamış bir lider.

 

Rıza Zarrab’ın ABD’ye gidişinin gerçek hikayesi

Okumaya devam et

Popular

Shares