Connect with us

Dünya

Pegasus’tan Macron çıktı

Pegasus casus yazılımıyla farklı ülkelerden izlendiği belirtilen gazeteci ve siyasetçilerin arasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve bazı hükumet üyelerinin telefon numaralarının da bulunduğu iddia edildi.

BOLD – İsrailli teknoloji şirketi NSO’nun geliştirdiği casus yazılım Pegasus yazılımıyla takip edilen siyasetçiler arasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da bulunduğu belirtildi.

DW Türkçe’nin haberine göre Uluslararası Af Örgütü ve farklı ülkelerden basın kuruluşlarıyla birlikte yapılan ortak araştırmada yer alan Paris merkezli medya kuruluşu Forbidden Stories, Macron’a ait bir cep telefonunun da listede olduğunu yazdı. Forbidden Stories’in Başkanı Laurent Richard, Macron’a ait bir telefon numarasının listede yer aldığını ancak telefona gerçekten sızılıp sızılmadığının henüz netlik kazanmadığını ifade etti.

Dünya genelinden 50 binin üzerinde numaranın yer aldığı listede Macron’un yanı sıra Fransız hükümet yetkililerinin de olduğu vurgulandı. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “iddiaların doğrulanması durumunda, “son derece ciddi” oldukları kaydedildi. Açıklamada, “bu karanlığı aydınlatmak için” her şeyin yapılacağı bildirildi.

Fransa’da gazetecilerin cep telefonlarına sızıldığı iddiaları üzerine Salı günü soruşturma başlatıldı. Paris Savcılığı, soruşturmanın “kişisel hakları ihlal” suçunu da kapsadığını ifade etti. Fransız basınında yer alan haberlerde, Pegasus yazılımıyla, bilgileri ifşa portalı Mediapart ve Canard enchaîné gazetesinde çalışan gazetecilerin cep telefonlarının izlendiği ifade ediliyor.

14 DEVLET BAŞKANININ NUMARASI İZLENDİ

Siber silah olarak adlandırılan Pegasus yazılımı, sadece devletlere “terörle mücadele” kapsamında satılıyor. Ancak on binlerce kişinin izlendiği listede birçok ülkeden gazeteci, siyasetçi, muhalif ve iş insanı bulunuyor. Süddeutsche Zeitung’un haberine göre listede şimdiye kadar 14 devlet ve hükümet başkanına ait numara belirlendi. Listede eski Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Fas Kralı 6. Muhammed ve yakın çevresi ve Pakistan Başbakanı İmran Han’n telefonları da bulunuyor.

BM HAREKETE GEÇTİ

Birleşmiş Milletler de izleme iddiaları üzerine ABD yönetimine başvurmaya karar verdi. BM Genel Sekter Sözcülerinden Ferhan Haq, Genel Sekreter Antonio Guterres ya da diğer BM yetkililerinin de listede olup olmadığına dair bilgi vermedi. BM yetkililerinin iletişimine dair bildirilen her ihlalin endişe sebebi olduğunu kaydetti.

Pegasus yazılımı ile cep telefonlarına sızıldığına yönelik iddia, aralarında Alman Süddeutsche Zeitung, WDR ve NDR yayın kuruluşlarının da olduğu dünya genelinden gazeteler, Uluslararası Af Örgütü ve Forbidden Stories’in araştırmaları sonucunda gündeme geldi.

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan itibar dersi

Dünya

KHK’lı diplomatların kurduğu instituDE 2 yaşında

Ankara Emniyetinde, 2 sene önce işkence gören meslektaşlarının sesini duyurabilmek için uğraşan KHK’lı diplomatların kurduğu instituDE yeni yaşını kutluyor.

BOLD – Meslektaşları Ankara Emniyeti’nde işkence görürken işkencelerin durması için konuyu dünya gündemine taşıyan eski diplomatlar, 2020 yılının Mayıs ayında Diplomasi ve Ekonomi Enstitüsü’nü (instituDE) kurdu.

instituDE’un, ikinci yıldönümü vesilesiyle yayınlanan mesajda, aradan geçen iki yılda gerçekleştirilen faaliyetler anlatıldı.

Mesajda 200’den fazla yazılı ve görsel yayına imza atıldığı, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini iç ve dış kamuoyuna duyurmaya çalışıldığı, İngilizce, Fransızca ve Almanca basında haberlere konu olunduğu belirtildi.

instituDE yöneticilerinden Hüseyin Konuş, ikinci yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Sorumluluk duygusu ve amatör ruhla başladığımız yolculukta instituDE 200’ün üzerinde yayınla 2. yılını doldurdu. Emeği geçen özverili arkadaşlarıma içten teşekkürler ediyorum; iyi ki varsınız.”

SAVAŞI YAKINDAN TAKİP EDİYOR

instituDE, Türkiye için çok önemli olan Ukrayna-Rusya savaşını da yakından takip ediyor. Gelişmeleri takipçilerine aktaran instituDE, savaşı takip etmek isteyenler için günün gelişmelerini özetleyip aynı gün akşam Tweet serisiyle takipçilerine duyuruyor.

Günün öne çıkan tüm gelişmelerini içeren Tweet serisiyle okuyucular iki dakika içerisinde savaşın gidişatı hakkında bilgi edinebiliyor.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’den en çok konut alanlar artık Ruslar

Okumaya Devam Et

Dünya

Yunanistan’daki kaderdaşlarını unutmadılar

Time To Help derneği, Almanya’nın Köln ve çevre illerinde Yunanistan’daki mülteciler için yardım kampanyası düzenledi. Dernek gönüllülerinin topladığı yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Atina’ya ulaştırmak üzere yola çıktı.

BOLD – Türkiye’de Erdoğan rejimini baskı ve zulümleri aralıksız devam ediyor. 15 Temmuz sonrası akademisyen, öğretmen, işçi, memur, ev hanımı, çocuk ve yaşlı yüzbinlerce insan yargı eliyle cezaevlerine atılırken, bir o kadar insan da çareyi ölümü göze alarak yurtdışına çıkmakta buldu.

Time to Help ve Almanya’nın Köln kentinde faaliyet gösteren Forum Colonia für kulturelle Vielfalt derneğinin ortaklaşa düzenlediği kampanya ile Yunanistan’daki Türk mültecilere yardım malzemeleri toplandı.

Atina’da yaşayan aileler için hazırlanan yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Köln‘den yola çıktı.

Yetkililer, Yunanistan‘da zor şartlar altında yaşayan aileler için kampanyaya destek veren katılımcılara teşekkür etti.

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Okumaya Devam Et

Dünya

İsveç, NATO’ya üyelik için imzayı attı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu için gerekli belgeleri imzaladı. İsveç’in ardından Finlandiya’nın da NATO’ya üyelik sürecini başlatması bekleniyor.

BOLD – İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu belgesini imzaladı. Rusya’nın karşı çıktığı üyeliğe NATO üyesi Türkiye de olumsuz bakıyor.

İKİ ÜLKE AYNI ANDA BAŞVURU YAPACAK

Askeri tarafsızlık politikası yürüten İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sonrası NATO’ya üye olmak istediklerini açıkladı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO üyelik başvurusu için gerekli belgeleri kamera karşısında imzaladı. Finlandiya’nın da imza atmasıyla birlikte, iki ülkenin aynı anda NATO’ya başvuracağı bildirildi.

PUTİN: BÜYÜK BİR HATA OLUR

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına karşı çıkan Rusya ise, NATO’ya üye olma teşebbüsünün dahi cevapsız bırakılmayacağını ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Finlandiya NATO’ya üye olursa, nükleer füzeleri Finlandiya sınırına götürmek zorunda kalırız” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, “Büyük bir hata olur” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN: OLUMLU BAKMIYORUZ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “İskandinav ülkeleri, terör örgütlerinin yuvası olmuş durumda. PKK’lılar parlamentolara bile girmiş, milletvekili olmuş. İsveç’in ve Finlandiya’nın üyeliğine olumlu bakmıyoruz. Biz bunların üyeliğine evet diyemeyiz” demişti.

 

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar