Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Kongresi’ne ‘Türkiye’deki insan hakları ihlalleri’ ile ilgili yasa tasarısı

ABD Temsilciler Meclisi’ne ‘Türkiye’de insan ihlalleri’ ile ilgili ‘sert’ bir yasa tasarısı sunuldu. Demokrat  ve Cumhuriyetçilerin destek verdiği yasa tasarısının bir benzeri de Kongrenin üst kanadı Senato’ya sunulacak. Sunulan yasa tasarılarında Erdoğan yönetimine karşı insan hakları ihlalleri dolayısıyla yaptırım uygulanması talep edildi.

BOLDDemokrat Partili Hakeem Jeffries ve Cumhuriyetçi Partili Liz Cheney, ‘Türkiye İnsan Hakları Geliştirme Yasası’ adlı bir yasa tasarısını ABD Temsilciler Meclisi’ne sundu.

Her iki partinin de destek verdiği ve ABD Kongresi’nin her iki kanadı Senato ve Temsilciler Meclisi’ne sunulan yasa tasarısı AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetini hukukun üstünlüğünü korumak için şu alanlarda adım atmaya çağırdı:

 • Keyfi cinayetleri ve işkenceyi sona erdirme,
 • Basın özgürlüğünü geliştirme,
 • Sosyal medyada ve her alanda fikir özgürlüğünü ilerletme,
 • Adil ve bağımsız bir yargı sistemini teşvik etme,
 • Avukatları ve yargıçları koruma,
 • İnsan haklarını destekleme.

Temsilciler Meclisi’ne sunulan yasa tasarısının bir benzeri ABD Kongresi’nin üst kanadı Senato’ya Demokrat Partili Senatörler Edward J. Markey, Ron Wyden ve Jeff Merkley tarafından sunulacak.

“ERDOĞAN REJİMİNE KARŞI UYGULANABİLECEK MEVCUT YASALARDAKİ YAPTIRIMLAR”

Yasa tasarısı ile ilgili açıklamada ABD’deki mevcut kanunlara göre Erdoğan rejimine uygulanabilecek yaptırımlar şöyle sıralandı:

 • Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, sosyal medya aracılığıyla ifade özgürlüğünün ve uluslararası kabul görmüş insan haklarının diğer ağır ihlalleri sebebiyle düşünce mahkumlarının, siyasi mahkumların ve gazetecilerin siyasi nedenlerle gözaltına alınmasından ve özgürlüklerinin kısıtlanmasından sorumlu bulunan Türkiye Hükümeti yetkilileri hakkında ‘Küresel Magnitsky İnsan Hakları Hesap Verebilirlik Yasası’ uyarınca yaptırımlar uygulamalıdır.
 • Dışişleri Bakanı, Türk Hükümeti’nin yaptığını açıkça bildirdiği yurt dışındaki muhaliflere yönelik sınırları aşan eylemlerde bulunanlara ‘Kaşıkçı Yasası’ kapsamında vize kısıtlamaları getirmelidir.
 • Hazine Bakanı, anahtar konumdaki uluslararası finans kuruluşlarının ABD’li yöneticilerini Türk Hükümeti’nin vatandaşlarının insan haklarını ihlal etmesine olanak sağlayacak her türlü kredi, hibe, politika veya stratejiye karşı çıkmaya teşvik etmelidir.
 “ERDOĞAN REJİMİ BU İHLALLERİN HESABINI VERMELİ”

Demokrat Partili Hakeem Jeffries, yasa tasarısı ile ilgili yaptığı açıklamada, “ABD, özellikle bir NATO müttefiki tarafından işlenen insan hakları ihlallerinin cevapsız kalmasına izin veremez” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümetinden işkence ve cinayetleri durdurmasını, basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün önünü açmasını, hukukun üstünlüğünü korumak için bağımsız bir yargıyı teşvik etmesini talep etmeli ve Türk halkının yanında durmalıyız.”

Liz Cheney de Erdoğan rejiminin çok uzun süredir muhalefeti hapsederek ve insan haklarını baskı altına alarak, Türkiye’deki muhalefeti, düşünen ve konuşan insanları susturmaya çalıştığını belirtti. “Erdoğan rejimi bu ihlallerin hesabını vermeli” dedi.

“ERDOĞAN’IN SERBEST GEÇİŞ İZNİ SONA ERDİ”

Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin Demokrat Partili üyesi Ed Markey de, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump Beyaz Sarayı’ndan suistimaller konusundaki serbest geçiş izni resmen sona erdi” dedi.

Senatör Markey, “ABD, sosyal medyayı sansürleyerek, ifade özgürlüğünü kısıtlayarak ve eleştirenleri hapse atarak muhalefeti susturma kampanyası noktasında Erdoğan hükümetini sorumlu tutmak için adımlar atmalı ve bu konuda sesini güçlü şekilde çıkarmalıdır” diye konuştu.

“ERDOĞAN İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ AYAKLAR ALTINA ALIRKEN…”

Senatör Ron Wyden da, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki insanların hak ve özgürlüklerini ayaklar altına alırken Amerika boş boş duramaz” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki parti tarafından desteklenen yasa tasarımız Türk hükümetini Türk vatandaşlarına, gazetecilere ve siyasi rakiplerine yönelik insan hakları ihlallerinden sorumlu tutacaktır. Gazetecilerin, sivil toplum liderlerinin ve siyasi muhalefet üyelerinin siyasi nedenlerle gözaltına alınmasına ilişkin Erdoğan’ın sicili, her insanın hak ettiği en temel ifade özgürlüğüne ve adil yargılanma haklarına ciddi bir hakaret niteliğindedir.”

“YAPTIRIMLAR VE VİZE KISITLAMALARI GETİRİLMELİ”

Senatör Jeff Merkley de ABD’nin siyasi mahkumların serbest bırakılması ve tartışmalı terörle mücadele yasalarının yürürlükten kaldırılması için Türkiye’ye karşı bir duruş ortaya koyması ve diplomatik araçları kullanarak baskı yapması gerektiğini belirtti.

Merkley ayrıca yürürlükteki kanunların ABD Dışişleri Bakanını ‘Türkiye’deki düşünce mahkumlarının ve siyasi mahkumların serbest bırakılmasını sağlamak için çalışan sivil toplum kuruluşlarına destek verme konusunda görevli kıldığı’nı belirtti.

Bu kapsamda sorumlular hakkında yaptırımlar ve vize kısıtlamaları getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ayasofya ve Kariye, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılabilir

Dünya

Yurtta israf cihanda israf!

Yurttaki müsrifliği tartışılan Erdoğan, yurtdışında da itibardan tasarruf etmiyor. CHP’den, New York sokaklarındaki kalabalık Erdoğan konvoyu için “Yurtta israf cihanda israf” eleştirisi geldi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kendisine ait “İtibardan tasarruf olmaz” sözünün hakkını veriyor. Ülkenin 4 bir yanını ve yavru vatan Kıbrıs’ı saraylarla süsleyen Erdoğan’ın bir düzine uçaktan oluşa filosu olduğu da muhalefet liderleri tarafından sıkça dile getiriliyor.

Erdoğan, devlet kurumlarının başına atadığı bürokratlara da oldukça cömert davranıyor. Ballı maaşlar alan bürokratlar devlet kasasından alınan ultra lüks araçlara binerken, sultanların saraylarını aratmayan makam odalarında mesai yapıyor.

Muhalefet ise Erdoğan’ın müsrifliğinin ülkeyi uçuruma sürüklediğini söylüyor.

ABD’DE GÖVDE GÖSTERİSİ

Birleşmiş Milletler Genel Kurul Toplantısı başta olmak üzere bir dizi ziyaret için, oldukça kalabalık bir heyetle ABD’nin New York kentine gitti.

Oysa, BM online olarak yapılacak genel kurula liderleri çağrılmadı. Ancak Erdoğan geniş bir heyetle ABD’ye gitti.

Erdoğan’ın şehirdeki konvoyunun görüntülerini paylaşan CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözüne atıf yaparak, “Erdoğan’ın ABD konvoyu… Yurtta israf, cihanda, israf” dedi.

İşte o görüntüler:

Online zirveye Erdoğan’ın kalabalık heyetle gidecek olması doları fırlattı

Okumaya devam et

Dünya

İsviçre’de sıcak gelişmeler: Erdoğan o davayı neden engellemek istedi?

AKP Hükumeti, İsviçre’nin Cenevre kentinde bugün başlayan Turkey Tribunal Mahkemesi’ni iptal ettirmek için girişimlerde bulundu. Erdoğan rejiminin hukuksuzluklarının yargılandığı otele, İsviçreli ve Belçikalı makamlara mahkemenin iptali için baskı yapıldı. Mahkemenin canlı yayın linklerine de siber saldırı düzenlendi.

BOLD – Turkey Tribunal Mahkemesi, AKP’nin engelleme girişimlerine karşı başladı. 5 gün boyunca İsviçre’nin Cenevre kentinde görülecek olan davalar, Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla engellenmek istedi. İsviçre’deki engelleme girişimlerinin ayrıntıları, Turkey Tribunal’ın basın açıklamasıyla anlatıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 • Turkey Tribunal Mahkemesi, Türk diplomatların davaları engelleme girişimlerine karşı kararlı…
 • 20 Eylül 2021 Pazartesi günü Cenevre’de, Türk rejiminin insanlığa karşı suç iddialarını soruşturmak üzere bağımsız Turkey Tribunal Mahkemesi’nin açılışı yapıldı.
 • Lansmandan önce, davaları susturmak için bir girişimde bulunan Cenevre’deki Türk daimi misyonu, tedarikçilerimize etkinliği iptal ettirmeleri için diplomatik baskı uyguladı.
 • Turkey Tribunal Mahkemesi, uzmanların raporlarını değerlendirmek ve işkence ve kaçırılma mağdurlarının tanık ifadelerini dinlemek için dünyaca ünlü uluslararası yargıçlar, hukuk uzmanları ve akademisyenleri bir araya getirdi.
 • Mahkeme, Türk Hükümetinin rejim muhaliflerine sistematik işkence, yurt içinde ve yurt dışında yasadışı insan kaçırma ve insanlığa karşı suçlardan suçlu olup olmadığını araştıracak.
 • Dünyanın dört bir yanından altı bağımsız yargıç, 24 Eylül 2021 Cuma günü delillere dayanarak hükmünü açıklayacak.
 • Mahkemenin gerçekleşmemesi için yapılan girişimlere yanıt olarak, Türkiye Mahkemesi Başkanı Prof. Dr. Em. Belçika eski Devlet Bakanı Johan Vande Lanotte, şunları söyledi: “Belçika ve İsviçre’deki hükümetler üzerindeki diplomatik baskı, çalışanlara ve tedarikçilere gözdağı verilmesi ve web sitemize yapılan saldırılar bizi durduramayacak. Tam aksine; mahkemenin nihai görüşünün ne olacağına bağlı olarak, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne somut davalarla bir şikayet hazırlayacağız.”
 • Cenevre’deki Türk diplomatik misyonuna altı raporun kopyaları sunuldu ve yanıt vermesi için altı haftadan fazla süre cevap beklenildi.
 • Türk makamları da Turkey Tribunal Mahkemesine katılmaya davet edilmiş ve her gün sunulan delilleri yanıtlamaları için süre tanınmıştır.
 • Johan Vande Lanotte, mahkemeyi engellemek için getirilen baskıyı açıkladı: “Belçika Hükümeti, Brüksel’deki Türk temsilciler tarafından, (onursal bir unvan olan) Devlet Bakanı olduğum için beni acil olarak uyarması için temasa geçti. Açıkçası bu kabul edilmedi. Burada Cenevre’de Türk Büyükelçiliği Mahkeme için bizimle çalışan tedarikçilere ekonomik sonuçları olacağına dair baskı yaptı. Fahri profesör olduğum Ghent Üniversitesi de baskı gördü.”

Okumaya devam et

Dünya

Erdoğan rejimi yargılanıyor: Ankara’daki spor salonu Guantanamo gibiydi

AKP rejiminin 15 Temmuz sonrası yaptığı ağır işkencelerin yargılandığı Türkiye Tribünali’nde Tarih Öğretmeni Erhan Doğan, yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Doğan, “Ankara’daki spor salonu Guantanamo gibiydi. İfadeye odasının duvarında kan izleri vardı. 3-4 kişi sivil giyimli polis benim kafamı duvara vurdular. Geceleri soyup soğuk su döküp, jopla dövüyorlardı” dedi.

BOLD – AKP rejiminin güvenlik güçlerinin yaptığı işkencelerin yargılandığı Türkiye Tribünali’nin öğleden sonraki oturumunda eski öğretmen Erhan Doğan, 15 Temmuz sonrası gözaltında yaşadığı işkence ve kötü muameleyi anlattı.

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Türkiye’deki işkence olaylarının yargılandığı Turkey Tribunal Mahkemesinde işkencenin tanıkları yaşadıklarını anlattı. Eski Tarih Öğretmeni Erhan Doğan, 15 Temmuz sonrası gözaltına alındıktan sonra Ankara TEM’e götürüldüğünü, orada polisin “10 tane isim verirsen seni bırakırız yoksa ailenin ve senin hayatını karartırız” diyerek tehdit ettiklerini söyledi. İfade işlemi için spor salonu gibi bir binada tutulduklarını söyleyen Doğan, “Bize o köpekleri getirin dediler. 3 kişi beni darp etmeye başladı. Öldürmekle tehdit ettiler. Bizi spor salonu gibi bir yere götürdüler. Orada Guantonamo’daki gibi turuncu kıyafetli gözaltında insanlar vardı. Bizi götürdükleri odanın duvarında kan izleri vardı. Orada 15 Temmuz’da gözaltına alınan askerler sorgulandığını öğrendim” dedi. Çırılçıplak soyulma, jopla dövme, Filistin askısı ve darp gibi işkencelere uğradığını kaydeden Doğan, “Bana işkence uyguladıkları yerde önümden üç bayan geçti, onların çığlıkları çok ürkütücüydü ‘nolur bize tecavüz etmeyin’ diyorlardı. Onların haykırışları hala kulağımda” derken gözyaşlarını tutamadı.

ERHAN DOĞAN’IN İFADESİ ŞÖYLE:

“Gözaltına alındıktan sonra 3’ü beni dövmeye başladılar. Benden 10 tane isim istediler. Bu isimleri verirsen seni bırakırız, dediklerimizi yapmazsan ailenin ve senin hayatın karartırız dediler. Evrak imzalamamı istediler. Bizi Ankara TEM’e götürdüler. Bize o köpekleri getirin dediler. 3 kişi beni darp etmeye başladı. Öldürmekle tehdit ettiler. Bizi spor salonu gibi bir yere götürdüler. Orada Guantonamo’daki gibi turuncu kıyafetli gözaltında insanlar vardı. Bizi götürdükleri odanın duvarında kan izleri vardı. Orada 15 Temmuz’da gözaltına alınan askerler sorgulandığını öğrendim. Birkaç koridordan geçip beni sorguya götürdüler. 3-4 kişi sivil giyimli polis benim kafamı duvara vurdular. Üst yöneticiler kimdir, bizi 10 tane isim ver. Ben 20 yıldır bu grubun içerisindeyim, terör faaliyetine katılan bir tane insan görmedim. Ben vicdanen bunu kabul etmedim. 2-3 gün işkenceler devam etti. Geceleri bizi götürdüklerinde bizi soyup soğuk su döküp jopla dövüyorlardı. El ve ayaklarımızı Filistin askısı dedikleri şekilde askıda tuttular. Filistin askısına astıklarında ben bütün kemiklerimin kırıldığını düşündüm. Yürüyemiyordum polisler koluma girip götürüyorlardı. Doktor muayenesine götürdüler. Doktor birşeyin var mı diye sordu. Ben de görmüyor musunuz? dediğimde kadın doktor kafasını öne eğdi. Sonra polisler doktor hanım biz tekrar geleceğiz dediler. Tekrar götürüp, işkence yaptılar. Polisler doktor bir şey sorduğunda sen cevap vermeyeceksin biz cevap vereceğiz dediler. Doktora tekrar götürdüler. Bu kez polisler benim yerime hiçbir şeyi yok sapasağlam dediler. Spor salonuna tekrar götürdüler.

KADINLARIN HAYKIRIŞLARI HALA KULAĞIMDA

Bana işkence uyguladıkları yerde önümden üç bayan geçti, onların çığlıkları çok ürkütücüydü ‘nolur bize tecavüz etmeyin’ diyorlardı. Onların haykırışları hala kulağımda.

İstediklerimizi yapmazsan, senin eşin var çocuğun var, aynısı onların başına gelebilir diye tehdit ettiler. O gece hayatımın en zor gecesiydi. Ondan sonra ben intihar etmeye karar verdim. Tuvalette intihar etmeyi düşündüm. Fakat inancım gereği yapamadım. Çok dua ettim. Bir gün sonra mahkeme çıkarıldık. Mahkemeye çıkmamıza sevindim. İnşallah tutuklanırım cezaevine gideriz diyordum. Bize işkence yapanlar bizimle mahkeme salonuna girdi. Hakim yüzümüze dahi bakmıyor. Emniyette ifadeniz alınmış ekleyeceğiniz bir şey var mı deyip tutukladı. Sonra Sincan Cezaevine götürüldük. Cezaevi koşulları çok ağırdı. Ekstra kısıtlamalar getirmişlerdi. Çünkü 16 kişilik koğuşta 50-55 kişi kalıyorduk. Bir tane tuvalet ve banyo vardı. Tuvalete gitmek için yarım saat sıra bekliyorduk. Gardiyanların tavrı çok incitici, Sürekli hakaret eden tavırları vardı.”

TÜRKİYE’DE HALA İŞKENCE YAPILIYOR

Oturumu yöneten moderatörün “Türkiye hükümetinin avukatları olsalardı size çapraz sorular soracaklardı. Tam olarak onlara da aynı sözleri söyler miydiniz?” sorusuna Erhan Doğan, şunları söyledi: “Bunları her anlattığımda yaşıyor gibi oluyorum. Üzerimin soyulması, dört beş kişinin size vurması, avret mahallerinize vurması… Benim için dip nokta. En onur kırıcı şey o bayanların çığlıkları. 5 yıl oldu geçti. Ama dün gibi. Bana işkence yapanları hayatta unutamam. Umarım bir gün işkenceyi yapanlarla yüz yüze gelip onların yüzüne haykırmak isterim. Çünkü onurum zedelendi. 40 yaşındayım. Bundan sonra işkenceyi yapanlar ve emirlerini verenlerle mücadele edeceğim. Biz akşam eve gittiğimizde başını koyup yatarken Türkiye’de hala işkence yapılıyor. Türkiye yetkililerinin yüzüne de haykırırdım. Alevilere, Kürtlere de işkenceler yapıldı. Umarım işkenceyi yapanlar ve emrini verenler hak ettikleri cezayı alırlar.”

EREN KESKİN: TÜRKİYE’DE YARGI BAĞIMSIZ DEĞİL

İnsan Hakları Derneği Başkan Yardımcısı ve avukat Eren Keskin, Türkiye Tribünal oturumuna Youtube üzerinden katıldı. Keskin, şunları söyledi: “Sadece düşüncelerimiz nedeniyle silahlı bir grubun, terör örgütünün üyesi olarak kabul ediliyoruz. Bu sadece saçma. Son 30 yıldır insan hakları avukatı olarak çalışıyorum ve ilk kez terörist olarak hüküm giydim. Elimde silah bile tutmadım, her zaman barışçıl çözümlerden yana oldum. Ama bugün silahlı bir grubun üyesi olarak etiketlendim. Yargının durumuna gelince Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri yargı bağımsız değil. Ancak AKP-MHP ittifak döneminde biz avukatlar, hakimlerin ve savcıların odalarına bile giremiyoruz. Biz savunma tarafı olarak yargının dışında tutuluyoruz. Her an cezaevine girmeyi bekliyorum. Sadece düşüncelerimiz gerekçesiyle silahlı terör örgütü üyesi kabul ediliyoruz.”

ELİME SİLAH ALMADIM AMA TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ OLARAK YARGILANIYORUM

Eren Keskin’e katılımcı bir hukukçu tarafından, “İşkence gören bazı kişilerin raporlarını okuduk. Siyasi bir şeyleri yok. Çocuklarını bazı okullara gönderdikleri için işkence gördüler. Siz ve sizin gibi avukatlar güvende misiniz?” sorusu yöneltildi. Keskin, “Özgür Gündem’de yayın yönetmeni olduğum ve destek verdiğim için hakkımda silahlı örgüt üyesi olarak yargılanıyorum. Elime silah almış değilim, polisin silahının dışında silah görmedim ama silahlı terör örgütü üyesi olarak yargılanıyorum” cevabı verdi.

Okumaya devam et

Popular

Shares