Connect with us

Dünya

Belçika Polisi ACM Havacılık’a ait uçaktaki kokainin hangi ülkeye gittiğini belirleyemedi

Brezilya makamları, ülkedeki Pinto Martins-Fortaleza Uluslararası Havalimanı’nda 1,3 ton kokainle yakalanan özel jetin, varış noktasının Belçika’nın başkenti Brüksel olduğunu doğruladı. Ancak polis özel jette yakalanan uyuşturucuların Belçika’ya mı yoksa başka bir ülkeye mi gittiğini belirleyemedi.

BOLD – Brezilya polisinin 4 Ağustos’ta yaptığı operasyonda, bir İspanya vatandaşı tarafından kiralanan ACM Havacılık’a bağlı TC-GVA adlı özel jette bin 304 kilo kokain yakalandığı açıklanmıştı.

Brezilya makamları, İspanya’nın Malaga kentinden Brezilya’daki Pinto Martins-Fortaleza Uluslararası havaalanına uçan özel jetin, varış noktasının Belçika’nın başkenti Brüksel olduğunu doğruladı.

JETİ KİRALAYAN BELÇİKA-İSPANYA ÇİFTE VATANDAŞI

Belçika Federal Polisi, Brezilya’nın Fortaleza kentinde Türk havacılık şirketi ACM Havacılık’a ait özel uçakta yakalanan 1,3 ton kokainin, ülke tarihinde özel jetle yapılmış ilk uyuşturucu kaçakçılığı olduğunu açıkladı. Ancak Belçika polisi, özel jette yakalanan uyuşturucuların Belçika’ya mı yoksa başka bir ülkeye mi gittiğini belirleyemedi.

Belçika medyasına göre, Türk havacılık şirketinden özel jeti kiralayan İspanya vatandaşı, aynı zamanda Belçika pasaportuna da sahip. Liege kentinde yaşayan zanlının geçmişte Liege’de iflas eden bir şirketle bağlantısı vardı. Ancak uyuşturucu konusunda herhangi bir sabıka kaydı bulunmuyor.

“LİMANLARDA OPERASYONLAR YOĞUN”

Suç örgütlerinin, uyuşturucu kaçakçılığı konusunda yaratıcı olduklarını belirten Belçika Polisi Organize Suçlar Müdürlüğü’nden Marc Vancoillie, Anvers (Antwerp) ve Rotterdam limanlarında son dönemlerde gerçekleşen yoğun operasyonlar nedeniyle, örgütlerin farklı yöntemler aradıklarına işaret etti.

Bu nedenle, özel jetle kaçakçılık olasılığını da hesaba kattıklarını söyleyen Vancoillie, “Özel jetlerin, Güney Amerika’daki kokain üretilen ülkelerden transit ülkelere kaçakçılık yapmak için kullanıldığını ve bu uyuşturucuların da bir gemiyle Avrupa’ya gönderildiğini biliyoruz. Asıl soru, özel jetteki uyuşturucuların Belçika’ya mı yoksa başka bir yere mi gittiğidir” diye konuştu.

Brüksel Havaalanı ve Anvers’ten sorumlu savcılık da, özel jetlerle ilgili hiçbir uyuşturucu kaçakçılığı dosyasının bulunmadığını bildirdi.

ACM HAVACILIK: UÇAĞI KİRALAYANLA BAĞLANTIMIZ YOK

Brezilya’da uyuşturucuyla yakalanan özel uçağın bağlı olduğu ACM Havacılık’tan yapılan açıklamada, uçağı kiralayan İspanya vatandaşı ile ilgileri bulunmadığı belirtilmişti.

Şirket açıklamasında, “Söz konusu müşteri ve şahsi eşyalarının şirketimiz ve uçuş ekibimiz ile hiçbir ilgisi olmadığı ve yolcu eşyalarının kontrol sorumluluğunun tamamen havalimanı otoritesinde olduğu ve hukuki sürecin tamamlanmasına müteakip uçuş ekibimiz ve uçağımız en kısa sürede Türkiye’ye gelecektir” denmişti.

ACM Havayolları yetkililerine göre, gözaltına alınan mürettebattan üçü serbest bırakıldı ancak sorumlu kaptan pilotun sorgusu devam ediyor.

ACM HAVACILIK VE AKP BAĞLANTILARI

ACM Havayolları, Temmuz 2018’de Şeyhmus Özkan’ın sahibi olduğu Affan Yatırım Holding tarafından 20 milyon lira sermayeyle kuruldu.

ACM Havayolları’nın Üst Yöneticisi (CEO) Mart 2020’ye dek Şeyhmus Özkan’ın eşi Leyla Özkan iken o tarihten sonra yetkiler Mart 2020’de Murat Özkan’a devredildi. Murat Özkan ise Şeyhmus Özkan’ın kardeşi.

Özkan’ın kız kardeşi Çiğdem Özkan, 2015 genel seçimlerinde Diyarbakır’dan AKP milletvekili adayı oldu. Özkan, aday adayı olduğu dönemde Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen işadamı Ethem Sancak’la birçok kez bir araya gelen bir isim.

ARABA FİYATINA VIP UÇAĞI SATIN ALDI

ACM Havacılık’a ait TC-GVA adlı uçak, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde alınmış ve TC-ATA adıyla uzun süre başbakanlık hizmetinde kullanılmıştı. Uçak daha sonra Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na devredildi.

ACM Havayolları, Brezilya’da kokain yakalanan jeti 2017 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan satın aldı.

Satışla ilgili Temmuz 2017’de yayınlanan bir haberde, jete ABD’li bir şirketin yanısıra, Ziver İnşaat ve Zafer Havacılık isimli şirketlerin de talip olduğu ancak uzun pazarlıklar sonunda jetin 1 milyon 450 bin dolara Affan Holding’e satıldığı yazılı.

Affan Holding, daha sonra Temmuz 2018’de ACM Havacılık şirketini kuruyor ve uçağı da ACM Havacılık şirketine kayıt ettiriyor.

ACM Havacılık, sadece bir yıl sonra, Temmuz 2019’da konkordato ilan ediyor. O günlerde yapılan haberlerde Affan Yatırım Holding’in 1 milyar 59 milyon lirayla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın vergi borçlusu kurumlar listesinin başlarında yer aldığı belirtildi. Ancak bu konkordatodan nasıl kurtulduğu veya kurtulup kurtulmadığı bilinmiyor.

Brezilya’da Türk jetine operasyon: 1,3 ton kokain ele geçirildi

Dünya

İsveç, NATO’ya üyelik için imzayı attı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu için gerekli belgeleri imzaladı. İsveç’in ardından Finlandiya’nın da NATO’ya üyelik sürecini başlatması bekleniyor.

BOLD – İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu belgesini imzaladı. Rusya’nın karşı çıktığı üyeliğe NATO üyesi Türkiye de olumsuz bakıyor.

İKİ ÜLKE AYNI ANDA BAŞVURU YAPACAK

Askeri tarafsızlık politikası yürüten İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sonrası NATO’ya üye olmak istediklerini açıkladı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO üyelik başvurusu için gerekli belgeleri kamera karşısında imzaladı. Finlandiya’nın da imza atmasıyla birlikte, iki ülkenin aynı anda NATO’ya başvuracağı bildirildi.

PUTİN: BÜYÜK BİR HATA OLUR

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına karşı çıkan Rusya ise, NATO’ya üye olma teşebbüsünün dahi cevapsız bırakılmayacağını ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Finlandiya NATO’ya üye olursa, nükleer füzeleri Finlandiya sınırına götürmek zorunda kalırız” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, “Büyük bir hata olur” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN: OLUMLU BAKMIYORUZ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “İskandinav ülkeleri, terör örgütlerinin yuvası olmuş durumda. PKK’lılar parlamentolara bile girmiş, milletvekili olmuş. İsveç’in ve Finlandiya’nın üyeliğine olumlu bakmıyoruz. Biz bunların üyeliğine evet diyemeyiz” demişti.

 

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

Okumaya Devam Et

Dünya

Almanya’da artan siparişler tedarik sıkıntısı nedeniyle birikti

Almanya Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) yaptırdığı ankete göre, Alman firmaları büyük bir sipariş talebi ile karşı karşıya. Ancak talebin yanı sıra, tedarik zincirindeki sıkıntıların da siparişlerin birikmesinde etkili olduğu belirtiliyor.

BOLD – Ifo, Nisan ayında yaptırdığı bir ankete göre, Alman sanayisi büyük bir sipariş talebi ile karşı karşıya. Ankete göre, yeni bir sipariş gelmemesi halinde dahi işletmeler önümüzdeki 4,5 ay boyunca üretime devam edebilecek kadar sipariş almış durumda. Ifo’nun açıklamasında, Ocak ayında yapılan ankette bu sürenin 4,4 ay olduğu belirtildi.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ İLK SIRADA

Halihazırdaki siparişlerle en uzun dönemli üretimin güvence altına alındığı sektör ise 7,4 ay ile otomotiv oldu. Otomotivi 6,5 ay ile makine imalatı ve 6,3 ay ile veri işlem ürünleri üreten işletmeler izliyor. Bu sürenin en kısa olduğu sektör ise 1,7 ay ile tekstil.

Uzun dönemli sipariş ortalamasının geçen yıllar göz önünde bulundurulduğunda 2,9 ay olduğuna dikkat çeken Ifo Konjonktür Öngörüleri Bölümü Başkanı Timo Wollmershäuser, “Uzun dönemli siparişlerdeki artış çok az miktarda; bu esasında yeni siparişlerin azaldığına işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

UKRAYNA SAVAŞININ ETKİLERİ

Federal İstatistik Dairesi’nden yapılan açıklamada da, “Siparişlerdeki birikme sadece Alman sanayi ürünlerine olan talep artışını değil, işletmelerin mevcut siparişleri ön ürün ve hammadde eksikliği nedeniyle zamanında tamamlamakta zorlandığının da göstergesi” ifadeleri kullanıldı.

“ÇİN’DEKİ KARANTİNA SEBEBİYLE TEDARİK SIKINTISI VAR”

Ukrayna Savaşı nedeniyle özellikle otomotiv sektörü kablo demeti talebini karşılayamamaktan şikayetçi. Tedarik zincirindeki kırılmaların gelecek aylarda giderilmesi halinde Alman sanayisindeki üretimin de yeniden hız kazanması ve bunun ekonomiyi canlandırması bekleniyor. Ifo Konjonktür Öngörüleri Bölümü Başkanı Timo Wollmershäuser, “Aslında şu anda birçok unsur tedarik sıkıntısına işaret ediyor; özellikle de hammaddelerin yüzde 15’ine yakınını Çin’den temin eden Almanya gibi bir ülke için Çin’deki sıkı karantinanın bir sonucu olarak bunu gözlemliyoruz” diye konuştu.

Çin’in Şanghay kentinde koronovirüs pandemisi nedeniyle uygulanan karantina sebebiyle konteyner gemileri haftalarca limanda bekletilmişti.

https://boldmedya.com/2022/05/16/umit-ozdag-soyluya-sordu-15-temmuzda-yarim-kalan-neydi/

Okumaya Devam Et

Dünya

Almanya’da “küçük genel seçim”in galibi CDU oldu

cdu secim almanya

Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da yapılan ve “küçük genel seçim” olarak nitelendirilen eyalet meclisi seçimlerini CDU kazandı. Birçok Türkiye kökenli isim de seçimlerde milletvekili seçildi. 

BOLD – Almanya’da 18 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya’da yapılan eyalet meclisi seçimlerini iktidardaki Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) kazandı. Başbakan Scholz’ün partisi Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise ikinci oldu.

CDU SEÇİMLERDE YÜZDE 35 OY ALDI

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yapılan ve “küçük genel seçim” olarak nitelendirilen eyalet meclisi seçimini halen iktidarda olan CDU yüzde 35 oy oranıyla önde tamamladı. Başbakan Olaf Scholz’un partisi SPD, oyların yüzde 27,5’ni alarak ikinci oldu. DW Türkçe‘nin haberine göre; koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) ise yüzde 5 oy oranıyla barajı geçti.

GÖÇ VE İSLAM KARŞITI PARTİ OY KAYBETTİ

Oylarını geçen seçime göre yaklaşık üç katı artıran Yeşiller ise 18,5 oranında oy aldı. Böylece Yeşiller en iyi sonucu elde ederek, bu seçimlerin belirleyici partisi olarak öne çıktı. Göç ve İslam karşıtı söylemlerle öne çıkan sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) ise yüzde 5,6 oranında oy topladı. Bu seçimlerde oyları düşen AfD, 2017 yılındaki seçimlerde oyların yüzde 7,4’ünü almıştı.

TÜRKİYE KÖKENLİ İSİMLER VEKİL SEÇİLDİ

Yeşiller listesinden aday olan Türkiye kökenliler Berivan Aymaz, Gönül Eğlence, İlayda Bostancıeri ve Meral Thoms milletvekili seçildi. SPD’den de Volkan Baran, Serdar Yüksel ve İbrahim Yetim yeniden milletvekili seçildiler.

HÜKUMET KURMAK İÇİN KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ OLACAK

Resmi olmayan sonuçlara göre en fazla oyu alan CDU’nun başbakan adayı Hendrik Wüst, geçen yılın ekim ayından bu yana eyalet başbakanı olarak görev yapıyor. 2017 yılında eyalet parlamentosu seçimlerini kazanan CDU, Hür Demokrat Parti (FDP) ile Armin Laschet liderliğindeki koalisyon hükumetini kurmuştu. Wüst, CDU’dan Angela Merkel’in yerine başbakan adayı olduğu için istifa eden Laschet’ten sonra KRV Başbakanlığına getirilmişti.

 

Erdoğan’a komşu olacaklar: Kışlık Saray’a 151 milyon liraya 9 bakan konutu yapılacak

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar