Connect with us

Analiz

Vaka sayısı aynı ölü sayısı farklı: Hükumet Kovid-19’dan ölenlerin sayısını düşük mü gösteriyor?

2019 Aralık ayından beri dünya genelinde 4 milyon 350 bin kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını ile ilgili Türkiye’nin verileri tartışılmaya devam ediyor. AKP hükumeti, düşük vaka sayısı eleştirilince, geçen yıl kasım ayında bir günde vaka sayısını beş kat artırmak zorunda kaldı. Şimdi ise Türkiye’de Kovid-19’dan ölenlerin sayısı aynı vaka sayısına sahip ülkelerden üç kat daha az olması dikkat çekiyor.

BOLD ANALİZ – Türkiye’de son günlerde koronavirüs vakalarındaki artış dikkat çekiyor. Vakaların en çok görüldüğü ülkeler arasında yer almasına karşın vaka kaynaklı ölüm sayısında çok gerilerde olması Türkiye’nin açıkladığı koronavirüs verilerini tartışmalı hale getiriyor. Aynı vaka sayılarına sahip ülkelerdeki pandemi kaynaklı ölü sayısının Türkiye’nin açıkladığı sayının üç katı olması dikkat çekiyor.

KORONADAN ÖLEN SAYISI 52 BİN 703

Sağlık Bakanlığı dün son koronavirüs verilerini açıkladı. Dün Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 157 kişi vefat ederken 21 bin 372 yeni vaka tespit edildi. Toplamda 6 milyon vakanın görüldüğü Türkiye’de koronavirüsten ölenlerin sayısı ise 52 bin 703 kişiye çıktı. TÜİK ise haziran ayında açıklaması gereken 2020 yılına ait ölüm istatistiklerini hâlâ kamuoyu ile paylaşmadı. Gıda kaynaklı ölüm verilerini açıklayan hükumetin, verileri açıklamayarak Kovid-19 kaynaklı gerçek ölüm verilerini gizlediği öne sürülüyor. Türkiye Tabipler Birliği salgın kaynaklı ölümlerin açıklanan 52 bin sayısının en az üç katı olduğunu öne sürüyor.

ÖLEN KİŞİ SAYISI TÜRKİYE’NİN İKİ VEYA ÜÇ KATI

Türkiye ile benzer durumdaki ülkelerin verileri Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı resmi verilerle çeliyor. Türkiye’de resmi olarak toplam 6 milyon vaka sayısına karşın 52 bin 703 kişi yaşamını yitirmiş durumda. 6.5 milyon vaka sayısının olduğu Rusya’da ölen sayısı 166 bin, 6.2 milyon vakanın bulunduğu İngiltere’de ölen kişi sayısı 131 bin, 6.4 milyon vakanın bulunduğu Fransa’da ölen kişi sayısı 113 bin.

VAKA SAYILARI AZ, ÖLEN KİŞİ SAYILARI FAZLA

Türkiye’den daha az vaka görülmesine karşın ölen kişi sayısının fazla olduğu çok sayıda ülke bulunuyor. Bu ülkeler sırasıyla 3 milyon vakanın olduğu Peru’da ölen kişi sayısı 197 bin, 4.4 milyon vakanın bulunduğu İtalya’da ölen kişi sayısı 128 bin, 4.8 milyon vakanın bulunduğu Kolombiya’da ölen kişi sayısı 123 bin, 3.8 milyon vakanın bulunduğu Endonezya’da ölen kişi sayısı 115 bin, 5 milyon vakanın bulunduğu Arjantin’de ölen kişi sayısı 109 bin, 4.3 milyon vaka sayısının bulunduğu İran’da ölen kişi sayısı 96 bin, 3.8 milyon vakanın bulunduğu Almanya’da ölen kişi saylısı 91 bin, 4.6 milyon vakanın bulunduğu İspanya’da ölen kişi sayısı 82 bin, 2.5 milyon vakanın bulunduğu Güney Afrika’da ölen kişi sayısı 76 bin, 2.8 milyon vakanın bulunduğu Polonya’da ölen kişi sayısı 75 bin, 2.3 milyon vakanın bulunduğu Ukrayna’da ölen kişi sayısı 56 bin.

VAKA SAYISI BİRDEN 5 KAT ARTTI

Geçen yıl kasım ayına kadar vaka sıyısını düşük göstermekle eleştirilen Türkiye, hasta ve vaka ayrımına giderek sayıyı birden 5 kat artırdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce 6 binlerde olarak açıklanan vaka sayısını birden 28 bin 351 olarak açıkladı. Buna gerekçe olarak da testi pozitif çıkanların da tabloya dahil edilmesi olarak açıklandı. Bu verilerle Türkiye, Avrupa’da en yüksek vaka sayısı bildiren ülke oldu. Türkiye şu an Rusya, Fransa ve İngiltere ile yaklaşık 6 milyon vaka sayısını geçen ülkeler arasında yer alıyor.

 

Orhan İnandı cezaevinden Ankara TEM’e götürüldü, işkenceyle ifadeye zorluyorlar

Analiz

Koray Aydın ve Ağıralioğlu gitti Ahmet Zeki Üçok geldi: İYİ Parti’de merkez derinlere mi kayacak?

Merkez parti hedefindeki İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sahte çürük raporu ve hipnozla işkence suçlarından ceza alan eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok’a törenle rozet taktı. Üçok’un İYİ Parti’ye katılması “AKP ile yol ayrımındaki derin yapıların yoluna İYİ Parti ile devam edeceği” iddialarını güçlendirdi.

BOLD ANALİZ – AKP, 17 – 25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları sonrasında ortaklık kurduğu Ergenekon ile yolları ayırmaya hazırlanıyor. AKP ile Ergenekon arasındaki çatışma artık görünür hale gelirken, eski Ergenekon sanığının İYİ Parti’ye katılması AKP ile yollarını ayırmaya hazırlanan Ergenekon’un yeni partisinin İYİ Parti olacağı yorumlarına neden oldu.

KORAY AYDIN VE AĞIRALİOĞLU GİTTİ, ÜÇOK GELDİ

Kamuoyu yoklamalarında oyunu en çok arttıran parti, Meral Akşener’in başında bulunduğu İYİ Parti. Araştırmalarda yüzde 20’lerde takılı kalan oyunu daha yukarı çıkarmak isteyen Akşener, “merkez partisi” algısını güçlendirmek için iki ay önce Teşkilat Başkanlığı görevini yürüten MHP kökenli Koray Aydın, Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanı BBP kökenli Yavuz Ağıralioğlu görevlerinden alındı. Koray Aydın ve Yavuz Ağıralioğlu görevden alınırken, parti vitrinine hiç beklenmedik bir isim girdi.

Eski askeri savı Ahmet Zeki Üçok.

ERGENEKON SANIĞI PARTİYE ALINDI

Son dönemde parti yönetiminde yaptığı değişikler ve hükumete yönelik eleştirileriyle anketlerde oylarını artıran İYİ Parti, bu yolda eski merkez sağ partilerde görev yapan isimleri yönetime almıştı. Ancak Akşener’in liderliği yaptığı İYİ Parti, hipnozla işkence, sahtecilik, yağma davalarından toplam 43,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Ergenekon davalarının sanığı eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok’u bünyesine katarak herkesi şaşırttı.

ÜÇOK’A ÖNEMLİ GÖREVLER VERİLMESİ BEKLENİYOR

Derin yapılarla arasına mesafe koyan ve partisini merkeze çekmeye çalışan Akşener’in, hafta sonu partisine aldığı hipnozla işkence, sahtecilik, yağma davalarından toplam 43,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Ergenekon davalarının sanığı eski askeri hakim Ahmet Zeki Üçok’u partide önemli bir göreve getireceği iddia ediliyor.

İŞKENCECİ İYİ PARTİ YÖNETİCİSİ İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

İYİ Parti’nin kuruluşunda yer alan 15 Temmuz’da yaptığı işkence ile hatırlanan Ergenekon sanığı Ali Türkşen, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Milli Güvenlik Danışmanı ve İYİ Parti Genel İdari Kurul Üyesi iken 2018 sonunda aniden istifa etti.

Kayyumlara dokunulmazlık zırhı: Zararı Hazine ödeyecek

Okumaya Devam Et

Analiz

Erdoğan yargısı suç olmayan eylemleri cezalandırıyor: Hedefte neden öğrenciler var?

Türkiye ekonomik krizle boğuşurken AKP iktidarı, kitleler halinde öğrencileri tutukluyor. Üniversite okumak için bir araya gelip ev tutan öğrencilerin tek suçu, aynı evde kalmak. Eğitime yapılan baskılardan bunalan gençler yurtdışında okuma ve yaşama hayali kuruyor.

BOLD ANALİZ – Karabük, Antalya, Aydın, Diyarbakır, Hatay, Şanlıurfa’da son 10 gündür birçok üniversite öğrencisi gözaltına alındı. Karabük’te 8, Urfa’da 7 öğrenci tutuklandı. Antalya’da gözaltında olan Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin ifadeleri ise devam ediyor.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında alınan öğrencilerin “suçu” aynı evde kalmak. İfadelerde tüm öğrencilere birbirlerini tanıyıp tanımadıkları, üniversite okumak için tuttukları öğrenci evinin ‘örgüt’ evi olup olmadığına dair sorguya çekiliyorlar.

Birlikte Ramazan’da iftar yapmak, birlikte kafeye gitmek, birlikte namaz kılmak, kitap okumak ya da dua etmek terör örgütü faaliyeti kapsamında sokmaya çalışan bir adalet sistemi var. Şanlıurfa’da tutuklanan kız öğrencilerin kaldığı evine giden polisler, Risale-i Nur kitaplarının içinde delil aradı.

Türkiye’de artık iki kişiden fazla insan bir araya gelemiyor. Gelirse polis tarafından fiziki ve teknik takibe alınıyor. Normal öğrenci faaliyetleri ‘suç’ kapsamına sokuluyor.

Uşak Emniyeti, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 1 Eylül 2020’de 23’ü kız öğrenci olmak üzere 26 kişiyi gözaltına alındı. 20 kız öğrencisine bir yıl sonra 6 yıldan 10 yıla kadar cezalar verildi. Tutuklananlar arasında bulunan, yeni ameliyatlı, 30 yaşındaki Büşra Elbüken, hapisteki arkadaşlarının aileleriyle görüştüğü ve onların ihtiyaçlarına yardımcı olduğu için 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

YEMEĞE DAVET ETMEK, PİKNİĞE GİTMEK SUÇUNDAN GÖZALTI

Sakarya’da 2019 yılında gözaltına alınan 18 üniversite öğrencisine ifade sırasında birbirleriyle görüşüp görüşmedikleri, evlerinde yemek daveti verip vermedikleri ve birlikte pikniğe gidip gitmedikleri soruldu.

İstanbul’da 11 Kasım 2020’de gözaltına alınan, yaşları 18-20 arasında değişen erkek öğrencilere de “Gülen Cemaatine ait bir evde kalmak için kimseyle bağlantı kurdun mu?” ve “Kayıt yaptırmak için İstanbul’a geldiğinizde yapılan pikniğe katıldın mı?” diye soruldu. Benzer operasyonlar birçok ilde yapılmaya devam ediyor.

Polis, Şanlıurfa’da kız öğrencilerin kaldığı evlerdeki kitaplar arasında suç delili aradı.

ÖĞRENCİLERE YAPILANLAR EĞİTİME DÜŞMANLIK

AKP iktidarı, 15 Temmuz’u bahane ederek Türkiye’nin eğitim konusunda öncü bir cemaati yok ediyor. Dershaneler, okullar, üniversiteler kapatıldı. Gençlerin büyük çoğunluğu ya hapiste ya da yurt dışında yaşama hayali kuruyor, imkanları olanlar ülkeyi terk ediyor.

Eğitim Sen’in (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) en son öğretmenler günü olan 24 Kasım 2021’de açıkladığı rakamlara göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açığa alınan öğretmen sayısının yaklaşık 70 bin. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bugüne kadar 30 bin 740 öğretmen işten atıldı. Üniversitelerden ihraç edilen akademik ve idari personelin sayısı ise 5 bin 914.

Yeni gelişme: Karabük’te serbest bırakılan 9 kız öğrenciden 5’i tutuklandı

Okumaya Devam Et

Analiz

Adana’da AKP’nin başörtüsü oyunu: Furkan gönüllüsü kadınları bu sefer başörtüsüzlere dövdürdüler

Adana’da geçen Mart ayında demokratik haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu. Aynı hatayı tekrarlamak istemeyen iktidar, bu seferki müdahalede başörtülü polisleri sahaya sürmedi.

BOLD – Furkan Vakfı üyelerine geçen Mart ayında yapılan, işkenceye varan müdahale AKP’nin başörtüsü siyasetinin ibretlik vesikasını ortaya koydu. Başörtülü kadınlara yönelik müdahaleden yansıyan görüntüler dehşete düşürürken, toplumun her kesiminden yoğun tepki topladı.

Bir numaralı gündem haline gelen orantısız müdahale de başörtülü polislerin, kendileri için yıllarca hak mücadelesi yapmış başörtülü aktivistlere coplu saldırısı vicdanları yaraladı.

Demokratik ve anayasal haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu.

Adana’da bugün de Furkan Vakfı’nın eylemi vardı. Adana emniyeti basın açıklaması yapmak isteyen gruba aynı şekilde karşılık verdi. Coplar çekildi, konuşmak isteyenlerin kafaları yarıldı.

Bu seferki müdahalenin diğerinden bir farkı vardı.

Furkan üyesi kadınların karşısına bu sefer başörtülü kadınlar dikilmedi.

Tamamı başı açık olan polislerin müdahale ettiği eylemci kadınlar, yine copların hedefi oldu.

Adana’da polis zulmü tam gaz: Kızlar yine stres attı

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar