Connect with us

BOLD ÖZEL

Erdoğan’ın Etiyopya ilgisinin sebebi anlaşıldı: Afrika ülkesiyle ‘çok gizli’ altın, petrol ve doğalgaz anlaşması

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir süredir Afrika ülkesi Etiyopya’ya gösterdiği ilginin sebebi belli oldu. Erdoğan rejimi ve MİT ilk olarak Fethullah Gülen’in yeğeni Sehalattin Gülen’i Etiyopya’dan kaçırdı. Ardından Alman yatırımcıların Etiyopya’da işlettiği okullara Maarif Vakfı kayyum olarak atandı. Bu gelişmeler sonrası bugün Türkiye ile Etiyopya arasında altın, petrol ve doğalgaz arama anlaşması Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yürürlüğe girdi.

BOLD ÖZEL – Tayyip Erdoğan ile Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed arasında dün yapılan görüşmelerin ardından iki ülke arasında imzalanan Milletlerarası Andlaşma bugünkü Resmi Gazetede yayımlandı. Karara göre 28 Aralık 2016 tarihinde Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da imzalanan ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Madencilik ve Hidrokarbon Alanında İşbirliğine Dair Anlaşma’ hayata geçti.

ÇIKARILAN MADENLER İÇİN GİZLİLİK MADDESİ KOYULDU

13 maddeden oluşan anlaşmanın en dikkat çeken yanı 7. maddeye konulan gizlilik şartı. Raporların yayınlanması ve gizlilik başlığı taşıyan maddeye “Özellikli programların kamuoyuna erişimine henüz açık olmayan ürün ve neticeleri, Taraflarca gizli tutulur” ibaresi koyuldu. Yine maddenin diğer iki fıkrasında da bulunan, çıkarılan, depolanan ve dağıtılan madenlerin üçüncü taraflara ifşa edilmesi yasaklandı. Türkiye ve Etiyopya’nın yazılı izni olmadan ticareti yapılan madenler sır olarak saklanacak.

UYUŞMAZLIKLAR MAHKEMELERDE DEĞİL, DOSTANE İLİŞKİLERLE ÇÖZÜLECEK

Anlaşmanın “Uyuşmazlık” başlıklı maddesinde ise “anlaşmanın yorumlanması, uygulanması veya yürütülmesinde taraflar arasında doğabilecek bir anlaşmazlık, diplomatik yollarla taraflar arasında yapılacak istişareler ve müzakereler vasıtasıyla dostane biçimde çözümlenir” denildi. 5 yıl yürürlükte kalacak anlaşma istenildiği takdirde 5’er yıl olmak üzere uzatılabilecek.

KAMU VE ÖZEL ŞİRKETLER YATIRIM YAPACAK

Erdoğan Hükumeti ve Etiyopya Hükumeti arasındaki anlaşmaya göre taraflar kendi kamu ya da özel şirketlerini her iki ülkede madencilik ve hidrokarbon sektörüne yatırım yapmaya teşvik edecek. Ülkeler Madencilik ve Hidrokarbon Çalışma Grubu kuracaklar. Petrol türevlerinin depolanması, pazarlanması, taşınması ve dağıtımı da anlaşma çerçevesinde yapılacak.

PETROL, DOĞALGAZ, ALTIN, TİTANYUM, KÖMÜR

Erdoğan Hükumeti Etiyopya’nın maden varlığının röntgenini de çekti. 2020 yılında yayımlanan Ticaret Bakanlığı raporunda şu ifadeler yer aldı:  “Etiyopya Madencilik Bakanlığı’na göre ülkede önemli miktarda altın, titanyum, platinyum, nikel, potasyum, ve soda yatakları vardır. Ayrıca mermer, granit, kalker, kalay, alçıtaşı, değerli taş, demir cevheri, kömür, bakır, silis, diyotomit madenleri de mevcuttur. Jeotermal enerji, doğal gaz ve petrol potansiyelinin olduğu tahmin edilmektedir.”

ALTIN VE DOĞALGAZ REZERVLERİ KEŞFEDİLDİ

Etiyopya’da son birkaç yılda önemli altın ve petrol yatakları bulunması dikkat çekti. 2017 yılında Etiyopya’nın Benishangu-Gumuz Eyaleti’nde yapılan araştırmalarda 900 ton altın rezervi bulundu. Güney Milletleri-Milliyetleri ve Halkları Eyaleti’nde ise 360 milyon ton kömür; Tigray eyaleti ve Dire Dawa şehrinde ise kıymetli taş ve demir keşfedildi. 2018 yılında ise Etiyopya’nın Somali eyaletinde ise 4,7 trilyon kübik feet doğalgaz rezervi, Calub gaz sahalarında ise 3.3 trilyon kübik feet doğalgaz rezervi bulundu. (1 kübik feet 28 lt)

Erdoğan rejiminin Maarif Vakfı Etiyopya’da Alman yatırımcıların işlettiği okulları gasp etti

Okumaya Devam Et
Advertisement

BOLD ÖZEL

Yunanistan’a ulaşan sığınmacıları, Türkiye’ye çalışan çete geri itti

Erdoğan rejiminden kaçan 7 kişi, Yunanistan’da Türkiye’ye çalışan maskeli bir grup tarafından önleri kesilerek geri çevrildi. Bu kişileri gözaltına alan jandarma, maskeli kişilerin Türkiye için çalışan çeteler olduğunu itiraf etti.

NECDET ÇELİK | BOLD ÖZEL

Yunanistan’a iltica amacıyla Meriç nehrini geçen 7 kişi, Türk otoriteleri adına çalışan maskeli bir grup tarafından Türk jandarmasına teslim edildi. Jandarma, mağdur yakınını, “Dua edin bizimkiler getirdi; Yunan polisi soyup soğana çevirirdi’’ sözleriyle teselli etti.

ARAÇLA TÜRKİYE TARAFINDA GERİ İTİLDİLER

Türkiye’deki adaletsizlikten kaçarak demokratik ülkelere sığınmaya çalışanlar, Yunanistan sınırından hukuksuzca geri itilmeye devam ediyor. Dün sabaha karşı Meriç nehri üzerinden Yunanistan topraklarına ulaşanların yolu, maskeli kişilerce kesildi. Daha erken saatlerde yakalananlarla birlikte bir araca doldurulan 2’si çocuk 7 Türk vatandaşı, sınırın Türkiye tarafına bırakıldı.

ÜÇ KİŞİ TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Araçtaki 20 kadar Afgan göçmen ise Meriç’in Yunanistan kıyısında araçtan indirilerek serbest bırakıldı. Uzunköprü karakoluna götürülen 7 kişiden iki kadın ve bir erkek, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Edirne Cezaevine konuldu. Eşi tutuklanan bir kadın, iki çocuğuyla birlikte imza karşılığı serbest bırakıldı. KHK’lı sınıf öğretmeni A.D. ise aramasının olduğu şehre gönderilmek üzere karakolda tutuluyor.

İŞBİRLİĞİ İTİRAFI: DUA EDİN BİZİMKİLER GETİRDİ

Grubun geri itilmesinde, Türkiye’nin kontrolündeki çetenin rolü olduğu ortaya çıktı. Uzunköprü karakolunda görevli jandarma, geri itilen mağdurun yakınını, “Dua edin, bizimkiler alıp getirdi. Yoksa Yunanlılar götürseydi işkence eder, neyi var neyi yoksa alır, öyle geri gönderirdi’’ sözleriyle teselli etti.

Jandarmanın bu itirafı, daha önce geri itilenlerin anlatımlarını destekliyor. Sınırın Yunanistan tarafında Afgan, Suriye ve Irak ağırlıklı göçmenlerden kurulu çetelerin, geri ittikleri sığınmacının kıymetli eşyalarını “ganimet” olarak alma karşılığında taşeron olarak kullanıldığı öne sürülüyor.

GERİ İTİLENLER TUTUKLANIYOR

Yunanistan, son dört yıldır Türkiye’den gelen göçmenleri geri itiyor. Geri itilen yabancı göçmenlere içecek ve geçici barınma hizmeti verilirken, Türk vatandaşlarının çoğu tutuklanıyor.

Bold Medya’ya konuşan mağdur yakını Sümeyra K., Batılı yetkililere bu hukuksuzluğu durdurma çağrısı yaptı. Sümeyra K., AB parlamenterlerine mektup yazacağını söyledi.

Yeneroğlu: Erdoğan, KHK konusunda adım atmak zorunda kalacak

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

4 aylık hamile Ayşe Karaduran tutuklandı

17 haftalık hamile olan Ayşe Karaduran bugün tutuklanıp Şanlıurfa Cezaevine gönderildi. Eşinin sağlık durumunun iyi olmadığını Twitter hesabından duyuran Akif Karaduran, “Eşimin düzenli beslenmesi ve iyi bakılması gerekiyor” dedi.

BOLD ÖZEL – Şanlıurfa’da bu sabah tutuklanan 7 kadın arasında 4 aylık hamile Ayşe Karaduran’ın olduğu ortaya çıktı. Eşi Akif Karaduran’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre 17 haftalık hamile olan anne Karaduran Şanlıurfa Cezaevine gönderildi.

4 GÜN ÖNCE GÖZALTINA ALINDI

Akif Karaduran “Eşimin düzenli beslenmesi iyi bakılması gerekiyor. Eşim, 17 haftalık hamile. Şu an Şanlıurfa da cezaevinde yatıyor. Sık sık midesi bulanıyor. Tansiyonu düşüyor” dedi. Akif Karaduran, 16 Mayıs sabahı evlerine baskın düzenlendiğini ve dört gün önce gözaltına alındığını belirtti.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklanan 29 yaşındaki İlahiyat mezunu olan Ayşe Karaduran ev hanımıydı. 16 Mayıs’ta gözaltına alınan Ayşe Karaduran,

Şanlıurfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün başlattığı operasyonlarda aralarında öğretmen, özel sektör çalışanları ve üniversite öğrencilerinin olduğu 11 kadından 7’si tutuklandı.

Şanlıurfa’da da kız öğrencilere operasyon: 7 kişi tutuklandı

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Adli Tıp Başkanlığı, dört aydır Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini ikinci kez reddetti.

BOLD ÖZEL – Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası onaylandığı için 9 Şubat’ta tutuklanan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’a yine ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildi.

Eşiyle dün telefon görüşü yapan Yasemin Özkan “Eşimin morali bayağı bozuktu. Çok üzülmüştü. Geçen hafta açık görüşte gördüm, elleri, ayakları çok kötü. Kafasında da yaralar çıkmış. Her gün kür gibi etkisi olan hap içiyor. Onlar da vücudunda yaralara sebep oluyor. Ayakta gördükleri için cezaevinde kalabilir diyorlar. Dördüncü evre kanser bu adam.” dedi.

ALMANYA’DA MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ OKUDU

1980’li yıllarda Almanya’da makine mühendisliği okuyan Ahmet Zeki Özkan, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve Aksaray’daki Mercedes fabrikasında yüksek mühendis olarak göreve başladı. 2014 yılında emekli olduktan sonra ailesiyle birlikte Antalya’ya yerleşen Özkan, Şubat 2017’de Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanıp Kırşehir Cezaevine gönderildi.

10 ay Kırşehir’de hapis yatan Özkan’ı Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bank Asya hesabı, gazete aboneliği, çocuklarını okuttuğu Aksaray Koleji’nin müdürüne 2 kez kurban parası verdiği ve Bylock kullandığı iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıp tahliye etti.

YERDE YATMAK ZORUNDA KALDI

Tutuksuz yargılanan Özkan’a Ekim 2020’de 4. evre akciğer kanseri teşhisi konuldu. Geçen yıl şubat ayında cezası onaylanan Özkan’ın ilk infaz erteleme talebi kabul edildi ve cezası 6 ay ertelendi. İkinci talebi 14 Aralık 2021’de reddedildi.

Durumu kritik olmasına rağmen 9 Şubat’ta tutuklanıp hapse gönderilen 65 yaşındaki Ahmet Zeki Özkan’ın infaz erteleme için yaptığı başvuru dün ikinci kez reddedildi. Doktorların en fazla bir yıl yaşar dediği Özkan, ilk tutuklandığında karantina hücresinde yer olmadığı için yerde yatmak zorunda kalmıştı.

4. evre akciğer kanseri Ahmet Zeki Özkan’ı tutukladılar

 

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar