Connect with us

Gündem

Diyanet, hutbede idareciye değil vatandaşa seslendi: İşinizi sağlam yapın

Geçen hafta Karadeniz’de meydana gelen ve 78 kişinin öldüğü sel felaketinde yöre halkını suçlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan sonra Diyanet de sorumluluğu vatandaşa yükledi. Diyanet, bu haftaki hutbesinde Müslüman’ın işini sağlam ve güzel yapması gerektiğini kaydetti.

BOLD – Geçen hafta Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta meydana gelen aşırı yağışların oluşturduğu yağışlarda 78 kişi yaşamını yitirdi, kaybolan kişileri arama çalışmaları ise sürüyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bölge halkının ağaçları kesip sel felaketinin yaşanmasına neden olduklarını söyledi. Diyanet de bu haftaki hutbede konu olarak Müslümanların işini sağlam ve güzel yapması gerektiğini konusunu seçmesi dikkat çekti.

“AĞAÇLARI KESİP ÇAY DİKTİLER”

Erdoğan, katıldığı televizyon programında Karadeniz’de yaşanan sel felaketi ve Akdeniz bölgesindeki orman yangınlarında halkı suçladı. Karadeniz’de meydana gelen sel felaketine o bölgede tarım yapanların neden olduğunu öne süren Erdoğan, “Rize’de eskiden ağaçlar vardı. Bu kızılağaçları kestiler bunların yerine çay diktiler. Çay dikmekle kalmadılar. Çaya gübre verirken azot ağırlıklı gübre verdiler. Azot ağırlıklı bu gübre toprağı yakıyor. Yakıp eritmesiyle birlikte de yağmurla buluştuğu zaman bu adeta bir lapa haline geliyor ve akıp gidiyor. Bunların hepsini bu olaylarla da gördük. Şimdi bunları sürekli yaşadığımız halde kimse dinlemiyor. Yine bildiğini okuyor. Diğer yerlerde de durum ayını. Antalya, Muğla, Manavgat buralarda da yaşanan olaylara baktığımızda aynısı olmasa da buna benzer olayları yaşadık” dedi.

MÜSLÜMAN İŞİNİ SAĞLAM YAPAR

Diyanet’ten Erdoğan’ın felaketlerle ilgili halkı suçladığı sözlerine destek gibi bir hutbe geldi. “Müslüman işini sağlam ve güzel yapar” başlıklı hutbede, İslam’ın yapılan her işin hakkını vermeyi emrettiği vurgulandı. İşlerin en sağlam ve en güzelini yapma gayreti içinde olmak gerektiği vurgulanan hutbede özensiz yapılan işlerin makbul sayılmadığı kaydedildi. İşi iyi yapmanın bir Müslüman’ın hem Allah’a hem de insanlara karşı sorumluluğu olduğu belirtilen hutbede “Görevlerimizi ihmal ettiğimizde ise Rabbimizin huzurunda bunun hesabını vereceğimiz için aslında kendimizi aldatmış oluruz. Unutmayalım ki dünya ve ahirette başarıya ulaşacak olanlar, Allah’ın sünnetine uyarak çalışan ve bütün tedbirleri aldıktan sonra sonucu Allah’a havale edenlerdir” denildi.

MÜTEAHHİT TUTUKLANDI, İZNİ VERENLER SERBEST

Kastamonu’da meydana gelen selle ilgili başlatılan soruşturmada dere kenarına yapılan ve selde yıkılan binanın müteahhidi tutuklandı. İnebolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında selin Bozkurt’ta yıktığı Ölçer Apartmanı’nın müteahhidi Mehmet Özkan İstanbul’da gözaltına alındı. Özkan, Kastamonu’da çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bina yapımı için belediyelerden onlarca izin ve belge almak gerekirken, müteahhide verilen bu karar, “Binanı yapımına izin verenlerin hiç mi suçu yok?” dedirtti.

İdare hallaç pamuğuna döndü: 624 mülki idare amirinin yeri değişti

Gündem

Adalet Bakanlığı, ihraç Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur’a hukuksuzlukta sınır tanımıyor

Cezaevine girdiğinden bu yana birçok hak ihlaline maruz kalan eski Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur, yeni bir hukuksuzluk ile karşı karşıya. Adalet Bakanlığı’na seslenen kızı Nalan Dilara Uğur, “Babama iki sene önce kaldırılan disiplin cezasının uygulanacağı tebliğ edildi. Hukuksuzlukta sınır tanımamanıza hakikaten şapka çıkarıyorum.” dedi.

BOLD – Altı yıldır hapiste olan, 15 aydır ise Afyon 1 Bolu T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan eski Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur’un daha önce haklı bulunduğu disiplin cezaları raftan indirildi.

Kızı Nalan Dilara Uğur’un twitter hesabından verdiği bilgiye göre Hüsamettin Uğur’a Kırıkkale Keskin Cezaevinde işkence görüp bunu da dile getirmesi üzerine baskı amaçlı birçok disiplin cezası verildi.

Bu cezaların hepsi Kırıkkale Keskin İnfaz Hakimliği tarafından kaldırıldı. Uğur’un itirazları haklı bulundu. Ancak geçen hafta Uğur’a iki sene kaldırılan cezanın uygulanacağı tebliğ edildi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 18 Temmuz 2016’da gözaltına alınan, 9 Ekim 2016’dan bu yana da hücrede tutulan Hüsamettin Uğur, 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mayıs 2023’te denetimli serbestlik hakkı kazanan Hüsamettin Uğur, ailesine yakın olmak için kaç aydır nakil talebinde bulunuyor. Ancak sözkonusu ceza yeniden gündeme getirildiği için 6 ay nakil talebinde bulunamayacak.

“HUKUKSUZLUĞUNUZA ŞAPKA ÇIKARIYORUM”

Nalan Dilara Uğur’un paylaşımları şöyle:

“Babama Kırıkkale Keskin Cezaevinde işkence görüp bunu da dile getirmesi üzerine baskı amaçlı bir çok disiplin cezası verilmişti. Bu cezaların HEPSİ Keskin İnfaz Hakimliği tarafından kaldırıldı babamın itirazları haklı bulundu.

Memura hakaret iddiasıyla hücre cezası verdikleri, infaz hakimliğinin kaldırdığı, cezaevinin itirazlarına rağmen ağır ceza mahkemesinin de itirazı reddederek babamın lehine karar verdiği dosya için kanun yararına bozmaya başvurdular bu talep de Adalet Bakanlığı tarafından reddedildi.

Her aşamada babamın lehine karar çıkmışken geçen hafta bir anda babama bu iki sene öncesinin kesinleşmiş kararının kaldırıldığı ve cezanın uygulanacağı kararı tebliğ ediliyor. Bu sefer hakikaten şapka çıkarıyorum hukuksuzluğunuzun sınırının olmamasına.”

Tutuklu Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur: 9 aydır esir muamelesi görüyorum, can güvenliğim yok

Okumaya Devam Et

Gündem

Gergerlioğlu’ndan Bozdağ’a: Retweet için 96 gün cezaevinde kaldım

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Türkiye’de tweet attığı için hakkında soruşturma başlatılan kimse bulunmadığı iddiasını HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu yalanladı. Gergerlioğlu, “Ben tweet bile atmadım, retweetlemiştim. 96 gün cezaevinde kaldım” dedi.

BOLD – HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweetin içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” açıklamasına sosyal medyadan yanıt verdi. Gergerlioğlu, “Ben tweet bile atmadım, retweetlemiştim ve 96 gün cezaevinde kaldım” ifadelerini kullandı.

“NE KADAR GÜLÜNÇSÜN SAYIN BAKAN”

Retweet nedeniyle ceza verilerek vekilliği düşürülen Gergerlioğlu Twitter hesabından Bozdağ’ı etiketleyerek, “Bekir Bozdağ senin lafına kargalar bile güler! Ben tweet bile atmadım retweetlemiştim ve 96 gün cezaevinde kaldım. Demek tweet atsam sorun olmayacaktı! Ne kadar gülünçsün Sayın Bakan?” dedi.

POLİS ZORUYLA MECLİSTEN ÇIKARILIP CEZAEVİNE GÖNDERİLMİŞTİ

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bir internet sitesinde yayınlanmış yazıyı retweet ettiği için hapis cezasına çarptırılmış, bu ceza onanınca, hakkındaki karar TBMM’de okutularak milletvekilliği düşürülmüştü. Polis zoruyla TBMM’den çıkarılan Gergerlioğlu, tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne konulmuştu. Gergerlioğlu cezaevine 96 gün kaldıktan sonra, Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrası serbest kalmıştı.

 

Bozdağ’dan sosyal medya soruşturmalarının püf noktası: “Tweet attı diye…”

Okumaya Devam Et

Gündem

Erdoğan basketbolda iddialı: Bir numara benim

Bakanlarla her hafta basketbol oynadığını söyleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Skorer noktasında bir numara benim” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde açılan Türk Müziği Tarihi Sergisi’ni sergide eşyaları bulunan sanatçıların aile üyeleriyle gezdi. Erdoğan, serginin seriler halinde devam edeceğini söyledi.

“MESLEĞİNİZİ SEVİYORSANIZ ONDA YOK OLACAKSINIZ”

Kendisine yoğun çalışma temposunda nasıl dinç göründüğü sorusuna Erdoğan, “Aşk varsa meşk var. Aşkı tarif edin derler ben de üstattan öğrenmiştim. Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır. Eğer siz mesleği seviyorsanız onda yok olacaksınız. Sevmiyorsanız yapmaya gerek yok” diye konuştu.

“SKORER NOKTASINDA BİR NUMARA BENİM”

Haftada iki, üç gün basketbol oynadığını belirten Erdoğan, “Bu ay aşırı yoğunuz, maç programları yoğun olmayacak. Her hafta muhakkak basket oynuyoruz bakan arkadaşlarımızla beraber. Skorer noktasında bir numara benim” dedi.

 

Koray Aydın ve Ağıralioğlu gitti Ahmet Zeki Üçok geldi: İYİ Parti’de merkez derinlere mi kayacak?

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar