Connect with us

Gündem

“Tutuklu kanser hastası 8 ay boyunca hastaneye götürülmedi”

4. evre kanser hastası Ahmet Dizlek 8 ay boyunca hastaneye götürülmediği için tümör vücuduna yayıldı. Dizlek için Adalet Bakanlığı’na soru önergesi veren milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, kimsesiz ve çaresiz mahpusların önemli hak ihlallerine maruz kaldığını söyledi.

BOLD – TBMM İnsan Hakları Komisyonu görevini yerine getirmediği için HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu gibi vekiller her hafta insan hakları ihlallerini gündeme getiriyor.

Kandıra Cezaevinde tutuklu bulunan bir kanser hastasının 8 ay sağlık hizmetlerinden mahrum edildiğini belirten Gergerlioğlu, “Adalet Bakanlığı’nı göreve çağırıyorum. Bu kişinin tedavisinde 8 aylık çok önemli bir kopukluk var. Ocak ayından beri en son 13 Ağustos’ta doktora gidebilmiş. Ben bir doktorum olacak iş değil, kabul edilecek bir iş değil bunun mutlaka sorgulanması gerekiyor.” dedi.

“AĞIR HAK İHLALLERİ YAŞANIYOR”

Cezaevlerinde hasta ve hamilelerin olduğuna dikkat çeken Gergerlioğlu, “Ahmet Dizlek, ocak ayında kemoterapi alması gerekirken nasıl bir aksama olmuş bilemiyoruz, 8 ay boyunca hastaneye gidememiş. 4. evre kanser, metastazlar ilerlemiş. Cezaevi ile görüştük. Meseleyi hızlandırmaya çalıştık ama büyük bir mağduriyet yaşatılmış. Niye gecikme oldu diye Adalet Bakanlığı’na soru önergesi de verdik! Mahpuslar kimsesiz, yalnız, çaresiz oldukları için önemli hak ihlallerine uğruyorlar, biz müdahil olup konuyu anlamaya çalıştığımız zaman gerçekten çok ağır hak ihlalleri olduğunu anlıyoruz.” diye konuştu.

DENETİMLİ SERBESTLİK AYRIMCLIĞI

Cezaevlerindeki önemli hak ihlallerinden birinin denetimli serbestlik hakkının verilmemesi olduğunu ifade eden Ömer Faruk Gergerlioğlu, özellikle Afyon T Tipi Cezaevinde kalan mahpusların ailelerinden çok şikayet geldiğini belirtti. Gergerlioğlu, “Adalet Bakanlığı’na Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne buradan tekrar hatırlatıyoruz. Afyon T Cezaevi’nde çok keyfi işler yapılıyor. Gerçekten zulme varan işler yapılıyor, denetimli serbestlikler verilmiyor! Bu uygulamalar konusunda hassasiyetlerini istiyoruz!” dedi.

Konuyu önümüzdeki hafta daha etkin bir şekilde gündeme getireceğini belirten Gergerlioğlu kendisine başvuran örnekleri şöyle sıraladı:

* Afyon T Tipi Cezaevi uyduruk gerekçeler ile insanların denetimli serbestliğini vermiyor. “Eşim Afyon T1 Nolu Cezaevinde denetimlisi beş ay geçti. Kendim bipolar hastasıyım tedavi görüyorum ve artık çocuklarıma bakmakta zorlanıyorum.” diyor bir kadın.

* Yine Düzce Cezaevinde de denetimli serbestlikler verilmiyor. “İzmir de 4 küsur sene yattıktan sonra Düzce’ye nakil gelen birisinin, Düzce Cezaevi’ne yeni nakil geldiği için, yattığı süreleri saymıyorlar, yeni giriş yapmış gibi uygulama yapıp mağdur ediyorlar.” diye başvurular var!

* Tokat Çamlıbel Cezaevindeki yeni gelen infaz hakiminin hukuksuz uygulamalar yaptığına yönelik yoğun şikayetler alıyoruz. KHK mağduru mahkumların denetimli serbestlikten yararlandırılmadığı şikayetleri yoğun bir şekilde geliyor.

AİLE BOYU KANSER

* Yusuf Kurt matematik öğretmeni. 5 yıldır Afyon Bolvadin Cezaevinde. Bu kişinin ailesi büyük mağduriyetler yaşıyor. Oğlu ile görüştüm. Maddi manevi sıkıntılardan dolayı annesi meme kanseri olmuş. Mahpusun babası yine kanser olmuş üzüntülerden dolayı, teyzesi meme kanseri olmuş. Aile boyu kanser hastası. Yusuf Kurt’un 6 Haziran 2021’de denetimli serbestliği gelmiş ve yine çıkarmamışlar.

Düşünün ailenizde kanser hastaları var. Denetimli serbestliğiniz gelmiş, eşiniz kanser hastası ve sizi yine allem edip kallem edip cezaevinden çıkarmıyorlar. 3 kardeşler, 2 kız 1 erkek. “Ben bu süreçte mücadele vermeye çalışıyorum. Umarım siz de mücadeleme destek verirsiniz sayın vekilim.” demiş. Bunlar gerçekten kabul edilecek hadiseler değil. Eşinin engelli raporu var ama 6 Haziran’dan beri denetimli serbestliği verilmiyor.

* Yine Afyon T Tipi Cezaevi. Diyor ki: “Denetimli serbestlik keyfi olarak verilmiyor. Eşim Ramazan Ateş de burada hükümlü. Psikolojik tedavi görüyor. Artık gerçekten kötü ve zor durumda. 23 Ağustos’ta denetimli serbestliği hak ediyor ama halen bu konuda bir gelişme yok. Afyon Cezaevi zaten denetimli serbestlikleri vermiyor.”

* Yine Yargıtay’da bekleyen çok dosya var. Yavuz Üstebay’ın Yargıtay’da süresi dolmak üzere. Yatarının dolmasına 2,5 ay gibi bir süre kalmış ama hala bu kişinin cezası ile ilgili bir işlem yapılmamış. Düşünün 5-6 yıldır bu insanlar cezaevinde ve Yargıtay işlem yapmadığı için beklemek zorunda. Yargıtay işlem yapsa çıkacak ama ülkede çarklar dönmüyor maalesef.

“BEŞ YILDIR CEZAEVİNDE BU NASIL İRTİBAT?”

* Afyon T Tipi, Muhammet Döşer, denetimli serbestlikten yararlanamayan bir mahpus. Onun abisi Yasin Döşer’in bize başvurusu var. Örgütle irtibatı devam ediyor diye kardeşinin denetimli serbestliği verilmemiş. Kardeşi diyor ki: “5 yıldır cezaevinde bu nasıl bir irtibat? Bir insan suçlu olsa ve etkin pişmanlıktan yararlansa baştan olur ve 5 yıl cezaevinde niye yatsın o zaman? Tüm bunları dilekçe ile cezaevini şikayet için yazdığında kendisini tehdit ediyorlar ve bu şikayetlerinin kardeşim hakkında kötü sonuçların olacağını cezaevi yönetimi tehditle kardeşime söylemişler.” Hem haksızlığa uğruyorsunuz hem de bu konuda dilekçe verdiğiniz zaman cezaevi yönetimi sizi tehdit ediyor maalesef.

* Afyon T Tipi Cezaevi’nde Ertuğrul Yalçınkaya’nın denetimli serbestliği 4 ay geçmiş onun da verilmiyor. Çok ağır mağduriyetler.

* Yine başka cezaevlerinden de geliyor. Kocaeli Cezaevi’nde bir Mustafa Onur Yalçın’ın yine denetimli serbestliğinin verilmediği ile ilgili başvurular var.

Ömer Faruk Gergerlioğlu basın toplantısında ayrıca cezaevlerindeki su kesintilerini, devam eden çıplak arama dayatmasını, gardiyanlar tarafından darp edilen mahpusları, pandemi dönemiyle birlikte başlayan açık ve kapalı görüş kısıtlamalarını da dile getirdi.

 

Gündem

Kılıçdaroğlu: Ülke elden gidiyor, birlikte mücadele etmek zorundayız

Maltepe mitinginde konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın insanları korkuyla sindirmek istediğine dikkat çekerek, “Ülke elden gidiyor, birlikte olmak, birlikte mücadele etmek zorundayız” dedi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın Türkiye’yi zifiri karanlığa sürüklemek ve insanları korkuyla sindirmek istediğine vurgu yaparak, “Siyasallaşmış yargı, mafya, uyuşturucu kaçakçıları, baronları, paramiliter yapılar, beşli çete, yandaş medya, insan ve silah kaçakçıları; hepsi birlikte çalışıyor” dedi.

HARAMİLERİN SALTANATI YIKILIYOR, AZ KALDI

Partisinin Maltepe mitinginde konuşan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

“Kimse umutsuzluğa kapılmasın, haramilerin saltanatı yıkılıyor! 5 yıl önce ilk adımı attığımız yürüyüşün finaline yaklaşıyoruz. Az kaldı. Bu kentin, bu meydanlarında, tarlalarında, fabrikalarında, üniversitelerinde özgürce kucaklaşacağız. Az kaldı.

TEK AMAÇLARI KORKU İKLİMİNDEN NEMALANMAK

Birileri Türkiye’yi zifiri karanlığa sürüklemek istiyor, insanları korkuyla sindirmek istiyor. Yaratılmak istenen bu korku ikliminin aparatlarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Siyasallaşmış yargı, mafya, uyuşturucu kaçakçıları, baronları, paramiliter yapılar, beşli çete, yandaş medya, insan ve silah kaçakçıları; hepsi birlikte çalışıyor. Bunların tek amacı var, korku iklimi yaratmak ve bu iklimden nemalanmak.

ADIM ADIM PARTİLERİ KAPATMAYA HAZIRLANIYORLAR

Bu milleti korkutarak bu sistemi ayakta tutmak istiyorlar. O ve sarayı giderse kaos olur algısının peşindeler. İnsanları gece yarısı tutukluyorlar, okulları basıyorlar. Tweet attı diye çocukları okullarından alıyorlar. Doğayı savunanlara hapis cezası veriyorlar, bebekleri babalarından annelerinden koparıyorlar. Hapse atılan gazeteciler, siyasetçiler… Siyaset yasakları… Şimdi bir adım daha atıp partileri kapatmaya hazırlanıyorlar.

MEMLEKETİ UYUŞTURUCU BATAKLIĞINA ÇEVİRDİLER

Gençler, iktidar değişti, ülkeye bolluk bereket geldi, huzur geldi, hak hukuk adalet geldi diye yetinmeyeceksiniz. Nerede hata görürseniz, bizi özgürce eleştireceksiniz. Eleştirmekten korkmayacaksınız. Saray rejiminde gençlere eğlence yok, bolca uyuşturucu, bahis, kumar var. Memleketi bir uyuşturucu bataklığına çevirdiler. Türkiye’de her gelir grubuna göre pazarlanan uyuşturucular var.

ÜLKEMİZ AĞIR BİR EKONOMİK BUHRAN İÇİNDE

Sarayın üstünü örtmek istediği ekonomik krizin acı gerçeklerini az önce dinlediniz. Ülkemiz ağır bir ekonomik buhranın içinde. Bu hakka, hukuka, adalete sırt çevirmenin sonucu. Bu ekonomi, adaletsiz yönetimin sonucudur. Milyonlarca aile ağır yoksulluk içinde geçinemiyor. Gençleri umutsuzluğa mahkum etmek istiyorlar.

GENÇLER YURT DIŞINA GİTMEK İSTİYOR

Gençlerin yüzde 70’i yurt dışına gitmek istiyor. 550 bini gitti bile. Bu saray ve şürekasının tek yapabildiği hamasi söylemler. Onların hamasi söylemlerinden de yalanlardan da bıktık. Hep aynı muhabbetleri yapıyorlar. Ağızlarını açtıklarında yok 2023, yok 2071 yok dış güçler yok Almanlar bizi kıskanıyor yok efendim anlaşmalarda gizli maddeler var… Bunların tamamı yalan yalan yalan!

AZ KALDI, DEĞİŞİM RÜZGARLARI ESİYOR

Çok uzun süredir söyleyecekleri elle tutulur hiçbir şey kalmadı. Ama az kaldı, uzun zamandır değişim rüzgarları esiyor. Türkiye değişime hazır. Çiftçimiz, işçisi, memuru, bürokratı, esnafı, sanayicisi, tüccarı, ithalatçısı, turizmcisi, taksicisi bu değişime hazır. Bu değişime gençler hazır, kadınlar hazır. Biz bu değişime hazırız.

KOLLARIMIZI SIVAYIP ÇALIŞMAYA BAŞLAMAK ZORUNDAYIZ

Kollarımızı sıvayıp hemen çalışmaya başlamak zorundayız. Ekonomiyi yeniden inşa etmek zorundayız. Yolsuzluk yapanların, kul hakkı yiyenlerin kim olduklarına bakmadan kafalarına inmek zorundayız. Sarayın ve fotoğrafçı suç işleri bakanının elinden yetkiyi aldığımızda, hepsinin, bu beşli çetelerin defterini dürmek zorundayız.

BU DÜZEN HARAMİLER DÜZENİDİR

5’li çetelere, mafyalara, baronlara seslerini çıkarmayanlar; iyilikte yarışan belediyelerimize baskı kuruyor. Onların halka hizmetini engellemek istiyorlar. Belediye başkanlarımız siyasi talimatla kurulan bütün baskıları, kumpasları aşarak, entrikaları boşa çıkararak halka hizmetlerini sürdürüyorlar. Bu düzen, haramilerin düzenidir.

VERGİNİN HESABI VATANDAŞA VERİLMELİ

Vergide indirim istiyorum ama bunu yapabilmek için kamu maliyelerimizin sürdürülebilir temele oturtulması gerektiğine inanıyorum. Mali sorumluluğa inanıyorum. Vatandaştan toplanan verginin hesabının vatandaşa verilmesi gerektiğine inanıyorum.

SIĞINMACILAR ÜLKELERİNE GERİ DÖNMELİ

Türkiye’ye gelen kaçakların, Afganların ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmesi gerektiğine inanıyorum. Benim vatan sevgimde sınır namustur anlayışı var. Yol geçen hanına dönen sınırları koruyamayanlar devleti yönetemezler. 8 milyon kişiyi başımıza indirdiler, bu yük taşınamıyor. Gitmek zorundalar, gidecekler. Davul zurnayla, kardeşçe göndereceğiz.

ÜLKE ELDEN GİDİYOR, BİRLİKTE HAREKET ETMEK ZORUNDAYIZ

İnsanlar arasında eşitlik istiyorum; hak eşitliği… Fırsatların eşitliğin istiyorum. Değerle siyaseti yapılsın istiyorum. Demokrasiye saygı, işbirliği değerleri üzerinden var olalım istiyorum. 2 kelimede vücut bulan anlayışı iktidara getirmek için birlikte çalışmak zorundayız. Dindarı, Türkü, Kürtü, sağcısı, solcusu, liberali, 84 milyona ülke elden gidiyor, birlikte olmak zorundayız, birlikte mücadele etmek zorundayız!”

Bankalara borç bir haftada 132 milyar lira arttı

Okumaya Devam Et

Gündem

Gardiyanlar “suç örgütü kurma” iddiasıyla gözaltına alındı

Düzce’de “silahlı suç örgütü kurmak”, “nitelikli yağma”, “rüşvet”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “uyuşturucu madde ticareti yapma” iddiasıyla 2’si gardiyan 17 kişi gözaltına alındı.

BOLD – Düzce’de aralarında infaz koruma memurların da olduğu 17 kişi gözaltına alındı. Aramalarda çok sayıda uyuşturucu, silah ile 44 bin 425 lira para ele geçirildi.

Düzce Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında “silahlı suç örgütü kurmak”, “örgüte üye olmak”, “nitelikli yağma”, “rüşvet”, “parada sahtecilik”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “uyuşturucu madde ticareti yapmak” iddiasıyla 2’si gardiyan 17 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda uyuşturucu, silah ile 44 bin 425 lira para ele geçirildi. 2 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Bankalara borç bir haftada 132 milyar lira arttı

Okumaya Devam Et

Gündem

Tutuklu yakınlarına yardım yapan 15 KHK’lı tutuklandı

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla Konya merkezli başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 24 KHK’lıdan 15’i tutuklu yakınlarına yardım yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı.

BOLD – Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla Konya merkezli yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 24 kişiden 15’i tutuklandı. 9 kişi ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

11 Mayıs’ta Konya ve Ankara’da tutuklu yakınlarına yardım yaptıkları iddiasıyla başlatılan soruşturmada aralarında KHK ile mesleklerinden ihraç edilen emniyet müdürü, komiser, polis, öğretmen ve sağlıkçıların da bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

10 günlük gözaltı süresinin ardından adliyeye sevk edilen 24 kişiden 15’i çıkarıldıkları sulh ceza hakimliğince cezaevinde bulunanların yakınlarına yardım yaptıkları iddiasıyla tutuklandı. 9 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Demirtaş’tan çıplak arama girişimine tepki: Cumhurbaşkanınız gelsin

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar