Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa’ya göçenlerin yeni adresi İtalya: Pandemideki en yüksek seviyeye ulaştı

AB Komisyonu’nun hazırladığı bir rapora göre Avrupa Birliği’ne üye ülkelere yasadışı göçte önemli oranda artış var. Türkiye’den Avrupa’ya geçişlerde de son bir buçuk yılın en yoğun dönemi yaşanırken,  göçmenlerin artık Yunanistan yerine daha çok İtalya’yı tercih etmesi dikkat çekiyor.

BOLD – Akdeniz ve Ege Denizi üzerinden Avrupa Birliği’ne (AB) yasa dışı göç, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünya geneline yayıldığı geçen yıl mart ayından bu yana en yüksek seviyede.

Almanya’da yayınlanan Welt am Sonntag gazetesinin, AB Komisyonu’nun konuyla ilgili bir raporuna dayandırdığı haberine göre, Türkiye’den yasa dışı bir şekilde AB’ye gelenlerin sayısı, koronavirüs pandemisi nedeniyle uluslararası trafiğin sekteye uğradığı 2020 yılının Mart ayından bu yana geçen hafta en yüksek seviyeye ulaştı.

TÜRKİYE’DEN İTALYA’YA GEÇİŞLER, YUNANİSTAN’A GEÇİŞLERİ GEÇTİ

Yasa dışı göçte dikkat çeken yeni trend ise Türkiye’den Avrupa’ya geçişlerde Yunanistan yerine İtalya’nın tercih edilmesi. Göçmenlerin, Türkiye ile 200 kilometreden fazla kara sınırı paylaşan ve Ege’deki adaları birkaç kilometre ötede bulunan Yunanistan yerine denizden yüzlerce kilometre ötedeki İtalya’yı tercih etmesi ilginç bir gelişmeye işaret ediyor.

Söz konusu habere göre bu yıl Türkiye’den 4 bin 577 kişi deniz ve kara sınırlarını aşarak komşu ülke Yunanistan’a geçiş yaptı.

Aynı zaman diliminde Türkiye’den yola çıkan yasa dışı göçmenlerden İtalya’ya ulaşanların sayısı 4 bin 739 olarak açıklanırken, bunlardan 670’inin geçen hafta geldiği ifade ediliyor.

AB raporunda yer alan verilere göre İtalya’ya, son bir haftada Kuzey Afrika kıyılarından yola çıkarak gelenlerin sayısı da 3 bin 236 kişi oldu; bu da yine 2020 senesinin Temmuz ayından bu yana kaydedilen en yüksek haftalık oran.

ARTAN SAYILARA RAĞMEN SINIRLAR SAKİN

Welt am Sonntag haberinde ayrıca, 2021’de bugüne dek 39 bin 183 göçmenin Akdeniz üzerinden AB’ye yasa dışı giriş yaptığı ve bu rakamın geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 83’lük bir artışa tekabül ettiği vurgulandı. 2019’un aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ise artışın yedi kat olduğu görülüyor.

Yine Akdeniz üzerinden İspanya’ya gelen yasa dışı göçmen sayısı da, geçen yılın aynı zaman dilimine kıyasla yüzde 47 artarak 20 bin 500 olarak kaydedildi. Ancak raporda, tüm bu verilere rağmen AB dış sınırlarında durumun, büyük bir sığınmacı akınının olduğu 2015 sonrasına göre sakin olduğu da belirtiliyor.

ALMANYA’YA GÖÇ DE ARTTI

AB Komisyonu raporunun Almanya ile ilgili bölümünde aktarılan verilere göre, 2021 yılının ilk yedi ayında Almanya’ya yaklaşık 72 bin iltica başvurusunda bulunuldu. Bu başvuruları yapanların büyük çoğunluğunun da diğer AB ülkelerinden gelerek, yasa dışı yollarla Almanya’ya girdiği ifade ediliyor. 2021’de Almanya’ya en fazla iltica başvurusu ise 12 bin 200 başvuru ile Temmuz ayında yapıldı. Söz konusu veri, 2020’nin Ocak ayından bu yana en yüksek rakama işaret ediyor. İltica başvurusunda bulunanlar arasında geçen yıl olduğu gibi 2021’de de Suriyeliler ilk sırada yer alırken, Afganistanlılar en kalabalık ikinci grubu oluşturuyor.

Almanya, halihazırda bu ülkede yaşayan 280 bin Afganistanlı ile, Orta Asya dışında en fazla Afgan barındıran ülke durumunda. Gazetede yer alan habere göre uzmanlar, Afganistan’dan başlayacak olası yeni bir göç dalgasında çok sayıda kişinin Almanya’ya gelmeye çalışacağını düşünüyor.

Avrupa Konseyi, Ege’deki geri itmeler konusunda Yunanistan’ı bir kez daha uyardı

Dünya

Taliban valisinin liyakati şaşırttı: Haritada Afganistan’ın yerini bulamadı

Modern orduya karşı Afganistan’da kontrolü geçiren Taliban’ın yönetim liyakati tartışılırken, bir Fransız kanalının röportaj yaptığı Taliban valisinin genel kültür seviyesi pes dedirtti.

BOLD – Geçen haftaya damgasını vuran dış gelişme Taliban heyetinin Ankara’yı ziyareti oldu. Yerel kıyafetleri ve terlikleriyle Ankara’ya gelen heyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ağırladı. Çavuşoğlu Taliban heyetinin Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini son anda öğrendiklerini söyledi.

Afganistan’dan gelen heyete tavsiyelerde bulunduklarını belirten Çavuşoğlu, ülkeye insani yardım yatırımlarının süreceğini söyledi.

ANKARA’YI ZİYARET  ŞEKİLLERİ TEPKİ TOPLADI

Türkiye’ye gelen Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığındaki Taliban heyetinin ise, Ankara’dan, gıda sorunu yaşayan Afganistan’a, sert kış koşullarına hazırlık amacıyla kışlık kıyafet, yakacak, çadır ve özellikle gıda yardımı talebinde bulunduğu öğrenildi.

Taliban heyetinin diplomatik ziyarete günlük yerel kıyafetlerle gelmesi ise Türkiye’de tepkilere neden oldu. Terlikle toplantılara katılan bürokratların dışişleri bakanlığı düzeyinde ağırlanması da eleştirildi.

VALİYE ZOR SORU

Öte yandan Taliban’ın ülke içerisinde atadığı bürokratlar da dünyanın gündeminde savaş muhabiri Fatih Artun’un sosyal medyada paylaştığı bir video viral oldu.

Görüntüde Fransız RTS kanalı muhabiri, bir Taliban valisinden dünya haritası üzerinden Afganistan’ın yerini göstermesini istiyor. Vali ise bir süre uğraştan sonra pes ediyor. Afganistan’ın yerine valiye muhabir gösteriyor.

Artun paylaşımında “Fransız gazeteci, röportaj yaptığı Taliban valisine yanındaki küre dünya haritasından Afganistan’ın yerini göstermesini istiyor. Taliban valisinin yaşadığı ülkenin yerini bulamıyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada gündem olunca TSK saldırıyı doğruladı

Okumaya devam et

Dünya

Reuters Türkiye’nin Suriye’ye operasyon hazırlığını yazdı

Reuters haber ajansı Türkiye’nin Kuzey Suriye’de yeni bir operasyon hazırlığında olduğunu yazdı. Ajansa konuşan bir yetkili ‘PYD sınırı terk etmezse operasyonun kaçınılmaz olduğunu’ söyledi.

BOLD – Reuters’in haberine göre Türkiye Suriye’nin kuzeyindeki Kürt gruplara yönelik yeni bir askerî harekat hazırlığına başladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyu Roma’da yapılacak G20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği kaydedildi. Görüşmelerden sonuç çıkmazsa harekatın başlatılacağı belirtildi.

TEL RİFAT ÇEVRESİ

Reuters haberini iki Türk yetkiliden aldığı bilgilere dayandırdı. Bir yetkili “Özellikle düzenli olarak bize karşı saldırıların düzenlendiği Tel Rifat olmak üzere bu bölgelerin temizlenmesi gerekli” diye konuştu. Harekatın zamanı ve kapsamı konusunda henüz bir kesinlik bulunmuyor.

TÜRK YETKİLİYE DAYANDIRDI

Reuters’e konuşan yetkili Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) operasyon hazırlıklarını yaptığını söyleyerek “Bunun kararı alındı ve belli bazı ülkelerle gerekli olan koordinasyon gerçekleştirilecek. Konu, Rusya ve ABD ile müzakere edilecek” dedi. Yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Roma’da ekim ayı sonunda yapılacak G20 zirvesinde konuyu ABD Başkanı Joe Biden ile görüşeceğini belirtti.

BİDEN VE PUTİN İLE GÖRÜŞECEK

Reuters’e konuşan diğer bir Türk yetkili de YPG güçlerinin sınırdan en az 30 kilometre geri çekilmesi gerektiğini söyleyerek son saldırıların Rusya’nın İranlı unsurlarla birlikte tamamen kontrolü altında tuttuğu bölgeden geldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’ın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de konuyu ele alacağını kaydeden yetkili “Diplomasiden bir sonuç çıkmazsa ve PYD bu bölgeleri terk etmezse bir operasyon kaçınılmaz gözüküyor” diye konuştu.

SURİYE’DEN GELEN ŞEHİT HABERLERİ

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre hafta başında Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi’ndeki Azez ile Mare arasında zırhlı araca PKK/YPG tarafından güdümlü füze ile düzenlenen saldırıda iki özel harekat polisi hayatını kaybetmişti. Bu saldırının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, bu saldırının “bardağı taşırdığını” belirterek, “En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız” şeklinde konuşmuştu. Erdoğan’ın bu açıklaması Suriye’ye yönelik bir operasyon sinyali olarak değerlendirilmişti

 

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da asgari ücretin saati 12 Euro’ya çıkıyor

Almanya’da hükumet görüşmelerini sürdüren SPD, Yeşiller ve Liberaller koalisyon konusunda anlaştı. Önümüzdeki dönem Almanya’yı yönetecek koalisyon hükumeti, Kanada gibi nitelikli, uzman ve eğitilmiş yabancı göçmene kapılar açılacak. Asgari ücretin saati 12 Euro’ya çıkacak.

BOLD – Almanya’da seçimleri kazanan SPD lideri Olaf Scholz’un hükumet kurma görüşmeleri sona yaklaştı. Almanya’nın göçmen politikası, asgari ücret ve vergi gibi konularında değişiklikler olacak.

GÖÇMENLERE KANADA MODELİ

İltica statüsünden, daimi ikamet statüsüne geçiş kolaylaştırılacak. Nitelikli ve uzman personel puan sistemi ile ülkeye rahat giriş vizesi alabilecek. Burada, “eğitim ve diplomaların tanınması, vatandaşlığa almada kolaylıklar ve işgücü piyasasındaki ihtiyaçlar” göz önüne alınarak “Kanada modeli” uygulanacak.

ALMAN VATANDAŞLIĞINA GEÇİŞ

Ülkeye uyum gösteren ve geçimini kendi sağlayan, devlet yardımı almayan göçmenler, daha kolay ikamet sahibi olabilecek. Dil de öğrenmeleri halinde bu grubun vatandaşlığa geçişi kolaylaşacak.

ASGARİ ÜCRETİN SAATİ 12 EURO OLACAK

Almanya’da asgari ücretin saati şua anda 9,60 Euro olarak uygulanıyor. 1 Ocak 2022 tarihinde 9,82 Euro ve 1 Temmuz 2022 tarihinde 10,45 Euro’ya yükselmesi kararlaştırılmıştı. Ancak seçim öncesi SPD’nin talep ettiği gibi, asgari ücretin saati 12 Euro’ya çıkarılacak. Bundan sonraki artışlara ise Asgari Ücret Komisyonları karar verecek. Hükümet karışmayacak.

MİNİ İŞLER VE MUAFİYET

Aylık olarak “mini job” denilen işlerdeki vergiden muaf kazanç miktarı 520 Euro’ya çıkarıldı. Önceki miktar 450 Euro idi. Yani kişi, 520 Euro kazanıyorsa bunu vergilendirmeyecek. Düşük sosyal güvenlik primlerinin ödendiği, “orta ölçekli” işlerdeki muafiyet sınırı da 1300 Euro’dan 1600 Euro’ya yükseltildi.

KÖMÜR SANTRALLERİ KAPATILACAK

SPD’nin sol kanadının talep ettiği “Kira artışının kısıtlanması” reddedildi. Servet vergisi, emlak vergisi artışları rafa kalktı. Asgari ücret artıyor, emekli kasasına ek destek geliyor. İklim değişikliği ile mücadele için 2030 yılına kadar kömür santralleri durdurulacak. Aşama aşama kapanma gerçekleşecek.

 

Okumaya devam et

Popular

Shares