Connect with us

Videohaber

Bankalar kokuyu aldı, dolar yeni rekor kırdı

Ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, Merkez Bankası’nın 23 Eylül’de politika faizini 75/125 baz puan indirebileceğine vurgu yaparak, Merkez Bankası’nın faiz indirimi ihtimalinin artması sonrasında bankalardaki toplam döviz mevduat hesaplarının 1,9 milyar dolar artarak 238,2 milyar dolara çıktığına dikkat çekti. 

BOLD – Ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, kişisel Youtube kanalında Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indiriminden önce döviz kurlarında kontrollü patlatma denemesinde ne ölçüde başarılı olacağının cevabını aradı. Dolar için geri çekilmede güvenli bölgesinin neresi olduğunu da yorumlayan Bozkurt, faiz indirimine karar verileceği 23 Eylül’e kadar neler olabileceğinin analizini yaptı.

KOLAY BİR ÇÖZÜM YOK

Bozkurt, videosunda şu açıklamalarda bulundu: “Olup bitenlerin özeti: 23 Eylül’de Merkez Bankası politika faizini 75/125 baz puan bile indirebilir. Fed’in 22 Eylül kararı sarsıcı olursa Para Politikası Kurulu ancak o vakit pas geçmeyi düşünebilir. “Faiz indir” baskısı sır değil. Yıl bitiyor ve indirim için 4 toplantı kaldı. Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu piyasaları makas değişikliğinden haberdar ederek, kur şokunu zamana yaymaya çalışacak. “Çekirdek operasyonu” kurları yükseltecek yükseltmesine de TCMB kontrollü bir patlatma peşinde. Kâğıt üstünde göründüğü kadar kolay bir çözüm yok.”

BANKALARDAKİ DÖVİZ MEVDUATLARI ARTTI

Bankalardaki döviz mevduatlarında yaşanan artışa da dikkat çeken Bozkurt, “Yerli şahıs ve şirketlerin toplam döviz mevduat hesapları 1,9 milyar dolar artarak 238,2 milyar dolara çıktı. Hane halkının payı: 1,4 milyar dolar. Hane halkının döviz mevduatı: 147,7 milyar dolar. Tüzel kişilerin döviz mevduatı: 90 milyar dolar” dedi. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika faizini yüzde 0,25’te sabit tuttuğunu hatırlatan Bozkurt, “1,8 trilyon euro tutarındaki tahvil alımı ılımlı ve yavaş bir patikada azaltılacak. Altın ve gümüş için yukarı yönlü hareketleri destekleyecek bir karar. Sırada Amerikan Merkez Bankası (Fed) var” dedi.

 

 

AKP’liler de Erdoğan sonrasına hazırlanıyor: AKP’den kaç Erdoğan Bayraktar çıkacak?

Videohaber

Darbeyse sivil darbe budur: Peki Türkiye nasıl kurtulur?

Yurtdışında hayatını kaybeden Aysel Doğan’ın cenazesi, vasiyeti üzerine getirildiği Tunceli’de polis tarafından kaçırıldı. Gazeteci Fehim Işık, cenaze kaçırma olayı ve siyasetin gündemini Bold Plus’tan İrfan Galip Dumlu’ya değerlendirdi.

BOLD – Filistinli muhabir Şirin Ebu Akile’nin cenazesinde, İsrail polisinin dünyanın tepkisini çeken sert müdahalesinin benzeri Türkiye’de de yaşandı.

Yurtdışında hayatını kaybeden Aysel Doğan’ın cenazesi, vasiyeti üzerine getirildiği Tunceli’de polis tarafından kaçırıldı.

Gazeteci Fehim Işık, cenaze kaçırma olayı ve siyasetin gündemini Bold Plus’tan İrfan Galip Dumlu’ya değerlendirdi.

Domatesi sayarak alan vatandaşa Erdoğan’dan uzay müjdesi

Okumaya Devam Et

Videohaber

Atatürk Havalimanı kime peşkeş çekildi?

Gazeteci Cevheri Güven AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bilinmeyen iki kasasını daha ifşa etti. İstanbul Havalimanının peşkeş çekildiği, 5’li çete kadar büyük bir vurgun yapan Erdoğan’ın bu kasası kim? İşte detaylar…

BOLD – Gazeteci Cevheri Güven yeni videosunda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bilinmeyen iki kasasını daha ifşa etti. Erdoğan’ın bilinmeyen kasaları ve kamudan aldıkları ihaleler neler?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın makam odasının karşısında ruhsatsız olarak 800 milyon TL’lik inşaatı kimler nasıl yapıyor?
İstanbul Büyükşehir Belediyesini AKP döneminde soyanlar hakkında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu neden suç duyurusunda bulunmuyor? Atatürk Havalimanının peşkeş çekildiği isim kim? İşte Cevheri Güven’in anlatımıyla Erdoğan’ın bilinmeyen iki kasası?

 

 

Reis’in infaz listesi! Erdoğan’ın hedefinde kim var?

Okumaya Devam Et

Videohaber

Reis’in infaz listesi! Erdoğan’ın hedefinde kim var?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan açık açık itiraf edip meydan okuyor. “Hapse attıran da işime geldiğinde serbest bıraktıran da benim” diyor. Peki bu çark nasıl işliyor?

BOLD – Önce yargı kararlarını tanımadı sonra tam saha kontrol altına alıp siyasetin oyuncağı haline getirdi. Hatta akıl hocası Doğu Perinçek’e kulak verip bir adım öteye taşıdı.

Siyasi rakipleri, gazeteciler, sivil toplum örgü liderleri, eski dava arkadaşları bile onun elinde oyuncağa dönüşen yargı sisteminden payına düşeni aldı, almaya devam ediyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan açık açık itiraf edip meydan okuyor. “Hapse attıran da işime geldiğinde serbest bıraktıran da benim” diyor. Peki bu çark nasıl işliyor? Bold Medya AKP yargısını konu aldı.

CHP’nin Kılıçdaroğlu ısrarına eleştiriler artıyor: Uygun aday değil

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar