Connect with us

Gündem

Kaçırılan Hüseyin Galip Küçüközyiğit bulundu: Kızını arayıp Sincan’da olduğunu söylediler

9 ay önce Ankara’da kaçırılan Başbakanlık çalışanı Hüseyin Galip Küçüközyiğit bulundu. Kızı Nursena Küçüközyiğit, babasının Sincan Cezaevinde olduğunun kendisine bildirildiğini açıkladı.

BOLD – 29 Aralık 2020’den beri haber alınmayan Başbakanlık eski raportörü KHK’lı Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in Sincan Cezaevinde olduğu öğrenildi. Haberi kızı Nursena Küçüközyiğit Twitter hesabından duyurdu.

Nursena Küçüközyiğit “Dün akşam babamın cezaevinde olduğuna dair telefon aldım. Netleşmesi için bekledim biraz, artık duyurabilirim. Babam yaşıyor. :)” dedi.

Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya da dün akşamdan bu yana Hüseyin Galip’in bulunmasıyla ilgili Twitter’da yayılan “Güzel şey olacak, çok sevineceksiniz. Mutluluktan ağlayacaksınız, güzel haber var desem ilk aklınıza gelen ne?” tweetlerine tepki gösterdi.

Çetinkaya “Cılkını çıkardınız ya… Hüseyin Galip Küçüközyiğit bulundu. Sincan Cezaevinde. Avukatı görsün, çıksın bilgi verecekler. Esrarengiz olmayı ne çok seviyorsunuz. İnsanlar haber bekliyor” dedi.

NE OLMUŞTU?

Başbakanlık’ta hukuk müşaviri olarak görev yaparken ihraç edilen ve bir süre cezaevinde hapis yattıktan sonra tahliye edilen KHK’lı Hüseyin Galip Küçüközyiğit’ten 29 Aralık 2020’den beri haber alınamıyordu.

Hukuk müşaviri olan Galip Küçüközyiğit, 17/25 Aralık operasyonlarından sonra Başbakanlık’ta raportör olarak çalışmaya başladı. 15 Temmuz’un ardından ihraç edildi. Eşinden boşandı. Örgüt üyeliği suçlamasıyla 6 yıl 3 ay ceza aldı. Kararla birlikte istinaf süreci öncesi cezaevinden tahliye edildi.

KHK’lı Hüseyin Galip Özyiğit’tin 29 Aralık 2020 salı günü saat 15.30 ile 16.30 arasında Ankara Maltepe Camii’nin karşısındaki ofisinden 34 FNF28 plakalı Mazda 323 model aracıyla Gölbaşı’na doğru hareket ettiği tahmin edildi.

Nursena Küçüközyiğit, üç kişinin babasını takip ettiği güvenlik kamerası görüntülerine ulaştı. Görüntülerin babasının çalıştığı ofisin bulunduğu apartmanın güvenlik kamerasından elde eden Nursena Küçüközyiğit bu görüntülerle ilgili işlem yapacak emniyet ya da savcılık görevlisi bulamadı.

Kocaeli Savcılığı kayıp başvurusunu kovuşturmaya gerek yoktur diye reddetti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurularda da bir gelişme olmadı. Hakkında etkin bir soruşturma yürütülmeyen Küçüközyiğit için Uluslararası Af Örgütü 1 Şubat’ta acil eylem planı çağrısı yaptı. Af Örgütü ayrıca Küçüközyiğit’in bulunması için imza kampanyası başlattı.

Nursena Küçüközyiğit, babasının yaşam hakkı kapsamında tedbir kararı verilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Ancak AYM başvuruyu Nisan 2021’de reddetti. Alman medyasında da birçok kez haber olan babasının bulunması için  ‘Babam Nerede’ kullanıcı adıyla Twitter hesabı açan Nursena Küçüközyiğit 9 aydır yetkililerden yardım istiyordu.

Kaçırılan Hüseyin Galip Küçüközyiğit Alman medyasında

Gündem

Adalet Bakanlığı, ihraç Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur’a hukuksuzlukta sınır tanımıyor

Cezaevine girdiğinden bu yana birçok hak ihlaline maruz kalan eski Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur, yeni bir hukuksuzluk ile karşı karşıya. Adalet Bakanlığı’na seslenen kızı Nalan Dilara Uğur, “Babama iki sene önce kaldırılan disiplin cezasının uygulanacağı tebliğ edildi. Hukuksuzlukta sınır tanımamanıza hakikaten şapka çıkarıyorum.” dedi.

BOLD – Altı yıldır hapiste olan, 15 aydır ise Afyon 1 Bolu T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan eski Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur’un daha önce haklı bulunduğu disiplin cezaları raftan indirildi.

Kızı Nalan Dilara Uğur’un twitter hesabından verdiği bilgiye göre Hüsamettin Uğur’a Kırıkkale Keskin Cezaevinde işkence görüp bunu da dile getirmesi üzerine baskı amaçlı birçok disiplin cezası verildi.

Bu cezaların hepsi Kırıkkale Keskin İnfaz Hakimliği tarafından kaldırıldı. Uğur’un itirazları haklı bulundu. Ancak geçen hafta Uğur’a iki sene kaldırılan cezanın uygulanacağı tebliğ edildi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 18 Temmuz 2016’da gözaltına alınan, 9 Ekim 2016’dan bu yana da hücrede tutulan Hüsamettin Uğur, 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mayıs 2023’te denetimli serbestlik hakkı kazanan Hüsamettin Uğur, ailesine yakın olmak için kaç aydır nakil talebinde bulunuyor. Ancak sözkonusu ceza yeniden gündeme getirildiği için 6 ay nakil talebinde bulunamayacak.

“HUKUKSUZLUĞUNUZA ŞAPKA ÇIKARIYORUM”

Nalan Dilara Uğur’un paylaşımları şöyle:

“Babama Kırıkkale Keskin Cezaevinde işkence görüp bunu da dile getirmesi üzerine baskı amaçlı bir çok disiplin cezası verilmişti. Bu cezaların HEPSİ Keskin İnfaz Hakimliği tarafından kaldırıldı babamın itirazları haklı bulundu.

Memura hakaret iddiasıyla hücre cezası verdikleri, infaz hakimliğinin kaldırdığı, cezaevinin itirazlarına rağmen ağır ceza mahkemesinin de itirazı reddederek babamın lehine karar verdiği dosya için kanun yararına bozmaya başvurdular bu talep de Adalet Bakanlığı tarafından reddedildi.

Her aşamada babamın lehine karar çıkmışken geçen hafta bir anda babama bu iki sene öncesinin kesinleşmiş kararının kaldırıldığı ve cezanın uygulanacağı kararı tebliğ ediliyor. Bu sefer hakikaten şapka çıkarıyorum hukuksuzluğunuzun sınırının olmamasına.”

Tutuklu Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur: 9 aydır esir muamelesi görüyorum, can güvenliğim yok

Okumaya Devam Et

Gündem

Gergerlioğlu’ndan Bozdağ’a: Retweet için 96 gün cezaevinde kaldım

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Türkiye’de tweet attığı için hakkında soruşturma başlatılan kimse bulunmadığı iddiasını HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu yalanladı. Gergerlioğlu, “Ben tweet bile atmadım, retweetlemiştim. 96 gün cezaevinde kaldım” dedi.

BOLD – HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweetin içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” açıklamasına sosyal medyadan yanıt verdi. Gergerlioğlu, “Ben tweet bile atmadım, retweetlemiştim ve 96 gün cezaevinde kaldım” ifadelerini kullandı.

“NE KADAR GÜLÜNÇSÜN SAYIN BAKAN”

Retweet nedeniyle ceza verilerek vekilliği düşürülen Gergerlioğlu Twitter hesabından Bozdağ’ı etiketleyerek, “Bekir Bozdağ senin lafına kargalar bile güler! Ben tweet bile atmadım retweetlemiştim ve 96 gün cezaevinde kaldım. Demek tweet atsam sorun olmayacaktı! Ne kadar gülünçsün Sayın Bakan?” dedi.

POLİS ZORUYLA MECLİSTEN ÇIKARILIP CEZAEVİNE GÖNDERİLMİŞTİ

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bir internet sitesinde yayınlanmış yazıyı retweet ettiği için hapis cezasına çarptırılmış, bu ceza onanınca, hakkındaki karar TBMM’de okutularak milletvekilliği düşürülmüştü. Polis zoruyla TBMM’den çıkarılan Gergerlioğlu, tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne konulmuştu. Gergerlioğlu cezaevine 96 gün kaldıktan sonra, Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrası serbest kalmıştı.

 

Bozdağ’dan sosyal medya soruşturmalarının püf noktası: “Tweet attı diye…”

Okumaya Devam Et

Gündem

Erdoğan basketbolda iddialı: Bir numara benim

Bakanlarla her hafta basketbol oynadığını söyleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Skorer noktasında bir numara benim” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde açılan Türk Müziği Tarihi Sergisi’ni sergide eşyaları bulunan sanatçıların aile üyeleriyle gezdi. Erdoğan, serginin seriler halinde devam edeceğini söyledi.

“MESLEĞİNİZİ SEVİYORSANIZ ONDA YOK OLACAKSINIZ”

Kendisine yoğun çalışma temposunda nasıl dinç göründüğü sorusuna Erdoğan, “Aşk varsa meşk var. Aşkı tarif edin derler ben de üstattan öğrenmiştim. Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır. Eğer siz mesleği seviyorsanız onda yok olacaksınız. Sevmiyorsanız yapmaya gerek yok” diye konuştu.

“SKORER NOKTASINDA BİR NUMARA BENİM”

Haftada iki, üç gün basketbol oynadığını belirten Erdoğan, “Bu ay aşırı yoğunuz, maç programları yoğun olmayacak. Her hafta muhakkak basket oynuyoruz bakan arkadaşlarımızla beraber. Skorer noktasında bir numara benim” dedi.

 

Koray Aydın ve Ağıralioğlu gitti Ahmet Zeki Üçok geldi: İYİ Parti’de merkez derinlere mi kayacak?

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar