Connect with us

Gündem

Van’ın kayyumu selde kendi halkını bırakıp 15 milyon lirayı diğer şehirlere yolladı

Temmuz ve ağustos aylarında Türkiye’nin birçok yerinde sel felaketleri yaşandı. Bu illerden biri olan Van’da kayyumun yönettiği Büyükşehir Belediyesi’nin kendi şehrindeki selzedeler yerine Kastamonu, Sinop ve Bartın’da selden etkilenenlere 14 milyon 750 bin lira yardım gönderdiği ortaya çıktı.  

BOLD – Kayyumun yönettiği Van Büyükşehir Belediyesi’nin Van’da yaşanan sel felaketiyle aynı tarihlerde Kastamonu, Sinop ve Bartın’daki sel felaketi için 3 milyon lira bağış yaptığı ortaya çıktı. Kayyumun kendi ilindeki selzedeleri görmeyip başka ildeki afetzedelere yardım yapması tepki çekti.

14 MİLYON 750 BİN LİRA YARDIM GÖNDERDİ

Van’da Temmuz ve Ağustos ayı içinde 3 ilçede büyük seller yaşanırken, çok sayıda hayvan telef oldu, birçok kişi evsiz kaldı. Yaşanan felakete rağmen günlerce hiçbir yardımın ulaşamadığı ve destek verilmeyen ilçelerde kayyum yönetimindeki belediyenin yakın tarihlerde sel felekati yaşayan Bartın ve Kastamonu’na para yardımında bulunduğu ortaya çıktı. Ortaya çıkan tutanaklara göre, Van Büyükşehir Belediyesi kayyumu, Eylül ayı Meclis olağanüstü toplantısında aldığı kararla selin vurduğu Kastamonu ve Bartın’a 14 milyon 750 bin lira yardımda bulundu.

PARA İL ÖZEL İDARELERİNE GÖNDERİLDİ

HDP İpekyolu Twitter hesabından paylaştığı meclis kararına göre Van Büyükşehir Belediye Meclisi olağanüstü meclis toplantısında Kastamonu ve Bartın’da selin yol açtığı ulaştırma, alt ve üst yapıları ile içme suyu, kanalizasyon hatlarında meydana gelen hasarın giderilmesi için Bartın İl Özel İdaresine 5 milyon, Kastamonu İl Özel İdaresine 6 milyon 750 bin lira ve yine Kastamonu İl Özel İdaresine 3 milyon TL nakdi yardım yapılmasına karar verildi. Kendi selzedelerine yardım yapmadan diğer illerdeki selzedelere yardım yapılmasına sosyal medyada tepki gösterildi.

 

 

EVLER YIKILDI, HAYVANLAR TELEF OLDU

Van’ın Başkale ilçesi başta olmak üzere diğer ilçelerinde Temmuz ve Ağustos ayında yağan aşırı yağışlar sonrasında sel felaketi meydana gelmiş, can kaybının olmadığı selde yüzlerce hayvan telef olurken onlarca ev selden zarar gördü. Selden etkilenen Çaldıran, Muradiye, Özalp, Saray ve Edremit ilçelerinde de maddi hasarın yanı sıra çok sayıda hayvan telef oldu. Geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlayan ve sel felaketinde hayvanlarının telef olması nedeniyle zor günler geçiren halk, kendilerine yardım eli uzatılmamasına tepki gösteriyor.

Türkiye Tribünali raporu: Gülen Hareketi ve Kürtlere sistematik işkence var, yapanlar korunuyor

Gündem

Adalet Bakanlığı, ihraç Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur’a hukuksuzlukta sınır tanımıyor

Cezaevine girdiğinden bu yana birçok hak ihlaline maruz kalan eski Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur, yeni bir hukuksuzluk ile karşı karşıya. Adalet Bakanlığı’na seslenen kızı Nalan Dilara Uğur, “Babama iki sene önce kaldırılan disiplin cezasının uygulanacağı tebliğ edildi. Hukuksuzlukta sınır tanımamanıza hakikaten şapka çıkarıyorum.” dedi.

BOLD – Altı yıldır hapiste olan, 15 aydır ise Afyon 1 Bolu T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan eski Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur’un daha önce haklı bulunduğu disiplin cezaları raftan indirildi.

Kızı Nalan Dilara Uğur’un twitter hesabından verdiği bilgiye göre Hüsamettin Uğur’a Kırıkkale Keskin Cezaevinde işkence görüp bunu da dile getirmesi üzerine baskı amaçlı birçok disiplin cezası verildi.

Bu cezaların hepsi Kırıkkale Keskin İnfaz Hakimliği tarafından kaldırıldı. Uğur’un itirazları haklı bulundu. Ancak geçen hafta Uğur’a iki sene kaldırılan cezanın uygulanacağı tebliğ edildi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 18 Temmuz 2016’da gözaltına alınan, 9 Ekim 2016’dan bu yana da hücrede tutulan Hüsamettin Uğur, 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mayıs 2023’te denetimli serbestlik hakkı kazanan Hüsamettin Uğur, ailesine yakın olmak için kaç aydır nakil talebinde bulunuyor. Ancak sözkonusu ceza yeniden gündeme getirildiği için 6 ay nakil talebinde bulunamayacak.

“HUKUKSUZLUĞUNUZA ŞAPKA ÇIKARIYORUM”

Nalan Dilara Uğur’un paylaşımları şöyle:

“Babama Kırıkkale Keskin Cezaevinde işkence görüp bunu da dile getirmesi üzerine baskı amaçlı bir çok disiplin cezası verilmişti. Bu cezaların HEPSİ Keskin İnfaz Hakimliği tarafından kaldırıldı babamın itirazları haklı bulundu.

Memura hakaret iddiasıyla hücre cezası verdikleri, infaz hakimliğinin kaldırdığı, cezaevinin itirazlarına rağmen ağır ceza mahkemesinin de itirazı reddederek babamın lehine karar verdiği dosya için kanun yararına bozmaya başvurdular bu talep de Adalet Bakanlığı tarafından reddedildi.

Her aşamada babamın lehine karar çıkmışken geçen hafta bir anda babama bu iki sene öncesinin kesinleşmiş kararının kaldırıldığı ve cezanın uygulanacağı kararı tebliğ ediliyor. Bu sefer hakikaten şapka çıkarıyorum hukuksuzluğunuzun sınırının olmamasına.”

Tutuklu Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur: 9 aydır esir muamelesi görüyorum, can güvenliğim yok

Okumaya Devam Et

Gündem

Gergerlioğlu’ndan Bozdağ’a: Retweet için 96 gün cezaevinde kaldım

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Türkiye’de tweet attığı için hakkında soruşturma başlatılan kimse bulunmadığı iddiasını HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu yalanladı. Gergerlioğlu, “Ben tweet bile atmadım, retweetlemiştim. 96 gün cezaevinde kaldım” dedi.

BOLD – HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweetin içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” açıklamasına sosyal medyadan yanıt verdi. Gergerlioğlu, “Ben tweet bile atmadım, retweetlemiştim ve 96 gün cezaevinde kaldım” ifadelerini kullandı.

“NE KADAR GÜLÜNÇSÜN SAYIN BAKAN”

Retweet nedeniyle ceza verilerek vekilliği düşürülen Gergerlioğlu Twitter hesabından Bozdağ’ı etiketleyerek, “Bekir Bozdağ senin lafına kargalar bile güler! Ben tweet bile atmadım retweetlemiştim ve 96 gün cezaevinde kaldım. Demek tweet atsam sorun olmayacaktı! Ne kadar gülünçsün Sayın Bakan?” dedi.

POLİS ZORUYLA MECLİSTEN ÇIKARILIP CEZAEVİNE GÖNDERİLMİŞTİ

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bir internet sitesinde yayınlanmış yazıyı retweet ettiği için hapis cezasına çarptırılmış, bu ceza onanınca, hakkındaki karar TBMM’de okutularak milletvekilliği düşürülmüştü. Polis zoruyla TBMM’den çıkarılan Gergerlioğlu, tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne konulmuştu. Gergerlioğlu cezaevine 96 gün kaldıktan sonra, Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrası serbest kalmıştı.

 

Bozdağ’dan sosyal medya soruşturmalarının püf noktası: “Tweet attı diye…”

Okumaya Devam Et

Gündem

Erdoğan basketbolda iddialı: Bir numara benim

Bakanlarla her hafta basketbol oynadığını söyleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Skorer noktasında bir numara benim” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde açılan Türk Müziği Tarihi Sergisi’ni sergide eşyaları bulunan sanatçıların aile üyeleriyle gezdi. Erdoğan, serginin seriler halinde devam edeceğini söyledi.

“MESLEĞİNİZİ SEVİYORSANIZ ONDA YOK OLACAKSINIZ”

Kendisine yoğun çalışma temposunda nasıl dinç göründüğü sorusuna Erdoğan, “Aşk varsa meşk var. Aşkı tarif edin derler ben de üstattan öğrenmiştim. Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır. Eğer siz mesleği seviyorsanız onda yok olacaksınız. Sevmiyorsanız yapmaya gerek yok” diye konuştu.

“SKORER NOKTASINDA BİR NUMARA BENİM”

Haftada iki, üç gün basketbol oynadığını belirten Erdoğan, “Bu ay aşırı yoğunuz, maç programları yoğun olmayacak. Her hafta muhakkak basket oynuyoruz bakan arkadaşlarımızla beraber. Skorer noktasında bir numara benim” dedi.

 

Koray Aydın ve Ağıralioğlu gitti Ahmet Zeki Üçok geldi: İYİ Parti’de merkez derinlere mi kayacak?

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar