Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Çöktükleri okulları arpalığa çevirdiler: Maarif Vakfı personele 58 bin lira maaş ödüyor

Gülen Hareketinin yaklaşık 220 okulunu devralan Türkiye Maarif Vakfı, çalıştırdığı personele 25 bin ile 58 bin lira arasında değişen maaş ödüyor. Türkiye’de gençler kalacak yurt bulamazken, Maarif Vakfı’nın nasıl arpalığa döndüğü rapora yansıdı.

BOLD – 15 Temmuz’dan bir ay önce kurulan Türkiye Maarif Vakfı, yurt dışındaki 220 Gülen Hareketi okulunu devraldı. Beş yıllık faaliyetlerini açıklayan Maarif Vakfı, çökülen okulların nasıl arpalığa dönüştürüldüğünü ortaya koydu. Kurulduğu yıl 5 ülkede eğitim faaliyeti yürüten vakıf 2021 yılında bu sayıyı 44’e çıkardı. Vakıf Eylül 2021 itibariyle Türkiye’den giden 438 personele en düşük 25 bin, en yüksek 58 bin TL maaş ödüyor.

BÜTÇEDEN 1 MİLYAR LİRA AKTARILIYOR

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, vakfın kuruluşundan bu yana yurtdışında eğitim alanında attığı adımlara ilişkin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergeye yanıt bütçeden her yıl 1 milyar liranın üzerinde para aktarılan vakfın başkanı Birol Akgün’den geldi.

Akgün’ün yanıtına göre kurulduğu 2016 yılında 5 ülkede eğitim faaliyeti yürüten vakıf bu sayıyı 2017’de 22’ye, 2018’de 33’e, 2020’de 42’ye, 2021 yılında ise 44’e çıkardı.  Faaliyet yürüttüğü ülkelerde okul müdürlüğü bazında eğitim kurumu sayısı 2016 yılında 18 olan vakıf bu sayıyı 2021’de 361’e yükseltti. 2020’de 12 olan eğitim merkezi sayısını 2021’de 13’e çıkaran vakfın bünyesinde, yurt dışında olan 1 üniversite ve 43 de yurt bulunuyor.

YURTDIŞINDA 438 PERSANEL ÇALIŞIYOR

CHP’li Bakan, Türkiye’den yurt dışındaki Maarif Vakfı okul ve yurtlarında görevlendirilmek üzere gönderilen kişi sayısını da sordu. Yanıta göre, 2021 yılı itibariyle 438 personel vakfın okullarına gönderildi.

EN ÇOK PERSONEL PAKİSTAN’DA

En çok personelin gönderildiği ülkeler sırasıyla 63 çalışanla Pakistan, 54 ile Afganistan, 19 ile Mali ve Irak oldu. Geçtiğimiz yıllarda personel gönderilen fakat 2021 yılında gönderilmeyen ülkeler ise, Güney Sudan, Kazakistan, Kuveyt, Malezya, Nijerya, Sao Tome olarak belirtildi.

MİLLETİN VERGİLERİYLE 58 BİN TL MAAŞ

Türkiye’den yurt dışına gönderilen personelin maaşları ise dudak uçuklattı. Akgün, yurt dışı personele ödenen aylık ücret alt sınırının 2 bin 887 dolar (25 bin 500 TL), yurt dışı personele ödenen aylık ücret üst sınırının ise 6 bin 637 dolar (58 bin 800 TL) olduğunu söyledi.

DİL BİLMEYEN PERSONELE DE BOL KEPÇE MAAŞ

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Akgün’ün verdiği yanıtı değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Türkiye’de devlet yurduna yerleşemeyen, özel yurtlara ekonomik olarak gücü yetmeyen, tarikat ve cemaat yurtlarına karşı duran üniversite öğrencilerinin parklarda yatmaya başladığını söyledi. Bakan, dil bilmeyen personele bol kepçe maaş verildiğini kaydederek, “Maarif Vakfı faaliyetleri için Türkiye’den yurt dışına giden personele, en düşük 2 bin 887 dolar yani bugünkü kurla (8.81) 25 bin 435 TL;  en yüksek 6 bin 637 dolar yani bugünkü kurla 58 bin 472 TL maaş ödeniyor. Bugün Türkiye’de asgari ücret 2 bin 825 TL, yani 320 dolar. Bu ücretlerin 2019 yılındaki alt sınırı bin 293 dolar, üst sınırı 4 bin 500 dolardı. O dönem dolar kuru 5.60-5.85 bandındaydı.” diye konuştu.

BASIN DANIŞMANLARI SADECE 2 GÜN ÇALIŞIYOR

Öte yandan Maarif Vakfı’nın basın danışmanı adı altında çalıştırdığı personellerin de haftada iki gün çalıştığı tespit edildi. Diğer 5 gün İstanbul dışında memleketlerinde ailelerinin yanında kalan personelin, hem maaş hem de yol masraflarının Maarif Vakfı tarafından ödendiği vurgulandı.

Erdoğan’ın anketçisi: AKP’nin yeni seçim kazanamayacağı anlaşılıyor

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Diyanet “baldız fetvası’ haberlerine “algı operasyonu” dedi

Diyanet, Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan ve sosyal medyada yayılan “baldızla zina yapmanın nikâhı düşürmeyeceği” haberi ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada algı operasyonlarıyla zihinlerin bulandırılmaya çalışıldığı öne sürüldü.

BOLD – Diyanet İşleri Başkanlığı, “baldız fetvası” olarak gündeme gelen haberle ilgili açıklama yaptı. Yapılanın algı operasyonu olduğu iddia edildi.

“BU FİİLİ HELAL GÖRMEDİKÇE NİKAHLARINA ZARAR VERMEZ”

Cumhuriyet’te dün yer alan haberde Din İşleri Yüksek Kurulu’nun ‘Fetvalar‘ adıyla yayınladığı kitabın 2015’te yapılan üçüncü basımında “baldızla zina yapmanın nikâhı düşürmeyeceği”nin belirtildiği iddia edildi. Haberde fetvada “Kuran’da, zinaya ilişkin, ‘Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, bir hayasızlıktır ve çok kötü bir yoldur‘ buyrulduğu aktarılan fetvada, ‘Bu sebeple zina büyük günahlardan olmakla beraber eşlerden birinin zina etmesi, bu fiili helal görmedikçe nikâhlarına zarar vermez” cümlesinin yer aldığı belirtildi.

“BAĞLAMINDAN KOPARILDI” İDDİASI

Diyanet İşleri Başkanlığı, birçok haber sitesinde yer alan ve sosyal medya gündemine giren haberle ilgili açıklamasında, birtakım medya mecralarında 2015 yılında basılan bir kitapta geçen ifadelerin “bağlamından koparılarak ve çarpıtılarak Diyanet İşleri Başkanlığı’yla ilgili insaftan, vicdandan, gerçeklikten yoksun paylaşımlar yapıldığı” belirtildi.

ALGI OPERASYONLARIYLA ZİHİNLER BULANDIRILMAYA ÇALIŞILMAKTA

Fıkhi metinler ve hükümler üzerine yorum yaparak yanlış anlaşılmalara ve vahim sonuçlara yol açılmasının büyük bir cehalet olduğu öne sürülen açıklamada, “Bir kez daha ifade edelim ki zina, Allah’ın açıkça haram kıldığı çirkin bir fiil ve büyük bir günahtır. Bu menfur davranışın aile çevrelerine taşınması, aynı zamanda korkunç bir ahlaki yozlaşma ve toplumsal felakettir. Her mümin tarafından bilinen bu kadar net bir konuda algı operasyonlarıyla zihinleri bulandırmaya çalışmak insanlık dışı bir davranıştır” denildi.

 

TÜGVA, kullandığı ERP yazılımı için Gülen Hareketi’ni suçladı

Okumaya devam et

Gündem

Balyoz davasında yeniden yargılanan Çetin Doğan: Hazırladığımız plan değil, senaryo

Yargıtay’ın bozduğu Balyoz davasının ilk duruşması İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Davada yeniden yargılanan Çetin Doğan, hazırladıklarının plan değil senaryo olduğunu öne sürdü. Avukatlar mahkemenin beraat kararında ısrarcı olmasını isterken, dava 18 Şubat’a ertelendi.

BOLD – Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin, 7 sanık hakkındaki beraat kararını bozmasının ardından Balyoz davası İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlandı. 28 Şubat davasından hükümlü Çetin Doğan’ın savunmasının alındığı ilk duruşmada avukatlar mahkemeden beraat kararlarında ısrar etmesini istedi.

DAVA YENİDEN GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararının ardından yeniden görülen “Balyoz” davasında yargılanan 237 kişi hakkında beraat kararı verildi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 7 kişi hakkındaki beraat kararını bozdu. İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmaya hükümlü Çetin Doğan SEGBİS üzerinden, diğer sanıklar ise avukatları ile katıldı. Duruşmada Yargıtay’ın bozma kararına karşı görüşler alındı.

HAZIRLADIĞIMIZ PLAN DEĞİL, SENARYO

Duruşmaya SEGBİS üzerinden katılan Doğan, hakkındaki iddiaları reddederek, yargının büyük ölçüde siyasetin vesayeti altında olduğu ve temyiz edilen davanın Yargıtay’ın raflarından indirilmesi için uygun koşulların oluşturulduğunu öne sürdü. Hazırladıkları senaryonun plan gibi algılandığını öne süren Doğan, gelecekte yaşanabilecek askeri/politik gelişmeler dikkate alınarak hazırlanan senaryolar bağlamında 05-07 Mart 2003 tarihlerde icra edilen Plan Semineri için de özgün bir senaryo hazırlandığını kaydetti.

DURUŞMA 18 ŞUBAT’A ERTELENDİ

Doğan’ın savunmasının ardından sanık avukatları bozma kararının hukuka aykırı olduğunu belirterek daha önce İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararında direnmesi gerektiğini belirttiler. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na “itiraz yetkisini kullanma” talepli dilekçelerin akıbetlerinin sorulmasına karar veren mahkeme duruşmayı 18 Şubat 2022 tarihine erteledi.

 

TÜGVA, kullandığı ERP yazılımı için Gülen Hareketi’ni suçladı

 

Okumaya devam et

Gündem

TÜGVA, kullandığı ERP yazılımı için Gülen Hareketi’ni suçladı

Kendisine özel ERP yazılımı ile Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü verilerine ulaşabildiği ortaya çıkan TÜGVA, 83 milyon kişinin verilerine görebildiği ERP programı konusunda Gülen Hareketi’ni suçladı. TÜGVA, bunun kendilerine kurulan bir “kumpas” olduğunu iddia etti. 

BOLD – TÜGVA’nın tüm Türkiye’yi fişlediği özel yazılımı ERP’nin detaylarını, eski bir vakıf çalışanı gazeteci Cevheri Güven’le paylaştı. Güven’in konuyla kamuoyu ile paylaşması sonucu vakıf bunu yalanlama yoluna gitti. TÜGVA, ERP yazılı ile ilgili de Gülen Hareketi’ni suçladı.

TÜGVA, ESKİ ÇALIŞANIN İTİRAFLARINI YALANLADI

Gazeteci Cevheri Güven, 83 milyonun AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜGVA tarafından fişlendiğini eski bir vakıf çalışanının itirafları sonrasında ortaya çıkardı. Kullandığı yazılımla istediği kişilerin bilgilerine ulaşabildiği iddiasına ilişkin açıklama yapan TÜGVA, bu iddiayı reddetti. Konuyla ilgili paylaşılan videonun gerçeği yansıtmadığı öne sürülen açıklamada, videodaki sözde programın vakıflarına kumpas olması için Gülen Hareketi tarafından hazırlandığı iddia edildi.

CHP, KONUYU MECLİS’E TAŞIDI

TÜGVA’nın ERP isimli yazılım ile Türkiye’deki herkesin kişisel bilgilerine ulaştığının ortaya çıktığını belirten CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise konuyu Meclis gündemine taşıyıp İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ERP ile ilgili sorular yöneltti. Önergesinde TÜGVA’nın vatandaşların kişisel bilgilerini nasıl ele geçirdiğini soran Antmen, Bakan Soylu’ya TÜGVA’ya yardımcı olan bu kişiler hakkında ne tür hukuki ve idari işlemler yapılacağını sordu.

 

 

 

Her şeyimiz TÜGVA’nın elinde! 80 milyonun fişlendiği yazılım

Okumaya devam et

Popular

Shares