Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Erdoğan rejiminin cezaevlerindeki işkenceleri sürüyor: Falakaya yatırıp tuzda yürüttüler

İnsanlığa karşı işlediği suçlar nedeniyle Lahey’de yargılanması için çalışmalar başlatılan Erdoğan rejimi, cezaevlerindeki işkencelere devam ediyor. Son olarak Kayseri Cezaevi’nde önce falakaya yatırılan bir mahkum daha sonra tuzda yürütüldü. Olay HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından Meclis gündemine taşındı.

BOLD – Türkiye cezaevlerinde son dönemde yaşanan işkencelere bir yenisi daha eklendi. Kayseri 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nden tahliye olan 33 yaşındaki İsmail Bayram, cezaevinde bir mahpusun kavga ettiği için falakaya yatırıldığını, daha sonra da mahpusun tuz üzerinde yürütülerek işkence yapıldığı anlattı. Cezaevinde yaşananların araştırılmasını isteyen HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu olayla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

CEZAEVİNDE YAŞADIKLARINI UNUTAMADI

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, İsmail Bayram, 1 yıl 4 ay Kayseri’deki 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde kaldıktan sonra tahliye edildi. Ancak Bayram’ın babası ve kardeşi başka suçlardan dolayı aynı cezaevinde kalmaya devam ediyor. Tahliye edildikten sonra cezaevinde yaşananları uzun süre unutamayan Bayram, cezaevinde yaşadıklarını anlattı. Her sabah 05.00’te ceza infaz kuruma memurlarının koğuşlara geldiğini belirten Bayram, “Gardiyanların bazıları kasıtlı olarak demirlere vuruyordu. İnsanlara hayvan muamelesi yapıyorlardı” ifadelerini kullandı.

FALAKAYA YATIRIP TUZDA YÜRÜTTÜLER

Kaldıkları koğuşa 19 yaşında Alperen Sağır adında bir mahpusun verildiğini söyleyen Bayram, bu mahpusun yürümekte zorluk yaşadığını görünce kendisine neden yürüyemediğini sorduğunu belirterek, “Alperen’le iletişim kurmak çok zordu. Çünkü benden, koğuştaki herkesten korkuyordu, çekiniyordu. Yanına yaklaştığımızda ona zarar vereceğimizi düşünerek uzaklaşıp titremeye başlıyordu. Haftalarca seke seke yürüdü. Biraz yakınlaşmaya başlayınca yaşadığı işkenceyi anlatmaya başladı. Alperen cezaevinde başka bir mahpusla kavga etmiş. Bunun üzerine gardiyanlar Alperen’e işkence etmiş. Falakaya yatırmışlar. Yetmemiş tuzun üzerinde yürütmüşler. Bunları kendi ağzından duyduğumda şok geçirdim. Bu cezaevinde işkence olduğunu biliyorduk. Kimse ses çıkartamıyordu. Sistematik bir şekilde işkence var. Bunun duyurulmasını istiyorum” dedi.

KORONALI HASTAYI BABAMIN YANINA VERDİLER

60 yaşındaki babası ve kardeşinin Kayseri 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde kaldığını belirten Bayram, “Babam Hamdullah Bayram 60 yaşında. Tansiyon ve böbrek hastası. Babam cezaevindeki haksızlıkları her zaman karşı çıkan biri. Korona virüsü test sonucu pozitif olan birini bile bile babamın yanına verdiler. Bu cinayete teşebbüstür. Babama bir şey olursa hesabını kim verecek? Tuvalete gidemeyecek derecede hasta, akıl sağlığı yerinde olmayan tutukluları revir yerine normal mahkumların kaldığı koğuşa veriyorlar. Burada yaşananları herkes bilmeli ve bunun için harekete geçilmeli” dedi.

GERGERLİOĞLU İDDİALARI BAKANA SORDU

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da yaşananları Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu. Kayseri 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yaşananlarla ilgili soruşturma başlatılıp başlatılmadığını soran Gergerlioğlu, cevaplaması istemiyle Gül’e şu soruları yöneltti:

  • Hamdullah Bayram isimli yurttaş Kayseri Bünyan 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalmaktayken Kovid-19 testi pozitif çıkan bir mahpusu Hamdullah Bayram isimli yurttaşın kaldığı koğuşa verildiği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa Kovid-19 testi pozitif çıkan bir mahpus neden Hamdullah Bayram isimli yurttaşın kaldığı koğuşa verilmiştir?
  • Eğer bu iddialar doğruysa Hamdullah Bayram isimli yurttaşın sağlığı ne durumdadır?
  • Kayseri Bünyan 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde C-9 koğuşunda kalan 19 yaşında isminin Alper olduğu söylenen yurttaşa cezaevinde falakaya yatırıldığı iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa bu mahpusa işkence ve kötü muamelede bulunan infaz koruma memurları hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır? Varsa soruşturmanın akıbeti nedir?
  • Bakanlığınızın bu konu hakkında bilgisi var mıdır?
  • Son 5 yılda kamu görevlileri hakkında işkence ve kötü muamele şikayetiyle savcılıklara suç duyurusunda bulunulan yurttaş sayısı kaçtır?
  • Son 5 yılda işkence ve kötü muamele nedeniyle işten çıkarılan kamu görevlisi sayısı kaçtır?
  • Son 5 yılda cezaevlerinde hastalık/salgın hastalık nedeniyle karantinaya alınan mahpus sayısı kaçtır?

Hesap vakti gelen Gökçek, mallarına çöktüğü İpek Ailesine saldırdı

Gündem

Erdoğan Gül’ü affetti, ya hakkına girdiği masumlar?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan affını talep eden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü affetti. Gül, kendi döneminde yapılan skandal uygulamalar ve hukuksuzluklarla adını tarihe yazdırdı.

BOLD – Abdulhamit Gül, Adalet Bakanlığı görevinden alındı. Yerine eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ atandı. Erdoğan Gül’ü affettiğini açıkladı ancak Gül’ün uygulamalarının mağduru olan yüzbinlerce kişi ile bu hukuksuzluklar sonrası yaşamını yitirenler eski Adalet Bakanı’nı affedecek mi? İşte Gül’ün bakan olduğu dönemin mağdurlarından bir kaçı…

GÜLEN HAREKETİ MENSUPLARINA SOYKIRIM UYGULANDI

15 Temmuz’dan yaklaşık 1 yıl sonra Adalet Bakanlığı koltuğuna oturan Gül, 15 Tammuz sonrasında Gülen Hareketi mensuplarına yönelik yürütülen hukuksuz uygulamaları sürdürdü. Bu süreçte yüzbinlerce kamu görevlisi ve akademisyen savunma hakkı verilmeden ihraç edildi. Yüzbinlerce asker, polis ve sivil tutuklandı. Yargılamalar skandala dönüşürken, emniyet ve cezaevlerinde işkence iddiaları hiç eksik olmadı.

CEZAEVİNDE PLASTİK SANDALYEDE ÖLDÜ

Gül’ün bakanlığı döneminde yaşanan çok sayıda ölümlerden hafızalara kazınanlardan biri de 29 Ağustos 2020’de Şebinkarahisar K2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan nakledildiği Gümüşhane Cezaevi’nde hayatını kaybeden KHK’lı Komiser Yardımcısı Mustafa Kabakçıoğlu’nun plastik sandalyede ölümü. Kabakçıoğlu’nun cesedi, cezaevi infaz memurları tarafından, hücrede bir plastik sandalyede oturur vaziyette bulundu. Kabakçıoğlu’nun ölüm hakkında sorumlular adalet önüne çıkarılmadı.

İLAÇLARI VERİLMEDİ HAYATINI KAYBETTİ

Gül’ün bakanlığı döneminde cezaevinde yaşanan ölümlerden biri de Ordu Cezaevinde hayatını kaybeden Kuran-ı Kerim öğretmeni Nesrin Gençosman. 1 Haziran 2018’de tutuklanıp Ordu Efirli Cezaevine gönderilen Kur’an-ı Kerim öğretmeni Nesrin Gençosman, tedavisi geciktirildiği ve dilekçeleri zamanında dikkate alınmadığı için 3 Temmuz 2018 salı gecesi zatürreye bağlı kalp krizi sebebiyle cezaevinden Ordu Devlet Hastanesine kaldırıldı. İlaçları sevk edildiği gün verildi. 8 gün yoğun bakımda kalan Gençosman 11 Temmuz 2018’de hayatını kaybetti.

TEDAVİSİ GECİKTİRİLDİ, YAŞAMINI YİTİRDİ

Gençosman gibi yine cezaevinde ilaçları verilmediği için ölenlerden biri de İngilizce öğretmeni Halime Gülsu. İlaçları verilmediği ve tedavisi geciktirildiği için tutuklu bulunduğu Tarsus Cezaevinde 28 Nisan 2018’de hayatını kaybeden İngilizce öğretmeni Halime Gülsu’nun ölümüne dair Mersin TEM’deki görevliler ve Tarsus Devlet Hastanesi doktoru hakkında başlatılan soruşturmayı Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı 16 Mayıs 2019’da ‘kovuşturmaya gerek yoktur’ diyerek takipsizlik kararıyla kapattı. Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı ise cezaevi görevlileriyle ilgili açılan soruşturmayı 18 Mart 2019’da kapattı.

Adalet Bakanı istifa etti, yerine yeniden Bekir Bozdağ atandı

Okumaya devam et

Gündem

Adalet Bakanı istifa etti, yerine yeniden Bekir Bozdağ atandı

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül istifa etti. İstifası AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilirken, Gül’ün yerine eski Adalet Bakanlarından Bekir Bozdağ atandı.

BOLD – Adalet Bakanı Abdülhamit Gül görevden affını istedi. Gül’den boşalan koltuğa Bekir Bozdağ atandı.

ABDULHAMİT GÜL AFFINI İSTEDİ

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; görevinden affını isteyen ve görevden af talebi kabul edilen Abdulhamit Gül’den boşalan Adalet Bakanlığına 15 Temmuz döneminin Adalet Bakanı olan Bekir Bozdağ atandı.

ARABULUCU OLAMADI ANCAK BAKAN YAPILDI

Bozdağ, Adalet Bakanlığının düzenlediği Arabuluculuk Sınavı’nda düşük puan alıp başarılı olamamıştı. 24 Kasım 2019 tarihinde yapılan arabulucu sınavında 91 ve üstünde puan alan 6 bin 271 aday başarılı olurken, Bekir Bozdağ sınavdan 72 puan alıp ‘başarısız’ olmuştu.

15 TEMMUZ DÖNEMİNİN ADALET BAKANI

1965 yılında Yozgat’ta dünyaya gelen Bekir Bozdağ, Kürt asıllı siyasetçilerden birisi. İlahiyat ve hukuk mezunu olan Bozdağ, 2013-2015 ve 2015-2017 yılları arasında Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım tarafından kurulan hükûmetlerde Adalet Bakanlığı görevini sürdürdü. 2011-2013 ve 2017-2018 yılları arasında Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan hükûmetlerde Başbakan Yardımcılığı görevini yürüttü. 15 Temmuz döneminin Adalet Bakanı olan Bozdağ, 29 Ocak 2022 tarihinde Erdoğan tarafından yeniden Adalet Bakanlığı’na atandı.

 

Prof. Özgenç’ten AYM’ye iltisak eleştirisi: Hukuk literatüründe böyle bir kavram yok

Okumaya devam et

Gündem

Prof. Özgenç’ten AYM’ye iltisak eleştirisi: Hukuk literatüründe böyle bir kavram yok

Türk Ceza Kanunu’nun mimarlarından Prof. Dr. İzzet Özgenç, Anayasa Mahkemesi’nin irtibat ve iltisak nedeniyle yapılan ihraçları hukuka uygun bulmasını eleştirerek, hukuk literatüründe iltisak diye bir kavramın olmadığını altını çizdi.

BOLD – Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve mevcut Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) mimarlarından Prof. Dr. İzzet Özgenç, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) “irtibat” ve “iltisak” eleştirisinde bulunarak, bu iki kavrama dayanarak kişilerin hak mahrumiyetine maruz bırakılamayacağına dikkat çekti.

İRTİBAT – İLTİSAK DEĞERLENDİRMELERİ SORUNLU

Anayasa Mahkemesi “irtibat” ve “iltisak”a dayalı ihraçların “hukuka uygun” olduğu kararını eleştiren Prof. Dr. Özgenç, “Anayasa Mahkemesinin Hukuka geri dönüş bakımından bir kapı aralamış olan 24.6.2021 tarihli ve E. 2018/81, K. 2021/45 sayılı Kararında masumiyet karinesiyle ilgili olarak yer verilen kitabi bilgilere aynen katılmakla birlikte, bir örgütsel yapıya üyelik dışında irtibat ve özellikle iltisak kavramı ile ilgili değerlendirmeleri sorunlu gördüğümüzü belirtmek gerekir” dedi.

HUKUK LİTERATÜRÜNDE İLTİSAK DİYE KAVRAM YOK

Bu iki kavrama dayanılarak kişilerin herhangi bir hak yoksunluğuna maruz bırakılamayacağını kaydeden Özgenç, “Bu iki kavramın belirlilik ilkesiyle bağdaşmadığını, bu iki kavrama izafeten kişilerin herhangi bir hak yoksunluğuna maruz bırakılamayacağını ve özellikle nevzuhur ‘iltisak’ diye hukuk literatürümüzde bir kavram bulunmadığını belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

 

Yoğun bakımdaki hastanın tahliye edilmemesi yasal değil

Okumaya devam et

Popular

Shares