Connect with us

Analiz

İşte AKP’nin unutturmak istediği skandallar: Uyuşturucu ticareti, 128 milyar dolar, kripto para vurgunu

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, olası bir erken seçim öncesi büyük skandalları unutturmak istiyor. Vatandaş asgari ücretle geçinmeye çalışırken, AKP’li bürokratların 5 ayrı maaş alması, Merkez’in buharlaşan 128 milyar doları, bakanlarla fotoğrafları çıkan 2 milyar dolarlık kripto parayla yurtdışına kaçan Fatih Özer ilk akla gelenler. Sedat Peker’in AKP Hükumeti-uyuşturucu-derin devlet ilişkisine dair ifşaatları da hafızalardan silinmek isteniyor.

BOLD ANALİZ – AKP Hükumeti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın unutturmak için yoğun çaba harcadığı skandalları BOLD masaya yatırdı.

DAMAT BERAT ALBAYRAK SKANDALI

Kayınpederi Erdoğan tarafından önce Enerji Bakanı ardından Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan damat Berat Albayrak Türkiye ekonomisini çökertti. Göreve geldiğinde 3 lira seviyesindeki döviz kuru 8,50 lira ya fırladı. Marketten, pazara kadar her ürüne zam üstüne zam geldi. Eskiden 100 TL’ye dolan bir pazar arabası artık 300 liraya dolmuyor. Damadın bir gece yarısı sosyal medya üzerinden istifa etmesi sonrası yaşanan devlet krizini unutturmak için Albayrak aylarca kayıp kaldı.

MERKEZ BANKASI’NIN HARCANAN 128 MİLYAR DOLARI

Ana muhalefet partisi CHP Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük finansal skandalı olarak adlandırılan 128 milyar doları unutturmamak için birçok yolu denedi. ‘128 milyar dolar nerede?’ pankartları asıldı. Sosyal medyadan 128 milyar dolar ile neler yapılabileceğine dair bilgiler paylaşıldı. Ancak Erdoğan 128 milyar dolar skandalını unutturmak için her yolu denedi. Erdoğan ilk olarak paranın yerinde durduğunu söyledi. Daha sonra Kovid-19 ile mücadelede kullanıldığını belirtti. Muhalefet partileri de  128 milyar doları sorgulamayı bıraktı.

ÇİFTÇİYE HACİZ, DEMİRÖREN’E 750 MİLYON DOLARLIK KIYAK

AKP Hükumeti çiftçiye yaptığı zulmü de unutturmak istiyor. Oy deposu çiftçilerin traktör ve tarlalarını haciz eden Ziraat Bankası, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın el üstünde tuttuğu Yıldırım Demirören’e kıyak üstüne kıyak yapıyor. Demirören, Hürriyet, Kanal D ve CNN Türk’ü satın alması için Ziraat Bankası’nın verdiği 750 milyon dolarlık krediyi 2 yıldır ödemiyor. Çiftçiyi, asgari ücretliyi, emekliyi hemen icraya veren banka, son olarak Demirören’e borç yapılandırması imkanı sundu.

BAKANLARLA FOTOĞRAFI ÇIKAN KRİPTO TOSUNCUK

AKP’nin sonuna kadar destek verdiği dolandırıcılar da gündemden düşürüldü. Çiftlik bank adıyla on binlerce vatandaşı dolandıran Mehmet Aydın 1 milyar liraya yakın parayla yurtdışına kaçtı. Paraları bitirince Türkiye’ye teslim oldu. AKP’liler tarafından kollandığını itiraf etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile fotoğrafları yayımlanan Fatih Sezer de 22 Nisan 2021 tarihinde 2 milyar dolar kripto parayla yurtdışına kaçtı. 26 Nisan 2021 Pazartesi döneceğini açıkladı. Yurtdışındaki öğretmenleri kaçırarak Türkiye’ye getiren MİT ve Emniyet Sezer’i 5,5 aydır yakalayamadı. Dolandırdığı kişilerden birisi parasız kaldığı için intihar etti.

PEKER’İN İFŞALARINI DURDURMAK İÇİN DİPLOMASİ

AKP tarafından cezaevinden çıkarılan suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşaları ise yaz aylarında dünyanın gündemine oturdu. Birleşik Arap Emirlikleri’nden videolar çeken Peker, AKP-derin devlet-mafyanın kirli ilişkilerini gözler önüne serdi. Peker, Cumhurbaşkanlığı’nın talimatıyla Cumhurbaşkanlığının özel ordusu SADAT ile Suriye’ye silah taşıdıklarını belgeleriyle paylaştı. 15 Temmuz öncesi sivillere dağıtılan silahları anlattı. AKP’li bazı bakanların uyuşturucu trafiğinden pay aldıklarını ortaya koydu. Peker’in açıklamalarının Erdoğan’ı zor durumda bıraktığı dünya gündeminde haber oldu. Erdoğan, hem Peker’i susturmak hem de anlattıklarını unutturmak için Birleşik Arap Emirlikleri’nin önüne kırmızı halılar serdi. Erdoğan’a dair açıklamalar yapamadan Peker’in ifşaları durdu.

CEZAEVİNDE ÖLÜME TERK EDİLEN MUSTAFA KABAKÇIOĞLU VE TUTSAK BEBEKLER

AKP’nin Türkiye’yi cezaevi kampüsleriyle donatması, her gün yapılan operasyonlarla muhaliflerin tutuklanması dünyanın gündemine girerken Türkiye’de sıradanlaştı. Cezaevindeki karantina koğuşunda plastik bir sandalyenin üzerinde cansız bedeni bulunan Mustafa Kabakçıoğlu dünyada yankı buldu. Anneleriyle birlikte cezaevlerindeki bebekler ve çocuklar, hasta tutuklular AKP tarafından unutturuluyor. AKP, 4. evre kanser hastası Ayşe Özdağan’ı da cezaevine atarak Anadolu insanının merhametini de unutturacak.

ORMAN YANGINLARI VE SELDEKİ ACZİYET

Devletin orman yangınlarına ve sellere müdahalesindeki acziyet de unutturuluyor. Erdoğan’ın uçak ve helikopter filosuna rağmen Türkiye Cumhuriyetinin yangın söndürme uçağının olmaması artık sorgulanmıyor. Erdoğan, yoluna devam ediyor, muhalefet seyrediyor.

F-35’leri alamayan Türkiye, ABD’ye F-16 siparişi verdi

Analiz

S 400’ün artçıları Erdoğan’ın sinirlerini bozdu: “Artık benim için Miçotakis diye biri yok”

Erdoğan kabine toplantısı sonrası, geçen hafta ABD Kongresinde yaptığı konuşmada Türkiye’ye F 16 satılmamasını isteyen Yunan Başbakan Miçotakis’e sert sözlerle yüklendi. Türkiye’ye S 400 alımı sonrası CATSAA yaptırımı uygulayan ABD’de, son günlerde Türkiye’ye potansiyel F 16 satışının ABD ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı konuşuluyordu.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti.

Dış politika ağırlıklı konuşan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ABD Senatosu’nda yaptığı açıklamaları hatırlattı.

Miçotakis, ABD Kongresinden Türkiye’ye F 16 satılmamasını istemişti.

Bu sözlere atıfta bulunan Erdoğan, “Artık benim için Miçotakis diye biri yok. Bundan sonrasını kendisi düşünsün. Biz birbirimize yeteriz. ABD, Miçotakis’e bakarak kararını vermeyecektir” dedi.

NATO üyesi bir ülke olan Türkiye, ABD ve NATO Genel Sekreterliğinin tüm uyarılarına rağmen Rusya’dan S 400 hava savunma füzeleri satın aldı.

S 400 alımının ardından ABD’den önemli bir adım geldi. ABD’nin düşmanlarına uyguladığı CATSAA yaptırımlarına Türkiye’de maruz kaldı.

CATSAA yüzünden Türkiye’nin hava kuvvetleri ağır darbe aldı.

Ortağı olduğu F 35 projesinden çıkarılan Türkiye, parasını ödediği uçakları da alamadı.

Türkiye’ye F 16 satışları da durdurulurken mevcut uçakların modernizasyonu da askıya alındı.

Nisan ayında ABD Dışişleri Bakanlığınca Kongre’ye gönderilen mektupta Türkiye’ye potansiyel F-16 satışının ABD ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı vurgulandı.

ABD’den yumuşama sinyalleri gelse de son 2 yılda Doğu Akdeniz’de Türkiye ile gerilim yaşayan komşuları ambargonun devam etmesini istiyor.

İşkenceciler için hesap vakti: Erdoğan Rejimine Lahey yolu göründü

 

Okumaya Devam Et

Analiz

Koray Aydın ve Ağıralioğlu gitti Ahmet Zeki Üçok geldi: İYİ Parti’de merkez derinlere mi kayacak?

Merkez parti hedefindeki İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sahte çürük raporu ve hipnozla işkence suçlarından ceza alan eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok’a törenle rozet taktı. Üçok’un İYİ Parti’ye katılması “AKP ile yol ayrımındaki derin yapıların yoluna İYİ Parti ile devam edeceği” iddialarını güçlendirdi.

BOLD ANALİZ – AKP, 17 – 25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları sonrasında ortaklık kurduğu Ergenekon ile yolları ayırmaya hazırlanıyor. AKP ile Ergenekon arasındaki çatışma artık görünür hale gelirken, eski Ergenekon sanığının İYİ Parti’ye katılması AKP ile yollarını ayırmaya hazırlanan Ergenekon’un yeni partisinin İYİ Parti olacağı yorumlarına neden oldu.

KORAY AYDIN VE AĞIRALİOĞLU GİTTİ, ÜÇOK GELDİ

Kamuoyu yoklamalarında oyunu en çok arttıran parti, Meral Akşener’in başında bulunduğu İYİ Parti. Araştırmalarda yüzde 20’lerde takılı kalan oyunu daha yukarı çıkarmak isteyen Akşener, “merkez partisi” algısını güçlendirmek için iki ay önce Teşkilat Başkanlığı görevini yürüten MHP kökenli Koray Aydın, Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanı BBP kökenli Yavuz Ağıralioğlu görevlerinden alındı. Koray Aydın ve Yavuz Ağıralioğlu görevden alınırken, parti vitrinine hiç beklenmedik bir isim girdi.

Eski askeri savı Ahmet Zeki Üçok.

ERGENEKON SANIĞI PARTİYE ALINDI

Son dönemde parti yönetiminde yaptığı değişikler ve hükumete yönelik eleştirileriyle anketlerde oylarını artıran İYİ Parti, bu yolda eski merkez sağ partilerde görev yapan isimleri yönetime almıştı. Ancak Akşener’in liderliği yaptığı İYİ Parti, hipnozla işkence, sahtecilik, yağma davalarından toplam 43,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Ergenekon davalarının sanığı eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok’u bünyesine katarak herkesi şaşırttı.

ÜÇOK’A ÖNEMLİ GÖREVLER VERİLMESİ BEKLENİYOR

Derin yapılarla arasına mesafe koyan ve partisini merkeze çekmeye çalışan Akşener’in, hafta sonu partisine aldığı hipnozla işkence, sahtecilik, yağma davalarından toplam 43,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Ergenekon davalarının sanığı eski askeri hakim Ahmet Zeki Üçok’u partide önemli bir göreve getireceği iddia ediliyor.

İŞKENCECİ İYİ PARTİ YÖNETİCİSİ İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

İYİ Parti’nin kuruluşunda yer alan 15 Temmuz’da yaptığı işkence ile hatırlanan Ergenekon sanığı Ali Türkşen, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Milli Güvenlik Danışmanı ve İYİ Parti Genel İdari Kurul Üyesi iken 2018 sonunda aniden istifa etti.

Kayyumlara dokunulmazlık zırhı: Zararı Hazine ödeyecek

Okumaya Devam Et

Analiz

Erdoğan yargısı suç olmayan eylemleri cezalandırıyor: Hedefte neden öğrenciler var?

Türkiye ekonomik krizle boğuşurken AKP iktidarı, kitleler halinde öğrencileri tutukluyor. Üniversite okumak için bir araya gelip ev tutan öğrencilerin tek suçu, aynı evde kalmak. Eğitime yapılan baskılardan bunalan gençler yurtdışında okuma ve yaşama hayali kuruyor.

BOLD ANALİZ – Karabük, Antalya, Aydın, Diyarbakır, Hatay, Şanlıurfa’da son 10 gündür birçok üniversite öğrencisi gözaltına alındı. Karabük’te 8, Urfa’da 7 öğrenci tutuklandı. Antalya’da gözaltında olan Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin ifadeleri ise devam ediyor.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında alınan öğrencilerin “suçu” aynı evde kalmak. İfadelerde tüm öğrencilere birbirlerini tanıyıp tanımadıkları, üniversite okumak için tuttukları öğrenci evinin ‘örgüt’ evi olup olmadığına dair sorguya çekiliyorlar.

Birlikte Ramazan’da iftar yapmak, birlikte kafeye gitmek, birlikte namaz kılmak, kitap okumak ya da dua etmek terör örgütü faaliyeti kapsamında sokmaya çalışan bir adalet sistemi var. Şanlıurfa’da tutuklanan kız öğrencilerin kaldığı evine giden polisler, Risale-i Nur kitaplarının içinde delil aradı.

Türkiye’de artık iki kişiden fazla insan bir araya gelemiyor. Gelirse polis tarafından fiziki ve teknik takibe alınıyor. Normal öğrenci faaliyetleri ‘suç’ kapsamına sokuluyor.

Uşak Emniyeti, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 1 Eylül 2020’de 23’ü kız öğrenci olmak üzere 26 kişiyi gözaltına alındı. 20 kız öğrencisine bir yıl sonra 6 yıldan 10 yıla kadar cezalar verildi. Tutuklananlar arasında bulunan, yeni ameliyatlı, 30 yaşındaki Büşra Elbüken, hapisteki arkadaşlarının aileleriyle görüştüğü ve onların ihtiyaçlarına yardımcı olduğu için 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

YEMEĞE DAVET ETMEK, PİKNİĞE GİTMEK SUÇUNDAN GÖZALTI

Sakarya’da 2019 yılında gözaltına alınan 18 üniversite öğrencisine ifade sırasında birbirleriyle görüşüp görüşmedikleri, evlerinde yemek daveti verip vermedikleri ve birlikte pikniğe gidip gitmedikleri soruldu.

İstanbul’da 11 Kasım 2020’de gözaltına alınan, yaşları 18-20 arasında değişen erkek öğrencilere de “Gülen Cemaatine ait bir evde kalmak için kimseyle bağlantı kurdun mu?” ve “Kayıt yaptırmak için İstanbul’a geldiğinizde yapılan pikniğe katıldın mı?” diye soruldu. Benzer operasyonlar birçok ilde yapılmaya devam ediyor.

Polis, Şanlıurfa’da kız öğrencilerin kaldığı evlerdeki kitaplar arasında suç delili aradı.

ÖĞRENCİLERE YAPILANLAR EĞİTİME DÜŞMANLIK

AKP iktidarı, 15 Temmuz’u bahane ederek Türkiye’nin eğitim konusunda öncü bir cemaati yok ediyor. Dershaneler, okullar, üniversiteler kapatıldı. Gençlerin büyük çoğunluğu ya hapiste ya da yurt dışında yaşama hayali kuruyor, imkanları olanlar ülkeyi terk ediyor.

Eğitim Sen’in (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) en son öğretmenler günü olan 24 Kasım 2021’de açıkladığı rakamlara göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açığa alınan öğretmen sayısının yaklaşık 70 bin. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bugüne kadar 30 bin 740 öğretmen işten atıldı. Üniversitelerden ihraç edilen akademik ve idari personelin sayısı ise 5 bin 914.

Yeni gelişme: Karabük’te serbest bırakılan 9 kız öğrenciden 5’i tutuklandı

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar