Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Melih Gökçek’i dinocanları bile kurtaramayacak

Melih Gökçek’in 23 yıllık ABB Başkanlığı, skandal ve yolsuzluk iddialarıyla dolu. Ankaralılara arsenikli su içiren, metro inşaatı yerine parayı dinozor heykelli parklara yatıran Gökçek’e Erdoğan 2017 yılına kadar dayanabildi.  Ankara’nın seçim aritmetiğini çözerek 5 seçim kazanmayı başaran Melih Gökçek, görevden el çektirilse de hakkındaki yolsuz iddiaları yüzünden en çok konuşulan siyasiler arasındaki yerini koruyor.

BOLD ANALİZ – Siyasetçi bir babanın oğlu olan Melih Gökçek, 1984 Yerel Seçimlerinde Anavatan Partisinden Ankara Keçiören Belediye Başkanlığına seçildi. Bir dönem bürokratlık da yapan Gökçek, 1989 yılında kaybettiği seçimlerin ardından Refah Partisine transfer oldu.

1991 Genel Seçimlerinde Meclis’e giren Gökçek, milletvekilliği devam ederken 1994 Yerel Seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu. Çekişmeli bir seçim ve oy sayımının ardından Gökçek’in seçimi kazandığı açıklandı.

SANATIN İÇİNE TÜKÜRDÜ

Seçildikten sonra Altınpark’taki “Periler Ülkesinde” adlı heykelinin kaldırılması talimatını veren Gökçek’in heykel için “Böyle sanatın içine tükürürüm” sözü sanata bakış açısının eleştirilmesine neden oldu.

Üst üste 5 kez seçilen Gökçek, Ankara’da en uzun süre görev yapan belediye başkanı oldu.

SOSYAL YARDIMLARLA SEÇİM KAZANDI

Melih Gökçek’in “kendi partisini kuracağı” sık sık siyasi kulislere yansıdı. Hatta, 2002 yılında, Demokrat Parti’ye de katıldı. Ancak 2003’te Türkiye’de iktidara gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) rüzgarını dikkate alarak bu partiye geçti.

Hiçbir zaman AKP kurmayları arasında yer almayan Gökçek, başkanlığı boyunca verdiği ihalelerle tartışma konusu olsa da, oy deposu olarak gördüğü başkentin yoksul semtlerinde dağıttığı “sosyal yardımlarla” her seferinde seçim kazandı.

KILIÇDAROĞLU DÜELLOSU

2009 yerel seçimleri öncesinde o dönem CHP’de Meclis Grup Başkanvekili olan Kılıçdaroğlu ile Gökçek, belediye kaynaklı yolsuzluk iddiaları nedeniyle televizyon programında karşı karşıya geldi.

Gökçek, hakkındaki yolsuzluk iddiaları da Uğur Dündar’ın moderatörlüğündeki bu program sayesinde geniş kitlelerce duyuldu.

Kılıçdaroğlu’nun belediye ile ilgili usulsüzlük iddiaları konusunda bu programda sergilediği performans, genel başkanlığa uzanan siyasi kariyerinin önemli bir basamağı oldu.

Genel Başkan olduktan sonra ise Gökçek, sosyal medya hesabı üzerinden her fırsatta Kılıçdaroğlu’na en amansız muhalefet eden isimlerden oldu

METAL YORGUNLUĞU VE İSTİFA

Gökçek, başkanlığının 5. yılında partisinin genel başkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ eleştirilerinin ardından istifa edeceğini açıkladı. Gökçek, 2017 yılında istifa kararını ve sebebini aktif kullandığı sosyal medya hesabından paylaştı.

TOPLUMU İKİYE BÖLMEKLE SUÇLANDI

Hakkında açılan çeşitli davalar açılan Gökçek, yayın yoluyla hakaret, kişilik haklarına saldırı, şahsiyeti ağır şekilde zedeleme ve manevi saldırı suçlarından birçok kez mahkum oldu.

Muhafazakarlara konut inşa edeceğini açıklayan Gökçek, Mimarlar Odası tarafından aleni bir şekilde nefret suçu işleme ve toplumu ikiye bölmeye çalışmakla suçlandı.

FIŞKİYEYİ KİM KIRDI

Gökçek, Gezi eylemleri sırasında ABB önünde süren eylemlerde belediye araç ve gereçlerinin zarar gördüğünü iddia etti. Gökçek’in sosyal medya hesabından “Belediye önündeki fıskiyeyi kim kırdı?” paylaşımı gençlere yıllarca unutulmayacak espri malzemesi oldu.

ARSENİKLİ SU SKANDALI

2014 yılında Ankara’daki kuraklık nedeniyle barajlar boşaldı. Gökçek’in başkanlığındaki ABB, Kızılırmak suyunu barajlara taşıdı.

Sağlık örgütleri, başta arsenik olmak üzere sağlığa zararlı ağır metaller içerdiği için “içilemez” raporu verdi. Skandalı şova çeviren Gökçek Kızılırmak suyunu kameralar önünde içerek, temiz olduğunu kanıtlamaya çalıştı.

ÇÖPE GİDEN 750 MİLYON DOLAR

Gökçek döneminde Türkiye’nin en borçlu belediyesi olan ABB, maddi imkansızlıktan dolayı tamamlayamadığı 2 metro inşaatını hükumete tamamlattı.

Aynı dönemde Atatürk Orman Çiftliğine Ankapark’ı açan Gökçek, dev dinazor ve robot heykelleriyle süslediği parka belediye kasasından 750 milyon dolar harcadı. Gökçek Ankapark eleştirilerine, “Orası benim siyasi tercihim, kişisel zevkim” diyerek cevap verdi.

31 Mart yerel seçimleri öncesi açılan ve bir süre vatandaşlara ücretsiz hizmet veren tematik park, geçen dönem özel bir firmaya kiralanmıştı. Yükümlülüklerini yerine getiremeyen, borcunu ödeyemediği için elektrikleri kesilen ve sürekli hacizle karşı karşıya kalan Ankapark, bir süre sonra kapatıldı.

MANSUR YAVAŞ 40 DOSYAYI SAVCILIĞA VERDİ

31 Mart seçimleri sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi koltuğunu devralan Mansur Yavaş, Melih Gökçek’e ait 40 yolsuzluk dosyasını savcılığa verdiklerini belirtti. Yolsuzluğun çapına dikkat çeken Yavaş “Bizim elimizde 3 katrilyonluk yolsuzluk dosyası var ve savcılığa verdik. Bu para Ankara’nın parası olduğuna göre, yok edilen para da tüyü bitmeyen yetimin hakkıysa, ben AKP grubunu dosyaya müdahil olma talebiyle, hesabını sormak için başvurmalarını bekliyorum. Para benim değil, Ankara halkının parası. Mansur Yavaş döneminde böyle bir şey olmayacak, kendi dönemimizin zengini yok. Bu döneme ait elinde belgesi olup da savcılığa vermeyen namerttir. Namuslu, haysiyetli, şerefli insanlar bunları götürür savcılığa verir. Böyle yapmayıp dedikodu yapıyorsa ya rüşvet bekliyordur ya da kendisi içindedir” dedi.

GÖKÇEK’İN DE KENDİ MÜTEAHHİT ÇETESİ VAR

Melih Gökçek döneminde ihalelerin belli firmalara verildiğini anlatan Yavaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde ihale alan firmaları anlatacağım. Ankara’dan 28 milyarlık ihale 20 firma arasında kalmış. Mansur Yavaş döneminde böyle bir şey olamaz. Teleferik ihalesinde hem usulsüz iş artışları yapılmış hem de yüklenici ihaleyi daha önce ele geçirmiş.”

Saray’da işler karıştı! Damadın adamları kellesini istiyor

Gündem

Cavit Çağlar, “Türkiye Rusya savaşını ben engelledim” dedi, detay vermekten kaçındı

Daha önce Türkiye ile Rusya arasında uçak krizini çözerek 15 Temmuz’un farklı bir şekilde gelişmesine katkı sunduğunu açıklayan Cavit Çağlar’dan ilginç bir açıklama daha geldi. Çağlar, Türkiye-Rusya savaşını kendisinin engellediğini öne sürdü.

BOLD – Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizine ilişkin Cavit Çağlar’dan ilginç bir açıklama daha geldi. Olası bir savaşı kendisinin engellediğini iddia eden Çağlar, detay vermekten kaçındı.

RUSYA-TÜRKİYE ARASINDA ARABULUCULUK YAPTI

Rusya’ya ait SU-24 uçağı, Türk F-16’ları tarafından 24 Kasım 2015’te Suriye sınırını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürüldü. Ankara-Moskova hattında çıkan krize arabuluculuk yapan eski devlet bakanı Cavit Çağlar, bu konuda Independent Türkçe’den Can Bursalı’ya konuştu. Çağlar, kriz süresince AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in söylediklerini birbirlerine ilettiklerini ifade etti.

DETAY VERMEKTEN KAÇINDI

Çağlar, “(Hulusi Akar ile) iyi bir dostluğumuz var. O albayken, İsmail Hakkı Karadayı’nın özel kalem müdürü idi. Ta o günden beri bir dostluğumuz vardı. O bana ‘Durum çok kötü, her an kapışabiliriz’ dedi. Ben de ‘Çözeriz’ dedim. ‘Nasıl çözeceksin?’ dedi. Sonra Rusya’ya gittim. Neyse, daha fazla girmek istemiyorum o konulara. Hulusi Akar eski bir dostum benim. Rusya’da da çok dostum var. Ben dostluğa çok önem veririm” dedi.

15 TEMMUZ’UN AKIBETİ ÇOK FARKLI OLABİLİRDİ

15 Temmuz gecesi ile ilgili Rusya’nın rolü hala tartışılırken, Çağlar bu konuda Saray’a yakın gazeteci Nagehan Alçı’ya 8 Kasım 2017’de şu açıklamayı yapmıştı: “Putin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mız olmasaydı uçak krizi aşılamazdı ve 15 Temmuz’un akıbeti çok farklı olabilirdi:”

PUTİN, DOSTLUK NİŞANI VERDİ

İki ülke arasındaki ilişkiler 24 Kasım 2015’te Türkiye-Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesiyle kopma noktasına gelmiş, Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı ambargo sonucu ticaret ve turizm alanlarında sıkıntılı bir döneme girilmişti. Bu süreçte Türkiye ile Rusya arasında arabuluculuk yapan Çağlar’a 2017 yılında Rusya Devlet Başkanı Putin dostluk nişanı vermişti.

Gazeteci Gültekin: İktidar yüzde 21’lik oyu yüzde 51 yaparsa muhalefet ne yapacak

Okumaya devam et

Gündem

Yardım bahanesiyle Haluk Levent’i de dolandırdılar

Ahbap Derneği ile ihtiyaç sahiplerine yardıma koşan sanatçı Haluk Levent’i dolandırdılar. Yasin isminde bir kişinin yardım vaadinde bulunduğunu anlatan Haluk Levent, “Şimdi Yasin ortada yok. Kandırmış hepimizi. 150 bin ödeme bekleyen çocuklar perişan.” dedi.

BOLD – Konuyu sosyal medya hesabından paylaşan Haluk Levent, “Melis’in fizik tedavisine ömür boyu destek olacaktı. Ben de ona canlı yayında şarkı yazmıştım. İkinci hafta bir yardımda daha bulundu. Şimdi Yasin ortada yok. Kandırmış hepimizi. 150 bin ödeme bekleyen çocuklar perişan. Kandırmış hepimizi” diye yazdı.

YAHU YASİN BULA BULA BİZİ Mİ BULDUN?

Yasin’e tepki gösteren Levent, “Bu twiti atmamak için 1 hafta bekledim. “Belki başına bela gelmiştir zora düşmüştür” diye. Fakat ekibimize verdiği cevaplardan anladık ki bu paralar çocuklara gönderilmeyecek. Ankarada verdiği adres sahte. Yahu Yasin! TV’ye canlı bağlanma hevesin var da bula bula bizi mi buldun?” dedi.

BAŞKA BİR YARDIMSEVER DEVREYE GİRDİ

Mağdur olan çocuklar için Ahbap aracılığıyla birçok aileye destek olan Can K. isimli yardımseverin devreye girdiğini kaydeden “Abi ailelerin tüm sıkıntılarını Pazartesi günü çözüyorum 150 bin TL’yi ailelerin hesabına yatırıyorum ” dedi. Cansın Can! Çok çok teşekkür ediyoruz.” paylaşımı yaptı.

Okumaya devam et

Gündem

Üç çocuk çaldıkları otomobille 900 km yol gitti

Ordu’da, yaşları 15, 13 ve 12 olan üç çocuk, galeriden çaldıkları otomobille İstanbul’a kadar gitti. Arabayla 900 kilometre yolculuk yapan çocuklar polisin plaka takibinde yakalanabildi.

BOLD – Ordu’da, yaşları 15, 13 ve 12 olan 3 çocuk, 28 Kasım’da galeriden otomobil çaldı. İlk olarak iş yeri önündeki aracı çalan çocuklar, 8 kilometre gezdikten sonra tekrar galeriye gelip aracı yol kenarına bıraktı. Ardından iş yeri önündeki başka otomobili alarak uzaklaşan çocukların galeriye girmesi ve araçları çalıştırdığı anlar, güvenlik kamerasına yansıdı.

3 KİŞİLİK POLİS EKİBİ KURULDU

Çocuklar otomobili alarak, 900 kilometre mesafe yol kat edip İstanbul’a geldi. Ordu emniyeti tarafından görevli 3 kişilik özel ekip, yaşı küçük 3 çocuğa yönelik çalışma başlattı. Çocukların kullandıkları otomobilin kural ihlali yaparak İstanbul’a kadar geldiği tespit edildi. Plaka Takip Sistemine (PTS) yakalanan 3 çocuğun çaldıkları otomobille 30 Kasım’da Mahmutbey gişeler Basınekspres yolunda oldukları belirlendi.

ÇOCUKLARIN SUÇ KAYDI ÇIKTI

İstanbul ve Ordu emniyet müdürlüklerinin yaptığı çalışma sonucu S.Ö., A.T. ve E.K., Zeytinburnu’nda bir adreste yakalanırken, galeriden çaldıkları otomobil ise Bağcılar’da bulundu.

Gözaltına alınan 15 yaşındaki çocuğun 8 suç kaydı, 12 yaşındaki çocuğun 21 suç kaydı, 13 yaşındaki çocuğun ise 68 suç kaydı olduğu ortaya çıktı

 

Okumaya devam et

Popular

Shares