Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Erdoğan’ın Merkez Bankası hamlesi 59 milyar liraya mal oldu

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’yla görüşmesinin ardından gece yarısı iki başkan yardımcısı ile bir Para Politikası Kurulu Üyesini görevden aldı. Bu karar sonrası günü 9.05 seviyesinden kapatan dolar kuru 9.18 liranın üzerine çıkarak rekor tazeledi. Dolar kurundaki 13 kuruşluk artışın millete maliyeti ise 59 milyar lirayı buldu. 

BOLD – Merkez Bankası’nda görev değişikliği kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkan yardımcıları Semih Tümen, Uğur Namık Küçük ve Para Politikası Kurulu Üyesi Abdullah Yavaş’ın görevlerinden alınması sonrası dolar 9.18 liranın üzerine çıkarak rekor tazeledi.

DOLAR KURU REKOR TAZELEDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’yla görüşmesinin ardından gece yarısı TCMB’de iki başkan yardımcısı ve bir Para Politikası Kurulu Üyesi görevden alındı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre TCMB Başkan yardımcıları Semih Tümen, Uğur Namık Küçük ve Para Politikası Kurulu Üyesi Abdullah Yavaş görevlerinden alındı. Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak getirilirken Para Politikası Kurulu Üyesi olarak da Yusuf Tuna atandı. Kararın ardından dolar/TL rekor tazelerken, 9,18 seviyesinin üzerine  çıktı.

İSTİFA MI ETTİLER?

Erdoğan’ın görevden aldığı Merkez Bankası başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ile Dr. Uğur Namık Küçük’ün ekim ayı yatırımcı toplantısına katılmamaları “istifa” iddialarını gündeme getirdi. Başkan Yardımcılığı’ndan alınan iki ismin imzaları, 29 Eylül’de tedavüle giren E9 Emisyon Grubu 5’inci tertip 20 TL ve 5 TL banknotlara konmuştu. Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından 1’inci, 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü tertipleriyle tamamen aynı özellikleri taşıyordu.

59 MİLYAR LİRA DAHA BUHAR OLDU

Konuşmaları veya yaptığı icraatları ile dolar kurunun birçok kez rekor kırmasına yol açan Erdoğan, dün gece yarısı görevden almalarla doları yeni zirveye taşıdı. Bu durum yaklaşık 450 milyar lira dolar dış borcu olan Türkiye’nin borcunu katladı. Dolardaki 1 kuruşluk artış Türkiye’nin borcunu yaklaşık 4.5 milyar lira artırırken, dün gece yaşanan 13 kuruşluk artışın millete maliyeti ise 59 milyar lira oldu.

DOLARI DÜŞÜRMENİN TEK YOLU ERDOĞAN’IN EMEKLİYE AYRILMASI

Ekonomist Atilla Yeşilada, Türk Lirası’nın dolar karşısında yaşadığı değer kaybına ilişkin dikkat çeken tahminlerde bulundu. T24’e konuşan Yeşilada, Türk Lirasının dolar karşısında yaşadığı değer kaybının AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ve Merkez Bankası’nın faiz indirim kararının bir araya gelmesine bağladı. “Doları düşürmenin tek yolu Sayın Erdoğan’ın emekliye ayrılmasıdır” ifadelerini kullanan Yeşilada, ekonomiye ilişkin olarak verilebilecek bütün tavsiyelerin verildiğini ancak Erdoğan’ın bunları dinlemediğini kaydetti.

 

Sızdırılan TÜGVA belgelerinden MİT’e yapılan personel alımları çıktı

Ekonomi

Dolar 9.30 Euro 10.80: La Kasa Da Para Yok!

Döviz kurundaki yükselişle beraber gelen akaryakıt ve enerji zamlarına her platformda tepkiler artıyor. Düzce’de şoför esnafı mazota gelen zammı protesto için kontak kapatırken, sosyal medyada ekonominin sorumlularına tepki gündeme oturdu.

BOLD – Döviz kurundaki yükseliş sürüyor. Dolar ve euro Türk Lirası karşısında yeni rekor kırdı. Günce içinde 9.30’a kadar çıkan dolar, son olarak 9.33 ile bir kez daha rekor kırdı. Euro ise ilk kez 10.80’i aştı.

Döviz kurundaki hareketlilik enerji ve akaryakıt fiyatlarına da yansıyor. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorine 23 kuruş zam geldi. Söz konusu zam pompaya yansıyacak.

MAZOTA ZAM

EPGİS tarafından yapılan açıklamada, “Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 19/10/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Motorinde 23 KRŞ/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.” ifadeleri kullanıldı.

Sosyal medyanın en önemli gündemlerinin başında döviz kurundaki hareketlilik ve akaryakıt ve enerjiye fiyatlara yansıyan zamlar.

Düzce’de taksi ve minibüs esnafı mazota gelen zammı protesto için kontak kapattı.

Sosyal medya kullanıcıları ilginç ve esprili paylaşımlarla döviz kurundaki yükselişi ve zamları protesto etti. Seçimlere gün sayan bir sosyal medya kullanıcısı, “608 gün kaldı. 1 Dolar 9.30 Türk Lirası olunca benim sıfatı eşgal” diyerek ağlayan Erdoğan fotoğrafı paylaştı.

İyi Parti Kayseri Gençlik Kolları Teşkilat Başkanı Halil Küçükşahin’in ekonominin kötü gidişinden sorumluları afişe ettiği”la kasa da para yok!” paylaşımıysa binlerce beğeni topladı.

Muhalefetten Erdoğan’ın başını döndüren taktik

Okumaya devam et

Ekonomi

Hükumet kontrolündeki AA: Doğalgazı yakmayan komşunuza dava açın

Halkın geçmediği köprülerin parasını ödediği Türkiye’de kış öncesi hükumet kontrolündeki Anadolu Ajansı’ndan “doğalgaz kullanın” uyarısı geldi. Ajans, doğalgaz yakmayanlara komşularının dava açabileceği uyarısında bulundu.

BOLD – Doğalgaza her ay zam gelmeye devam ediyor. Kabaran faturalar ise halkın belini büküyor. Bu yılın ilk 5 ayında 674 bin abonenin doğalgazı faturalarını ödeyemedikleri için kesilirken, devletin ajansından doğalgazı kullanmayanlara uyarı niteliğinde bir haber yapıldı.

ANADOLU AJANSI HABERLEŞTİRDİ

Anadolu Ajansı’nın (AA) yaptığı haberde apartman sakinlerinin kombisini yakmayan komşularına dava açma hakkı bulunduğunu haberleştirdi. AA’ya konuşan TED Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Akipek, her şehirde il hıfzıssıhha kurullarının halk sağlığının korunması amacıyla dış ortam sıcaklığı belli bir derecenin altına düşünce ısıtma sistemlerinin çalıştırılması kararını aldığını hatırlattı. Akipek, belirlenen ortam sıcaklığının ise 15 derece olduğunu vurguladı.

KOMBİSİNİ YAKAN MAHKEMEYE BAŞVURABİLİR

Bir kat malikinin kaloriferi yakmayarak yan, alt ve üst komşusu sayesinde ısınmasının doğruluk ve dürüstlük kurallarına aykırı olduğunu ifade eden Akipek, “Bu durumda kaloriferi yakmayan kişi, komşusunun daha fazla yakmasına sebebiyet veriyor. Bu kişi, Kat Mülkiyeti Kanunu açısından komşuluk ilişkileri bakımından komşularına zarar veriyor duruma düşüyor. Yine kanunun 33’üncü maddesi gereği kaloriferi yakan komşu, ana taşınmazın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurarak hakimin müdahalesini isteyebiliyor. Hakim, talep halinde, komşu maddi zarara uğramışsa bu maddi zararın tazminine karar verebilir” dedi.

Erdoğan’ın satılmayan kitabını AKP teşkilatları bedava dağıtıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Dolar kuru haftayı rekor kırıp kapattı

Haftaya düşüşle başlayıp 8.93 TL bandında işlem gören dolar kuru haftayı rekor kırarak kapattı. 9,2741 ile rekor tazeleyen dolar kuru kapanışta 9.2650 liradan işlem gördü.

BOLD – Dolar kuru bir rekor daha kırdı. Yukarı yönlü hareketine devam eden dolar kuru, gece kapanış öncesinde 9,27’nin üzerine çıktı.

FAİZ İNDİRİMİ İHTİMALİNİN ARTMASI DOLAR FIRLATTI

Merkez Bankası’nın üç yöneticisinin görevden alınmasının ardından yükselişini hızlandıran dolar, gece saatlerinde 9,2741’i gördü. Bu artışta gelecek hafta gerçekleşecek Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz indirimlere karşı çıkan üyelerin gönderilmesi sonrası faiz indirimlerinin devam edeceği ihtimalinin artması etkili oldu.

HAFTAYI 9.2650 İLE KAPATTI

Dolar/TL Resmi Gazete’de yer alan üç üyenin görevden alınması ardından dün 9.19’a kadar yükseldikten sonra bu sabah 9.22’ye tırmandı. Gece kapanma saatleri öncesinde 9.2741’i gördü. Dolar kuru haftayı 9.2650 ile kapattı.

 

İtalya İnsan Hakları Federasyonu’nun Bylock raporu AİHM’e sunuldu

Okumaya devam et

Popular

Shares