Connect with us

Gündem

Türkiye’deki insan hakları ihlalleri Zürih’te sergilendi

Odak noktası sansür, sanat ve gazetecilik olan “Kırık Omurga” sergisi bugün Zürih’te açıldı. Küratörlüğünü Nistiman Erdede’nin yaptığı sergi, Türkiye’deki hak ihlallerine dikkat çekiyor.

BOLD – “Sanatta ve basında sansüre karşı direnişle görünür olmak” temalı “Kırık Omurga” (Fractured Spine) sergisi bugün Zürih’te açıldı. Türkiye’den ressam Zehra Doğan ile sinema ve görsel sanatlar alanında çalışan Belit Sağ’ın eserlerinin yer aldığı sergide, İtalyan sanatçı Gianluca Costantini’nin, Türkiye’deki hak ihlalleriyle ilgili grafik-çizimleri dikkat çekiyor.

Costantini çizimlerinde, Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Taybet Ana, Cizre’deki sokağa çıkma yasakları, Grup Yorum’un geçen yıl açlık orucundan sonra ölen solistleri Helen Bölek ve İbrahim Gökçek, cezaevindeki 4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan’ı ve daha birçok güncel konuyu ele alıyor.

Gianluca Costantini.

“BELLEĞİM SÜRGÜNLER, İŞKENCELER VE HAPİSLE DOLU”

Özgür Politika gazetesine açıklama yapan Nistiman Erdede, “Okul tezim Diyarbakır Cezaevi vahşetiydi. Silvan’da faili meçhuller arasında büyüdüm. Babam sürgünler, işkenceler, hapisler yattı. Belleğim bunlarla dolu. Amacım, yaşadığım ülkede yaşanan gerçekleri, tüm çıplaklığıyla sanat ve estetiği de esas alarak görünür kılınmasına çalışarak karşı bir duruş sergilemek. Bu sergi bütün bunlar için bir kamuoyu oluşturmayı amaçlıyor. Hedef kitle İsviçreliler. Sergi ile ülkemizde yaşananların ne kadar görmezden de gelinse, inkar da edilse gerçeğin ortadan kaldırılamayacağını ve yaşandığını göstermek istedik.” dedi.

UMUT VE ÖZGÜRLÜK DE VAR

Fotoğraf evi Photobastei‘e açılan sergiye ayrıca Zürih’te yaşayan, sanat ve tasarım üzerine çalışan Manuela Hitz umut ve özgürlük başlıklı çizimleriyle, tarih ve hafızayı kimin belirlediğini sorgulayan eserleriyle tanınan Sally Schonfeldt, kadın gazeteciliği ve sansür konulu eserleriyle, İsviçre’de internet ortamında dijital çalışmalar yapan çağdaş sanatçılar Mediengruppe Bitnik çatısı altında katılıyor. Ferhan Mordeniz, Ercan Richter, Hüsamettin Bahçe, Melih Sarıgöl, Oktay İnce, Yousif Salih de eserleriyle sergide yer alan diğer sanatçılar.

İLK KÜRT FİLMİ DE GÖSTERİLECEK

Sergide Kürtlerle ilgili ilk film olarak kabul edilen Zare de gösterilecek. Ermeni yönetmen Hamo Beknazaryan’ın 1926 yapımı sessiz dramı Zare, Êzîdîleri konu alıyor. Zürih mülteci sanatçıların girişimiyle kurulan göçmen derneği Migrart tarafından organize edilen Kırık Omurga sergisi 21 Kasım’a kadar açık kalacak.

Gündem

Adalet Bakanlığı, ihraç Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur’a hukuksuzlukta sınır tanımıyor

Cezaevine girdiğinden bu yana birçok hak ihlaline maruz kalan eski Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur, yeni bir hukuksuzluk ile karşı karşıya. Adalet Bakanlığı’na seslenen kızı Nalan Dilara Uğur, “Babama iki sene önce kaldırılan disiplin cezasının uygulanacağı tebliğ edildi. Hukuksuzlukta sınır tanımamanıza hakikaten şapka çıkarıyorum.” dedi.

BOLD – Altı yıldır hapiste olan, 15 aydır ise Afyon 1 Bolu T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan eski Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur’un daha önce haklı bulunduğu disiplin cezaları raftan indirildi.

Kızı Nalan Dilara Uğur’un twitter hesabından verdiği bilgiye göre Hüsamettin Uğur’a Kırıkkale Keskin Cezaevinde işkence görüp bunu da dile getirmesi üzerine baskı amaçlı birçok disiplin cezası verildi.

Bu cezaların hepsi Kırıkkale Keskin İnfaz Hakimliği tarafından kaldırıldı. Uğur’un itirazları haklı bulundu. Ancak geçen hafta Uğur’a iki sene kaldırılan cezanın uygulanacağı tebliğ edildi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 18 Temmuz 2016’da gözaltına alınan, 9 Ekim 2016’dan bu yana da hücrede tutulan Hüsamettin Uğur, 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mayıs 2023’te denetimli serbestlik hakkı kazanan Hüsamettin Uğur, Afyon Cezaevi bu hakkı vermediği için kaç aydır nakil talebinde bulunuyor. Ancak sözkonusu ceza yeniden gündeme getirildiği için 6 ay nakil talebinde bulunamayacak.

“HUKUKSUZLUĞUNUZA ŞAPKA ÇIKARIYORUM”

Nalan Dilara Uğur’un paylaşımları şöyle:

“Babama Kırıkkale Keskin Cezaevinde işkence görüp bunu da dile getirmesi üzerine baskı amaçlı bir çok disiplin cezası verilmişti. Bu cezaların HEPSİ Keskin İnfaz Hakimliği tarafından kaldırıldı babamın itirazları haklı bulundu.

Memura hakaret iddiasıyla hücre cezası verdikleri, infaz hakimliğinin kaldırdığı, cezaevinin itirazlarına rağmen ağır ceza mahkemesinin de itirazı reddederek babamın lehine karar verdiği dosya için kanun yararına bozmaya başvurdular bu talep de Adalet Bakanlığı tarafından reddedildi.

Her aşamada babamın lehine karar çıkmışken geçen hafta bir anda babama bu iki sene öncesinin kesinleşmiş kararının kaldırıldığı ve cezanın uygulanacağı kararı tebliğ ediliyor. Bu sefer hakikaten şapka çıkarıyorum hukuksuzluğunuzun sınırının olmamasına.”

Tutuklu Yargıtay üyesi Hüsamettin Uğur: 9 aydır esir muamelesi görüyorum, can güvenliğim yok

Okumaya Devam Et

Gündem

Gergerlioğlu’ndan Bozdağ’a: Retweet için 96 gün cezaevinde kaldım

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Türkiye’de tweet attığı için hakkında soruşturma başlatılan kimse bulunmadığı iddiasını HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu yalanladı. Gergerlioğlu, “Ben tweet bile atmadım, retweetlemiştim. 96 gün cezaevinde kaldım” dedi.

BOLD – HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweetin içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” açıklamasına sosyal medyadan yanıt verdi. Gergerlioğlu, “Ben tweet bile atmadım, retweetlemiştim ve 96 gün cezaevinde kaldım” ifadelerini kullandı.

“NE KADAR GÜLÜNÇSÜN SAYIN BAKAN”

Retweet nedeniyle ceza verilerek vekilliği düşürülen Gergerlioğlu Twitter hesabından Bozdağ’ı etiketleyerek, “Bekir Bozdağ senin lafına kargalar bile güler! Ben tweet bile atmadım retweetlemiştim ve 96 gün cezaevinde kaldım. Demek tweet atsam sorun olmayacaktı! Ne kadar gülünçsün Sayın Bakan?” dedi.

POLİS ZORUYLA MECLİSTEN ÇIKARILIP CEZAEVİNE GÖNDERİLMİŞTİ

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bir internet sitesinde yayınlanmış yazıyı retweet ettiği için hapis cezasına çarptırılmış, bu ceza onanınca, hakkındaki karar TBMM’de okutularak milletvekilliği düşürülmüştü. Polis zoruyla TBMM’den çıkarılan Gergerlioğlu, tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne konulmuştu. Gergerlioğlu cezaevine 96 gün kaldıktan sonra, Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrası serbest kalmıştı.

 

Bozdağ’dan sosyal medya soruşturmalarının püf noktası: “Tweet attı diye…”

Okumaya Devam Et

Gündem

Erdoğan basketbolda iddialı: Bir numara benim

Bakanlarla her hafta basketbol oynadığını söyleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Skorer noktasında bir numara benim” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde açılan Türk Müziği Tarihi Sergisi’ni sergide eşyaları bulunan sanatçıların aile üyeleriyle gezdi. Erdoğan, serginin seriler halinde devam edeceğini söyledi.

“MESLEĞİNİZİ SEVİYORSANIZ ONDA YOK OLACAKSINIZ”

Kendisine yoğun çalışma temposunda nasıl dinç göründüğü sorusuna Erdoğan, “Aşk varsa meşk var. Aşkı tarif edin derler ben de üstattan öğrenmiştim. Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır. Eğer siz mesleği seviyorsanız onda yok olacaksınız. Sevmiyorsanız yapmaya gerek yok” diye konuştu.

“SKORER NOKTASINDA BİR NUMARA BENİM”

Haftada iki, üç gün basketbol oynadığını belirten Erdoğan, “Bu ay aşırı yoğunuz, maç programları yoğun olmayacak. Her hafta muhakkak basket oynuyoruz bakan arkadaşlarımızla beraber. Skorer noktasında bir numara benim” dedi.

 

Koray Aydın ve Ağıralioğlu gitti Ahmet Zeki Üçok geldi: İYİ Parti’de merkez derinlere mi kayacak?

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar