Connect with us

Gündem

“Tek adam rejimi Erdoğan’ın ayağına dolaştı”

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Youtube kanalına dün akşam konuk olan ekonomist Mustafa Sönmez, “Erdoğan bir tek adam rejimine ulaştı ama tek adam rejimi ayağına dolaştı” dedi.

BOLD – HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bu haftaki konukları ekonomist Mustafa Sönmez ve tahliye olduktan 9 gün sonra  1 Mayıs 2021’de hayatını kaybeden 4. evre kanser hastası Abdulvahit Tunçay’ın kızı Fatma Tunçay’dı.

“TEK ADAM REJİMİNİ KURDU, ADALETSİZLİK, EŞİTSİZLİK BÜYÜDÜ”

İktidarın dönüp dolaşıp kendi amacına da ulaşamadığını söyleyen Mustafa Sönmez, “Aslında kurmak istedikleri rejimi kurmuş gibi oldular, Tayyip Erdoğan bir ‘Tek adam’ rejimine ulaştı ama ‘Tek adam’ rejimi ayağına dolaştı. Bugün bu ‘Tek adam’ rejimiyle toplumu yönetemediği gibi gerçekten adaletsizlikleri, eşitsizlikleri her anlamda büyütmüş durumda. Hem içeride hem dışarıda ağır bir güvensizlik yaşamakta.” dedi.

Bu durumun Türkiye’ye itibarını kaybettirdiğini, gelecek kuşakların fırsatlarını yok ettiğini belirten Sönmez, “Hem kaynakları heder ettiği için ileriye dönük büyük borçlar, büyük yükler taşımak gibi ağır maliyetleri var. O nedenle Türkiye bu geçmiş 20 yılında ele geçen fırsatları iyi kullanamadı.” diye konuştu.

Yaşanan ekonomik sıkıntıların altında çok ciddi bir yönetim ve güven probleminin olduğunu aktaran Sönmez, “Hiçbir ekonomik sihirli değneğin iyileştireceği bir durumla karşı karşıya değiliz. Bu topyekün bir sistem sorununa dönüşmüş vaziyette ve bir politik sorun. O nedenle Türkiye toplumunun çok acil bir erken seçime ve yönetim değişikliğine ihtiyaç var. Milli iradenin sandığa yansıtılması ile hızlı bir siyasi dönüşüm gerekiyor. Güçlendirilmiş bir parlamento, bağımsız ve tarafsız bir yargı sistemi, özgür bir medya, ifade özgürlüğü, Anayasa’da bulunan her türlü özgürlüğün kullanılması. Bunlar bir kere hem topluma ciddi bir güven verir.” ifadelerini kullandı.

“AYŞE ÖZDOĞAN’A İŞKENCE ÇEKTİRMEYİN”

Gergerlioğlu’nun ikinci konuğu ise Tekirdağ Cezaevi’nden tahliye olduktan 9 gün sonra 1 Mayıs’ta hayatını kaybeden Abdulvahit Tunçay’ın kızı Fatma Tunçay oldu. Cezaevlerinde babası gibi birçok hasta mahpusun bulunduğunu ifade eden Tunçay, başka insanların hak ihlaline maruz kalmamasını istediğini vurguladı.

Ardından konuşan Gergerlioğlu da “Yetkililere hatırlatıyoruz, Abdulvahit Tunçay ağır ihlaller sonucu öldü, biz bunun peşini bırakmayacağız. En azından hayatı devam eden ağır hasta mahpus Ayşe Özdoğan’ı bir an evvel Adli Tıp Kurumu’ndan infaz ertelemesini verin, bu kadına işkence çektirmeyin diyoruz” dedi.

 

İktidarın pandemiyi iyi yönetmediğini ifade eden Sönmez, “Her açıdan iyi yönetemedi, hem toplumu pandemi karşısında yeterince koruyamadı, şeffaf davranmadı hem de bütçeyi pandeminin ihtiyaçlarına göre değil kendi tasarımlarına, kendi hedeflerine göre yaptı ve bütün dünyada bütçeler sosyal bir bütçe, sosyal devlet duruşu çoğu ülkede gerçekleşirken Türkiye’de ‘Pinti devlet’ uygulaması yaptı AKP, vatandaşından, yurttaşından bütçe harcamasını esirgedi, son derece palyatif göstermelik, kozmetik ufak tefek yardımlar yaptı ama bu ‘Pinti devlet’ uygulaması gerçekten toplumda ciddi bir infial yarattı” dedi.

 

Gündem

Millet İttifakı aday açıklamak için Erdoğan’ın açıklamasını bekliyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı için kimin aday olacağı konusunda “Erdoğan ne zaman açıklarsa, o zaman adayı açıklarız” dedi. Kılıçdaroğlu, adaylık tartışmaları ile ekonomik krizin unutturulmaya çalışıldığını kaydetti.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı adaylığı için açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ne zaman açıklarsa, o zaman adayı açıklarız” dedi. Kılıçdaroğlu, kendi adaylığının 6’lı masada konuşulmadığını, yalnızca kriterlerin belirlendiğini söyledi.

HÜKUMETİN SEÇİMİ İLAN ETMESİ LAZIM

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı’ya konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, 6’lı masanın ortak adayını henüz açıklamamasına ilişkin olarak, “Hükumetin seçimi ilan etmesi lazım. Dolayısıyla ortak adayı şimdiden açıklamanın da anlamı yok” dedi.

6’LI MASADA ADAYIN NİTELİKLERİ BELİRLENDİ

Kılıçdaroğlu, “Sizin adaylığınız konusunda bir şüphe mi var?” sorusuna “Bu konu masada hiç görüşülmedi, sadece şu görüşüldü: Cumhurbaşkanlığı ile ilgili gazetecilerden çok soru geliyor, o zaman biz cumhurbaşkanı adayının niteliklerini belirleyen bir paragraf yazalım diye konuştuk ve bunu yazıp ilan ettik” dedi.

TARTIŞMA İLE EKONOMİK KRİZ UNUTTURULMAK İSTENİYOR

Cumhurbaşkanlığı adaylığının çok fazla gündeme getirilmesinin ekonomide yaşanan bunalımı toplumun gözünden kaçırma amacı taşıdığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Çünkü bu kadar ciddi konu varken, kim cumhurbaşkanı adayı olacak tartışmasını sürekli yaparsanız ve neden Cumhur İttifakı kendi adayını açıklamıyor diye sormazsanız, doğru olmaz. Erdoğan ne zaman açıklarsa ve seçim kararını ne zaman alırsa biz de o zaman adayı açıklarız” dedi.

TEMEL SORUN TEK ADAM REJİMİ

Tartışmanın aday kim olacak noktasına indirilmesini doğru bulmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Ülkenin içinde bulunduğu feci tablo fazla tartışılsın istenmiyor. Bu nedenle adaylık tartıştırılıyor. Ayrıca konuyu, cumhurbaşkanı adayı kim olacak noktasına indirmeyi de doğru bulmuyorum, sorun o değil ki, tek adam rejiminin gitmesi temel sorun” dedi.

 

Adli mahkumların Kovid-19 izni bitiyor: AKP ve MHP ‘2023 affı’ için hazırlık yapıyor

Okumaya Devam Et

Gündem

İstifası beklenen AKP’li Cahit Özkan’dan Erdoğan’a şiir hamlesi

BAE ile ilgili sözlerinin ardından partisi tarafından eleştirilen ve istifası beklenen AKP’li Cahit Özkan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la bir fotoğraf paylaştı. Özkan, paylaşımına Abdurrahim Karakoç’un bir şiirini de ekledi.

BOLD – Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile ilişkilerine dair yaptığı “Baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, o zaman teslim oldu” açıklaması sebebiyle eleştirilen AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’dan istifa iddialarının ardından partisiyle arasını düzeltmek için yeni bir hamle geldi.

“KİM KİMİNLE YÜRÜR SİZ ONA BAKIN”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir paylaşım yapan Özkan, paylaşımına Abdurrahim Karakoç’un şiir sözlerini ekledi. Özkan’ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı: “Beden ölür, çürür, cana bakın siz. Kim kiminle yürür, ona bakın siz. Bırakın dönsün dönme dolaplar. Haktan hakikatten yana bakın siz.”

“SIKI DOSTLAR ARASINA KİMSE GİREMEZ”

Özkan, önceki gün kendisini “Cahit Özkan’ın Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır” sözleriyle eleştiren AKP Sözcüsü Ömer Çelik ile de bir paylaşım yapmıştı. Çelik ile fotoğrafına “Sıkı dostlar arasına kimse giremez…” notunu düşmüştü.

BAE BAKTI Kİ OLMUYOR TESLİM OLDU

AKP’li Cahit Özkan, Armağan Çağlayan’ın YouTube’da yayınlanan Zor Ama Yine De Sor programında BAE ile ilgili bir soruya, “Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye’ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye’nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye’ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu” diye cevap vermişti. Bu cevap partisinden büyük tepki çekmişti.

 

Kur korumanın maliyeti artıyor: Dolar 1 kuruş artınca Hazine’den 190 milyon lira çıkıyor

Okumaya Devam Et

Gündem

Adli mahkumların Kovid-19 izni bitiyor: AKP ve MHP ‘2023 affı’ için hazırlık yapıyor

Salgın nedeniyle izin verilen mahkûmların süresi dolarken, Cumhur İttifakı’nın ‘seçim affı’ hazırlığına başladığı öne sürüldü. Mahkûmlar tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği, herkesi kapsayacak 2023 affının toplumu rahatlatacağı kaydediliyor. Halen cezaevlerinde 315 bin 239 tutuklu ve hükümlü bulunuyor.

BOLD – Cumhur İttifakı, Kovid-19 nedeniyle izinli olarak cezaevlerinden çıkarılan mahkûmlar için formül arayışına girdi. Mahkûmlar tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği ifade ediliyor.

200 BİN MAHKUM YARARLANIYOR

Kovid-19 salgını nedeniyle izinli sayılarak açık cezaevlerinden bırakılan hükümlü ve tutuklular için iktidar formül arayışında. Salgın gerekçesiyle hükümlülere 2020 yılında denetimli serbestlik uygulaması getirildi. Yaklaşık 200 bin kişinin yararlandığı “cezaevi izni” uygulamasının süresi de bugüne dek iki kez uzatıldı.

ADLİ MAHKUMLARA VAR SİYASİ MAHKUMLARA YOK

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, Cumhur İttifakı, ülkedeki salgın tedbirleri neredeyse tamamen sona ermesine karşın 31 Mayıs’ta dolan izin sürelerini bir kez daha uzatmak üzere çalışma yürütüyor. Açık cezaevlerinden bırakılan hükümlü ve tutuklular tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği ifade ediliyor. İzinlerden adli mahkumlar yararlanırken siyasi mahkumlara verilmiyor.

“YENİ YAŞAM KURDUK, BİZİ CEZAEVİNE GÖNDERMEYİN”

Tutuklu, hükümlü ve yakınlarının “salgın süresince izinli sayıldıkları zaman içerisinde herhangi bir suça bulaşmadıkları, yeni bir yaşam kurdukları, kimilerinin ticaretle uğraştığı kimilerinin de aile kurduğu” gerekçeleriyle söz konusu düzenlemenin uzatılmasını istedikleri belirtiliyor. Bu kişilerin yeniden cezaevine girmek istemediklerine yönelik talepler partilere ulaştırılıyor.

“SEÇİM ÖNCESİ TOPLU AF GELMELİ”

AKP ve MHP’nin de süreyi uzatmak için “formül aradığı” ifade ediliyor. Bu açıdan bakıldığında çalışmanın “suça bulaşmayanlar” için yeniden düzenlenebileceği de tartışılıyor. Kulislerde, “iktidarın 31 Mayıs tarihini uzatmak istemesi ‘seçim affı’ olarak” yorumlanırken, iktidar kanadı “muhalefetin de sürekli açık cezaevlerinden izinli çıkanlar ile ilgili çağrı yaptığını” anımsatıyor. Muhalefet kanadında ise “benzer istemlerin muhalefete de geldiği” belirtilirken “iktidarın bu konuda atacağı herhangi bir adıma karşı çıkılmayacağı” yorumları yapılıyor.

“2023 AFFI TOPLUMU RAHATLATIR”

Cezaevlerindeki doluluk oranıyla dünyada ilk sıralarda yer alan Türkiye’de toplu affın çıkmasının toplumu rahatlatacağı kaydediliyor. Adli ve siyasi suçlu ayırt edilmeden toplu bir afla 2023 seçimlerine gidilmesinin Erdoğan’ın düşen oylarını arttıracağı ifade ediliyor.

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

 

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar