Connect with us

Gündem

İbrahim Kalın’a utanç verici cübbe: Kayyım atanan İpek Üniversitesi’nden onursal doktora aldı

AKP iktidarı tarafından mal varlığına el konulan İpek Holding’in sahibi Akın İpek’in kurduğu İpek Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a onursal doktora verdi.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 15 Temmuz’dan sonra kayyım atanan İpek Üniversitesi’nde dün gerçekleştirilen 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Törende Kalın’a onursal doktora unvanı verildi.

Kalın, kayyım atandıktan sonra KHK ile kapatılan İpek Üniversitesi’nin kampüsünün içinde bulunan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde düzenlenen törende özgürlük ve sanat üzerine bir konuşma yaptı.

Gençlere akıl, erdem ve özgürlüğün ne demek olduğunu anlatan Kalın, “Özgürlük nefsinize hoş gelen, aklınıza gelen her şeyi yapma kabiliyeti değildir. Özgürlük akıl ve erdem ile kendinizi gerçekleştirme sürecidir. O yüzden Türkçe’de özgürlük kelimesi “özü-gürlük”ten gelir. Özünüzü gürleştiren şey, sizi özgür kılan şeydir. Keyfi olarak her istediğinizi yapmak hiçbir zaman özgürlük değildir.” dedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün talebi üzerine Ankara 3. Sulh Hukuk ile 4. Sulh Hukuk mahkemeleri, İpek Üniversitesi’ne Temmuz 2016’da kayyım atamıştı.

Törene AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı da katıldı.

“MÜSLÜMAN HANIMEFENDİLER ÇALINTI OKULDA”

AKP iktidarı tarafından mal varlığına el konulan İpek Holding’in sahibi Akın İpek ve eşi Nevin İpek, dört yıl önce İpek Üniversitesi’nden bir fotoğraf paylaşan AKP MKYK Üyesi Sezer Katırcıoğlu’na tepki göstermişti.

AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un aynı yerleşke içinde bulunan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan eşi Prof. Sevgi Kurtulmuş’u makamında ziyaret ettiği bir fotoğrafı 2017 yılında hem Twitter hem Facebook hesabından paylaştı.

Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Sevgi Kurtulmuş (sağda).

Katırcıoğlu paylaşımında “Fetöş haini. Milletin dini duygularını istismar ederek aldığı himmet paraları ile yaptığı ABD tarzı binalar. Şu an Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi” dedi. Bu mesaja Akın İpek Twitter’dan “ABD tarzı diye bir mimari tarz yoktur.” diye cevap verdi.

Akın İpek’i eşi Nevin İpek ise ziyaret ettiği Rektör Yardımcısı Sevgi Kurtulmuş ile makamında çekilen fotoğrafı paylaşan Katırcıoğlu’na, “Müslüman hanımefendiler, çalıntı bir okulda, benim seçtiğim kanepede otururken… İnsanların ne kadar kötü olduğunu görmek beni hiç şaşırtmıyor. Fakat bu yüzden hiç utanmadıklarını görünce hayretler içinde kalıyorum. Sezer Hanım attığınız o iftirayı belgeyle ispatlamak başınızdaki o örtüye borcunuz artık” diye tepki gösterdi. AKP’li Katırcıoğlu daha sonra Nevin İpek’i engelledi.

Erdoğan, İnterpol’ü etkilemek için sınırsız diplomatik imtiyaz tanıdı

Gündem

Adli mahkumların Kovid-19 izni bitiyor: AKP ve MHP ‘2023 affı’ için hazırlık yapıyor

Salgın nedeniyle izin verilen mahkûmların süresi dolarken, Cumhur İttifakı’nın ‘seçim affı’ hazırlığına başladığı öne sürüldü. Mahkûmlar tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği, herkesi kapsayacak 2023 affının toplumu rahatlatacağı kaydediliyor. Halen cezaevlerinde 315 bin 239 tutuklu ve hükümlü bulunuyor.

BOLD – Cumhur İttifakı, Kovid-19 nedeniyle izinli olarak cezaevlerinden çıkarılan mahkûmlar için formül arayışına girdi. Mahkûmlar tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği ifade ediliyor.

200 BİN MAHKUM YARARLANIYOR

Kovid-19 salgını nedeniyle izinli sayılarak açık cezaevlerinden bırakılan hükümlü ve tutuklular için iktidar formül arayışında. Salgın gerekçesiyle hükümlülere 2020 yılında denetimli serbestlik uygulaması getirildi. Yaklaşık 200 bin kişinin yararlandığı “cezaevi izni” uygulamasının süresi de bugüne dek iki kez uzatıldı.

ADLİ MAHKUMLARA VAR SİYASİ MAHKUMLARA YOK

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, Cumhur İttifakı, ülkedeki salgın tedbirleri neredeyse tamamen sona ermesine karşın 31 Mayıs’ta dolan izin sürelerini bir kez daha uzatmak üzere çalışma yürütüyor. Açık cezaevlerinden bırakılan hükümlü ve tutuklular tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği ifade ediliyor. İzinlerden adli mahkumlar yararlanırken siyasi mahkumlara verilmiyor.

“YENİ YAŞAM KURDUK, BİZİ CEZAEVİNE GÖNDERMEYİN”

Tutuklu, hükümlü ve yakınlarının “salgın süresince izinli sayıldıkları zaman içerisinde herhangi bir suça bulaşmadıkları, yeni bir yaşam kurdukları, kimilerinin ticaretle uğraştığı kimilerinin de aile kurduğu” gerekçeleriyle söz konusu düzenlemenin uzatılmasını istedikleri belirtiliyor. Bu kişilerin yeniden cezaevine girmek istemediklerine yönelik talepler partilere ulaştırılıyor.

“SEÇİM ÖNCESİ TOPLU AF GELMELİ”

AKP ve MHP’nin de süreyi uzatmak için “formül aradığı” ifade ediliyor. Bu açıdan bakıldığında çalışmanın “suça bulaşmayanlar” için yeniden düzenlenebileceği de tartışılıyor. Kulislerde, “iktidarın 31 Mayıs tarihini uzatmak istemesi ‘seçim affı’ olarak” yorumlanırken, iktidar kanadı “muhalefetin de sürekli açık cezaevlerinden izinli çıkanlar ile ilgili çağrı yaptığını” anımsatıyor. Muhalefet kanadında ise “benzer istemlerin muhalefete de geldiği” belirtilirken “iktidarın bu konuda atacağı herhangi bir adıma karşı çıkılmayacağı” yorumları yapılıyor.

“2023 AFFI TOPLUMU RAHATLATIR”

Cezaevlerindeki doluluk oranıyla dünyada ilk sıralarda yer alan Türkiye’de toplu affın çıkmasının toplumu rahatlatacağı kaydediliyor. Adli ve siyasi suçlu ayırt edilmeden toplu bir afla 2023 seçimlerine gidilmesinin Erdoğan’ın düşen oylarını arttıracağı ifade ediliyor.

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

 

Okumaya Devam Et

Gündem

6 yıldır Sincan’da tutuklu olan Memduh Boydak’ın yeni fotoğrafı

Altı yıldır cezaevinde olan Boydak Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak’ın, oğulları Berat, Burak ve Can Furkan Boydak ile yeni çekilmiş fotoğrafı sosyal medyada yayınlandı.

BOLD – Kayyım atanan Boydak Holding’in CEO’su Memduh Boydak’ın Sincan Cezaevinde oğullarıyla birlikte çekilmiş yeni fotoğrafını, oğlu Berat Boydak Twitter hesabından yayınlandı.

Can Furkan Boydak, Memduh Boydak, Burak Boydak ve Berat Boydak’ın (soldan sağa) hep birlikte olduğu fotoğrafa; “Şuraya dimdik ayakta bir adam ve varlığıyla mutlu olan oğullarını bırakayım. (Sincan, 2022)” notu düşüldü.

2019 yılında adı değiştirilerek Erciyes Anadolu Holding yapılan Boydak Holding’in CEO’su Memduh Boydak 15 Mart 2016’da tutuklanmış, 2018 yılında ise örgüt yöneticisi olduğu iddiasıyla 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Memduh Boydak, cezaevinde hukuk ve halkla ilişkiler olmak üzere iki bölüm daha okuyor.

 

 

 

Memduh Boydak: 26 sene devletimize hizmet ettim, şimdi hukuk okuyorum

Okumaya Devam Et

Gündem

AKP’li Pütürge Belediyesi, 4.7 milyon liraya ‘Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’ yapacak

Malatya’daki AKP’li Pütürge Belediyesi, millet bahçesi yapmak için 4,7 milyon TL’lik ihale düzenledi. Millet bahçesinin ismi ise Recep Tayyip Erdoğan olacak.

BOLD – Malatya’nın AKP’li Pütürge Belediyesi, Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi için açtığı 5 ihaleye teklif veren çıkmadı. Altıncı ihaleye teklif alan idare, teklifin öngörülen maliyetin çok üzerinde olması nedeniyle bu ihaleyi de iptal etti.

Birgün gazetesinin haberine göre, Belediye 5 Nisan 2022 tarihinde millet bahçesi için 7. kez ihale açtı. Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi için ZE-AD isimli şirketle inşaat şirketiyle 4 milyon 735 bin TL’lik sözleşme imzalandı. İlçeye yapılacak millet bahçesinin Ağustos ayının sonuna kadar tamamlanacağı bildirildi.

PÜTÜRGE BELEDİYESİ VAZGEÇMİYOR

AKP’li Pütürge Belediyesi’nin yapımında ısrarcı olduğu millet bahçesine yönelik ihaleler ve öyküleri ise şöyle:16 Ağustos 2021:Recep Tayyip Erdoğan Gençlik Parkı ve Meydanı yapımı ilk ihale düzenlendi. İhaleye teklif veren çıkmadı. 13 Eylül 2021:İkinci ihale düzenlendi. İdare, bu ihaleye de teklif alamadı. 23 Ekim 2021: Üçüncü ihale yapıldı, yine teklif veren olmadı.

MİLLET PARKINI ZE-AD İSİMLİ ŞİRKET YAPACAK

8 Ekim 2021: Tekrar şansını deneyen idare bir kez daha teklif alamadan ihaleyi sonuçlandırmak zorunda kaldı. 7 Mart 2022: Millet bahçesi ısrarından geri adım atmayan idare, yeni bir ihale düzenledi ancak bu ihaleye de hiçbir şirket teklif sunmadı. 25 Mart 2022: Bir kez daha kolları sıvayan idare bu kez teklif aldı ancak teklifin çok yüksek olması nedeniyle ihaleyi iptal etti. 5 Mayıs 2022: ZE-AD isimli şirketle 4 milyon 735 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

Yeni gelişme: Karabük’te serbest bırakılan 9 kız öğrenci tekrar gözaltına alındı

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar