Connect with us

Ekonomi

Baskın seçim mi geliyor? AKP’den üst üste asgari ücret açıklaması

AKP’li yetkililerden üst üste asgari ücret açıklaması gelmeye başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle halkın alım gücünün düştüğüne vurgu yapılan açıklamalarda asgari ücrete beklentilerin üzerinde bir artış yapılacağının vurgulanması dikkat çekti.

BOLD – 2022 yılında uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi için taraflar masaya oturmaya hazırlanırken AKP’li yetkililerden art arda çalışanları memnun edecek açıklamaların gelmesi dikkat çekti. Bu açıklamalar “ufukta bir baskın seçim mi var?” sorusunu akıllara getirdi.

BİNALI YILDIRIM: HALKIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Koronavirüs salgınının ekonomiye etkileri nedeniyle vatandaşın alım gücünün düştüğünü belirten AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, asgari ücretin arttırılması konusunda herkesin mutabık olduğunu çünkü alım gücünün azaldığını söyledi. Emekli ve nispeten düşük gelirlilerin zorlandığını dile getiren Yıldırım, “Devletin görevi buna tedbir almaktır. Fildişi kulelerden aşağı bakarak çözüm üretemeyiz” dedi.

KURTULMUŞ: BEKLENTİLERİ KARŞILAYACAĞIZ

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da asgari ücret zammında emekçilerin beklentilerini karşılayacaklarını açıkladı. Enflasyonun artmakta olduğunu gördüklerini ve hayat pahalılığının vatandaşı rahatsız ettiğini bildiklerini dile getiren Kurtulmuş, vatandaşın alım gücünü arttıracak ilave tedbirlerin gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi.

AKP’Lİ ÖZKAN: ARTIŞ VATANDAŞIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

Asgari ücret açıklaması yapan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan da vatandaşın yüzünü güldürecek bir artış yapacaklarını kaydetti. Halkı zor duruma düşüren ekonomik krizin etkilerini koronavirüs salgınıyla ilişkilendiren Özkan,“Salgının bütün sosyal ve ekonomik sıkıntılarını bertaraf edecek yeni müjdelerimiz olacak. Alım gücü kuvvetlenecek. Vatandaşımızın memnuniyetini sağlayacak bir rakam olacak. Salgının ekonomik etkilerini sıfırlayacak, salgın öncesi dönemdeki ekonomik ortamı inşa edecek, vatandaşlarımızın ekonomik sıkıntılarını giderecek bir rakam olacak” dedi.

CEM KÜÇÜK: 3.550 – 3.750 ARASI OLACAK

AKP’ye yakınlığı ile bilinen gazetecilerden Cem Küçük, katıldığı bir TV programında, asgari ücretin 3550-3750 lira arasında olacağına yönelik duyum aldığını ifade etti. Gazeteci Yazar Abdulkadir Selvi de köşe yazısında asgari ücretin net olarak 3 bin 500 ya da 3 bin 600 lira olmasının üzerinde durulduğunu kaydetti.

Erdoğan seçime hazırlanıyor: Yeni Somalar yaşanabilir

Ekonomi

TMSF, Naksan’ın iplik ve halı fabrikasını satışa koydu

Naksan Plastik’i 6’da 1 fiyatına satan TMSF, şimdi de Naksan’a ait iplik fabrikalarını satmak için ihaleye çıkıyor. İhale 120 milyon 500 bin muhammen bedelle 28 Haziran ‘da yapılacak.

BOLD – Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Naksan Plastik ve Royal Halı’ya ait iplik fabrikasını satışa çıkardı. İhale 120 milyon 500 bin muhammen bedelle 28 Haziran ‘da yapılacak.

ARAZİ VE TÜM MAKİNELERİ İLE BİRLİKTE SATILACAK

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, el koyduğu iki şirkete ait mal ve varlıkların bir bölümüyle ilgili satış kararını açıkladı. Fon, Royal Halı ve Naksan Plastik’e ait, Gaziantep 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan halı ipliği üretimi fabrikasına ilişkin gayrimenkul, makine-ekipman, demirbaşlar ve sözleşmelerden oluşan varlığı, 120 milyon 500 bin lira muhammen bedelle satacak.

TMSF, Naksan Holding bünyesindeki iplik fabrikalarını da satışa çıkardı.

SATIŞ İLANI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun kayyum olarak atandığı Naksan Plastik ve Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ ve Royal Halı İplik Tekstil Mobilya Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ait mal ve varlıklardan Fon Kurulu Kararı ile oluşturulan ve satışına karar verilen BCF 1 Ticari ve İktisadi Bütünlüğü, 6758 sayılı Olağanüstü Hal kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun’un 19 ve 20’nci maddeleri ile 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 134’üncü maddesi ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Tarafından Ticari ve İktisadi Bütünlük Oluşturan Mahcuzların Satışına İlişkin Yönetmelik kapsamında, kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanması suretiyle cebri icra yoluyla haciz, rehin gibi yasal takyidatlardan ari olarak ihale şartnamesinde belirtilen kayıt ve şartlarla satışa çıkarılmıştır” denildi.

İHALEDE KAPALI ZARF VE AÇIK ARTIRMA USULLERİ UYGULANACAK

28 Haziran’da yapılacağı duyurulan ihaleye 27 Haziran’a kadar teklif verilebilecek. İhalede, kapalı zarf ve açık artırma usullerinin birlikte uygulanacak. “Kurul”un onayı ile sonuçlandırılacak.

NAKSAN PLASTİK, GERÇEK DEĞERİNİN 6’DA 1’i FİYATINA SATILDI

15 Temmuz’dan sonra el konulan Naksan Holding şirketleri, dava süreçleri tamamlanmadan TMSF tarafından satışa çıkarılıyor. Rekabet Kurulu, Holding’in en büyük şirketi Naksan Plastik’in gerçek değerinin 6’da biri fiyatına 1 milyar 476 milyon 180 bin liraya yandaş bir firma olan Aby Plastik Ambalaj tarafından devralınmasına geçen ay izin verdi. Naksan Plastik’i bünyesinde barındıran 1940 yılında Gaziantep’te temelleri atılan ve Türkiye sınırlarını aşarak dünyaya uzanan Naksan Holding, bugün plastik ambalajdan, tekstile, enerjiden, lojistiğe ve bilişme kadar birçok alandaki faaliyetlerini sektör lideri olarak sürdürüyor.

Naksan Plastik’in kelepir fiyatına yandaşa satışına onay

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Hazine’de para bırakmayan AKP cennet gibi arazileri satıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzasıyla, mülkiyeti Hazine, TEİAŞ ve EÜAŞ’a ait 17 ilde toplam 243 arazi özelleştirme kapsamına alındı. Satışa konulan yerler arasında Akyaka, Datça, Bodrum, Çeşme, Alaçatı, Didim, Ayvalık, Antalya gibi Akdeniz ve Ege sahillerindeki araziler de var.

BOLD – Mülkiyeti Maliye Hazinesi, Elektrik Üretim A.Ş.’ye (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’ye (TEİAŞ) ait araziler özelleştirme kapsamına alındı.

Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya ve Muğla olmak üzere 17 ilde toplam 243 araziyle ilgili özelleştirme kararı AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı.

SATIŞLAR 2025’E KADAR TAMAMLANACAK

Cumhurbaşkanı Kararı şöyle: “Mülkiyeti Maliye Hazinesi, Elektrik Üretim A.Ş.’ye (EÜAŞ) ve Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’ye (TEİAŞ) adına kayıtlı olan ve ekli listede yer alan taşınmazların ve hisselerin; 1. Özelleştirme kapsam ve programına alınmasına, 2. Satış, kiralama, gelir ortaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar, mülkiyetin gayri ayni hakların tesisi veya işletme hakkının verilmesi yöntemlerinden biri ya da birkaçının birlikte uygulanarak özelleştirilmesine, 3. Özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2025 tarihine kadar tamamlanmasına karar verilmiştir.”

Camide 9 yaşındaki çocuğu taciz eden imam: 15 Temmuz’da sela okuduğum için…

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Kur korumanın maliyeti artıyor: Dolar 1 kuruş artınca Hazine’den 190 milyon lira çıkıyor

AKP Hükumetinin doları durdurmak için getirdiği Kur Korumalı Mevduat sisteminin Hazine’ye getirdiği yük her geçen gün artıyor. Kur korumalı mevduat sistemi nedeniyle Mayıs’ta 23 milyar 600 milyon lira Hazine tarafından mevduat sahiplerine ödenecek. Her 1 kuruşluk artışın maliyeti ise 190 milyon lira.

BOLD – Dövizi frenlemek için uygulamaya geçirilen Kur Korumalı TL Mevduat (KKM) sistemi kuru aşağı çekemediği gibi halkın vergilerinden oluşan ülke bütçesine devasa maliyet bindirmeye başladı.

İKİ VADE DÖNEMİNDE 16.2 MİLYAR ÖDENDİ

Kurdaki yükselişin durdurulamaması halinde kur koruma maliyetinin devasa boyutlara çıkarak bütçeye yeni bir kara delik açmasından endişe ediliyor. Kur Korumalı Mevduat hesabı kapsamında parasını dövizden TL’ye çevirip kur garantisi alan tasarruf sahiplerine mart ve nisan aylarında ülke bütçesinden toplam 16.2 milyar lira para ödendi. Ancak, son dönemde kurun yeniden yükselişe geçmesiyle garantili mevduatın maliyeti artmaya başladı.

MAYISTA 23,6 MİLYAR LİRA ÖDENECEK

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre bankalara kur garantili olarak yatırılan mevduatın toplamı 820 milyar liraya ulaştı. Sistem ilk başladığında dolar kuru 12.47 TL düzeyinde bulunuyordu. Ancak kurun dün itibariyle 15.95’e yükselmesi mayısta halkın bütçesinden yüklü ödeme yapılacağını gösteriyor.

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı ve Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Şenol Babuşçu’nun yaptığı hesaplamaya göre, dolar kurunun mayıs ayını ortalama 15.50 liradan tamamlaması halinde bütçeden sadece mayısta çıkacak para 23 milyar 600 milyon liraya dayanacak. Haziranda ortalama kur 16 lirada kalırsa 3.8 milyar lira da haziranda ödenecek.

1 KURUŞUN ETKİSİ 190 KONUTA DENK GELİYOR

Babuşçu’ya göre, ortalama dolar kuru 15.50 TL yerine 15.51 TL olduğunda, yani sadece 1 kuruş arttığında mevduat sahiplerine 190 milyon lira ilave para ödenecek. Bu da ortalama her 1 kuruşluk kur artışında, tanesi 1’er milyon liradan yaklaşık 190 konut parasının halkın bütçesinden alınıp bankada parası olanlara dağıtılması anlamına geliyor.

AKP’li Pütürge Belediyesi, 4.7 milyon liraya ‘Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’ yapacak

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar