Bizimle iletişime geçiniz

Videohaber

Hesap başka, gümbür gümbür inecek!

Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt, Merkez Bankası’nın faiz indirimi yaparak FED’in vanayı tamamen kıstığı günler için kuru yukarı seviyelere taşıdığını belirterek, bu şekilde ani şoklara karşı hazırlık yapıldığını öne sürdü.

BOLD – Ekonomi Yazarı Turhan Bozkurt, faiz indiriminin 18 Kasım’da süreceğini belirterek piyasaların bunu satın aldığının altını çizdi. Faiz indirimleri ile ticari kredi musluğunun açacağını belirten Bozkurt, Merkez Bankası’nın indirim ile Fed’in vanayı tamamen kıstığı günler için ani şoklara karşı kur seviyesini yukarı çektiğini kaydetti.

2022’DE BÜYÜK BİR KRİZ Mİ ÇIKACAK?

Bozkurt, Youtube kanalında paylaştığı videosunda piyasalarla yaptığı yorumlar şöyle: “Dolar 9,99 TL ile yeni bir rekor kırdı. Gözler 18 Kasım’da Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararında. Kulislerde neler konuşuluyor? Hükûmetin stratejisinin ayrıntıları neler? 2022’de büyük bir kriz mi çıkacak?

DÖVİZ REZERVLERİ YÜKSEK GÖSTERİLMEK İSTENİYOR

TCMB, döviz rezervlerini yüksek göstermek için sessiz sedasız bir karar aldı. 8 Kasım 2021’den itibaren bankalar tarafından talep edilmesi hâlinde döviz karşılığı TL swap (takas) işlemleri depo işlemi olarak sonuçlandırılabiliyor. İki günde depoya dönüşen stok tutar 1,8 milyar dolar. Teminat döviz depoda ise TCMB’nin brüt rezervi artarken, bilanço içi net rezervi değişmiyor.

FAİZ İNDİRİMİ SÜRECEK

Çekirdek enflasyon ve cari fazla stratejisi masada. Ödemeler dengesi eylülde 1,6 milyar dolar fazla verdi. İki aylık cari fazla 2,5 milyar dolar. Bunun anlamı artık çok daha farklı. Merkez Bankası cari fazlaya odaklandı. Faiz indirimi 18 Kasım’da sürecek. İndirimler ticari kredi musluğunu açacak. Tedarik zincirinde Türkiye öne çıkacak ve cari fazla verilmesine katkıda bulunulacak.

ANİ ŞOKLARA KARŞI KUR SEVİYESİ YUKARI ÇEKİLİYOR

Faiz artışı mevcut konjonktürde işe yaramaz. Enflasyonu artık “geçici” değil, “kalıcı” olmasa bile “inatçı” diye nitelendiren Fed’in “şahinleşme” ihtimali arttı. TCMB faizde önden yüklemeli (gümbür gümbür) indirim ile Fed’in vanayı tamamen kıstığı günler için ani şoklara karşı kur seviyesini yukarı çekiyor. Kovid-19 salgınına has faktörlerin enflasyonu yükselttiğine ve faiz artışı ile enflasyonun düşmeyeceğinin farkındalar.

PİYASALAR İNDİRİMİ SATIN ALDI

Piyasalar zaten 100 baz puan indirimi satın aldı. İndirim beklentiyi aşsa da panik olmayacak.
Kurda aşırı oynaklık olsa bile 16 Aralık’ta “pas” diyebilir. 2022’de sadece ithal ihraç malların da fiyatının artacağı bir yıl olacak. Kur avantajı ile girilecek. Bütün hesaplar bunun üzerine.

İlk 9 ayda ihracat %36 artarken, ithalat %23 arttı. Cari fazlanın sırrı burada saklı. Enerji ve navlun fiyatlarında ilk şok atlatıldı. Enerji ithalatına sınırlı bir ilave yük. Merkezi bütçede öncelik sıralaması yapılabilir. Acil olmayan inşaat harcamaları durdurulabilir.”

GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ HESABA DAHİL DEĞİL

Gıda, TÜFE’de enerjiden çok daha fazla ağırlığa sahip. Müteakip krizin tohumları hâlihazırda gıda fiyatları ile atılmış olabilir. Yüksek enerji fiyatlarının gıda üzerinde muhtemelen güçlü 2’nci tur etkileri olacak. Kovid-19 krizinden bile önce, gıda fiyatlarında güçlü bir artışı işaret eden temel arz-talep faktörleri belirgin hâle gelmişti. Kuraklık ve yangın gibi afetler hesaba dahil değil.

KÜRESEL GIDA FİYATLARI ARTABİLİR

Küresel gıda fiyatları 2022’nin sonuna dek yüzde 15-20 artabilir. Gübre kullanımı azaldı. Rekolte kayıpları artacak. Öncelikler gözden geçirilmeli. Envanter sayımı, tarımsal üretim-tüketim analizi, ulusal stok yönetimi, ekim ve hasat mevsimlerinde hiçbir ayrıntıyı ıskalamayacak bir planlama ve koordinayon.

ÇİFTÇİYE, BESİCİYE KAYNAK SAĞLANMALI

Kamu kaynakları öncelikli olarak enerji, ham madde ve gıda temininde arz güvenliğini sağlayacak şekilde tanzim edilmeli. Acil olmayan bütün inşaat harcamaları derhal durdurulmalı. Çiftçiye, besiciye, üretim namına kim sahada ise hepsine ilave kaynak tahsis edilmeli. Bahar aylarındaki ekim mevsimi çok kritik.

 

 

Ankara Barosu: 19 aydır süren açık görüş yasağı ‘insan hakkı ihlali’

Videohaber

Fakirlikle boğuşan halkıyla dalga geçen iktidar

Ekonomi yönetimini eleştirenler nankörlükle suçlanıyor, ekonomistler hakkında suç duyurusu yapılıyor. İktidar ve destekçileri, halkla alay edercesine önerilerde bulunuyorlar. Kimisi 100 gram et alamayan vatandaşa kuzu kestirmesini tavsiye ediyor, kimisi de domatesleri tane tane almasını…

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ülkede bolluk, bereket olduğunu iddia etse de gerçekler öyle mi?

AKP yönetimi Türkiye ekonomisini batırmakla eleştiriliyor. Ekonomi yönetimini eleştirenler nankörlükle suçlanıyor, ekonomistler hakkında suç duyurusu yapılıyor.

İktidar ve destekçileri, halkla alay edercesine önerilerde bulunuyorlar.

Kimisi 100 gram et alamayan vatandaşa kuzu kestirmesini tavsiye ediyor, kimisi de domatesleri tane tane almasını…

Adeta halk düşmanlığı yapılıyor. İzleyicilerine hazırladığı son videoda Bold Medya’nın bu konuya değiniyor.

Dini tartışmalardan AKP istediğini alıyor mu?

Okumaya devam et

Politika

AKP’nin ‘Yeliz’ ağabeyi kimlere örnek oldu?

AKP’nin yetiştirmek için yola çıktığı dindar nesle rol model olarak sunduğu isimlerden biri AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski şoförü ve AKP milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı… İşte Yeliz olarak da anılan Çamlı ile ilgili bilinmeyenler… 

BOLD – 

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tabanını korumak için ileri sürdüğü en önemli projelerinden biri de dindar nesil yetiştirmek. Bold Medya AKP’nin dindar nesline örnek olacak isimlerden birini ele aldı.  İşte nam-ı diğer Yeliz Ahmet Hamdi Çamlı…

 

 

Psikolojisi bozulan tutuklu KHK’lı öğretmenin 16 yaşındaki oğlu intihar etti

Okumaya devam et

Videohaber

Sinirler gerildi! Sokakta Meclis’te TV’de herkes kavga ediyor

Türkiye’de herkesin olduğu gibi canlı yayın konuklarının da sinirleri bozuk. Kamuoyunu bilgilendirmek için TV’lere konuk edilen kimi milletvekili, eski asker, bürokrat ve gazeteci tahammül edemediği karşıt görüşlere bağırarak hatta kaba kuvvetle karşılık veriyor.

BOLD – Türkiye’de bozulan ekonomi sonucu yaşanan siyasi gerginlik tüm ülkenin sinir yapısını bozdu. Sokakta, Meclis’te TV’de her gün kavga var.

Tahammül iyice azaldı, insanlar sinir kipi haline geldi.. Ülkede kutuplaşma o kadar derin ki sokak röportajlarında bile insanlar sık sık birbirine giriyor.

Canlı yayınlara katılan konuşmacılar arasında da neredeyse her gün büyük gerginlikler hatta kavga yaşanıyor.

Kimi gazeteci, kimi milletvekili, kimi eski asker sıfatlı konuklar, tahammül edemedikleri karşıt görüşlere bağırarak hatta kaba kuvvetle karşılık veriyor.

Son dönemde canlı yayınlarda yaşanan büyük kavgaları Bold Medya, izleyicileri için derledi.

800 milyon dolarlık krediyi ‘tarla’ ile kapatan Demirören nitelikli dolandırıcılıktan yargılanacak

Okumaya devam et

Popular

Shares