Connect with us

BOLD ÖZEL

Kanser ameliyatı sonrası hücreye konulan Hakan Kanat’ın mektubu: Öldüm öldüm dirildim

Kanser ameliyatı geçirdikten 5 gün sonra hijyenik olmayan bir hücreye konulan eğitimci Hakan Kanat, mektubunda yaşadıklarını anlattı. Ameliyatlı haliyle iki saat hücreyi temizlemek zorunda kaldığını söyleyen Kanat, “3 çöp poşeti büyüklüğünde çöp çıktı. Girişte ilaçlarımı aldılar, o gece ilaçlarımı içemedim. Yemek vermediler. Ağrıdan öldüm öldüm, dirildim.” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Kanser ameliyatı olduktan 5 gün sonra Sincan 3 Nolu L Tipi Cezaevine gönderilen tiroid kanseri Hakan Kanat, eşine yazdığı mektupta hasta ve ameliyatlı haliyle cezaevinde maruz kaldığı hak ihlallerini anlattı.

Tümör, tükürük ve lenf bezlerine yayıldığı için boğazına 60 dikiş atılan Kanat, daha dikişleri alınmadan taburcu edildi. Üstelik 35 dikişi hastanede patladığı için yeniden dikilmişti. Doktorun hijyenik bir ortamda kalması gerektiğini söylediği Kanat, o haliyle karantina hücresine kapatıldı.

“KİRLİ BİR YASTIK, ORTASI ÇUKUR KİRLİ BİR YATAK”

Tek başına kaldığı hücre ise kendisinin ifadesiyle pislikten geçilmiyordu. Hasta ve ameliyatlı haliyle tam iki saat hücreyi temizlemek zorunda kaldı. Koğuştan üç çöp poşeti büyüklüğünde çöp çıktı. Kirli bir yastık, ortası çukur kirli bir yatakta uyumak zorunda kalan Kanat’a o gece yemek, sabah da kahvaltı verilmedi. Cezaevine girişte ilaçları alındığı için bütün geceyi ağrı içinde geçirdiğini söyleyen Kanat “Öldüm dirildim.” dedi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 24 Temmuz 2016’da tutuklanan Hakan Kanat, Bylock, Bank Asya hesabı, çocuğunu KHK ile kapatılan okullara gönderme ve Kırşehir’de kapatılan bir öğrenci yurdunda müdürlük yaptığı için 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay, verilen cezayı fazla bulduğu için kararı bozdu. 2 Kasım’da yeniden yargılanmaya başladı.

Beş yıldır Kırşehir E Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan 40 yaşındaki Hakan Kanat’a geçen ay tiroid kanseri teşhisi konuldu. Kırşehir’den Ankara Sincan Cezaevi’ne sevk edilen Kanat, 21 Ekim’de Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıd Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyat edildi.

“AÇ SUSUZ İLAÇSIZ BİR GÜN BİR GECE GEÇİRDİM”

Zor bir ameliyat geçiren Kanat, taburcu edildikten sonra hapisteki ilk gecesini şöyle tarif etti: “Kirli bir yastık, bir tabak, bir sabun, bir plastik kaşık ve iki tane çarşaf, ikisi de üst, alt yoktu. Birini altta kullan dedi. Sonra kirli, ortası çukur bir yatak getirildi. İlk gün akşam yemeği verilmedi. Ertesi gün de kahvaltı verilmedi. Ben buraya gelmeden yarınki kahvaltı dağıtılıyor. O yüzden aç, susuz, ilaçsız bir gün bir gece geçirdim.”

“ENFEKSİYON KAPMAMAM GEREKİYOR”

Koğuşta ketıl olmadığı için sıcak bir çay içemediğini söyleyen Kanat, “Koğuşta TV yok, ketıl yok, masa yok, bıçak yok, tabak-bardak yok, anlayacağın bir yatak, bir dolap, mutfak tezgahı, mutfak dolabı, bir sandalye, WC ve banyo vardı. Gerisi boş. Burada kaldım ve şu an kalmaya devam ediyorum. Benim ameliyattan sonra enfeksiyon kapmamam için her şeyi çok temiz olması gerekirdi. Söyledim, ne yapalım elimizde başka yok denildi.” ifadelerini kullandı.


“Çarşamba günü mahkum koğuşundan Sincan 3 Nolu L Tipi CİK’te getirildim. Girişte ilaçlarımı aldılar, o gece ilaçlarımı içemedim. Ağrıdan öldüm öldüm dirildim. Sabah hasta ve ameliyatlı halimle kurum müdürüne çıktım. Durumu söyledim, ilaçlar verildi.

Bu sefer de nasıl kullanacağım söylenmedi. Perşembe mesai öğleye kadarmış. Ertesi gün 29 Ekim bayramı olduğu için. Kurum revirinde çalışan doktor geldi, yarım yamalak söyleyip gitti. Girişte bana kirli bir yastık, bir tabak, bir sabun, bir plastik kaşık ve iki tane çarşaf, ikisi de üst, alt yoktu. Birini altta kullan dedi. Sonra kirli, ortası çukur bir yatak getirildi. Koğuşa getirildi. koğuş tek kişilik, hücre tipi yani. Koğuş pislikten geçilmiyordu. Tam 3 büyük çöp poşeti çöp çıktı. O hasta ev ameliyatlı halimle tam 2 saat temizledim.

Benim ameliyattan sonra enfeksiyon kapmamam için her şeyi çok temiz olması gerekirdi. Söyledim, ne yapalım elimizde başka yok denildi. Koğuşta TV yok, ketıl yok, masa yok, bıçak yok, tabak-bardak yok, anlayacağın bir yatak, bir dolap, mutfak tezgahı, mutfak dolabı, bir sandalye, WC ve banyo vardı. Gerisi boş. Burada kaldım ve şu an kalmaya devam ediyorum.

Perşembe günü sabah baş memura çıktım. Ketıl, masa, yatak değişimi ve ikinci battaniye istedim. Yatak değiştirildi. Eski yatağa göre az iyi ama kullanılmış. Battaniye temiz. Masa ve ketıl veremeyiz. Ama günlük memurlar sana birkaç defa sıcak su versinler dedi. Daha bir bardak sıcak su gelmedi. Kahvaltı için paket çay veriliyor ama ketılın olmadığını bildikleri halde sıcak su verilmiyor. Anlayacağın çaya hasret kaldım.

İlk gün akşam yemeği verilmedi. Ertesi gün de kahvaltı verilmedi. Ben buraya gelmeden yarınki kahvaltı dağıtılıyor. O yüzden aç, susuz, ilaçsız bir gün bir gece geçirdim. 24 saat sıcak su var deniliyor. Ben yarım saat ancak sıcak su görebildim.

Burada sabah namazını kılıp yatıyorum. 8’de sayımda kalkıyorum, aç karnına 2 ilaç içiyorum. Yarım saat sonra kahvaltıda ne verildiyse onu yiyorum. Sonra antibiyotik ve D3 vitamini alıyorum. Sonra kuşluk namazı, Yasin + Fetih + 1 cüz Kuran ve dua ediyorum.

Koğuşta saat başı 10-15 dakika yürüyorum. Günlük 1,5 saat avluya başka yere çıkma hakkım var ama hem hava soğuk hem ameliyatlı olduğum için ben çıkmıyorum. Sonra öğlen yemeği, sonra azıcık uyku, sonra ikindi namazı, sonra kitap gazete (eski önceki mahkumdan kalan) okuyorum.

Sonra ezber Kuran vs, dilekçe, mektup akşam yemeği sonra ara ara az az çamaşır ve yastık kılıflarını yıka kurut, kurutma yeri yok, sonra 21.00 antibiyotik ve D3 vitamini, sonra oyalanma, okuma bulmaca derken 23 gibi yatmaya çalışıyorum. Sonra teheccüt. Böyle işte.”

Kanser hastası Hakan Kanat ameliyat sonrası dikişleri alınmadan cezaevine gönderildi

BOLD ÖZEL

Şanlıurfa’da “düğün” operasyonu: “Nişanlımı tek kişinin ifadesiyle tutukladılar, haziranda düğünümüz vardı”

Şanlıurfa’da geçen hafta aynı evde kaldıkları için 7 kişi tutuklandı. Tutuklular arasında bulunan Mevlüde Keleş’in 19 Haziran’da nikahı vardı. 4 aylık hamile Ayşe Özbey Karaduran 5 ay önce, S.Y. on gün önce evlenmişti. Teknik takip yapılarak fotoğrafları çekilen Keleş, S.Y. ve Karaduran’ın düğün için çıktıkları alışveriş, içinde “düğün” kelimesi geçen ve şifre zannedilen telefon konuşmaları ile Halfeti’ye yaptıkları gezi örgütsel faaliyet olarak değerlendirildi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Şanlıurfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, 17 Mayıs’ta aralarında kız öğrencilerin de bulunduğu 11 kişiyi gözaltına aldı. Bir gün sonra 7 kişi tutuklanarak Şanlıurfa Cezaevine gönderildi. Tutuklular arasında bulunan Mevlüde Keleş, kız kardeşi Kübra Keleş, Ayşe Özbey ve S.Y. aynı evde kaldıkları için örgüt üyesi olmakla itham ediliyor.

Düğün hazırlığı yapan Mevlüde Keleş’in nişanlısı HPD Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu‘na ulaşarak seslerini duyurmasını istedi.

Keleş’in nişanlısı ise “Nişanlım 5 yıldır Urfa’da öğretmenlik yapıyordu. İlahiyat mezunu. 19 Haziran’da da resmi nikah kıyacaktık. Tek kişinin ifadesiyle tutuklandı. Her genç kızın hayali olan evlilik nişanlım için de yarıda kaldı. 2 aile perişan. Zordayız. Sesimizi duyuramıyoruz” dedi.

ÜNİVERSİTEDE OKURKEN TANIŞMIŞLARDI

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okurken birlikte kalan Mevlüde Keleş, Ayşe Özbey Karaduran ve S.Y. mezun olduktan sonra Şanlıurfa’da özel okullarda ücretli öğretmenlik yapmaya başladı. Hatta S.Y. valinin ve onun koruma müdürünün kızına ders bile veriyordu.

Üç arkadaş birbirlerini tanıdıkları için iş hayatına atılınca da yine birlikte kalmaya karar verdiler. Evde ayrıca Mevlüde Keleş’in kız kardeşi Kübra Keleş de vardı. Geçen yıl ise yanlarına Harran Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazanan S.E. adlı başka bir kız öğrenci geldi.

DÜĞÜN ALIŞVERİŞİ YAPMAK, “DÜĞÜN” KELİMESİ GEÇEN KONUŞMALAR SUÇ SAYILDI

Bold Medya’nın ulaştığı bilgilere göre, bir yıldır teknik takip yapılarak fotoğrafları çekilen Mevlüde Keleş, S.Y. ve Ayşe Özbey’in düğün için çıktıkları alışveriş, içinde “düğün” kelimesi geçen telefon konuşmaları ve hep birlikte Urfa’nın tarihi şehri Halfeti’ye yaptıkları gezi örgütsel faaliyet olarak değerlendirildi. Düğün kelimesi şifre zannedildi.

Ayrıca itirafçı olan S.E.’nin ifadesine dayanılarak evlilik hayali kuran genç kızlar, yeni yuva kuran kadınlar, hamileler tutuklanıp hapse gönderildi. S.E. ifadesinde ise “Namaz kılıyorlar, Risale okuyorlar, beraber dini sohbet ediyorlar, internetten dini içerikli video izliyorlar” dedi.

“SOMUT BİR ŞEY OLMADAN HAYATIMIZ KARARTILDI”

Mevlüde Keleş’in 19 Haziran’da resmi nikahı, 26 Haziran’da ise düğünü vardı. Davetiyesi bile hazırdı. S. Y. kaldıkları evden çoktan ayrılmış, 7 Mayıs 2022’de dünya evine girmişti. Ayşe Özbey Karaduran ise 5 ay önce evlenmişti. Şu anda Şanlıurfa Cezaevinde olan Ayşe Karaduran 4 aylık hamile.

Bold Medya’nın ulaştığı Mevlüde Keleş’in nişanlısı, “Sadece nişanlım değil, beraber kaldığı kız kardeşini de tutukladılar. Somut hiçbir şey olmadan tanık ifadesiyle hayatları karartıldı. Bütün hayallerimiz yerle bir oldu. Evi düzenledik, eşyalarımızı aldık, nişanlım devlet okulunda ücretli öğretmenlik yapıyordu. Bylock yok, Bank Asya yok, hiçbir şey yok.” ifadelerini kullandı.

Mevlüde Keleş ve nişanlısı.

Gelinliğini yeni alan Mevlüde Keleş ve nişanlısı…

 

Şanlıurfa’da da kız öğrencilere operasyon: 7 kişi tutuklandı

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Felçli kadınlara hapiste işkence: Ağrılardan duramıyorum, resmen işkence çektiriyorlar

İkisi de felçli olan Mehtap Şentürk ve Şerife Sulukan, İzmir Menemen R Tipi Cezaevine sevk edildi ve aynı koğuşa konuldu. Butona dahi basamayan Mehtap Şentürk, dünkü telefon görüşünde annesine “Resmen işkence çektiriyorlar” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Geçen hafta salı günü Sincan Cezaevinden İzmir Menemen R (Rehabilitasyon) Tipi Cezaevine sevk edilen felçli Mehtap Şentürk, dün ailesiyle yaptığı telefon görüşünde kendisine resmen işkence çektirdiklerini söyledi.

Kendisi gibi felçli olan Şerife Sulukan ile aynı koğuşa verilen Mehtap Şentürk, butona dahi basacak durumda olmadığı için acil durumlarda onun yerine Sulukan basıyor. Ancak yanlarına kimse gitmiyor ya da çok geç gidiyorlar. Gitseler bile “Burası annenin evi değil, cezaevi. Tek hastamız sen değilsin. Hiç durmadan böyle butona basıp duracak mısın? Hep seninle ilgilenemeyiz” diye azarlanıyor.

Hasta tutukluların cezalarının infazı için yapılan R Tipi cezaevlerinden hastalar iyileşmiyor tam tersine daha kötü oluyor. Tuvalet ihtiyacı için bez kullanmak zorunda olan, çok fazla kas ağrısı çeken ve tansiyonu sürekli yükselen Mehtap Şentürk son bir haftada çok acı çektiğini belirtti.

“BİR HAFTADA ÇOK YIPRATMIŞLAR”

Sesinin duyurulmasını isteyen Mehtap Şentürk’ün annesi, kızıyla yaptığı telefon görüşmesini gözyaşlarıyla anlattı:

Mehtap Şentürk

“Mehtap Sincan Kadın Kapalı Cezaevinde kalıyordu geçtiğimiz salı gününe kadar. Ben de yanında refakatçi olarak kaldım. Adli Tıp’tan İzmir Menemen Cezaevi denildi. 1 aylık bir gözlemden sonra tekrar adli tıpa götürülecek. Adli Tıp ona göre karar verecekmiş.

Bugün ilk telefon görüşmemizi yaptık ve Mehtap’ı çok yıpratmışlar şu bir haftada. Anne, hiç ilgilenmiyorlar dedi. Tansiyonu hep düşük çıkıyordu kampüste kalırken. 6-9. 6-10 gibi seyrederdi. 9’u görünce hemşireler bile mutlu oluyordu. Şimdiki tansiyonu Mehtap’ı rahatsız edecek derecede 10-12, yüksek seyretmeye başlamış.

“TEK BAŞINA BİR ODAYA KOYUP KAPIYI KİLİTLEMİŞLER”

İlk gün tek başına bir odaya koyup kapıyı kilitlemişler üzerinden. Tek başına bir odada kalmış. Mehtap’ın panik atağı var, çok kötü olmuş. Ertesi güne kadar hiç ilgilenmemişler. Kas ağrıları çok fazla olduğu için ara ara ayağını, bacağını birisinin hareket ettirmesi gerekiyor, yoksa ağrısından duramıyor. Ağrısından ağlıyor. ‘Çok ağrılarım var ve çok acı çekiyorum. Çağırdığım zaman gelmiyorlar diyor. ‘Tek hastamız sen değilsin, burası da annenin evi değil, cezaevi’ diyorlarmış. Ağrılarımdan duramıyorum resmen işkence çektiriyorlar diyor. Ben insanım ve acı çekiyorum deyip feryat ediyor.

“ELİNE BUTON VERMİŞLER, BASAMIYOR”

Eline buton vermişler, butona basamıyor. Ertesi gün yüzde 89 engelli Şerife Sulukan’ı yanına vermişler. Butona basamayan kızımın yerine o hanım butona basıyormuş. Tansiyonu yüksek olduğu için gece ilacını içmek için çağırdıklarında da gelmiyorlarmış.

“İŞKENCEDEN FARKI YOK”

Mehtap kabızlık problemi çektiği için tuvalet ihtiyacını benim yardımımla gideriyordu. Menemen Cezaevinde bayanlar yardımcı olmamış, erkekler üzerine bir örtü örterek tuvalete götürüp, bırakmışlar. Mehtap tuvalette çok zorluk çekmiş. (Ağlıyor) 

“HANİ BURASI REHABİLİTASYON MERKEZİYDİ”

Hani burası rehabilitasyon merkezi idi. Mehtap sizi haberdar etmemi ve sesi olmanızı rica etti. Bir anne olarak çaresizliğimi dile getirmeye çalıştım. Lütfen bana ve kızıma ses olur musunuz?”

FELÇLİ KADINLAR CEZAEVİNDE

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında 7 yıl hapis cezasına çarptırılan ve cezası onaylandığı için 3 Mart’ta tutuklanan fen bilgisi öğretmeni, yüzde 85 engelli Mehtap Şentürk (34), üç ay Sincan Cezaevi içindeki kampüs hastanesinde kaldıktan sonra 17 Mayıs 2022’de İzmir Menemen R Tipi Cezaevine gönderildi.

Adli Tıp Başkanlığı, 14 yıldır MS hastası olan fen bilgisi öğretmeni Mehtap Şentürk’e geçen hafta ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi. Tekerlekli sandalyeye mahkum olan Şentürk, tuvalet dahil kişisel hiçbir ihtiyacını tek başına gideremiyor. Yemek yiyemiyor, yürüyemiyor. Altı da birlikte yaşadığı annesi tarafından bezleniyordu.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan KHK’lı öğretmen Şerife Sulukan ise 3 Mayıs 2022’de Edirne’de tutuklandı. 20 ay önce felç geçiren ve yüzde 89 engelli kalan KHK’lı öğretmen Şerife Sulukan banyo dahil kişisel hiçbir ihtiyacını tek başına karşılayamıyor. Mehtap Şentürk’ten birkaç gün önce Menemen Cezaevine sevk edilen Şerife Sulukan ve Şentürk, felçli ve engelli iki kadın olarak cezaevi şartlarında yaşam mücadelesi veriyor.

Şerife Sulukan

Adli Tıp, felçli Mehtap Şentürk’e ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verdi: Tek ilkeleri süründürmek

 

Felçli ve yüzde 89 engelli KHK’lı öğretmen Şerife Sulukan tutuklandı

 

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Hamile tutuklu Ceyda Nur Eroğlu’nun çırpınışları: Bebek bezi gönderin, doğuma az kaldı

Doğumuna günler kalan 9 aylık hamile tutuklu Ceyda Nur Eroğlu, ailesiyle yaptığı en son telefon görüşünde bebeği için bez, battaniye ve kıyafet istedi. Ceyda Nur Eroğlu, “Anne ne olur avukata söyle, bana rapor alsın, burada doğum yapmak istemiyorum” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Edirne Kadın Kapalı Cezaevinde 4 Mayıs’tan beri tutuklu olan 9 aylık hamile Ceyda Nur Eroğlu‘nun doğumuna çok az kaldı. Geçen hafta perşembe günü ailesini arayarak yenidoğan bebek bezi, bebek battaniyesi ve çamaşır isteyen Eroğlu, “Burada doğum yapmak istemiyorum” dedi.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan  ve dosyası 2 yıldır Yargıtay’da bulunan Ceyda Nur Eroğlu, hapiste doğurmak üzere. Annesini lisedeyken kanserden kaybeden Ceyda Nur Eroğlu, kayınvalidesiyle yaptığı telefon görüşünde bebeği ve kendisi için kıyafet ve bez istedi.

Bold Medya’da konuşan kayınvalide Eroğlu, “Gelinim lisedeyken annesi kanserden vefat etmiş. Tek annesi benim. İki defa beni aradı. En son perşembe günü görüştük. Yenidoğan bebek bezi istedi. Battaniye koydum. Ferace, yüz havlusu, çocuk için tulum aldım. Cuma günü hemen alışveriş yapıp istediklerini kargoyla gönderdim.” dedi.

Anne Eroğlu, gelininin “Ben iki doktora gittim, ağrılarım olduğunu söyledim ama rapor vermedi. Anne ne olur avukata söyle, bana rapor alsın, burada doğum yapmak istemiyorum.” dediğini de aktardı.

YARGITAY’IN EMSAL KARARI

5275 Sayılı Ceza İnfaz Kanuna göre “hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren bir yıl altı ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında” geri bırakılması gerekiyor.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla 9 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan 7,5 aylık hamile Huriye Acun da dosyası Yargıtay aşamasındayken geçen yıl 7 Temmuz 2021’de tutuklandı. Acun Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin verdiği kararla 18 Ağustos 2021’de tahliye edildi.

Yargıtay’ın Acun hakkında verdiği karar emsal gösterilerek Ceyda Nur Eroğlu için de mahkemeye başvuru yapıldı ancak henüz bir sonuç alınamadı. Ceyda Nur Eroğlu’nun eşi Süleyman Eroğlu da aynı cezaevinde tutuklu bulunuyor.

“EŞİM İKİ KİLO VERMİŞ”

Öte yandan 16 Mayıs’ta Şanlıurfa’da tutuklanan 4 aylık hamile Ayşe Karaduran eşi Mehmet Akif Karaduran eşiyle bugün yaptığı kapalı görüşten sonra eşinin iki kilo zayıfladığını ve durumunun iyi olmadığını Twitter hesabından duyurdu.

9 aylık hamile Ceyda Nur Eroğlu tutuklandı

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar