Connect with us

Ekonomi

Erdoğan’ın market projesi de tutmadı: Fiyatlar durdurulamıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “piyasaları alt üst” etmekle suçladığı zincir marketlerin yerine açılması talimatını verdiği Tarım Kredi Kooperatifi marketleri projesi tutmadı. Kesilen cezalara ve artan denetimlere karşın marketlerdeki fiyat artışlarının önüne geçilemiyor.

BOLD – Doların artışı durdurulamıyor. Son haftalarda daha da hızlanan dövizdeki artış, ithal edilen birçok ürünün fiyatlarının günlük artmasına yol açılıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Tarım Kredi Kooperatifi marketleri ile pahalılığı önleme projesi de tutmadı.

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ ANCAK MARKETLER AÇILAMADI

Ekim ayı başında Üsküdar Kısıklı’daki Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde abur cubur alışverişi yapıp 1002 lira ödeyip fiyatlar için “gayet uygun” açıklamasında bulunan Erdoğan, 500 metrekareden az olmamak üzere Türkiye genelinde 1000 marketin açılması için talimat verdiğini açıkladı. Erdoğan’ın talimatına karşın istediği 1000 market açılamadı. Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarında un, yağ ve şeker satışı sınırlandırıldı.

FAHİŞ FİYAT TİMLERİ GÖREV BAŞINDA

Halkın marketlerde günlük fiyat değişimlerine tepki göstermesi sonrası AKP Hükumeti çözümü denetimleri sıklaştırmakta buldu. Ticaret Bakanlığı tarafından kurulan fahiş fiyat timleri marketlere yönelik denetimlerini artırdı. Denetimlerin sıklaşmasına karşın döviz kurundaki yükselişin hızlanması fiyatların değişmesine yol açmaya devam ediyor.

ERDOĞAN MARKETLERİ SUÇLAMIŞTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, eylül ayı sonunda ABD ziyaretinden dönüşte yaptığı açıklamada gıda fiyatlarındaki fahiş artışlarla ilgili beş zincir marketi suçlamıştı. Erdoğan, bu marketlerin topladığı ürünle piyasaları alt üst ettiğini öne sürerken, zincir marketler ise yapılan açıklamalara tepki göstermişti.

ZİNCİR MARKETLERE CEZA DA ÇARE OLMADI

Erdoğan’ın fiyatlardaki artıştan sorumlu tuttuğu BİM, CarrefourSA, Migros, ŞOK, A101 ve Savola Gıda’ya Rekabet Kurumu 2.6 milyar lira idari para cezası kesti. BİM’e 958 milyon, A 101’e 646 milyon, Migros’a 517 milyon, Şok Marketler’e 384 milyon, CarrefourSA’ya 142 milyon lira ve Savola Gıda’ya 22 milyon lira ceza kesildi ancak bu cezalar marketlerdeki fiyat yükselmesine engel olmadı.

 

Dolar 11 lirayı gördü: Krizi çözemeyen AKP dolar alanları fişleyecek

Ekonomi

Akaryakıta zam sürüyor: Benzin 24 lirayı geçecek

Dolar kurundaki artışın ardından akaryakıt fiyatlarına peş peşe zam haberleri geliyor. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 1 lira 43 kuruş, motorine 1 lira 38 kuruş zam gelecek. Benzinin litresi 24 lirayı geçecek.

BOLD – Döviz kurlarındaki ve uluslararası akaryakıt fiyatlarındaki artış akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyacak. Dün otogaz fiyatına gelen 36 kuruş zammın ardından bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litrede benzine 1 lira 43 kuruş, motorine 1 lira 38 kuruş zam gelecek. Zamlar pompa fiyatına yansıyacak.

LİTRE FİYATI 24 LİRAYI GEÇECEK

Bu geceki zamla birlikte, benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 24,29 TL’ye, Ankara’da 24,40 TL’ye, İzmir’de 24,41 TL’ye yükselecek. Motorinin litre fiyatı ise yaklaşık olarak İstanbul’da 23,41 TL’ye, Ankara’da 23,52 TL’ye, İzmir’de 23,53 TL’ye yükselecek.

SON BİR YILDA 3 KAT ZAMLANDI

Benzinin litre fiyatı İstanbul’da bir sene önce 7,72 TL, yıl başında 12,29 TL idi. Benzine son bir yılda yüzde 215, yıl başından bu yana yüzde 98 oranında zam geldi. Motorinin litre fiyatı İstanbul’da bir sene önce 7,20 TL, yıl başında 11,43 TL idi. Motorine son bir yılda yüzde 225, yıl başından bu yana yüzde 105 oranında zam geldi.

Kumpas diye kapatıldı, ABD terör örgütü olarak tanıdı

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Merkez Bankası, dolardaki yükselişe rağmen faizi değiştirmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dolardaki yükselişin ardından gözlerin çevrildiği faiz kararında değişiklik yapmadı. Banka, piyasaların da beklediği gibi politika faizini yüzde 14’te sabit tuttu. Banka en son geçen yıl aralık ayında 100 baz puanlık faiz indirimine gitmişti.

BOLD – Merkez Bankası (TCMB) 16 Aralık 2021 tarihinde yüzde 14’e indirdiği faize yine dokunmadı. TMCB Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizini yüzde 14’te sabit tuttu.

KARARDAN LİRALAŞMAYA TEŞVİK ÇIKTI

Kurul kararında “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir” denildi. Kurul liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme sürecinin devam ettiğini kaydetti.

BANKA YENİ ADIMLARI DEVREYE ALACAK

Kararda, “Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları devreye alınacaktır.” ifadeleri dikkati çekti.

PİYASALAR KARARI SÜKUNETLE KARŞILADI

En son Aralık ayında 100 baz puan faiz indiren banka, son 5 toplantıda faizi değiştirmedi. Piyasalar Merkez Bankası’nın politika faizini sabit tutma kararını sükunetle karşıladı. Dolar, euro ve borsada faiz kararının bariz bir etkisi görülmedi.

 

Kumpas diye kapatıldı, ABD terör örgütü olarak tanıdı

Okumaya Devam Et

Ekonomi

TÜİK’e göre ekonomiye güven arttı

Uluslararası piyasalarda Türkiye’nin kredi risk primi her geçen gün artarken TÜİK, ekonomiye güvenin arttığını bildirdi. Mayıs ayı ekonomi güven endeksini açıklayan TÜİK’e göre geçen ay 94,7 olan ekonomik güven endeksi mayıs ayında yüzde 2,1 oranında artarak 96,7’ye yükseldi.

BOLD – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekonomik güven endeksinin Nisan ayında 94,7 iken, Mayıs ayında yüzde 2,1 oranında artarak 96,7 değerine yükseldiğini açıkladı.

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, ekonomik güven endeksi Nisan ayında 94,7 iken, Mayıs ayında yüzde 2,1 oranında artarak 96,7 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış; tüketici, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Bir önceki aya göre Mayıs ayında tüketici güven endeksi yüzde 0,4 oranında artarak 67,6 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 6,1 oranında artarak 121,7 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,7 oranında artarak 121,4 değerini aldı. Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 0,7 oranında azalarak 107,0 değerini, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,2 oranında azalarak 81,6 değerini aldı.

Çavuşoğlu’nu ağırlayan İsrail Dışişleri Bakanı Lapid Türk pasaportu ve döner istedi

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar