Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Boji’ye kurulan tuzak AKP’nin önceki kumpaslarını hatırlattı

Boji’ye kurulan kumpas hafta sonundan beri sosyal medyanın dilinden düşmüyor. Ancak AKP, son yıllarda toplumun birçok kesimine kumpas kurdu. Kurulan kumpaslarla toplum mühendisliğine girişildi. İşte AKP’nin kurduğu kumpaslar…

BOLD – Sosyal medyada bir kişinin yaptığı “İBB’nin kadrolu köpeği BOJİ tramvaya pisledi” paylaşımı gündem olmuştu. Bunun üzerine İBB Sözcüsü Murat Ongun söz konusu iddialara cevap verdi. Twitter’dan bir paylaşım yapan Ongun, “Güzel bir cana bile düşman olanlarla uğraşıyoruz” diye tepki gösterdi.

Ongun’un paylaştığı güvenlik kamerası görüntülerinde gerçek ortaya çıktı. Yaşlı bir adamın dışkıyı koltuğa koyduğu görülürken, Ongun “Boji’nin tramvaya kaka yaptığı iddia edilmişti. Ama kameralar bize bu akıl almaz görüntüleri gösterdi, izleyin” dedi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER GECİKMEDİ

Gerçeğin ortaya çıkmasının ardından, aralarında ünlü isimlerin de olduğu çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, Boji’ye kurulan kumpasa tepki gösterdi. Twitter’da “Bir köpeğe bile tuzak kuracak kadar kötüsünüz”, “Dünya tarihinde ilk kez bir köpeğe iftira atıldı” gibi yorumlar yapıldı.

Boji’ye kurulan kumpas toplumun değişik kesimlerine karşı kurulan kumpasları akla getirdi. İşte son yıllarda dillerden düşmeyen AKP’nin kumpasları.

KABATAŞ YALANI

Erdoğan, Gezi Parkı direnişi döneminde Kabataş’ta Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun gelini Zehra Develioğlu’nun eylemciler tarafından yerlerde sürüklendiğini iddia etmiş, daha sonra Develioğlu, kendisi ile görüşen Star gazetesi çalışanı Elif Çakır’a belden yukarısı çıplak, ellerinde deri eldivenler başlarında siyah bandanalar bulunan 70-100 kişilik grubun kendisini dövdüğünü, üzerine işediğini, bebeğini yere fırlattıklarını söylemişti.

Bazı gazeteciler de görüntüleri izlediklerini ve hatta görüntülerin oldukça rahatsız edici olduğunu ifade etmişlerdi.

Aradan geçen sürede MOBESE görüntüleri, ‘içeriden’ anlatımlar ve polis raporuyla yalanlanan olay, Erdoğan tarafından tekrar tekrar gündeme getirilmişti. Toplum mühendisliğine girişen gazeteciler de özür dilemek zorunda kalmışlardı.

Erdoğan, ortaya çıkan bu yalanı hala dillendirmeye devam ediyor.

CAMİDE İÇKİ İÇTİLER

Erdoğan, 2013’te, yine Gezi Parkı direnişi döneminde “camide içki içtiler” yalanını ortaya atmıştı. İddiaya göre Dolmabahçe’de Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’nin içine ayakkabılarıyla ve bira şişeleriyle giren Gezi Parkı protestocuları, camide içki içmişlerdi. Hatta caminin müezzinini de farklı konuşması için tehdit etmişlerdi.

Erdoğan, 11 Haziran 2013’te AKP’nin Meclis Grubu’nda yaptığı konuşmada,  “Bütün görüntüler elimizde. Ve Cuma günü arkadaşlarımıza zaten bunları görüntüleri vereceğiz” demişti.

Ancak aradan 8 yıl geçmesine karşın Erdoğan, ne iddiasını ispatlayabildi ne de görüntüleri medyaya verdi. Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’nin o dönemki müezzini Fuat Yıldırım da ‘camide içki içtiler’ iddiasını yalanlamıştı. Ancak Erdoğan hala aynı yalanı aradan 8 yıl geçmesine rağmen dillendirmeye devam ediyor.

Yıldırım, yalanlamasının ardından Başakşehir’e bağlı Kayabaşı köyüne sürüldü. İçki içildiği yalanını basına servis eden Dolmabahçe Sarayı Daire Başkanı Yasin Yıldız ise Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na atandı.

“KASALARI POLİSİN EVE TAŞIMA GÖRÜNTÜLERİ VAR”

AKP medyasının bir diğer yalanı ise 17/25 Aralık operasyonları sırasında bakan çocuklarının evinde ele geçirilen paralar, para kasaları ve para sayma makineleri ile ilgiliydi.

Yandaş medya o dönemde günlerce, “Paraları, kasaları polisler koydu. Kasaları polisin eve taşıma görüntüleri var” diye manşetler attılar. Ancak soruşturmayı gerçekleştiren polisler ve savcılar görevden alınıp hakimler değiştirilince tarihin en büyük yolsuzluk dosyaları kapatıldı.

Daha sonra evlerinde para bulunan kişiler adli emanette tutulan kasaları ve para sayma makinelerini aldılar. Hatta paraları emanette tutulduğu süre hesaba katılarak devletten faiziyle geri aldılar.

O dönemde bu paraları, kasaları ve para sayma makinelerini alanlar ne bu paraları reddettiler ne de bizim değildir dediler.

Kadirova’nın şüpheli ölümü ile ilgili dosya AYM’de neden bekletiliyor?

BOLD ÖZEL

“Sabahtan beri buradayız, akşam olmak üzere, bir ömür gibi geçti”

Dedeağaç’ta mahsur kalan 17 kişi arasında bulunan KHK’lı harita mühendisi Temel Durgut Bold’a konuştu: “Burada akşam olmak üzere, çok zor bir konumdayız. Çocuklar çok küçük. 1, 3, 6, 10 ve 12 yaşlarındalar. Herkes çok yıprandı. Geceyi nasıl geçireceğiz bilmiyoruz.”

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Türkiye’deki hak ihlallerine maruz kalmamak için Meriç Nehri’ni geçip Dedeağaç yakınlarında mahsur kalan 17 kişi, hala kurtarılmayı bekliyor. Aralarında 5 çocuk, 4 kadının bulunduğu grup, çektikleri videolarla sabahleyin insani yardım talebinde bulunmuştu.

Geri itilmemek için saat 06.00’dan beri uluslararası kurumlara seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyleyen KHK’lı harita mühendisi Temel Durgut, “Burada akşam olmak üzere, çok zor bir konumdayız. Bugün iki saat ateşin altında kaldık. Vuracaklar herhalde bizi diye düşündüm.” dedi.

“NE OLACAK BİLMİYORUZ”

Durgut, “Sabahtan beri buradayız ama bugün bir ömür gibi geçti. Çocuklar çok küçük. Nasıl dayanacaklar bilemiyoruz. Küçükler, 2020, 2018, 2014 doğumlu. Diğerleri 10-12 yaşlarında iki kız. Ben üç çocuğumu bıraktım geldim. Herkes çok yıprandı. Ne olacak, onu da bilmiyoruz. Bize ulaşmaya çalışanları bekliyoruz. Burada hava şu an 7 derece.” ifadelerini kullandı.

Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Babası tutuklu olan kalp hastası, otizmli Ömer Faruk hayatını kaybetti

4,5 yıldır Manisa T Tipi Cezaevinde tutuklu olan KHK’lı Türkçe öğretmeni Murat Turan’ın oğlu Ömer Faruk vefat etti. Otizmli dünyaya gelen ve kalp yetmezliği tedavisi gören Ömer Faruk’un son günlerinde babasını görmesine izin verilmedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Babası 4,5 yıldır Manisa T Tipi Cezaevinde tutuklu olan Ömer Faruk Turan, dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Otizmli doğan 11 yaşındaki Ömer Faruk Turan ağustos ayından bu yana Ege Üniversitesi Hastanesi’nde kalp yetmezliği tedavisi görüyordu.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanan ve 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Ömer Faruk Turan’ın babası Murat Turan’a durumu kritik olmasına rağmen son günlerinde oğlunun yanında bulunmasına izin verilmedi.

İKİ KEZ BYPASS OLDU

Doğduktan iki ay sonra kalp rahatsızlığından şüphelenilerek hastaneye kaldırılan Ömer Faruk’a hem bebekken hem de 2-3 yaşlarında iki kez bypass yapıldı. Ömer Faruk otizmli dünyaya gelmişti ama otizmi ağır değildi. Okuma yazmayı öğrenmişti. Okula gidip geliyordu.

4,5 yıl önce babasının tutuklanması ise onu ve ailesini çok etkiledi. O zaman 6 yaşında olan Ömer Faruk, ağustos ayında Manisa’daki köylerinde birdenbire rahatsızlandı. Güneş çarpması sanılarak hastaneye kaldırılan Öer Faruk kalp yetmezliği tanısıyla İzmir’e Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Doktorlar hayati tehlikesi olduğunu ve çok fazla ömrünün olmadığını söyledi.

SALGIN GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Bu süreçte Murat Turan’ın oğlunu görebilmesi için Manisa Savcılığı’na başvuru yapıldı ancak Kovid-19 tedbirleri gerekçe gösterilerek Turan’a izin verilmedi. Hatta iki ayrı başsavcı vekili ile görüşen HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu‘nun girişimleri de sonuçsuz kaldı.

“CEZASI ERTELENEBİLİRDİ”

Bold Medya’ya konuşan bir aile yakını, “Bu süreçte aile olarak bizim en çok canımızı yakan; evet ölüm haktır, gelecektir, vakti vardır ama annesi 4,5 yıldan beri çok fazla fedakarlıkta bulundu. Babasının yokluğunu hissettirmemeye çalıştı. hem sağlık tedavileri, hem eğitimiyle yakından ilgilendi. Ve anne gerçekten çok yıprandı. Vefatını da tek başına yaşamak zorunda kaldı. Otizmli çocukların hayati zaten hep çilelerle dolu oluyor. Ama keşke babasına izin verilseydi, cezası ertelenebilirdi. Çocuk gitti. Babası tutuklandığında Ömer Faruk 6 yaşındaydı. Bu anne için de baba için de çok zor.” dedi.

CENAZESİNE KATILACAK

Hayattayken oğlunu göremeyen Murat Turan’ın oğlunun cenazesine katılmasına ise izin verildiği öğrenildi. 11 yaşındaki Ömer Faruk Turan’ın cenazesi bugün ikindi vaktinde Balıkesir Sındırgı Düğüncüler Köyü’nde defnedilecek.

Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

Babaları cezaevine atılan hasta çocuklar ölüme mahkum ediliyor

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

5 yaşındaki Zülal ikinci kez hapse girdi

Cezaevindeki çekirdek ailelere bir yenisi daha eklendi. Üç yıldır tutuklu bulunan eğitimci Ali Uysal’ın eşi Hilal Uysal ve 5 yaşındaki kızı da cezaevine gönderildi. Zülal 1,5 yaşındayken de annesiyle hapis yatmıştı.

BOLD ÖZEL – Bir çocuk daha hapse girdi. Daha önce annesi Hilal Uysal ile birlikte 7 ay hapiste kalan 5 yaşındaki Zülal, yine annesiyle birlikte 24 Kasım gecesi cezaevine gönderildi.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında Bank Asya hesabı ve Bylock kullandığı iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası Yargıtay tarafından onaylanan Hilal Uysal önceki gün tutuklanıp yine Şakran Cezaevine gönderildi. Hilal Uysal’ın eşi Ali Uysal da üç yıldır aynı cezaevinde kaldıktan sonra bu yıl başında Afyon Bolvadin Cezaevine nakledildi.

Ev hanımı Hilal Uysal, daha önceki hapis sürecinde yaşadıklarını Bold Medya‘ya şöyle anlatmıştı: “Ben oradayken kızım iki kere kaza geçirdi. Ranzadan düştü ve kampüs içerisindeki hastaneye sevk ettiler. İki saat boyunca gözlem altında tutulduk. Doktor yoktu. Kendi çocuğunuzun doktoru kendiniz olacaksınız denildi ve gönderildik.”

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 9 Mayıs 2018’de eşiyle birlikte tutuklanan Ali Uysal, kapatılan derneğe üye olduğu için 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat mezunu olan Uysal, etüt merkezlerinde eğitmenlik yapıyordu.

Hilal Uysal ve kızı Zülal.

16 AYLIK MUAZ DA ANNE-BABASIYLA HAPİSTE

İzmir Şakran Cezaevinde, bir çekirdek aile daha birlikte kalıyor. Esra-Abdurrahman Aşçı, 16 aylık bebekleri Muaz ile 17 Kasım 2021’de tutuklanmıştı.

Burada bin memur var, gardiyanlar botlarıyla odamızı basıyor, koğuşun yarısı hasta

16 aylık Muaz, annesi ve babasıyla birlikte hapse gönderildi

Okumaya devam et

Popular

Shares