Connect with us

Gündem

Döviz zammına Omicron varyantı eklendi: Halk rafları boşalttı

2020’den itibaren dünyayı kilitleyen Kovid-19 şimdi de Omicron varyantıyla piyasaları kasıp kavuruyor. mRNA aşı üreticisi Moderna’nın, “Aşı Omicron’a karşı daha az etkili” açıklaması sonrası şirketleri yeniden kapanma endişesi sardı. Türkiye’de döviz artışı sonrası gıda stoklamaya başlayan halk, birçok marketin gıda raflarında ürün bırakmadı.

BOLD – Kovid-19’a karşı geliştirilen aşılar salgını bitirmeye yetmedi. Kovid’e karşı etkili aşıların bulunmasının ardından düm dünyada 7,8 milyar doz aşı yapıldı. 3,3 milyar kişi aşılandı. Dünya nüfusunun yüzde 42,7’si aşılanmasına rağmen pandemi bitmedi.

ALMANYA’DA AŞISIZ, TESTSİZ TRENLERE BİNMEK YASAK

Geçen yılın başından bu yana virüs sürekli mutasyon geçiriyor. Alfa, Beta, Delta, Gama varyantlarıyla virüsün yayılma hızı rekor seviyelere ulaştı. Delta varyantı bulaşma oranını arttırırken, hastalığı ağır geçirme gibi sonuçları beraberinde getirdi.  Pfizer/BioNTech ve Moderna gibi mRNA teknolojisi kullanılan aşıların Delta varyantına etkili olduğu açıklandı. Fakat aşılara rağmen Avrupa’da yeniden sert tedbirler konuşulmaya başlandı. Almanya’da günlük vaka sayısı 80 bine dayandı. Hastalığı geçirmemiş olanların aşısız, testsiz trenlere binmesi yasaklandı. Avusturya yeniden tam kapanma kararı alırken, Danimarka’da da sokağa çıkma yasakları başladı.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN OMİCRON MUTASYONU UYARISI

Delta varyantı bitmeden Güney Afrika’dan Omicron mutasyonu haberi geldi. Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19’un Omicron varyantına ilişkin yüksek risk uyarısında bulundu. Varyantın bulaşma riskinin Delta varyantına göre 10 kat daha fazla olduğu açıklandı. Omicrona yakalananların yoğun bakıma yatış ve ölümcüllüğüyle ilgili araştırmalar henüz sonuçlanmadı.

AŞILAR YENİ VARYANTA KARŞI ETKİSİZ

Biontech gibi aynı teknolojiyle üretilen Moderna aşısının CEO’su Stephane Bancel “Şu an kullanılan aşılar yeni varyanta karşı zorlanacak” dedi. Financial Times’a konuşan Bancel, “Omicron varyantında çok fazla mutasyon olduğu için şu an kullanılan aşıların gelecek yıl modifiye edilmesi gerekebilir. Şu an kullanılan aşıların yeni varyantın Delta varyantıyla aynı seviyede koruma sağladığını söylemek güç” bilgisi verdi.

BİLİM İNSANLARI ‘İYİ OLMAYACAK’ DİYOR

Omicron’daki 32 ile 50 mutasyonun bilim insanları arasında endişe yarattığını belirten Bancel, “Birçok uzman ve bilim insanı çok sayıda mutasyon geçirmiş bir varyantın bir ya da iki yıl içinde çıkmayacağını öngörüyordu” yorumunu da yaptı. Pfizer’ın direktörü Scott Gottlieb, CNBC’de, “Üç doz aşı ile yeterli güvenliği sağlayabilme güvenimiz var. Üç doz aşı olanların bu varyanta karşı görece iyi koruma elde edeceğini düşünüyoruz” ifadesini kullanmıştı.

DÜNYA PİYASALARI ŞOKTA

ABD Merkez Bankası Başkanı Powell yeni varyantla ilgili endişelerin “İnsanların şahsen çalışmaya istekli olmalarını azaltabileceğini, bu da işgücü piyasasındaki ilerlemeyi yavaşlatacağını ve tedarik zinciri kesintilerini yoğunlaştıracağını” söyledi. Bu açıklamanın ardından dünya borsalarında geriye çekilmeler yaşandı.

TÜRKİYE’DE HERKES TEDİRGİN MARKET RAFLARI BOŞ

Dünyadan gelen açıklamalar Türkiye’de de halkı ve piyasaları tedirgin etti. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomi modeli denemeleriyle fırlayan dolar ve zamlar sebebiyle zaten zor günler geçiren vatandaş, esnaf ve şirketleri tam kapanma korkusu sardı. Son varyant sebebiyle sokağa çıkma yasaklarıyla iflasların artmasından endişe ediliyor. Halkın zamlara karşı evlerinde yaptığı gıda stoklarına Omicron mutasyonuna karşı yapılan stoklamalar da eklendi. Şeker ve yağ gibi ürünlere 2 adet sınırı getirildi. Marketlerin gıda raflarının boşaldığını gösteren fotoğraflar her geçen gün artıyor.

 

Gündem

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Canlı yayında tehdit ve şiddet içerikli sözleri nedeniyle “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 6 yıla kadar hapsi istenen Sevda Noyan’ın davası düşürüldü. Noyan’ın, kastettiği 3 kişi ile uzlaştığı öğrenildi. Noyan, ölüm listesi hazırladığına ilişkin sözlerine tepki gösterenlere ise hep aynı tonda cevap verdi.

BOLD – İktidara yakın Ülke TV’de, 2020 yılında katıldığı “Esra Elönü Arafta Sorular” programında sarf ettiği sözler yüzünden yazar Engin Noyan’ın eşi Sevda Noyan hakkında dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca hazırlanan iddianamede, Sevda Noyan’ın “halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit” suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya katılmayan sanık Sevda Noyan’ı, avukatı Oğuz Özer temsil etti. Duruşmaya, müşteki olarak katılan olmadı.

Cumhuriyet savcısı, Noyan’ın oturdukları sitedeki 3-5 kişiyi kastettiğini ve bunlarla ilgili liste hazırladığını beyan ettiğini kaydetti.

TARAFLARIN UZLAŞTIĞI AKTARILDI

Mütalaada, Noyan’ın eyleminin “tehdit” suçunu oluşturacağına karar verilip, sitede oturanların tespit edilerek dava dosyasının uzlaştırma bürosuna gönderildiği belirtildi. Tarafların uzlaştığını aktaran duruşma savcısı mütalaasında, bu sebeple davanın düşmesine karar verilmesini talep etti.

Sevda Noyan’ın avukatı Oğuz Özer savunmasında, müvekkilinin suç işleme kastı veya anayasal düzene karşı sözler sarf etmediğini, aksine darbe karşıtlığı ve anayasal düzeni koruma adına beyanda bulunduğunu savundu. Noyan’ın bir daha darbe kaynaklı mağduriyetlerin yaşanmaması için elinden geleni yapabileceğini söylediğini aktaran Özer, “Kovuşturma evresinde suç vasfı değiştiği düşüncesiyle dosya, uzlaştırma bürosuna gönderilmiş ve gelen cevabi yazıda isimleri belirtilen mağdurlar ile müvekkilim arasında uzlaşmanın sağlandığı rapor edilmiştir.” diyerek davanın düşürülmesini talep etti.

Mahkeme, uzlaşma kapsamında kalan “tehdit” suçunda tarafların uzlaştığını belirterek davanın düşmesine karar verdi.

NE DEDİ

Noyan’ın davaya konu olan sözleri şöyle: “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın; bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır.”

GERİ ADIM ATMADI

Noyan’ın Tepki çeken konuşması büyük tepki topladı. Noyan sosyal medyadan gelen tepkilere aynı tonda cevap verdi.

Noyan, kendisini eleştirenlere şunları söyledi: “Evet açık ve net söylüyorum. Hiç birinizden korkmuyorum hain zombiler. Şayet bir kez daha bu ülkede darbe yapmaya kalkarsanız sonunuz hiç iyi olmayacak bunu çok iyi bilin. Yaptığınız hakaretleri attığınız iftiraları size iade ediyorum… Bilin ki hiç etkilenmiyorum.. Hain zombiler.

Konuşmam niye size dokundu tekrar darbe yapmayı mı planlıyorsunuz? Bu sefer kaçacak delik bulamazsınız. Sahte hesaplarla istediğiniz kadar saldırın, hiç etkilenmem. Alışkınız sizin iftiralarınıza… Liderim Recep Tayyip Erdoğan… Sonuna kadar onun yanındayım”

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’den en çok konut alanlar artık Ruslar

Okumaya Devam Et

Gündem

31 öğretmen, doktor, hemşire, mühendis ve astsubaya irtibat iltisak gözaltısı

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Balıkesir merkezli 16 ilde aralarında öğretmen, doktor, hemşire ve askerlerin de olduğu 31 kişi hakkında irtibat ve iltisak suçlamasıyla gözaltı kararı verildi.

BOLD – Balıkesir merkezli 16 ilde Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla başlatılan soruşturmalar kapsamında 29 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar kişiler arasında öğretmen, doktor ve astsubay da bulunuyor.

Balıkesir merkezli 16 ilde Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla aralarında 7 öğretmen, 2 doktor, 2 hemşire, bir astsubay ve bir mühendisin olduğu 31 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Jandarma ekipleri, Balıkesir’in yanı sıra Adana, Adıyaman, Ankara, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Muğla, Muş, Sakarya, Samsun, Siirt ve Van’da 31 kişiden 29’unu gözaltına aldı. Gülen Hareketi ile irtibat ve iltisaklı olmakla suçlanan kişilerle ilgili dosyada somut bir suçlama yer almaması dikkat çekti.

 

Eski MİT’çi Darıcılı, Gülen Hareketi üyelerinin nasıl kaçırıldığını anlattı: Afrika’dan rüşvetle getiriyoruz, Almanya’da mümkün değil

Okumaya Devam Et

Gündem

Metropoll’e göre Erdoğan ikinci turda da kazanamıyor

Metropoll’ün cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda karşılaşılacak tabloya ilişkin anketine göre Erdoğan, aday olmaları durumunda Kılıçdaroğlu, Akşener, İmamoğlu ve Yavaş karşısında seçimi kazanamıyor.

BOLD – Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı netleşmezken, yapılan anketlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhtemel rakipleri arasında görülen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş aday olmaları durumunda kazanıyor. Erdoğan’a en büyük farkı ise Yavaş ve İmamoğlu atıyor. İlk turda ise Erdoğan’ı sadece Mansur Yavaş geçebiliyor.

Metropoll Araştırma Şirketi’nin sahibi Özer Sencar AKP’li Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan karşısında Kılıçdaroğlu, İmamoğlu, Akşener ve Yavaş’ın yarışması halinde, ikinci turda nasıl bir tabloyla karşılaşılacağına dair anketin sonuçlarını yayınladı.

İmamoğlu ve Yavaş’ın, Erdoğan karşısında büyük üstünlük kurduğu görüldü. Erdoğan karşısında Yavaş yüzde 53.9, İmamoğlu 49.7, Akşener 43.8, Kılıçdaroğlu ise yüzde 43.3 oy alıyor.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Türkiye’den en çok konut alanlar artık Ruslar

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar