Connect with us

Analiz

Erdoğan’ın ‘faize karşıyım’ sözünü rakamlar yalanladı: 18 yılda lobilere 500 milyar dolar ödendi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, her platformda faiz ve faiz lobileriyle ilgili sert söylemlerine devam ediyor. Erdoğan, faize karşı olduğunu söylese de iktidarı döneminde 500 milyar doların üzerinde bu lobilere ödeme yaptığı ortaya çıktı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkmenistan dönüşü düşük faizi savunduğunu belirtip, bu kararın faiz lobilerini kudurttuğunu öne sürdü. Resmi veriler ise bu durumdan faiz lobilerinin memnun olduğunu gösteriyor. AKP iktidarı döneminde faiz lobilerine 500 milyar doların üzerinde ödeme yapılırken, gelecek yıl faize 240 milyar, 2023 yılında ise 291 milyar lira ödeme yapılması planlanıyor.

EKONOMİK TEZİMİZ DÜŞÜK FAİZDİR

Her zaman düşük faizi savunduğunu ve bu konuda taviz vermeyeceğini söyleyen Erdoğan, “Faiz lobileri kuduruyor” dedi. Erdoğan, “İktidara geldiğimiz ilk günden bu yana ekonomideki tezimiz özellikle düşük faizdir ve bir de faiz-enflasyon ilişkisini ben devamlı ‘faiz sebep, enflasyon neticedir’ diye işlemişimdir. Bu tezim değişmedi. Bugün de ben yine aynı tezi savunuyorum ve buna inanıyorum” diye konuştu.

DEVLET BÜTÇESİ FAİZE GİTTİ

Erdoğan her ne kadar faize karşı olduğunu belirtse de devletin resmi verileri bunun aksi yönde olduğunu gösteriyor. AKP’nin iktidarda olduğu dönemde 500 milyar doların üzerinde faize ödeme yapıldı. Bugünkü kurla bu miktar 6 trilyon lirayı geçiyor.

AKP FAİZDE REKOR KIRDI

Türkiye’nin genel kamu bütçesinden 1975-2002 yılları arasında yaptığı toplam faiz ödemesinin 252.5 milyar iken, 2002 kasım ayında iktidara gelen AKP’nin 2003 yılından itibaren ödediği faiz tutarı 500 milyar doları aştı.

YENİ BİR İSTANBUL İNŞA EDİLEBİLİRDİ

Uzmanlar yakın bir gelecekte İstanbul’da büyük bir deprem olacağı konusunda hemfikir. Bu konuda bakanların yaptığı açıklamalar ise ürkütücü. Bakanlar olası bir depremde İstanbul’da yüzbinlerce binanın yıkılacağını açıklarken, AKP Hükumeti ise bu konuda bir hazırlık yapmadı. AKP döneminde faize ödenen parayla yeni bir İstanbul inşa etmek mümkündü.

BİNLERCE HASTANE, KÖPRÜ YAPILABİLİRDİ

Faize ödenen 500 milyar dolar ile, AKP’nin yapmakla övündüğü duble yollar, yolcu garantili köprüler, şehir hastanelerinden ise binlerce yapmak mümkün. Bu paranın halk dağıtılması halinde ise herkese 6 bin dolar verilebilirdi.

BABACAN: MADEM FAİZ KÖTÜ NEDEN SIFIRLAMIYORSUN

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, faiz konusunda Erdoğan’ı eleştirerek, “Madem faiz kötü bir şey neden sıfırlamıyorsunuz? Amerika’da faiz sıfır, Avrupa’da eksi. İndirin faizi sıfıra neyi bekliyorsunuz? Faiz kötüyse ve faizin talimatla düşeceğine inanıyorsanız indirin sıfıra” dedi.

KILIÇDAROĞLU ÇIKAR BİR KHK FAİZİ İNDİR

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da daha önce yaptığı bir açıklamada AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz oranlarına yönelik eleştirisine, “Faizler yüksek, faize karşıyız diyorlar. Faize karşıysan indir. Sanki memleketi başkası yönetiyor. Bu da doğru değil, tamamen faiz lobisine çalışan bir hükumet. Faize karşıysan çıkar bir KHK sıfır yap. Yapabilir mi, yapamaz. Çünkü faiz lobisinin has adamı” dedi.

İki aylık kur şoku, son bir yıllık üretimi sıfırladı

Analiz

Adana’da AKP’nin başörtüsü oyunu: Furkan gönüllüsü kadınları bu sefer başörtüsüzlere dövdürdüler

Adana’da geçen Mart ayında demokratik haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu. Aynı hatayı tekrarlamak istemeyen iktidar, bu seferki müdahalede başörtülü polisleri sahaya sürmedi.

BOLD – Furkan Vakfı üyelerine geçen Mart ayında yapılan, işkenceye varan müdahale AKP’nin başörtüsü siyasetinin ibretlik vesikasını ortaya koydu. Başörtülü kadınlara yönelik müdahaleden yansıyan görüntüler dehşete düşürürken, toplumun her kesiminden yoğun tepki topladı.

Bir numaralı gündem haline gelen orantısız müdahale de başörtülü polislerin, kendileri için yıllarca hak mücadelesi yapmış başörtülü aktivistlere coplu saldırısı vicdanları yaraladı.

Demokratik ve anayasal haklarını kullanan başörtülü göstericilerin başlarına inen coplar, hak ve özgürlüklere gözü kapalı bir iktidarın nereden nereye savrulduğunun resmi oldu.

Adana’da bugün de Furkan Vakfı’nın eylemi vardı. Adana emniyeti basın açıklaması yapmak isteyen gruba aynı şekilde karşılık verdi. Coplar çekildi, konuşmak isteyenlerin kafaları yarıldı.

Bu seferki müdahalenin diğerinden bir farkı vardı.

Furkan üyesi kadınların karşısına bu sefer başörtülü kadınlar dikilmedi.

Tamamı başı açık olan polislerin müdahale ettiği eylemci kadınlar, yine copların hedefi oldu.

Adana’da polis zulmü tam gaz: Kızlar yine stres attı

Okumaya Devam Et

Analiz

CHP’nin Kılıçdaroğlu ısrarına eleştiriler artıyor: Uygun aday değil

CHP’lilerin cumhurbaşkanlığı için adayın genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun olacağını açıklaması eleştirileri beraberinde getirdi. Sosyal medyada yorumlarını paylaşan muhalif birçok isim, Kılıçdaroğlu’nun uygun aday olmadığı konusunda hemfikir…

BOLD ANALİZ – Kamuoyu araştırmalarında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karşısında en az oyu alan isim CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. CHP’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda ısrarcı olması eleştirileri beraberinde getirdi. Sosyal medyada Kılıçdaroğlu’nun uygun aday olmadığı eleştirileri giderek artıyor.

“CHP’NİN ADAYI KILIÇDAROĞLU”

CHP’li birçok isim seçimlerde cumhurbaşkanı adaylarının genel başkanları Kemal kılıçdaroğlu olacağını açıkladı. Son olarak CHP Grup Başkanvekili Engin Altay dün İstanbul’da yapılan mitingde “Mırın kırın etmenin anlamı kalmadı. ‘Gönlümüzün adayı Kılıçdaroğlu’ deniyordu, o ‘gönlümüzün’ kısmı biraz kalktı. CHP’nin adayı Kılıçdaroğlu” diyerek Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıkladı.

“TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BİR ŞANSI YOK”

CHP’nin Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusundaki ısrarı eleştirilere yol açtı. Diken.com.tr yazarı Levent Gültekin, “Kılıçdaroğlu aday olursa” başlıklı yazısında “Kapalı kapılar ardında Kemal Bey’i adaylık için cesaretlendirenleri, aday olması için teşvik edenleri, daha şimdiden kampanya hazırlığı içinde olanları toplumun bilmesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek, demokrasiye dönüş konusunda Türkiye’nin ikinci bir şansı olmadığı uyarısında bulundu.

KILIÇDAROĞLU’NUN KARİZMA VE PERFORMANSI YOK

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Berk Esen ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili yaptığı paylaşımda, “KK adaylığında zaten sıkıntı tam da bu. Kılıçdaroğlu dürüst bir insan, partide önemli değişimlere de imza attı. 2019 yerel seçiminde büyük rolü var. Ama bu kadar zorlu, kritik seçime gidilirken tüm muhalif seçmenlerin kafasından şüpheleri atacak bir hazırlık, karizma ve performansı yok. Keşke olsaydı” dedi. Esen, Türkiye’yi Erdoğan  rejiminden kurtaracak aday ve kadro konusunda kumar oynanmaması gerektiğini kaydetti.

KAZANAMAYACAK TEK ADAY KILIÇDAROĞLU

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu ise Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Kılıçdaroğlu temiz, dürüst bir siyasetçi ama… Kazanmayacak tek aday! Muhalefet partileri o kadar kafayı sıyırmış olamaz… Seçim stratejisi falan di mi bu?” dedi.

Yunanistan’a ulaşan sığınmacıları, Türkiye’ye çalışan çete geri itti

Okumaya Devam Et

Analiz

Selçuk Tepeli’nin bardak fırlatması: Özgür medyaya olan açlığın fotoğrafı

Çiftçinin haline üzülen FOX TV ana haber spikeri Selçuk Tepeli’nin bardak fırlatması Türkiye’de özgür medyaya olan açlığın fotoğrafını ortaya koydu. Habertürk gazetesinde çalışırken AKP Hükumetini eleştiren haberler yapamayan Tepeli, yandaş olmayan FOX televizyonunda kendini buldu.

BOLD ANALİZ – Türkiye’de medyanın hali pürmelali Selçuk Tepeli üzerinden dönen tartışmalarda kendini gösterdi.

YANDAŞ MEDYA VE TROLLERDE SELÇUK TEPELİ ÖFKESİ

Mazot ve gübre fiyatlarına gelen zamlar yüzünden tarlasını ekemeyen çiftçilerin haberini sunarken tepki göstermesi medyayı da ikiye böldü. Havuz medyası ve ak troller Tepeli’nin görevden alınmasını FOX TV’ye de RTÜK’ün ceza kesmesini istedi. Tepeli’ye destek verenler ise “Bu tepki zamlar altında inleyen halkın tepkisidir” görüşünde birleşti.

ŞÖHRETİ YAKALAYAN FATİH PORTAKAL UNUTULDU

Vatandaşın sıkıntılarını gündemine alan haberler hazırlayan FOX ekibinin bütün sunucuları gündeme oturuyor. FOX muhabir ve kameramanlarının halkın içinden haberlerini sunan Fatih Portakal, ekrandayken herkesin görüşünü merak ettiği isim haline gelmişti. Kanaldan ayrıldıktan sonra şöhreti biten Portakal’ın YouTube kanalı gerekli ilgiyi görmüyor.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA’NIN SALVO ÖZGÜRLÜĞÜ

Medyanın yüzde 95’inin AKP ve Erdoğan yanlısı haberler yaptığı Türkiye’de FOX kanalındaki zam, geçim sıkıntısı, borç altında ezilen çiftçi haberleri büyük ilgi görüyor. Aynı kanalda sabah haberlerini sunan İsmail  Küçükkaya’nın herkesi eleştirme konforu da FOX’un bu gücünden kaynaklanıyor.

Portakal, Küçükkaya ve Tepeli’nin haber sunma tarzları Erdoğan Türkiye’sinde medya özgürlüğünü olan açlığı gözler önüne serdi.

Yandaş Kütahyalı’dan ‘seçimi kaybetse de Erdoğan koltuğu bırakmayabilir’ iması

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar