Connect with us

Analiz

AKP çok sıkıştı: Getirin Mazlum’u!

Son aylarda yaşattıkları yüzünden kitlesel kopuşlar yaşayan AKP’nin oy oranı MHP ile birlikte yüzde 30’un altını gördü. Kriz içinde kriz yaşayan iktidar çareyi yine terör soruşturmaları açmada buldu. AKP, İBB üzerinden muhalefeti hedef aldı ama vatandaş bu soruşturmayı, erken seçim çağrılarına cevap vermek isteyen Erdoğan’ın muhalefeti terör iltisaklı gösterme çabası olarak görüyor.

BOLD – Son genel seçimden beri yüzü gülmeyen AKP’den, anketlere göre özellikle son birkaç aydır kitlesel kopmalar yaşanıyor. Sedat Peker videoları, bir türlü söndürülemeyen orman yangınları, AKP’nin kadrolaşma aracı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) skandalı ve son olarak da halkın cebine darbe indiren kur şokları..

SEDAT PEKER VİDEOLARI

Ünlü mafya babası Sedat Peker’in YouTube kanalı üzerinden yaptığı ifşa videoları siyasetin gündemini salladı. AKP’li politikacılar hakkında iddialarda bulunan Peker’in seriye dönüştürdüğü videolar, kısa zamanda sosyal medyada oldukça popüler hale gelmiştir. Az zamanda en çok tıklanan blog videoları olmuş olmakla beraber 13 binden fazla 10 yıldızlı oy ile IMDb’de Bir mafya liderinin itirafları başlığıyla Top 200 içinde 1’nci sıraya oturdu. Yaklaşık iki gün sonra ani bir kararla videolar IMDb’den kaldırıldı ve konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Peker’in 2 Mayıs’ta yayınladığı birinci bölümden beri, son bir ayın verilerine göre sadece YouTube’da yaklaşık 291 kanalda, 1091 video ile paylaşıldı. Peker videolarında AKP’nin yönettiği Devlet-Mafya-Medya üçgenini en ince detayına kadar delileriyle anlattı.

SÖNDÜRÜLEMEYEN ORMAN YANGINLARI

28 Temmuz’da Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve Türkiye’nin birçok şehrine yayılan orman yangınları 299 ormanı küle çevirdi.

12 Ağustos’a kadar süren çoğunluğu Akdeniz, Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 49 ildeki yangınlarda 8 kişi hayatını kaybetti, yüzbinlerce hektar orman ile yerleşim yeri küle döndü. Yangınlarda binlerce yaban ve çiftlik hayvanı da can verdi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük orman yangınları olarak nitelendirilen yangınlar sonrasında birçok tartışma yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Hava Kurumu (THK) yangınlara müdahale etmekte geç ve yavaş kaldığı gerekçesiyle muhalefet ve kamuoyu tarafından eleştirildi.

Halk, zayiatın büyümesinden iktidar partisi AKP’yi sorumlu tutarken, inceleme için bölgeye giden AKP’li bakanlar vatandaşlar tarafından yuhalanarak protesto edildi.

TÜGVA SKANDALI

Sosyal medyada gazeteci Metin Cihan tarafından Ekim ayında yayımlanan TÜGVA belgeleri bir çok skandalı ortaya çıkardı. AKP’nin TÜGVA aracılığıyla MİT, TSK, emniyet ve yargı başta olmak üzere devlette kadrolaştığına dair verile ortalığa saçıldı.

Belgeler yalanlanmaya çalışılsa da vakfın başkanlığını yapan Enes Eminoğlu, “Bir kere belgeleri içeriden almış bu adam, sızdırmış, yedek yapmış ve ifşa ediyor” diyerek doğruluğunu ortaya koymuştu.

KUR ŞOKU

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, aylardır, uyarılara rağmen faiz indirim kararı alıyor. İndirim kararları sonrası dolar 18,28 TL’ye kadar yükseldi. Bu yükselişte Erdoğan’ın faiz konusunda konuşmaları da etkili oldu.

Kur korumalı mevduatın açıklandığı gece ise bir anda dolar 18 liradan 12’ye düştü. Bir gece önce ‘faiz haram’ diyen Erdoğan, parasının faiz e yatırana kur ve enflasyon farkı garantisi verdi. Olan Erdoğan’ın faiz hakkındaki sözlerine güvenip 15, 16, 17 TL’den dolar alan vatandaşa oldu.

AKP’nin son bir kaç ayda yaşadıkları, anketlere göre erimesine neden oldu. 20 yıldır ülkeyi yöneten AKP, 2002’deki oy oranını arar oldu.

AKP + MHP YÜZDE 30’UN ALTI

MetroPOLL Araştırma Şirketi, özellikle son dört ayda ekonomide büyük çalkantıların yaşandığı Türkiye’de yılın son anketini tamamladı. Araştırmada bu pazar seçim olması halinde tercihin ne olacağı araştırıldı.

Siyasi partilerin, kararsızlar dağıtılmadan önceki oranları şöyle belirlendi, “AKP yüzde 23.9, CHP yüzde 20.3, İyi Parti yüzde 10.5, HDP yüzde 8.8, MHP yüzde 3.9, DEVA yüzde 1.9.”

Kararsızlar dağıtıldığında ise tablo Erdoğan için vahim. AKP yüzde 26.2, CHP yüzde 21.4, İyi Parti yüzde 10.9, HDP yüzde 9.1, MHP yüzde 4.2, DEVA da yüzde 2.2.

Bu durumda iktidar partisi AKP ile Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP’nin toplam oyu 30.4’ü buluyor.

HALKIN GÖZÜNDEN İBB’YE SORUŞTURMASI

Soylu’nun ardından Erdoğan’ın da dile getirdiği ‘terör iltisaklı personel’ iddiasının ardından Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB’ye tahkikat başlatıldı. Vatandaş ise bu soruşturmayı, erken seçim çağrılarına cevap vermek isteyen Erdoğan’ın muhalefeti terör iltisaklı gösterme çabası olarak yorumluyor.

İltisak-irtibat iftirası ihraçlara ve kayyım atamalarına sessiz kalan CHP’ye sıçradı

Analiz

Türkiye’de genç olmak

Türkiye genç olmak ateşten gömlek giymek demek. Paşaların kahraman ilan edildiği koca darbe gençlere yıkılıyor, bir twit attığı için gençlerin hayatları karartılıyor, Erdoğan aleyhine slogan atılan bir yerde bulundukları için okudukları lise gözaltına alınıyorlar. Ya da bir iftara katıldı diye final sınavları zamanı tutuklanıyorlar. AKP tarafından sistematik şekilde baskıya maruz kalan gençlerin ülkeyi terk edenler içerisindeki oranı da dikkat çekici.

BOLD – AKP iktidarının gençlerle yıldızı hiç barışmadı. Siyasi eleştirilerini sosyal medyadan paylaşan yüzbinlerce genç, nezarethane ve cezaeviyle tanıştı.

15 Temmuz’daki askeri kalkışma sonrası Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları kahraman ilan edilirken, koca darbede ihale çoğu çocuk yaştaki harbiyeli öğrencilere kaldı.

Birçok askeri öğrenci darbeye teşebbüsten müebbet hapisle cezalandırılırken, o yıl 13-14 yaşlarında olan askeri lise öğrencileri de 18’ine basar basmaz gözaltına alındı.

Önceki gün hakkında soruşturma başlatılan, 25 yaşındaki bir askeri öğrenci haksızlığa isyan ederek intihar etti. Bilgiyi paylaşan Askeri Öğrenci Komitesi platformu, intihar eden gencin ağabeyinin de tutuklu bir askeri öğrenci olduğunu belirtti.

HEDEFTE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ

Hizmet Hareketi mensubu oldukları gerekçesiyle ülkenin dört bir yanındaki üniversitelerde okuyan öğrenciler, final sınavları döneminde gözaltına alınmaya başladı.

15 Temmuz’dan bu yana 6 yıl geçmesine rağmen, iktidar güdümündeki yargı ülkenin gençlerini sudan sebeplerle cezalandırmaya deva ediyor.

Karabük’te gözaltına alınan 14 üniversite öğrencisinden 3’ü tutuklandı. Katıldıkları iftar yemekleri tutuklanan öğrencilerin aleyhinde delil olarak kullanıldı.

Karabük’te bir haftadır gözaltında tutulan 14 kız öğrenciden sonra, dün de aralarında Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin de yer aldığı 50 kişi gözaltına alındı.

LİSELİLERE OKULDA GÖZALTI

Dünya Kadınlar Gününde, Erdoğan aleyhine atılan sloganlar yüzünden dün 2 liseli okudukları okulda gözaltına alındı.

Son birkaç günde yaşananlar gençlere yönelik tahammülsüzlüğü gözler önüne sererken, sosyal medyada kullanıcılarının da dikkatini çeken durum “Türkiye’de genç olmak” etiketiyle gündeme yerleşti.

Türkiye’deki baskıya dayanamayan gençlerse çareyi ülkeyi terk etmekte buluyor. Türkiye’den göç edenler arasında gençlerin oranı dikkat çekiyor.

TÜİK’in verilerine göre, Türkiye’den yurtdışına göç eden nüfus içinde yüzde 15.2 ile en büyük dilimi ‘25-29 yaş grubu’ oluşturdu. Bu yaş grubunu yüzde 13 ile 30-34 ve yüzde 12.6 ile de 20-24 yaş grubu takip etti.

Antalya’da kız öğrenciler ve öğretmenler iki gündür gözaltında

Okumaya Devam Et

Analiz

Nebati ne dediyse tersi çıkıyor: Dolar 6 ay öncesine döndü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dolar 13,70 lira seviyesindeyken Londra’ya gitti. Yabancı yatırımcılara “Dolar artık buradan daha yukarı gitmez” dedi. Son haftalarda yükselişe geçen dolar, kur korumalı TL mevduat sisteminin açıklandığı 20 Aralık’tan bu yana ilk kez 15.66 liranın üzerini gördü.

BOLD ANALİZ – Geçen haftayı 15.48 liradan kapatan dolar mart ayında cari açığın beklentileri aşmasıyla 15.66 liranın üzerini gördü. Dolarda yeni hedef 15.80 ve 16 lira olarak belirlendi.

DOLAR TÜM DÜNYADA GÜÇLENİYOR

ABD’de nisan ayı enflasyonunun yıllık yüzde 8.3 ile yüzde 8.1’lik beklentiyi aşmasıyla dolarda küresel olarak güçlenme yaşanmıştı. Yükselen enflasyonun ABD Merkez Bankası FED’i daha sert sıkılaşma adımları atmaya zorlayacağına yönelik tahminlerin ağılık kazanmasıyla ABD tahvil getirilerinde yükseliş yaşandı. Doların ana para birimleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksi ise geçen hafta 20 yılın zirvesini gördü. Bu gelişmelerle dolar 15.45 lirayı aşmıştı.

TÜRK LİRASI İKİ HAFTADA YÜZDE 4,5 ERİDİ

Dolar yeni haftaya ise 15.50 liradan başladı. Mart ayında cari açığın beklentileri aşmasıyla 15.53 liranın üzerini gördü. TCMB verilerine göre mart ayında cari açık geçen yılın aynı ayına göre yüzde 67 yükselerek 5.5 milyar dolara çıktı. TL bugün dolar karşısında yüzde 0.4 değer kaybederken hareketin başladığı son iki hafta itibarıyla TL’nin değer kaybı yüzde 4.5’e ulaşmış oldu.

TARİHİ ZİRVE 18.41 LİRA

Son gelişmelerle beraber dolar kur korumalı TL mevduat sisteminin ilk olarak açıklandığı 20 Aralık’tan bu yana ilk kez 15.50 lirayı aştı. 17 Aralık Cuma günü dolar 18.41 lirayla tarihi zirvesini görmüştü. Ardından 20 Aralık’ta KKM açıklaması sonrası dolarda düşüş yaşandı. 24 Aralık’ta KKM resmen devreye alınırken dolar da 10.63 liraya geriledi. Ancak sonra yeniden yükselişe geçerek 13,70 seviyesine çıktı. Nisan ayına kadar 14 duvarını yıkamayan dolar önce 14 lirayı sonra 15 lirayı aştı.

DOLAR KURU AKP’NİN KONTROLÜNDEN ÇIKTI MI?

Dolarda yükseliş devam ederken Merkez Bankası’nın eli kolu bağlı durumda. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kontrolündeki TCBM, doları frenlemek için sadece rezerv satışı yapabiliyor. Faiz artışı enstrümanını ise kullanamıyor.  2021 yılı Eylül ayından Aralık ayına kadar 500 baz puan faiz indirerek politika faizini yüzde 14’e indiren TCMB Para Politikası Kurulu son 4 toplantıda faizi sabit bıraktı. Kuru kontrol eden AKP Hükumeti, son iki haftadır yükselişi seyrediyor. Reuters geçen hafta, AKP’nin doları 15.50 liraya kadar kontrollü yükselteceğine yönelik analiz yayımladı.

Erdoğan’ın yeni ekonomi modeli denemelerinin bedeli ağır oldu. Türkiye’de nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 69.97’ye yükseldi. Halkın enflasyonunu ölçen ENAG’a göre ise enflasyon yüzde 150’yi aştı.

Ümit Özdağ Soylu’ya sordu: 15 Temmuz’da yarım kalan neydi?

Okumaya Devam Et

Analiz

Niinistö’nün kafası karışık Türklerin net: Erdoğan’ın “U” dönüşüne herkes hazır

Dış politikadaki hayrete düşüren “U” dönüşlerine bir yenisi daha mı geliyor. Erdoğan, ABD başta olmak üzere NATO üyesi ülkelerin desteklediği iki yeni üyelik başvurusuna olumlu bakmadığını açıkladı. Erdoğan’ın vetosunu gündem olduğu sosyal medyada, kullanıcılar yeni “U” dönüşünün tarihi ve nedenini tartıştı.

BOLD – AKP iktidarının dış politikadaki “U” dönüşlerini vatandaş hayretle izliyor. Önce Rusya daha sonra da sırasıyla darbeci Mısır, katil İsrail, 15 Temmuz’un finansörü Birleşik Arap Emirlikleri ve Cemal Kaşıkçı cinayeti faili Suudi Arabistan.

Bu yakıştırmaların sahibi AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, suçladığı ülkeler karşısında tek tek geri atım attı.

NATO’NUN ERDOĞAN İLE İMTİHANI

İkinci Dünya Savaşı sırasında “askeri tarafsızlık” ilan eden Finlandiya, Rusya-Ukrayna savaşının ardından tarihi bir karar aldı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından NATO’ya üyelik mesajı veren Finlandiya, süreci resmen başlatacağı açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, “NATO üyeliği için resmen başvuracağız” dedi.

Türkiye dışında, NATO üyelerinin tamamı başvuru konusunda net.

ABD Başkanı Joe Biden, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile yaptığı görüşmede söz konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine destek vereceğini bildirdi.

İktidar Sözcüsü İbrahim Kalın, üyelik konusunda 2 ülkeye kapıları kapatmadıklarını söylese de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılmasını destekleyemeyeceğini açıkladı. Erdoğan, iki kuzey Avrupa ülkesinin birçok terör örgütüne ev sahipliği yaptığını söyledi.

KAFAM KARIŞTI

Erdoğan’ın Kendisine daha önce farklı konuştuğunu söyleyen Niinisto, “Açık olmak gerekirse biraz kafam karıştı çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaklaşık bir ay önce bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim ve benden önce insiyatif aldı ve ‘NATO’ya başvuruyorsunuz ve biz bunu olumlu değerlendireceğiz’ dedi. Kendisine teşekkür ettim ve teşekkürün karşısında çok memnun oldu. Yani anlıyacağınız, kafam biraz karıştı. İki gün önce duyduklarımız farklıydı. Dün yeniden Türkiye’nin üyeliğimize açık olduğunu duyduk fakat hayıra dönüştü ya da olumsuza dönüştü diyelim. Sanırım şu anda net bir yanıta ihtiyacımız var. Erdoğan’la dile getirdiği problemlerle ilgili konuşmaya hazırım” dedi.

U DÖNÜŞÜ NE ZAMAN

Öte yandan Erdoğan’ın çelişkili açıklamaları Türkiye’de de tartışma konusu. En çok merak edilen konu ise Erdoğan’ın veto konusunda ne zaman geri adım atacağı.

Erdoğan’ın Suudi Konsolosluğunun bahçesine gömdüğü itibar ve Nebati skeci

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar