Connect with us

BOLD ÖZEL

Erdoğan’ın ihale zengini ettiği Cengiz İnşaat Romanya’da: 1 milyar euroluk ihale aldı

AKP iktidarının müteahhitlerinden kamu ihalelerinin gediklisi Cengiz İnşaat, Türkiye’deki yol ve köprü inşaatları durunca Balkanlar’a açıldı. Cengiz İnşaat, Romanya’da 1 milyar euroluk yol ihalesi aldı.

NECDET ÇELİK – BOLD ÖZEL

Romanya’da inşaatı süren Transilvanya otobanına, Cengiz İnşaat talip oldu.548 kilometrelik otobanın, bir yıl önce ihaleye açılan 32 kilometrelik bölümünü Mapa-Cengiz İnşaat ortaklığı kazandı.

Karayolları İdaresi’nin (CNAIR) eylül ayında ikinci aşamasını başlattığı ihale sürecinde Mapa-Cengiz’in rakipleri ihaleden çekildi. Böylece ihale Mapa-Cengiz’e kaldı kaldı. Yerel basın, diğer şirketlerin 13 yıl önce yapılan fizibiliteyi gerçeklikten uzak bulduklarını yazdı. Mapa-Cengiz ortaklığının 5,5 yılda tamamlayacağı projede, 49 köprü ve viyadüğün yanı sıra 7 tünel bulunuyor.

CENGİZ, ROMANYA’YA GÖZÜNÜ DİKTİ

Söz konusu ihale, Cengiz’in Romanya’daki tek girişimi değil. Şirket, geçtiğimiz eylül ayında açılan Moldova otobanı ihalesine de teklif verdi. Üç parçadan oluşan 63 kilometrelik kısmın inşasına Nurol, Mapa, Kolin, Limak gibi firmalar da talip oldu.

Cengiz İnşaat’ın Mapa ile birlikte girdiği diğer ihale is 9,1 kilometrelik Lugoj-Deva otobanı. Transilvanay otobanının bir parçası olan bu ihalede yine tanınmış Türk firmaları göze çarpıyor.

Her iki ihalenin ilkbahara kadar sonuçlanması bekleniyor.

DÜNYA SIRALAMASINDA İLK BEŞTE

Dünya Bankası son raporuna göre, kamudan 42,1 milyar dolarlık ihale alan Cengiz İnşaat, dünya sıralamasında üçüncü sırada yer aldı. 2020 Aralık ayında güncellenen raporda, dünya ölçeğindeki ilk 10 şirket arasında 5 Türk firması yer alıyor.

MİLLETE KÜFRETMİŞTİ

Cengiz İnşaat’ın sahibi Mehmet Cengiz’in 25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında yer alan tapelerde millete küfrettiği ortaya çıkmıştı.

HER YERDE ONLAR VAR

Cengiz İnşaat’ın Türkiye dışında birçok yatırımı bulunuyor. Orta Asya ülkelerinde otoyol ve havaaalanı inşaatlarında imzası bulunan firmanın Azerbayacan’daki gücü, Erdoğan’ın Bakü ziyaretinde ortaya çıkmıştı. Aliyev, Erdoğan’a Cengiz İnşaat’tan bahsederken, ‘Onlar her yerde var.’ ifadesini kullanmıştı.

Milyarlık ihale yine Cengiz Holding’e verildi

BOLD ÖZEL

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Adli Tıp Başkanlığı, dört aydır Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini ikinci kez reddetti.

BOLD ÖZEL – Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası onaylandığı için 9 Şubat’ta tutuklanan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’a yine ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildi.

Eşiyle dün telefon görüşü yapan Yasemin Özkan “Eşimin morali bayağı bozuktu. Çok üzülmüştü. Geçen hafta açık görüşte gördüm, elleri, ayakları çok kötü. Kafasında da yaralar çıkmış. Her gün kür gibi etkisi olan hap içiyor. Onlar da vücudunda yaralara sebep oluyor. Ayakta gördükleri için cezaevinde kalabilir diyorlar. Dördüncü evre kanser bu adam.” dedi.

ALMANYA’DA MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ OKUDU

1980’li yıllarda Almanya’da makine mühendisliği okuyan Ahmet Zeki Özkan, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve Aksaray’daki Mercedes fabrikasında yüksek mühendis olarak göreve başladı. 2014 yılında emekli olduktan sonra ailesiyle birlikte Antalya’ya yerleşen Özkan, Şubat 2017’de Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanıp Kırşehir Cezaevine gönderildi.

10 ay Kırşehir’de hapis yatan Özkan’ı Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bank Asya hesabı, gazete aboneliği, çocuklarını okuttuğu Aksaray Koleji’nin müdürüne 2 kez kurban parası verdiği ve Bylock kullandığı iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıp tahliye etti.

YERDE YATMAK ZORUNDA KALDI

Tutuksuz yargılanan Özkan’a Ekim 2020’de 4. evre akciğer kanseri teşhisi konuldu. Geçen yıl şubat ayında cezası onaylanan Özkan’ın ilk infaz erteleme talebi kabul edildi ve cezası 6 ay ertelendi. İkinci talebi 14 Aralık 2021’de reddedildi.

Durumu kritik olmasına rağmen 9 Şubat’ta tutuklanıp hapse gönderilen 65 yaşındaki Ahmet Zeki Özkan’ın infaz erteleme için yaptığı başvuru dün ikinci kez reddedildi. Doktorların en fazla bir yıl yaşar dediği Özkan, ilk tutuklandığında karantina hücresinde yer olmadığı için yerde yatmak zorunda kalmıştı.

4. evre akciğer kanseri Ahmet Zeki Özkan’ı tutukladılar

 

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Yeni gelişme: Karabük’te serbest bırakılan 9 kız öğrenciden 5’i tutuklandı

Karabük’te dün serbest bırakıp savcının itirazı üzerine tekrar gözaltına alınan 6 öğrenciden 5’i, savcının itirazı üzerine tekrar gözaltına alınıp tutuklandı.

BOLD ÖZEL – 12 Mayıs’tan itibaren Karabük Emniyeti’nde gözaltında olan 14 öğrenciden 9’u bu akşam üzeri bırakıldı. Üçü tutuklanıp Karabük T Tipi Cezaevine gönderildi.

Karabük Sulh Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakılan 9 öğrenci savcının itirazı üzerine tekrar gözaltına alındı. Dün akşam gözaltına alınan 6 öğrenci Karabük Emniyeti’ne götürüldü. Öğrencilerden 5’i bugün tutuklanıp Karabük T Tipi Cezaevine gönderildi.

Karabük Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, öğrencilerin üzerinden ve evlerinden çıkan telefon, bilgisayar, sim kartı, 125 dolar ve 25 euro’yu delil diye böyle sergiledi.

Karabük’te gözaltında tutulan 14 kız öğrenciden 3’ü tutuklandı: Cezaevine gitarımı ve flütümü gönderin

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Karabük’te gözaltında tutulan 14 kız öğrenciden 3’ü tutuklandı: Cezaevine gitarımı ve flütümü gönderin

Bir haftadır Karabük’te gözaltında tutulan 14 kişiden 3’ü tutuklandı. Hakim, savcının 9 öğrenci hakkında istediği tutuklama talebini reddetti. Hakkında tutuklama kararı verilen konservatuar öğrencisi B.N.A hapse girmeden önce son isteği, “Bana flütümü ve gitarımı gönderin” oldu.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Karabük Emniyeti’nde 12 Mayıs’tan beri gözaltında tutulan 14 öğrenciden 3’ü bugün tutuklandı. Bir öğrenci savcılık tarafından adli kontrol şartı olmadan bırakılırken bir kişi de adli kontrolle serbest bırakıldı.

Savcı tarafından tutuklanma isteğiyle mahkemeye sevk edilen diğer 9 öğrenci haftada iki gün imza ve yurtdışı yasağıyla şartıyla serbest bırakıldı.

KONSERVATUARIN EN BAŞARILI ÖĞRENCİSİYDİ

Tutuklanan öğrenciler arasında bulunan B. N. A., Karabük Üniversitesi Konservatuar Bölümü 3. sınıf öğrencisiydi. Yan flüt, piyano ve gitar çalan B.N.A., bölümün birincisiydi. Daha önce okul öncesi öğretmenliği okuyan ve yetenekleriyle konuşulan B.N.A, hapse girmeden önce ailesine son olarak “Orada bol bol kitap okurum. Bana flütümü ve gitarımı da gönderin.” dedi.

DELİL RAMAZAN’DAKİ İFTAR SOFRASI

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen yeniden yapılanma operasyonları kapsamında tutuklanıp Karabük T Tipi Cezaevine konulan B. N.A., bir tanık ifadesi ve Ramazan’da iftar sofrasında çekilen bir fotoğraf delil gösterilerek örgüt yöneticisi olmakla itham ediliyor.

Antalya’da kız öğrenciler ve öğretmenler iki gündür gözaltında

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar