Bizimle iletişime geçiniz

Müzik

Faroe Adalarının Şaman Ruhlu Kızı

İskandinav müziğine aşina olanlar Eivør Pálsdóttir ismine yabancı değil. Faroe Adaları’nın dağ, deniz ve rüzgar tınısı taşıyan müziğinin güçlü sesi.

Özellikle “Trollabundin” şarkısıyla geniş bir hayran kitlesi toplayan şarkıcı İngilizce albüm çıkartsa da asıl beğeniyi ana dilinde söylediği şarkılarla topluyor.

HEM SÖZ YAZARI HEM YORUMCU

Seslendirdiği şarkıların önemli bir kısmını kendisi yazan Palsdottir, toprağıyla bağını koruyan bir isim. Hatta bunun için “Faroe Islands My Mother” (Faroe Adaları Benim Annem) diye bir şarkı bile yazmış. Onu dünyaya tanıtan Trollabundin şarkısını çıplak sesle yorumlayışını dinleyenler kendisinde bir şaman ruhu olduğuna inanıyorlar ki çok da haksız sayılmazlar.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Kürt Araştırmaları dergisinden ‘Kürt Müziği’ dosyası

Kürd Araştırmaları dergisinin “Kürt Müziği” dosyasıyla hazırlanan yeni sayısı yayımlandı. Dergide akademisyenler bağımsız araştırmacılar tarafından yazılmış makale ve söyleşiler yer alıyor.

BOLD– Web üzerinden yayınlanan Kürd Araştırmaları dergisinin, dördüncü sayısı okuyucuyla buluştu. Yeni sayıda Ramazan Kaya editörlüğünde hazırlanan “Kürt Müziği” dosyası, Kürt ulusal kimliğinin inşası mücadelesinde Kürt müziğinin rolünü irdeliyor.

KÜRT MÜZİĞİNİN DÜNÜ BUGÜNÜ

Derginin Kürt akademisyenler ve bağımsız araştırmacıların katkılarıyla oluşturulan yeni sayısında 6’sı Türkçe, 2’si Kürtçe ve biri İngilizce olmak üzere 9 makale yer alıyor.

Kürd Araştırmaları’nın yeni sayısında ayrıca yaazar ve editör Tanıl Bora ile “Kürtlere “Yüksek Teori” Reva Görülmüyor”; Kürt soprano Pervin Çakar ile de “Kürtler Kendilerini Hür Sanıyor Ama Değiller” başlıklı söyleşiler yapıldı.

Hem online olarak hem de e-dergi formatında okunabilen, YouTube kanalı aracılığıyla da alanında uzman akademisyen ve araştırmacılarla video-söyleşiler yapılan Kürd Araştırmaları dergisine buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

Londra Caz Festivali’nde Türkiyeli sanatçılar

Alternatif müziğin ünlü isimleri “Moğollar”, “BaBa ZuLa”, “İlhan Erşahin” ve “Islandman” Londra Caz Festivali’nde yer alacaklar. Performanslar online izlenebilecek.

BOLD– Dünyanın en eski ve en saygın müzik organizasyolarından olan Londra Caz Festivali; ‘Istanbul Psychedelic’ konserlerinde ”BaBa ZuLa”, ”Moğollar”, ”İlhan Erşahin” ve ”Islandman”ı ağırlamaya hazırlanıyor.

MOĞOLLAR’DAN YENİ ALBÜM MÜJDESİ

İstanbul’un farklı lokasyonlarında İstanbul Kültür A.Ş. ‘nin desteğiyle kayda alınan performanslar, pandemi sebebiyle bu yıl online olarak yapılacak Londra Caz Festivali’nde 21 Kasım’da izlenebilecek.

Elli beşinci müzik yılını kutlayan efsanevi Moğollar’ın bu konseri aynı zamanda aralık ayında yayınlayacakları yeni albümlerinin de habercisi.

Anatolian Sun adını taşıyan albüm, dünyaca ünlü Artone Studio’larında direct – to – disc (doğrudan diske kayıt) teknolojisiyle kaydedildi. Herhangi bir düzenleme yapılmadan tek seferde ve tamamen canlı kaydedildiği için konser performansına en yakın albüm olma özelliğini taşıyan “Anatolian Sun” 11 Aralık’ta hem plak olarak hem de dijital platformlarda yayınlanacak.

Festivalle ilgili detaylı bilgiye ve Türkiyeli sanatçıların ücretsiz online performanslarına efglondonjazzfestival.org.uk adresinden ulaşabilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

Gaye Su Akyol yeni EP’si ‘Yort Savul: İsyan Manifestosu’nu yayınladı

Müzisyen Gaye Su Akyol’un üç yeni şarkıdan oluşan yeni EP’si (Extended Play) “Yort Savul: İsyan Manifestosu” dijital platformlarda yerini aldı.

BOLD– Son yılları dikkat çeken ismi Gaye Su Akyol’un 3 yeni şarkıyı sevenlerine sunduğu “Yort Savul: İsyan Manifestosu” 30 Ekim’de tüm dijital platformlarda dinleyicilerle buluştu.

ALBÜMÜN İSMİ ECE AYHAN’DAN

70’lerin saykodelik müziği ile rock’ı ve progresif müziği bir araya getiren altyapısıyla dikkat çeken albüm Anadolu müziğini ve Türk müziği gamlarını ustaca birleştirmesiyle de öne çıkıyor. Albüm ismini ise şair Ece Ayhan’ın 1977’de yayımlanan ‘Yort Savul‘ adlı şiiri ve aynı adı taşıyan kitabından alıyor. “Yort savul” eskiden padişahlar yoldan geçerken hizmetçilerin halkın kenara çekilmesi için bağırarak söyledikleri “Yoldan çekilin!” anlamında bir ifade.

Okumaya devam et

Popular