Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kayyım atanan belediyeler borç batağında

HDP ve DBP’nin, 102 belediyesinden 96’sına kayyım atandı. Sayıştay’ın kayyum atanan 12 belediyeye ilişkin raporu, belediyelerin borç batağında olduğunu gösterdi. Mecliste sert tartışmalar yaşandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, bütçe görüşmelerinde kayyım atanan belediyelerin durumunu gündeme taşıdı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) 31 Mart seçimlerinden sonrası için “Sandıktan teröre bulaşanlar çıkarsa yine kayyım atarız” tehditlerine dikkat çeken Güzel, “Sizin demokrasiyle değil parayla işiniz var.” dedi. AKP’liler ise sert tepki gösterdi.

VAN 95 MİLYON TL, AĞRI 20 MİLYON TL BORÇLU

Güzel, 96 belediyeden sadece 12’sine ait Sayıştay raporlarının açıklandığını dile getirdi.

“Kayyım atanan belediyelerin partimizde olduğu 2016 yılı Sayıştay raporlarını ne hikmetse yayınlamıyor. Çünkü o belediyeleri gaspettiğinizde hepsini sıfır borçla ve kasalarda fazla parayla aldınız. Şimdi ise Ağrı Belediyesinin banka kredileri ve gider taahhüt borcu 20 milyon 53 bin. Tunceli Belediyesinin toplam borcu 936 bin. Van Belediyesinin açığı 95 milyon.” ifadelerini kullandı.

KAYYUM PARALARI NEREYE AKTARIYOR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyum atanmadan önce, belediye bünyesinde tüm alım satım hizmetlerini karşılamak üzere, aylık 15 milyon sabit bütçeyle MED AŞ’nin kurulduğunu belirten Güzel, “Belediyenin her türlü kamu hizmetini karşılayan ve ciddi kâr getirisi olan bu şirket kayyum geldikten sonra zarar etmeye başlamış. Hatta ihale verdiği birçok firmanın alacağını dahi ödeyemez hâle gelmiştir. Belediyeden alacaklarını tahsis edemeyen bu firmalar işçilerin ücretlerini ödeyememiş, batma aşamasına gelmiştir. Bu firmalara dahi parayı ödeyemiyorsa kayyum, belediyenin kaynakları nereye aktarılıyor?” diye sordu.

102 BELEDİYEDEN 96’SINA KAYYUM ATANDI

HDP’nin, Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki yerel yönetimler partisi DBP’nin, 11 Eylül 2016’dan bugüne kadar 102 belediyesinden 96’sına kayyum atandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığının, Kamu Borç Yönetimi Raporu, belediyelerin kayyuma devredildikten sonra borçlarının arttığını ortaya çıkardı.

Rapora göre Batman, Siirt belediyelerinin kayyum atanmadan önceki dönem hazine müsteşarlığına olan borcu değişmezken, Diyarbakır büyükşehir belediyesinin borcu ise bir milyon lira azaldı.

KAYYIM GELDİ 3 AYDA BORÇLAR KATLANDI

Kayyumların atanmasından 3 ay sonra, “Aralık 2016 Kamu Borç Yönetimi Raporu”nda Batman Belediyesi’nin borcu 5 milyon TL artarak 71, Siirt Belediyesi’nin 1 milyon TL artarak 18 ve Diyarbakır Su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün borcu da 9 milyon TL artarak 101 milyon TL’ye ulaştı.

USULSÜZLÜKLER SAYIŞTAY RAPORLARINDA

Van, Ağrı, Siirt, Dersim, Şırnak, Hakkari, Mardin, Diyarbakır’da bulunan il ve ilçe belediyelerine atanan kayyımların yaptığı usulsüzlük Sayıştay’ın raporuyla gün yüzüne çıktı.

Sayıştay’ın 2017 yılına ait raporlarına göre, belediyelerin yaptığı milyonlarca liralık harcamalar bilançoya yansıtılmadı. Akıbeti ise bilinmiyor. Ayrıca kredi borçlarının faizleriyle beraber yüz milyonlarca lirayı geçtiği belirtiliyor.

Van’da belediyeye ait satılan ve kiralanan taşınmazların alacaklarının takip edilmediği ortaya çıktı. Ağrı’da toplu taşımadan gelen paraların taşeronun hesabına geçirildiği belirlendi.

Siirt’te 567 taşınmazın kaydı bulunmazken dış borç, iç borç gibi gösterildi. Şırnak’ta ise takas edilen taşınmazların denetimden sonra kayda alındığı ortaya çıktı.

Politika

AKP’nin ‘Yalan Üretim Merkezi’ yayından kaldırıldı!

AKP, resmi Twitter hesabından yayımladığı ve CHP ile Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan ‘Yalan Üretim Merkezi’ videosunu yayından kaldırmak zorunda kaldı.

BOLD – AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ, ‘Yalan Üretim Merkezi’ videosunun silinmesiyle ilgili Twitter’da açıklama yaptı. Dağ, parti olarak siyasette seviyeli muhalefetin oluşması için adım attıklarını savundu. Siyasette yalanın ulaştığı boyuta dikkat çektiklerini öne sürerek amaçlarına ulaştıklarını aktardı. Dağ, “Bundan sonrasında da bilgi ve belgeye dayalı, seviyenin korunduğu, aziz milletimize sadece gerçeklerle konuşacakları bir zemin istiyoruz” dedi.

FİLMİN SONU SANDIKTA HEZİMET

CHP’de ise Parti Sözcüsü Faik Öztrak, videonun silinmesiyle ilgili yaptığı paylaşımda gençlere seslendi. “Spoiler vermek istemem ama bu filmin sonu sandıkta hezimet” ifadelerini kullandı. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da AKP’li Hamza Dağ’ın açıklamasını paylaştı. “Yanlıştan dönülmesi, hakikate gelinmesi, kötülüğün ve karalamanın bırakılması yeni bir başlangıç olur umarım. Memleketin gerçeklerini konuşalım. Mesela 128 milyar dolar nerede” diye sordu.

BEKLEYİN GÖRÜN!

Animasyon videoda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP Sözcüsü Faik Öztrak yer alıyordu. Çok sayıda AKP’li milletvekili tarafından da paylaşılan videoya CHP lideri Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere CHP’liler tarafından yanıt verildi. Kılıçdaroğlu da Twitter’dan paylaştığı bir videoda, “Bekleyin ve görün, asıl Z kuşağı önümüzdeki seçimlerde sizi çizgi film yapacak” dedi.

AKP’nin animasyon videosunda Kılıçdaroğlu’na “128 milyar dolar nerede” sorusunun tekrar ettirilmesi sebebiyle de söz konusu soru “#128MilyarDolarNerede” etiketiyle Twitter’da çok konuşulan gündemler arasına girdi.

Okumaya devam et

Politika

Devlet Bahçeli sinyali verdi: MHP’den ‘tek başına iktidar’ mesajı

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP, resmi internet sitesinden ‘tek başına iktidar’ mesajı yayınladı. Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla verilen mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

BOLD – AKP’nin Cumhur İttifakı ortağı MHP, resmi sitesinden tek başına iktidar mesajı paylaştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla yapılan paylaşımda Türkiye’nin sorunlar yumağında olduğu belirtildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözlerinin paylaşıldığı ilanda “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yolun MHP iktidarı” olduğu kaydedildi.

Sitenin ana sayfasında yayınlanan mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

Mehmet Ağar’ın sessiz kaldığı suçlamaya jandarmadan yalanlama geldi

Okumaya devam et

Politika

Milli Eğitim’in ‘Hayalindeki Çin’

Milli Eğitim Bakanlığının ortaokullarda düzenlediği “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması’na, Türkiye’ye sığınan ve 5 yıldır ailesinden haber alamayan Doğu Türkistanlılar tepki gösterdi.

BOLD – Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü “Hayalimdeki Çin” adlı bir resim yarışması düzenledi. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından organize edilen yarışma, 3-5 Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye geneli resmi/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler arasında yapıldı. Cengiz Mete imzalı resmi belgede yarışmanın ücretsiz ve gönüllülük esasına göre yapılması belirtildi.

Çin’in Sincan bölgesinden kaçıp Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri ve insan hakları savunucuları MEB’in düzenlediği bu yarışmaya akıl olmaz olarak değerlendirdi. İstanbul’da yaşayan ve ailesinden 5 yıldır haber alamayan Ömer Hamdullah, “Kızlarım Çin ’de Türk olduğu için alıkonuluyor artık bu duruma bir son verin yalvarıyorum. Orada Çinlileştirmeye izin vermeyin vatandaşlarınızı. yüreğimdeki acı gün geçtikçe büyüyor, sabrım tükendi.” dedi. 

“TOPLU TECAVÜZE UĞRADIM”

Sincan’daki gizli gözaltı merkezinde 9 ay kalan ve daha sonra kaçıp Amerika’ya sığınan Tursunay Ziyabudun, maskeli Çinli erkeklerin “her gece” hücrelerden kadınları çıkarıp tecavüz ettiklerini, kendisinin de işkence gördüğünü ve üç farklı zamanda iki-üç kişinin toplu tecavüzüne uğradığını söylemişti.

Üç ay önce BBC’ye konuşan Ziyavudun yaşadığı anı şöyle anlatmıştı: “Polis üniforması değil, takım elbise giyiyorlardı. Bazen gece yarısından sonra hücrelere geliyor, istedikleri kadınları seçiyor ve hiçbir gözetim kamerasının olmadığı ‘kara oda’ adı verilen odaya götürüyorlardı.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0