Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kayyım atanan belediyeler borç batağında

HDP ve DBP’nin, 102 belediyesinden 96’sına kayyım atandı. Sayıştay’ın kayyum atanan 12 belediyeye ilişkin raporu, belediyelerin borç batağında olduğunu gösterdi. Mecliste sert tartışmalar yaşandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, bütçe görüşmelerinde kayyım atanan belediyelerin durumunu gündeme taşıdı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) 31 Mart seçimlerinden sonrası için “Sandıktan teröre bulaşanlar çıkarsa yine kayyım atarız” tehditlerine dikkat çeken Güzel, “Sizin demokrasiyle değil parayla işiniz var.” dedi. AKP’liler ise sert tepki gösterdi.

VAN 95 MİLYON TL, AĞRI 20 MİLYON TL BORÇLU

Güzel, 96 belediyeden sadece 12’sine ait Sayıştay raporlarının açıklandığını dile getirdi.

“Kayyım atanan belediyelerin partimizde olduğu 2016 yılı Sayıştay raporlarını ne hikmetse yayınlamıyor. Çünkü o belediyeleri gaspettiğinizde hepsini sıfır borçla ve kasalarda fazla parayla aldınız. Şimdi ise Ağrı Belediyesinin banka kredileri ve gider taahhüt borcu 20 milyon 53 bin. Tunceli Belediyesinin toplam borcu 936 bin. Van Belediyesinin açığı 95 milyon.” ifadelerini kullandı.

KAYYUM PARALARI NEREYE AKTARIYOR

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyum atanmadan önce, belediye bünyesinde tüm alım satım hizmetlerini karşılamak üzere, aylık 15 milyon sabit bütçeyle MED AŞ’nin kurulduğunu belirten Güzel, “Belediyenin her türlü kamu hizmetini karşılayan ve ciddi kâr getirisi olan bu şirket kayyum geldikten sonra zarar etmeye başlamış. Hatta ihale verdiği birçok firmanın alacağını dahi ödeyemez hâle gelmiştir. Belediyeden alacaklarını tahsis edemeyen bu firmalar işçilerin ücretlerini ödeyememiş, batma aşamasına gelmiştir. Bu firmalara dahi parayı ödeyemiyorsa kayyum, belediyenin kaynakları nereye aktarılıyor?” diye sordu.

102 BELEDİYEDEN 96’SINA KAYYUM ATANDI

HDP’nin, Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki yerel yönetimler partisi DBP’nin, 11 Eylül 2016’dan bugüne kadar 102 belediyesinden 96’sına kayyum atandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığının, Kamu Borç Yönetimi Raporu, belediyelerin kayyuma devredildikten sonra borçlarının arttığını ortaya çıkardı.

Rapora göre Batman, Siirt belediyelerinin kayyum atanmadan önceki dönem hazine müsteşarlığına olan borcu değişmezken, Diyarbakır büyükşehir belediyesinin borcu ise bir milyon lira azaldı.

KAYYIM GELDİ 3 AYDA BORÇLAR KATLANDI

Kayyumların atanmasından 3 ay sonra, “Aralık 2016 Kamu Borç Yönetimi Raporu”nda Batman Belediyesi’nin borcu 5 milyon TL artarak 71, Siirt Belediyesi’nin 1 milyon TL artarak 18 ve Diyarbakır Su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün borcu da 9 milyon TL artarak 101 milyon TL’ye ulaştı.

USULSÜZLÜKLER SAYIŞTAY RAPORLARINDA

Van, Ağrı, Siirt, Dersim, Şırnak, Hakkari, Mardin, Diyarbakır’da bulunan il ve ilçe belediyelerine atanan kayyımların yaptığı usulsüzlük Sayıştay’ın raporuyla gün yüzüne çıktı.

Sayıştay’ın 2017 yılına ait raporlarına göre, belediyelerin yaptığı milyonlarca liralık harcamalar bilançoya yansıtılmadı. Akıbeti ise bilinmiyor. Ayrıca kredi borçlarının faizleriyle beraber yüz milyonlarca lirayı geçtiği belirtiliyor.

Van’da belediyeye ait satılan ve kiralanan taşınmazların alacaklarının takip edilmediği ortaya çıktı. Ağrı’da toplu taşımadan gelen paraların taşeronun hesabına geçirildiği belirlendi.

Siirt’te 567 taşınmazın kaydı bulunmazken dış borç, iç borç gibi gösterildi. Şırnak’ta ise takas edilen taşınmazların denetimden sonra kayda alındığı ortaya çıktı.

Politika

AKP’li vekilin araba gafının faturası tutanak memuruna kesildi

Nilgün Ök

“18 yıl önce araba yoktu” sözü ile gündem olan AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün gafının faturası tutanak memuruna kesildi. Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini bildiren Meclis Başkanlığı, sözü tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

BOLD – TBMM Başkanlığı, “18 yıl önce Türkiye’de araba yoktu” diyen AKP Milletvekili Nilgün Ök’ün aslında “Yerli araba yoktu” dediğini belirterek, sözleri tutanağa geçiren görevlinin istifa ettiğini duyurdu.

RESMİ KAYITLAR “18 YIL ÖNCE TÜRKİYE’DE ARABA MI VARDI?” ŞEKLİNDE

TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmeleri sırasında AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök’ün, 18 yıl önce Türkiye’deki arabalara ilişkin sarf ettiği sözler gündemdeki yerini hâlâ koruyor. Meclis’in resmi tutanaklarına göre Ök, “18 yıl önce Türkiye’de araba mı vardı?” dedi. Bu ifadeleri kamuoyunda tartışma oluşturan Ök, “Yerli araba yoktu” dediğini söyleyerek Meclis Başkanlığı’na başvurdu. Meclis Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada Nilgün Ök’ün “Yerli araba” dediği belirtilerek, sorumlu memurun istifa ettiği bildirildi.

SORUMLULUĞU ÜSTLENEREK İSTİFA ETTİ

Bütçe görüşmeleri sırasında bir vekile ait ifadelerin tutanakta değiştirildiğine ilişkin iddialarla ilgili inceleme başlatıldığı belirtilen açıklamada, “TBMM Tutanak Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde yapılan değerlendirmede, incelenmemiş tutanak üzerinde bir değişiklik yapıldığı, bir kaç saat içinde ise ses kayıtlarının incelenmesi neticesinde tutanağın ilk haline döndürüldüğü tespit edilmiştir. İncelenmemiş tutanak üzerinde değişiklik işlemini yapan Tutanak Hizmetleri Başkan Yardımcısı, söz konusu işlemle ilgili sorumluluğu üstlenerek görevinden istifa etmiştir” denildi.

 

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Okumaya devam et

Politika

İletişim Başkanlığı: Berat Albayrak Varlık Fonundan affını istedi

İletişim Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak ile Arda Ermut’un ‘görevlerinden aflarını’  istediğini belirterek Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği belirtildi.

BOLD – İletişim Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, görevlerinden aflarını talep eden Berat Albayrak ve Arda Ermut’un Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği bildirildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine Ahmet Burak Dağlıoğlu’nu atadığı kaydedildi.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olan Ahmet Burak Dağlıoğlu Şubat 2020’de Yatırım Ofisi Başkanlığına atanmıştı. Üyeliği sona erdirilen Arda Ermut ise Eylül 2018’de TVF Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmış, daha önce Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı yapmıştı.

Ankara ve İstanbul başsavcıları Yargıtay üyeliğine getirildi

Okumaya devam et

Politika

Davutoğlu koronavirüse yakalandı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi. Davutoğlu, “Genel durumum iyi. Çalışmalarımızı karantina süresi boyunca evimden devam ettireceğim” dedi.

BOLD – Parti Sözcüsü Serkan Özcan, Davutoğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Davutoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün yaptırdığım Covid-19 test sonucu pozitif çıktı. Allah’a şükürler olsun genel durumum iyi. Çalışmalarımızı karantina süresi boyunca evimden devam ettireceğim. Bütün hastalarımıza Rabbim’den acil şifa diliyorum. Lütfen önlemlere ve sağlığınıza dikkat edin” ifadelerini kullandı.

Çakıcı: Sende beni öldürtebilecek yürek var mı Bay Kemal?

Okumaya devam et

Popular