Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Fiyatı düşürmeyi başardılar: Dizel fiyatına elektrikli VW ve Hyundai

VW ve Hyundai dizel araçlara yakın fiyatlarla elektrikli satacak

İki küresel otomotiv devi Volkswagen (VW) ve Hyundai, yeni otomobillerini piyasadaki diğer dizel araçlarla aynı fiyata satışa sunacak. İşte iki firmanın piyasaya dizel fiyatına süreceği modeller.

Yüksek fiyatlarından ötürü elektrikli araçları tercih etmeyen tüketicilerin artık bu araçlara yönelebilecek. Böylece elektrikli araçların henüz gerçekleştiremediği devrim ve dünyanın elektrikli araca geçmesi için gerekli fiyat barajının aşılmış olduğu anlamına geliyor.

DİZEL GOLF FİYATINA ELEKTRİKLİ

VW’nin elektrikli otomobili I.D, 20 bin dolar başlangıç fiyatı ile 550 km kullanım mesafesi sunacak ve 2019’da satışa sunulacak.

Volkswagen’den Jürgen Stackmann, şirketin yakın dönemde küresel pazarda satışa sunmayı planladığı elektrikli otomobili hakkında bilgiler paylaştı. Aracın modern bir Golf dizel fiyatına satışa sunulacağı en önemli ayrıntılar arasında.

Stackmann’ın açıkladığı bilgiye göre, VW I.D 20 bin dolar ile 32 bin dolar arasında fiyatlara sahip olacak. Top Gear‘a göre ise sahip olduğu batarya paketine göre bu fiyatlar değişecek.

Ancak batarya büyüklükleri henüz net değil, 48kWh ile 111 kWh’lik batarya paketleri kullanılabilir.

20 DAKİKA ŞARJ 250 MİL

Modelin yüksek hızlarda çok hızlı enerji kaybettiği biliniyor. VW pilin sıvı ile soğutulacağını ve 125kW’a kadar şarj edilebileceğini söylüyor. 20 dakikalık şarj ile 250 mil gidilebilecek. Ayrıca müşteriler 11 kW’lık bir ev şarj istasyonu opsiyonuna da sahip olacak.

Aracın 2019 ya da 2020’de piyasada olacağı kesin ama net bir tarih henüz belli değil. Kamuflajlı testlere bakıldığında 2016 yılında görülen tasarımın korunduğu ortada.

Elektrikli otomobil pazarında rekabet giderek artıyor ve özellikle Çinli elektrikli otomobil üreticileri sahip oldukları avantajları çok ciddi kullanıyor. En son Nio, ES6 SUV modelini oldukça düşük maliyetle duyurdu.

Hyundai, geçen hafta elektrikli HYUNDAI KONA EV SUV ‘u duyurdu. Şirketin ikinci tam elektrikli modeli 2019’da ABD’de satışa çıkacak.

ELEKTRİKLİ HYUNDAI KONA SUV 415 KM KULLANIM MESAFESİ SUNUYOR

Elektrikli Hyundai Kona SUV’un sunduğu 415 km kullanım mesafesi kullanıcılar için yeterli mi? Peki ya fiyatı nasıl olacak?

Hyundai geçtiğimiz günlerde elektrikli HYUNDAI KONA EV SUV‘u duyurdu. Şirketin ikinci tam elektrikli modeli 2019’da ABD’de satışa çıkacak ve açıklanan rakam 36 bin 450 dolar.

Bu fiyat aslında artık otomobil üreticilerinin ortalama bir mevcut araba maliyetine tamamen elektrikli bir model üretebileceği ve sunabileceğini gösteriyor. Bir başka açıdan da elektrikli otomobil teknolojisinde radikal değişimin bir göstergesi olarak görülüyor.

Tam şarj ile yeni elektrikli Hyundai Kona 258 mil – yaklaşık 415 km mesafe kat edebiliyor.

Kullanım Mesafesi ve fiyat elektrikli araçlara geçmeye karar vermede en önemli faktör olarak görülüyor.

415 km kullanım mesafesi ve ortalama bir araba fiyatı, elektrikli arabalara geçişin ilk günlerinde insanları ikna etmede önemli bir faktör olabilir. Ancak bütçeyi daha fazla düşünenler hala bu fiyatları yüksek bulabilir. Zira Amerika’da fiyat ortalaması 25 bin dolarlar seviyesinde ve açıklanan 36 bin 450 dolarlık bu fiyat satışı zora sokabilir.

Hyundai’nin bu konuda biraz kredisi olabileceği düşünülüyor. 258 millik kullanım mesafesi piyasadaki bir çok modele göre iyi. General Motors’un Chevy Bolt EV’sinden 20 mil, Tesla Model 3‘ün kullanım mesafesinden 38 mil daha fazla ve ayrıca hatırlatmak gerekirse; Tesla 260 mil kullanım mesafeli sürümünü 46 bin dolara satıyor. Nissan Leaf ise bu fiyatlara 150 mil kullanım mesafesi sunuyor.

HYUNDAI KONA: HEM HESAPLI HEM UZUN MENZİLLİ

Jaguar I-Pace 234 mil, Tesla Model X 237 mil ve Audi E-Tron 248 Mil kullanım mesafesi sunuyor. Hyundai, otomobil piyasasında daha uygun fiyatlı otomobiller üretmesi ile biliniyor ancak Kona doğrudan rekabeti azaltacak bir model olmaktan ziyade; rekabetin bir parçası olacak bir model olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki, Chevy Bolt EV 36 bin 620 dolar, Tesla Model 3 35 bin dolar fiyatla satılıyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARI ALMAK İSTEYENLERE SUNULAN TEŞVİKLER

Amerika’da da bir çok ülkede olduğu gibi elektrikli otomobilleri tercih edecekler için vergi avantajı sunuluyor. 7 bin 500 dolarlık bir avantajdan bahsediyoruz. Bu teşvik elektrikli otomobillerin fiyatlarının aşağı çekilmesinden ciddi bir destek olabilir. 2019 ve 2020 elektrikli otomobiller için tam bir geçiş yılı olacak.

KAYNAK: TEKNOTALK

Teknoloji

Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayacağı tarihi açıkladı

Elon Musk, insanlık için bir dönüm noktası olarak gösterilen deneyler için tarih verdi. İnsan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak olan Neuralink çipinin insanlı deneylerine bu yılın sonlarında başlanması planlanıyor.

BOLD – Elon Musk, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. Musk, beyni bilgisayara doğrudan bağlamayı planlayan çalışmaların insanlı deneylerine yıl sonunda başlanabileceğini açıkladı.

İNSANLI DENEYLER İÇİN İZİN BEKLENİYOR

Neuralink,  geçtiğimiz yıl kamuoyuna tanıtıldığında büyük ses getirmişti. Hatta ABD Gıda ve İlaç İdaresi çipi ‘çığır açan cihaz’ olarak isimlendirdi. Buna karşın henüz insan üzerinde deney yapılmasına imkan verecek izinleri verilmedi.

DENEY TARİHİ İÇİN HEDEF YIL SONU

Twitter üzerinden sorulara cevap veren Musk, “Neuralink implant güvenliğini sağlamak için çok sıkı çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Neuralink’i geçtiğimiz yıl tanıtan milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybı, depresyon ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğini iddia etmişti.

Musk’ın 2016 yılında hayata geçirdiği  Neuralink adlı şirketin amacı çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek.

MUSK ÇALIŞMALARIYLA DİKKAT ÇEKİYOR

Diğer yandan Musk’un sahibi olduğu SpaceX firması yaklaşık 10 gün önce uzaya tek seferde 143 uydu fırlatarak rekor kırdı. Uyduların 133’ü ticari ve devlet uydusu. 10’u ise Starlink uydusu. Daha önceki rekor ise 104 uydu ile Hindistan’a aitti.

SpaceX’in yanı sıra elektrikli otomobil Tesla ve toplu taşımada çığır açmayı hedefleyen Hyperloop’un da sahibi olan Elon Musk, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un  ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olma unvanına sahip.

Okumaya devam et

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0