Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Türkiye, ABD’ye S-400’leri inceleme teklifi sundu”

Türkiye’nin ABD’ye, Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerini incelemeyi teklif ettiği iddia edildi.

Türkiye’nin ABD’ye, Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerini incelemeyi teklif ettiği ileri sürüldü.

Bloomberg’ün açıklamasına göre, ABD’nin tepkilerinin ardından Türkiye son haftalarda S-400 satın alma kararının yaratacağı zararı kontrol etmek için çaba göstermeye başladı. Ankara, ilişkilerde S-400 yüzünden meydana gelen sorunları gidermek için ABD’ye bir teklifte bulundu.

Türkiye’deki görüşmelerle ilgili bilgi sahibi iki kaynak, Ankara’nın ABD’li teknik uzmanlara Rusya’dan satın aldığı S-400’leri inceleme teklifi sunduğunu söyledi.

F-35’lerin bazı parçalarının Türkiye’de üretilmesi planlanıyordu, ancak ABD, Ankara S-400 satın aldığı için uçakların teknik bilgilerinin Rusya’nın eline geçmesinden endişe duyuyordu. Bu nedenle Washington, S-400’lerin alınması durumunda F-35’leri teslim etmeyeceğini belirtmişti.

Son olarak da ABD’den Ankara’ya S-400’lerden vazgeçirmek için yeni bir adım geldi ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 3.5 milyar dolar değerindeki Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin Türkiye’ye satışına onay verildi.

Ancak anlaşmanın yapılabilmesi için kararın Kongre tarafından onaylanması gerekiyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha önce Patriot’ları alma ihtimalini değerlendirdiklerini, ancak Rusya ile olan anlaşmanın iptal edilemeyeceğini söylemişti.

KAYNAK: SPUTNİK

Gündem

CHP’den küfür ve tehdit dolu mektuba tepki: Savcılar ne bekliyor?

Yeni infaz düzenlemesiyle serbest kalan Alaattin Çakıcı’nın Kılıçdaroğlu’na yönelik hakaret ve tehdit içerikli mektubuna, savcıları göreve çağıran CHP’lilerden tepki yağdı.

BOLD – Organize suç örgütü liderliğinden hükümlü Alaattin Çakıcı, bugünkü grup toplantısı sonrası Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdit ve hakaret dolu bir mektup kaleme aldı. CHP’den mektuba sert tepki yükseldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Çakıcı’nın Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit etmesine “Şu saate kadar harekete geçmeyen savcılar ne bekliyor?” diyerek tepki gösterdi.

HUKUK DEĞİL MAFYA SİSTEMİ

Karabıyık sosyal medyadan yaptığı paylaşımda: “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir suç örgütü lideri tarafından tehdit edilmesi, AKP döneminde hukuk sisteminin çöktüğünü, mafya sisteminin hayata geçtiğini gösteriyor. Suç örgütü lideri bu cürreti nereden buluyor? Şu saate kadar harekete geçmeyen savcılar ne bekliyor?” ifadelerini kullandı.

HERKES HADDİNİ BİLECEK

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun da, Çakıcı’ya sosyal medyadan tepki gösterdi. Torun: “Milyonları arkasına alarak adalet arayışında kilometreleri aşan Genel Başkanımız Sn. @kilicdarogluk ’a laf söylemek, tehdit etmek mafya bozuntularının haddini de boyunu da aşar! ‘ağa, kabadayı’ ağızlarıyla yapılan tehditlere boyun eğmeyiz! T.C hukuk devletidir,herkes haddini bilecek” dedi.

BAĞLAYIN ÇAKALLARINIZI

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da Çakıcı’nın Kılıçdaroğlu’nu tehdit etmesine sessiz kalmadı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kaya Çakıcı’nın infaz düzenlemesiyle çıktığını hatırlatarak: “MHP ve AKP’nin çirkin pazarlıkları sonucu cezaevinden çıkartılan mafya bozuntuları ve katiller Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nu tehdit ediyor. Çakalların ulumasına sessiz kalmayacağız. Bağlayın çakallarınızı; siyaset meydanına siz gelin. Mafya düzenini bitireceğiz” dedi.

Çete lideri Çakıcı’dan ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu’na küfür dolu mektup

 

Okumaya devam et

Gündem

Azerbaycan tezkeresi TBMM Genel Kurul’dan geçti

Ermenistan ile Azerbaycan arasında 9 Kasım günü imzalanan ateşkesi denetlemek üzere bölgeye asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

BOLD – Azerbaycan tezkeresi TBMM Genel Kurul’da oylamaya sunuldu. Ermenistan ile Azerbaycan arasında imzalanan ateşkese uyulup uyulmadığını denetlemek üzere bölgeye asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

BÖLGE HAKLININ HUZUR VE REFAHI İÇİN

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı tezkerede: “Azerbaycan’ın belirleyeceği yerde Türkiye’nin Rusya ile birlikte kuracağı Ortak Merkez ve bu Merkezin icra edeceği faaliyetlerde Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin ve lüzumuna göre ülkemizden sivil personelin görev parasının, 16 Ağustos 2010 tarihinde imzalanan ‘Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardım Anlaşması’ uyarınca ülkemizin taahhütlerine uygun, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tescil eden uluslararası hukuk, BMGK kararları ve AGİT ilkeleriyle uyumlu olduğu; bölge halklarının da huzur ve refahı yararına olacağı, ayrıca milli çıkarlarımız bakımından gerekli olduğu değerlendirilmektedir” ifadeleri yer alıyor.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ bölgesinde 27 Eylül’de başlayan çatışmalar, Rusya Devlet Başkanı Putin’in girişimleri sonucu 9 Kasım günü imzalanan ateşkes anlaşması sonrası sona erdi. Anlaşmaya göre Ermeniler Karabağ’dan çekilmeyi kabul etti.

Maraş pikniğine 7 uçakla gittiler

Okumaya devam et

Gündem

Ünlü bilim insanı yeni korona önlemlerini böyle gördü: Yine ‘mış gibi’ yapıldı

Erdoğan’ın kısıtlama açıklamalarını yorumlayan Almanya Dresden Üniversitesi Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Çağhan Kızıl, “Yine ‘mış gibi’ yapıldı” diyerek açıklanan önlemleri etkisiz buldu.

BOLD – Koronavirüs salgının yeniden yükselişe geçtiği Türkiye’de hükumet, Bilim Kurulu’nun tavsiye kararlarını gündemine aldı.

Bu akşam toplanan kabine toplantısı sonrası, hafta sonu belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı dahil bir dizi yeni kısıtlama kararı duyuruldu.

Hükumeti daha önce erken normalleşme adımı atmakla eleştiren ünlü bilim insanı genetik mühendisi Çağhan Kızıl, kısıtlama kararlarının ne kadar faydalı olabileceğine ilişkin görüşlerini sosyal medya hesabından paylaştı.

ÖNELMELER ETKİSİZ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı koronavirüs kısıtlamalarını değerlendiren Almanya Dresden Üniversitesi Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Çağhan Kızıl: “Açıklanan önlemler etkisiz. Yine ‘mış gibi’ yapıldı” ifadelerini kullandı.

SAĞLIKÇILARIN EMEĞİNE YAZIK

Kızıl daha önce de, AKP hükumetinin 1 Haziran’da attığı normalleşme adımları için şu ifadeleri kullandı: “‘Salgın kontrol altında’ ve ‘ikinci dalga beklemiyoruz’ diyerek normalleşme adımlarını çok hızlı atıp halkın rehavete kapılmasını sağlamanın sonucu vaka sayısının artması. Onca sağlık çalışanı ve kendilerini karantinaya almış kişilerin bunca emeğine yazık.”

Erdoğan açıkladı: Haftasonu sokağa çıkma yasak okullar yıl sonuna kadar kapalı

Okumaya devam et

Popular