Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Kenan Sofuoğlu istedi, motorda vergi sıfırlandı

AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan motosikletten alınan Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) indirim istedi.

Sofuoğlu’nun isteğine olumlu yaklaşan Bakan Albayrak ise, motosikletten alınan ÖTV oranını 31 Mart yerel seçimlerine kadar sıfırladı.

LÜKS OTOMOBİLİ İLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Dünya Super Sport Şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) Sakarya Milletvekili olmasının ardından yaşantısı ve ilginç tavırlarıyla Türkiye siyaseti gündeminde eleştirilerin odağında oldu.

Milletvekili seçildikten sonra, “Motorumun sesinden TBMM’ye geldiğimi anlayacaklar.” açıklamasının ardından Sofuoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) kayıt işlemlerini yaptırmaya Lamborghini marka otomobiliyle gelmişti.

AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, TBMM’ye Lamborghini marka otomobili ile gelmişti.

LAMBORGHİNİ MARKA OTOMOBİLİ 385 BİN EUROYA SATIŞA ÇIKARDI

Lüks Lamborghini marka otomobili ve yaşam tarzı ile siyasete giren Kenan Sofuoğlu, hız tutkusunu doğru nokta kullanacağını ve yaşam tarzı ile gençlere örnek olmaya çalışacağını ifade etmişti.

Açıklamaları nedeniyle eleştirilen Sofuoğlu, Lamborghini Aventador model otomobili 385 bin euroya satışa çıkarmıştı.

Sofuoğlu’nun bu satış girişiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, menkul ve gayrimenkullerde döviz üzerinden satış veya kiralamanın yapılmasını yasaklayan kararının ardından yapması dikkat çekmişti.

SOSYAL MEDYADAKİ “EMİR ERLERİM” PAYLAŞIMI ELEŞTİRİLDİ

İngilizce bastırdığı kartvizitine ‘senatör’ yazdıran Kenan Sofuoğlu’nun son olarak TBMM’deki odasında çekilen fotoğrafta ayaklarını masasına koyduğu gözlenirken, yardımcıları için ‘Emir erlerim’ demesi tepkiye yol açmıştı.

Sosyal medyada eleştirilen Sofuoğlu için “Partisi ‘tasarruf’ diyor; adam meclise lamborghini ile geliyor. Partisi ‘milli ve yerli’ diyor; adam kartına ‘senatör’ yazıyor. Partisi ‘tevazu’ diyor; adam ayağını masaya koyup önünde duranları ‘emir erlerim’ diye etiketliyor.” şeklinde yorumlar yapılmıştı.

BAKAN ALBAYRAK İLE GÖRÜŞTÜ, MOTORDA ÖTV ORANINI SIFIRLADI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, otomotivdeki ÖTV oranlarında yapılan indirimin ardından motosikletin ÖTV’sinde de indirim yapıldığını açıkladı.

250 cc’nin altındaki motorların ÖTV’si yüzde 0’a çekildi. Motosikletlerde ÖTV yüzde 8 olarak uygulanıyordu.

AKP Milletvekili Sofuoğlu, Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun internet sitesinde yaptığı açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yapılan ÖTV açıklaması motosikletçilerin yüzünü güldürdü. Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde Bakanımız Berat Albayrak bizi ilgiyle karşıladı. Kendilerine motosiklet camiası adına teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Ekonomi

CHP, satılan 130 milyar dolar için komisyon kurulmasını istedi

CHP, doları sabit tutmak için Merkez Bankası rezervlerinden harcanan 130 milyar dolar için komisyon kurulmasını talep etti. Kamu zararının boyutunun araştırılması talep edilen önergenin gerekçesinde, doları kimlerin aldığının belirlenmesi istendi.   

BOLD – CHP grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, Merkez Bankası’nın kuru tutmak için döviz rezervlerini harcadığını, satılan 128-130 milyar dolardan kimlerin kazanç sağladığının ve oluşan kamu zararının boyutunun araştırılması için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

130 MİLYAR DOLAR SATILDI

Araştırma önergesinin gerekçesinde Merkez Bankası’nın ve kamu bankalarının kaynaklarının döviz satarak dövizi ve faizi düşük tutmaya harcandığı, düşük faizle kullandırılan kredilerle piyasaya çıkan paranın, ithalatı tetikleyip cari işlemler açığını artırırken altın ve dövize olan talebi körüklediği belirtildi. Gerekçede “Kuru tutmak için döviz rezervleri harcanmış ve net rezervler swaplar sonrası eksiye düşmüştür. Kredi notumuz ‘çöp’ seviyesine inmiş, Türk Lirası’nın değeri tarihinin en değersiz noktasına düşmüştür. Swap yoluyla alınan 63 milyar dolarlık borç düşüldüğünde Merkez Bankası’nın net rezervi eksi 55.5 milyar dolara kadar düşmüştür. Satılan rezervin 128-130 milyar dolar civarında olduğu tahmin edilmekte” denildi.

DOLARLAR KİMLERE SATILDI?

Buna karşın ne döviz kurunun ne de faiz oranının düşük tutulabildiği aktarılan gerekçede, “Merkez Bankası, yüzde 58’i döviz cinsinden 1.9 trilyon liralık kamu borcu, vergi gelirlerinin yüzde 20’sini yutan faiz yükü, 420 milyar dolarlık dış borç, 245 milyar liralık bütçe açığı ile baş başa kalmıştır” denildi. Önergede, Merkez Bankası’nın döviz rezervini neden satmaya zorlandığının, bu dövizin hangi fiyatla ve kimlere satıldığının, satış işlemlerinin yasal olup olmadığının, kimlerin bundan kazanç sağladığının, kamu bankalarının bu işlemlerden ne kadar zarar ettiğinin araştırılması için Meclis araştırması açılması istendi.

 

Koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçti

Okumaya devam et

Ekonomi

Oda tarife yenilemeyince fiyat artışını fırıncılar yaptı

İstanbul’da yapılan denetimlerde fırıncıların büyük kısmının fiyat ve gramaja uymadıkları belirlendi. Denetimlerde, tarifeye göre 1,5 lira olması gereken 200 gram ekmeğin daha yüksek fiyatla satıldığı tespit edildi.

BOLD – İstanbul’da ekmek fırınlarında fiyat ve gramaj denetimi yapıldı. Valilikten yapılan açıklamada ekmek fırınlarında “gramaj/fiyat/tarife dışı üretim ve satış yapıldığı” yönündeki yoğun şikâyetler nedeniyle dört gün süren denetimler yapıldığı ifade edildi.

TARİFEYE UYGUNLUK DENETLENDİ

Denetimlerde fiyat etiketleri ve tarife fiyat listelerinin bulunup bulunmadığı, fiyat etiketlerinin/fiyat-tarife listelerinin mevzuata uygun olup olmadığı, fırınlarda ekmek fiyatlarının İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İSTESOB) tarafından açıklanan azami ekmek fiyat tarifesine uygunluk da kontrol edildi. Tarifeye göre 200 gram ekmeğin 1,5 TL’ye denk gelecek bir gramaj/fiyatlandırma ile satılması gerekiyor.

FİRMALARDAN SAVUNMA İSTENDİ

Denetimlerde, bin 321 fırının standartlara uyduğu, bin 571 fırında azami ekmek fiyat tarifesine göre 1,5 lira olması gereken 200 gram ekmeğin daha yüksek fiyatla satıldığı tespit edildi. Fiyat/gramaj tarifesine uymayan bin 571 fırına, Haksız Fiyat Artışı Tutanağı düzenlendi ve savunmaları istendi. Bazı fırınlarda tespit edilen usulsüz fiyat tarifesiyle ilgili olarak Ticaret Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirildi. Valilikten yapılan açıklamada fırınların gramaj ve fiyat tarifesine uyumlarının denetlemeye devam edeceği belirtildi.

Koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçti

Okumaya devam et

Ekonomi

Halkın enflasyonu yüzde 30’u aştı

Birleşik Kamu-İş tarafından halkın en fazla tükettiği 77 gıda maddesi baz alınarak yapılan “Halkın Enflasyonu” araştırmasına göre gıda harcamalarında son bir yıllık artış yüzde 31,6 oldu. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı ise 3 bin 74 liraya çıktı.

BOLD – Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) Konfederasyonu Ar-Ge birimi tarafından halkın en fazla tükettiği 77 gıda maddesinin yer aldığı “halkın enflasyonu” araştırmasının Kasım ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre söz konusu sepet için harcanan para, son bir yılda yüzde 31,6 oranında arttı.

GELİRİN ÜÇTE BİRİ GIDAYA GİDİYOR

Araştırmaya göre Türkiye’nin en yoksul kesiminin aile bütçesinin en az üçte birini ayırmak zorunda olduğu gıda fiyatları Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 3,5 oranında arttı. Gıda harcamalarında, yılın ilk dokuz aylık döneminde fiyat artışı da yüzde 25,8’i buldu. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı da 3 bin 74 liraya çıktı.

SEBZE FİYATLARI BİR AYDA YÜZDE 17 ARTTI

Kasım ayında, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatları bir önceki aya göre, yüzde 5,5 artarken, et-balık harcamalarında kırmızı et fiyatlarında ise yüzde 2,2 düştü. Süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatları yüzde 2,1, katı ve sıvı yağ fiyatları ise yüzde 1,8 oranında arttı. Meyvedeki fiyat artışı yüzde 0,7 olurken, sebze fiyatlarında ise bir önceki aya göre yüzde 17,6 oranında bir artış yaşandı. Bakliyat fiyatlarının yüzde 15,4 oranında arttığı Kasım’da, salça, zeytin, bal, çay ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer işlenmiş gıda fiyatları yüzde 0,3 oranında geriledi.

AKP, 2021’in oranlarını belirledi: Vergi ve cezalara yüzde 9.11 zam

Okumaya devam et

Popular